recenzje / ESEJE

Głos z ulicy

Joanna Roszak

Impresja Joanny Roszak na temat poezji Klaudyny Saczuk, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

Klau­dy­na Saczuk zbie­ra swój głos z prze­cha­dzek, z uli­cy, jest spraw­na w krót­kich nachy­lo­nych lin­gwi­stycz­ne for­mach, prze­ni­ka­ją­cych zresz­tą do jej codzien­nych kon­wer­sa­cji. „Wydru­ko­wa­łam sobie wszystko/ Oprócz sie­bie” – wle­wam w wer­sy jej zda­nie skie­ro­wa­ne pod­czas warsz­ta­tów w Koło­brze­gu do jed­ne­go z Kole­gów z gru­py. „What your ver­se will be?”. Będzie poli­tycz­ny. I kobie­cy. I świe­ży.

O autorze

Joanna Roszak

Urodziła się w 1981 roku. Poetka, badaczka. Pracuje jako profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz jako nauczycielka języka polskiego w jednej z poznańskich szkół. Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata. Ostatnio wydała: Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia, Słyszysz? Synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej oraz Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie. Redaktorka wielu książek zbiorowych (poświęconych m.in. Ingeborg Bachmann, Paulowi Celanowi czy Fernandowi Pessoi). Autorka tomów poetyckich: lele, wewe, tego dnia. W Biurze Literackim opublikowała zbiory wierszy: przyszli niedokonani (2018) oraz ploso (2020), a dekadę temu – złożoną z wywiadów (m.in. z Edwardem Balcerzanem, Stanem Borysem, Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem, Ewą Sułkowską-Bierezin, Janem Stolarczykiem, Marianem Grześczakiem) – książkę W cztery strony naraz. Portrety Tymoteusza Karpowicza. Redagowała także tom esejów Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się w 2019 roku we Wrocławiu.

Powiązania