jak otworzyć włosy sprawić żeby mówiły jak alkohol
który rozmiękcza mięśnie gniecie koszulę spękane dłonie powleka
ciepłem bordowe żyły a w nich miękkie uderzenia chropowate dźwięki
powierzchnie nierówne jak linia łopatek rozmieniasz się w nich po
wielokroć po wielokroć zostajesz chcesz zatrzymać utrwalić
świat sam się rozsypie a potem złoży w jeden pulsujący punkt dotknie
do żywego mięsa przetrawi wszystko co sierpniowe zwarte cierpkie
Historia wiersza „chwytne” rozpoczyna się na wystawie zbiorowej Uważaj, niech tylko mój terapeuta to usłyszy! w Krakowie, gdzie natknęłam się na pracę Wiktorii Kieniksman pod tytułem „Jak otworzyć włosy”. Już samo to sformułowanie przykuło moją uwagę. Praca składała się z kilkudziesięciu woreczków strunowych, w których zamknięte były kosmyki włosów. Woreczki rozwieszono w kilku rzędach na ścianie. W opisie pracy umieszczona była informacja o tym, jak długo ślad po spożyciu poszczególnych substancji psychoaktywnych utrzymuje się w strukturze włosa. Potem dopisałam resztę.
O autorze
Marlena Niemiec
Ur. w 1997 roku, poetka, absolwentka polonistyki o specjalności antropologiczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka 14. edycji „Połowu” oraz „Pracowni Pierwszej Książki Wierszem 2022”.
Rozmowa Wojciecha Kopcia z Marleną Niemiec towarzysząca premierze książki cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
Premierowy zestaw wierszy Marleny Niemiec Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
Rozmowa Wojciecha Kopcia z Marleną Niemiec towarzysząca premierze książki cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.