recenzje / ESEJE

Jedzenie staje się tu budulcem świata

Eliza Kącka

Impresja Elizy Kąckiej na temat prozy Aleksandry Paduch, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownia przed debiutem prozą 2024”.

Wyjąt­ko­wość próz Alek­san­dry Paduch bie­rze się z połą­cze­nia cie­ka­we­go kon­cep­tu z inten­syw­no­ścią języ­ka. A nie jest to mariaż, co czę­sto się uda­je. Bywa, że wyra­zi­sty, „dys­cy­pli­nu­ją­cy” całość pomysł ota­mo­wu­je kre­atyw­ność języ­ko­wą, usztyw­nia styl. Nie tym razem. Paduch pisze przej­mu­ją­co, a histo­ria rodzin­na, któ­rą roz­pi­su­je na sto cało­stek (od set­nej po pierw­szą) oka­zu­je się stu­dium rela­cji z sobą i świa­tem: stu­dium żar­cia, zja­da­nia i tra­wie­nia – tak w sen­sie lite­ral­nym, jak meta­fo­rycz­nym. Stu­dium cza­sem abiek­tal­nym, zawsze moc­nym w kon­kret­no­ści obra­zo­wa­nia i cel­no­ści zdań. Jedze­nie sta­je się tu budul­cem świa­ta i opre­sją, nagro­dą i karą. pułap­ką, któ­ra – raz nasta­wio­na w dzie­ciń­stwie – idzie za nami, zawsze goto­wa, by dorwać nas w kry­zy­so­wym momen­cie. Zapi­sa­na przez Paduch meta­fo­ra żucz­ka toczą­ce­go wła­sną kul­kę oka­zu­je się moc­nym obra­zem czło­wie­cze­go losu i kon­dy­cji nar­ra­tor­ki. A może i kon­dy­cji ludz­kiej, po pro­stu.

O autorze

Eliza Kącka

Urodzona w 1982 roku. Absolwentka polonistyki i międzyuczelnianych studiów humanistycznych. Współredaktorka antologii poezji najnowszej Poeci i poetki przekraczają granice (FA-art, 2011). Opublikowała książkę Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (Warszawa 2012). W maju ukaże się jej debiut prozatorski - Elizje (wyd. Lokator). Stypendystka MNiSW, finalistka Nagród Naukowych „Polityki”. Doktor nauk humanistycznych (Nagroda Główna w Konkursie im. Inki Brodzkiej, 2016). Asystentka na Wydziale Polonistyki UW. Członkini Zarządu Głównego TLiAM. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej. Występowała w Tygodniku Kulturalnym.

Powiązania

Zalążek mitologii miejskiej

recenzje / ESEJE Eliza Kącka

Impre­sja Eli­zy Kąc­kiej na temat pro­zy Woj­cie­cha Świercz­ka, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Niespodziewane

recenzje / ESEJE Eliza Kącka

Recen­zja Eli­zy Kąc­kiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Jac­ka Deh­ne­la Naj­dziw­niej­sze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 paź­dzier­ni­ka 2019 roku.

Więcej

Sowa, córka śmierci

wywiady / o książce Eliza Kącka Grzegorz Kwiatkowski

Roz­mo­wa Eli­zy Kąc­kiej z Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sową, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 6 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

W narzędniku

recenzje / ESEJE Eliza Kącka

Recen­zja Eli­zy Kąc­kiej książ­ki Sową Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 6 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

Wiek żelazny

wywiady / o książce Eliza Kącka Piotr Matywiecki

Roz­mo­wa Eli­zy Kąc­kiej z Pio­trem Maty­wiec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pala­me­des, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2017 roku.

Więcej

Głosy żywych ludzi

wywiady / o książce Eliza Kącka Grzegorz Kwiatkowski

Roz­mo­wa Eli­zy Kąc­kiej z Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze e‑booka Powin­ni się nie uro­dzić revi­si­ted – Uro­dzić, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 1 lute­go 2016 roku.

Więcej

Wyławianie słów i fraz, które mnie uruchamiają

wywiady / o książce Eliza Kącka Grzegorz Kwiatkowski

Roz­mo­wa Eli­zy Kąc­kiej z Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Spa­la­nie, któ­ra uka­za­ła się 10 sierp­nia 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej