Autobiografia śmierci
nagrania / transPort Literacki Kacper Bartczak Kim Hyesoon Lynn SuhSpotkanie z udziałem Kim Hyesoon, Lynna Suh, Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejAutorski komentarz Kacpra Bartczaka, towarzyszący premierze książki Czas kompost, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
Poniżej prezentuję historię wiersza „Błąd w legendzie (wakacyjna przygoda)”. Historia, czyli to, co się stało, co się „wydarzyło”. Ale kiedy? Przed wierszem? Później? Czy można zdać relację z anty-zdarzeń?
Wiersz pisało mi się trudno. Możliwe, że zacząłem spisywać coś już „w trakcie”, czyli w czasie pieszej wycieczki przez pola, między Łebczem a Swarzewem, latem 2021. Później pojawiło się wiele kolejnych wersji. Jedna z nich, fragmentaryczna, została opublikowana w „Odrze” (nr 1/2022). Inna pojawiła się w drugim numerze internetowego magazynu „Zakład”. Obie publikacje były dla mnie ważne (i radosne: to był debiut w obu przypadkach). Obie należą do historii wiersza i bardzo mi pomogły. Dziękuję redakcjom. Redakcje są ważne. „Droga do ostatecznego kształtu pracy poety nigdy nie jest jednolita”, jak napisał amerykański poeta Peter Gizzi, komentując swoją pracę redakcyjną nad kolejnym tomem wierszy zebranych Jacka Spicera, „i zawsze towarzyszy jej bogate życie tekstów oraz dyskursów im towarzyszących”.
„Błąd w legendzie” to wiersz seryjny. Formę tę podpatrzyłem, między innymi, u wspomnianego Jacka Spicera. W poniższej próbie wtórnego dotarcia do tamtych wydarzeń zachowuję numerację oraz podtytuły segmentów serii przyjęte w tomie Czas kompost.
1. prolog: roszczenie
Wakacje, czyli uskok w czasie. Coś się dzieje z czasem, ale trudno to nazwać. Narządy pracują inaczej. Obudził mnie dźwięk zraszacza na posesji sąsiada. Był to ogrodzony metalową siatką kwadrat wyrosłych na glinie suchych chwastów, które podlewał zraszacz. Dźwięk był przyjemny i ciekawy, jednocześnie suchy i mokry. Pozwolił mi dostrzec sufit. Sufit był biały, ale mocno nasycony, przy załomie mansardy przechodził w fiolet. Zdałem sobie sprawę, że mam kosmyk włosów w ustach. Zacząłem się zastanawiać, czy jest mój.
2. polski post (uwaga o metodzie)
Pogoda była dokładnie taka, jakiej się spodziewaliśmy: nie dało się jej określić. Było chłodno, ale duszno. Szaro, ale z prześwitami. Ktoś powiedział, chodźmy tam, gdzie jest trochę mniej ludzi. Podjechaliśmy do jednej z tych wiosek, w których nic nie ma, i stwierdziliśmy, że nawet mapa nie może się zdecydować, czy chodzi o zwykłą polną drogę, czy o ścieżkę rowerową. Projekt był taki, żeby iść od jednego punktu do kolejnego. Pierwszym punktem był cmentarz na skraju Łebcza. Przez płot widziałem ciemnobrązowe kamienie nagrobne z ledwie czytelnymi nazwiskami „Detttlaf”, „Wittbrodt”, z datami z XIX w. Ruszyliśmy pieszo po polnej dróżce, oznaczonej jako ścieżka rowerowa. Nikt nią nie szedł ani nie jechał. Początkowo była szutrowa, później przeszła w suchy szary pył.
3. władca much
Szliśmy wśród pól żyta i rzepaku. Czasem zdarzało się pole zostawione odłogiem. Było sporo chwastów oraz innych upraw, których nazw nie znałem. Na ledwie zarysowanym wzniesieniu kępa krzewów zgromadzona wokół brzózki. W środku krucyfiks z betonu zmieszanego z drobnymi kamykami. W beton powbijano denka słoików. Kilka starych, poszarzałych od pyłu słoików stało na ziemi przy krucyfiksie. Dawno temu powsadzano w nie sztuczne kwiatki. Wyszliśmy z kępy i opadły nas gzy.
4. żniwiarz grawitacji
Przy następnej kępie zrobiliśmy postój. Mieszanka orzeszków i rodzynek oraz woda. Zerwałem kłos, starłem w dłoni i zacząłem wyskubywać ziarenka. Kłos utkwił mi w gardle, kiedy właśnie chciałem powiedzieć coś o tym, że mapa się nie sprawdza. Byliśmy tam, gdzie na mapie była dziura wytworzona w przetarciu papieru. Położyliśmy się na plecach na bliżej nieokreślonej mieszance roślinnej. Były miękkie i ładne trawy, ale także osty i pokrzywy. Pomyślałem, czy da się poczuć obrót Ziemi?
5. odrzut pola
Przebudziłem się i popatrzyłem na piasek. Były w nim drobinki minerałów, mika. Przypomniały mi się denka słoików w betonie. Chciałem coś powiedzieć, ale tylko poruszyłem ręką, jakbym mówił na migi.
6. mapa leci mi w rękach
Przypomniałem sobie o telefonie. Nie było zasięgu. W sumie mi ulżyło. Popatrzyłem na jej stopy. Były ładnie opalone. Ręce miałem wolne, bo byliśmy poza zasięgiem. Później popatrzyłem w niebo. Na trudnej do określenia wysokości grupa jaskółek bawiła się powietrzem i przestrzenią. Ale zwrotność, pomyślałem.
7. silos
W pewnej odległości od nas dostrzegliśmy duży, pomalowany na biało silos z napisem „Oetker”. Przypomniał mi o tamtych słoikach. Stał centralnie w polu.
8. przekaz
Później nie mogłem przestać myśleć o tym, co się wydarzyło. Coś we mnie nie mogło przestać. Materie weszły, ale nie były jasne ani jednoznaczne. Materie miały swoje własne „nie wiem”, „nie pamiętam”, własne słowa klucze, dyskursy towarzyszące. Jakby grawitacja mówiła. W Swarzewie stała buda z napisem „Mała astronomia” (deszcze i wiatry wyparły „g”). Mieli tylko ciepłe bezalkoholowe i ciepłe Monster Energy. Nawet oranżady nie mieli. Nie byłem pewien, czy chce mi się pić. I nie byłem pewien, co się zdarzyło. Z kieszeni plecaka wydobyłem plik karteluszek, pozostałość po notesie, i zacząłem gryzmolić słowa klucze: „pył”, „czas”, „dłoń”, „stopa”, „wieczność”, „słoik”, „laser”.
Ur. w 1972 roku. Poeta, krytyk, tłumacz poezji, amerykanista. Wydał kilka tomów poetyckich, m.in. Wiersze organiczne (2015), za które był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Nike, Pokarm suweren (2017), a także zbiór Naworadiowa (2019). Autor monografii o Johnie Ashberym (2006) oraz zbioru esejów o poezji i teorii Świat nie scalony (2009), za który otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Tłumaczył wiersze Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout, Charlesa Bernsteina i Petera Gizziego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (dwukrotny) i Fundacji im. T. Kościuszki. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi.
Spotkanie z udziałem Kim Hyesoon, Lynna Suh, Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejDwudziesty pierwszy odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejCzytanie z książki Czas kompost Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejRecenzja Kacpra Bartczaka towarzysząca premierze książki Autobiografia śmierci Kim Hyesoon w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, wydanej w Biurze Literackim 25 września 2023 roku.
WięcejRozmowa Anny Kałuży i Zuzanny Sali z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejGłos Kacpra Bartczaka w debacie „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?”.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejRecenzja Kacpra Bartczaka, towarzysząca premierze książki Bagaż Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.
WięcejOdpowiedzi Kacpra Bartczaka na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.
WięcejCzytanie z książki Widoki wymazy z udziałem Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejSiódmy odcinek z cyklu „Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejSpotkanie wokół książek „Najsłabszy opór” Addy Djørup i „Zegary w pokoju matki” Tanji Stupar-Trifunović z udziałem Addy Djørup, Tanji Stupar-Trifunović, Kacpra Bartczaka i Bogusławy Sochańskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Marka K.E. Baczewskiego, Kacpra Bartczaka, Jacka Dehnela i Macieja Roberta podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejAutorski komentarz Kacpra Bartczaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Widoki wymazy, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WięcejRozmowa Krzysztofa Siwczyka z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Widoki wymazy, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WięcejSpotkanie wokół książki Świat w ogniu Charlesa Bernsteina z udziałem Charlesa Bernsteina, Kacpra Bartczaka, Jerzego Jarniewicza i Joanny Roszak w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejFragment zapowiadający książkę Kacpra BartczakaWidoki wymazy, która ukaże się w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WięcejGłos Kacpra Bartczaka w debacie „Nowe języki poezji”.
WięcejGłos Kacpra Bartczaka w debacie „Ludzie ze Stacji”.
WięcejRozmowa Kacpra Bartczaka z Charlesem Bernsteinem, towarzysząca wydaniu książki Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukazała się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WięcejSzkic Kacpra Bartczaka, towarzyszący wydaniu książki Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukazała się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WięcejSpotkanie z udziałem Ramiego Al-Aszeka, Fadiego Dżomara, Kacpra Bartczaka i Natalii Malek w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejCzytanie z książki Naworadiowa z udziałem Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejSpotkanie wokół książki Ciemna materia z udziałem Rae Armantrout, Kacpra Bartczaka i Bartosza Krajki w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.
WięcejRozmowa Zuzanny Sali z Kacprem Bartczakiem towarzysząca wydaniu książki Naworadiowa Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 26 sierpnia 2019 roku.
WięcejAutorski komentarz Kacpra Bartczaka, towarzyszący wydaniu książki Naworadiowa, która ukazała się w Biurze Literackim 26 sierpnia 2019 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Naworadiowa Kacpra Bartczaka, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 26 sierpnia 2019 roku.
WięcejRozmowa z Rae Armantrout, towarzysząca premierze książki Ciemna materia Rae Armantrout w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 3 września 2018 roku.
WięcejEsej Kacpra Bartczaka dotyczący książki Ciemna materia Rae Armantrout, wydanej w Biurze Literackim 3 września 2018 roku.
WięcejSpotkanie autorskie w ramach festiwalu Stacja Literatura 22, w którym udział wzięli Asja Bakić, Charlotte Van den Broeck, Llŷr Gwyn Lewis i Kacper Bartczak.
WięcejSpotkanie autorskie w ramach festiwalu Stacja Literatura 22, w którym udział wzięli Kacper Bartczak, Martyna Buliżańska, Roman Honet, Szymon Słomczyński i Maciej Jakubowiak.
WięcejSpotkanie autorskie „Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WięcejRozmowa Kacpra Bartczaka z Llŷr Gwyn Lewis. Prezentacja w ramach cyklu „Nowe głosy z Europy”.
WięcejRozmowa Kacpra Bartczaka z Charlotte Van den Broeck. Prezentacja w ramach cyklu „Nowe głosy z Europy”.
WięcejRozmowa Kacpra Bartczaka z Asją Bakić. Prezentacja w ramach cyklu Nowe głosy z Europy.
WięcejRozmowa Pawła Kaczmarskiego z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Pokarm suweren, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WięcejAutorski komentarz Kacpra Bartczaka do książki Pokarm suweren, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WięcejWiersz zarejestrowany podczas spotkania „Odsiecz” z festiwalu Port Wrocław 2006.
WięcejFragment książki Pokarm suweren Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WięcejFragment książki Pokarm suweren Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WięcejZapis ze spotkania autorskiego „Nowe głosy z Europy 2016: Poezja i Proza”, w którym udział wzięli Kacper Bartczak, Anja Golob, Juana Adcock oraz Árpád Kollár. Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu literackiego Stacja Literatura 21.
WięcejKomentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Julii Miki „Wiersze czyszczące”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejWiersz pochodzi z książki Pokarm suweren Kacpra Bartczaka, która ukaże się w przyszłym roku w Biurze Literackim.
WięcejKomentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Kuby Pszoniaka „Chyba na pewno”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejKomentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Bartka Zdunka „Sól z ziemi”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Kacpra Bartczaka.
WięcejZ Anną Kałużą o książce Bumerang rozmawia Kacper Bartczak.
WięcejZ Kacprem Bartczakiem o książce Świat nie scalony. Estetyka, poetyka, pragmatyzm rozmawiają Paweł Kaczmarski i Jakub Skurtys.
WięcejGłos Kacpra Bartczaka w debacie „Poeci na nowy wiek”.
WięcejKomentarze Kacpra Bartczaka, Grzegorza Jankowicza, Edwarda Pasewicza, Justyny Sobolewskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejKomentarze Kacpra Bartczaka, Anety Kamińskiej, Kamila Zająca i Rafała Wawrzyńczyka o książce Raj w obrazkach D.J. Enrighta.
WięcejZ Kacprem Bartczakiem rozmawia Kuba Mikurda.
WięcejRecenzja Kacpra Bartczaka z książki Dowód z tożsamości Jerzego Jarniewicza.
WięcejDwudziesty pierwszy odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejCzytanie z książki Czas kompost Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejRecenzja Łukasza Żurka, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejRozmowa Anny Kałuży i Zuzanny Sali z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejRecenzja Łukasza Żurka, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WięcejRecenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Widoki wymazy Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WięcejRecenzja Pawła Kaczmarskiego z książki Świat nie scalony Kacpra Bartczaka.
WięcejRecenzja Jakuba Skurtysa z książki Świat nie scalony Kacpra Bartczaka.
Więcej