Tak być powinno: niech noszą na cmentarz
siatki z jedzeniem i wodę. Zwróć naszym zmarłym ciała
daj im nowe szafy. Co było prochem niech nie będzie
prochem. (I można było przeczytać podobne modlitwy
na wstążkach papieru sztandarach z bibułki.)
Zawsze fascynowało mnie życie, które toczy się na cmentarzach. Mieszkałem w Krakowie przez kilka lat blisko Cmentarza Rakowickiego i mogłem to życie dość często obserwować. Niektórzy ludzie spędzają tam całe dnie. Myją groby, podlewają kwiaty, czasem coś naprawiają, jedzą, modlą się, rozmawiają z żywymi i zmarłymi. Tak jest nie tylko u nas, są kultury, w których wygląda to podobnie. Tytuł jest przekorny, „schładza” ten w sumie dość ciepły wiersz.
Pickpocket
Codziennie w drodze do pracy mijam łyżeczkę wtopioną w asfalt.
A wczoraj – kobietę która drugiej kobiecie oglądała oko.
Jeden z tzw. wierszy programowych. A jednocześnie – podarowanych przez rzeczywistość. Nic tu nie jest zmyślone, poza słowami.
O autorze
Wojciech Bonowicz
Urodzony 10 stycznia 1967 roku w Oświęcimiu. Poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich "Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom Pełne morze (2007). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię Tischner (2001) oraz Pełne morze (2007). Tom Echa (2013) nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" (jako felietonista) i miesięcznikiem "Znak". Mieszka w Krakowie.
Szkic Wojciecha Bonowicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
O twórczości Andrzeja Sosnowskiego wypowiadają się Wojciech Bonowicz, Jacek Gutorow, Anna Kałuża, Joanna Orska, Piotr Śliwiński, Kamil Zając.
Szkic Wojciecha Bonowicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Echa Wojciecha Bonowicza, która ukazała się 20 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.