recenzje / KOMENTARZE

„Jest to powrotem do wieloznaczności”

Andrij Lubka

Komentarz Andrija Lubki do almanachu Komiks wierszem po ukraińsku, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 26 stycznia 2015 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Kie­dyś, w cza­sach swo­jej świet­no­ści, poezja była jed­no­cze­snie wszyst­kim – i śpie­wem, i opo­wie­ścią, i zaba­wą. Więc kie­dy wokół wier­sza zaczy­na­ją nara­stać nowe rze­czy­wi­sto­ści, ja sobie myślę, iż jest to powro­tem ku wie­lo­znacz­no­ści, czy­li odkry­ciem za każ­dym zda­niem nowe­go i nowe­go dna.

Czę­sto – bar­dzo odda­lo­ne­go, jak w pięk­nym komik­sie Paw­ła Modzie­lew­skie­go na mój wiersz. Cho­ciaż dla­cze­go odda­lo­ne­go? To ja sobie tak pomy­śla­łem, a prze­cież autor po publi­ka­cji musi zamknąć się i nie wła­zić do obce­go życia – prze­cież opu­bli­ko­wa­ny tekst jest jak peł­no­let­nie dziec­ko, czy­li sam sobie da radę.

Jeże­li bym ja malo­wał, to było­by wię­cej jaskra­wych, inten­syw­nych kolo­rów, ponie­waż ja pisa­łem wiersz ten iro­nicz­nie, kpiąc ze wszyst­kie­go, uda­jąc dra­ma­tyzm. Ale ja nie umiem i w ogó­le nie potra­fię malo­wać, więc jakie mam pra­wo komen­to­wać cudze rysun­ki, a jesz­cze tak uda­ne i pięk­ne?

No i mnie sie wyda­je, że Modze­lew­ski odczuł ten wiersz lepiej, ponie­waż na mnie dwa lata po napi­sa­niu tek­stu zaka­zy i pro­pa­gan­da anty­pa­pie­ro­sna zadzia­ła­ły – i rzu­ci­łem pale­nie, a więc rze­czy­wi­stość oka­za­la się bru­tal­niej­szą i bez­li­to­sną. Dosłow­nie jak w tym komik­sie.

O autorze

Andrij Lubka

Urodzony w 1987 roku w Rydze. Ukraiński poeta i tłumacz. Autor tomów wierszy "Osiem miesięcy schizofrenii" (2007), "Terroryzm" (2008), "Czterdzieści baksów plus napiwek" (2012). Jako prozaik debiutował tomem opowiadań "Killer" (2012). Laureat literackiej nagrody „Debiut” (2007) i „Kijowskie laury” (2011). Był stypendystą kilku europejskich programów literackich (w tym dwukrotnie Gaude Polonia), uczestniczył w wielu ukraińskich i europejskich akcjach i festiwalach literackich. Ukończył szkołę wojskową w Mukaczowie i ukrainistykę na Narodowym Uniwersytecie w Użhorodzie. Obecnie studiuje bałkanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Warszawie.

Powiązania

Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Gdyby proces twórczego doskonalenia istniał, poeci byliby idealni

wywiady / o książce Andrij Lubka

Roz­mo­wa Darii Burej z Andri­jem Lub­ką towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kil­ler, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 9 maja 2013 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 30 paź­dzier­ni­ka 2017 roku. Roz­mo­wę prze­ło­żył Boh­dan Zadu­ra.

Więcej

Killer (fragmenty)

dzwieki / RECYTACJE Andrij Lubka

Frag­men­ty pro­zy z tomu Kil­ler, zare­je­stro­wa­ne pod­czas spo­tka­nia „Języ­ki obce” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Głos Ukrainy w Trybie męskim: Ołeksandr Irwaneć i Andrij Lubka

nagrania / z fortu do portu Andrij Lubka Ołeksandr Irwaneć

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Głos Ukra­iny w try­bie męskim” z Ołek­san­drem Irwan­ciem i Andri­jem Lub­ką w ramach 19. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2014.

Więcej

Komiks wierszem po ukraińsku

nagrania / z fortu do portu Andrij Lubka Krzysztof Ostrowski Marcin Sendecki

Zapis spo­tka­nia z lau­re­ata­mi 3. edy­cji kon­kur­su Komiks wier­szem w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Przecinek nad i

recenzje / IMPRESJE Andrij Lubka

Recen­zja Andri­ja Lub­ki towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze tomu Krop­ka nad i Boh­da­na Zadu­ry, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 22 wrze­śnia 2015 roku.

Więcej

Linijka po linijce

recenzje / IMPRESJE Andrij Lubka

Esej Andri­ja Lub­ki towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Lub­czyk na pod­da­szu Natal­ki Śnia­dan­ko.

Więcej

Poeta na Ukrainie to ciągle wieszcz narodowy, ale tylko dlatego że innych chętnych do tej roli nie mamy

debaty / wydarzenia i inicjatywy Andrij Lubka

Głos Andri­ja Lub­ki w deba­cie „Zawsze wol­na i zaan­ga­żo­wa­na”.

Więcej

Samotny na polu walki

recenzje / IMPRESJE Andrij Lubka

Recen­zja Andri­ja Lub­ki z książ­ki Noc­ne życie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Killer: maleńka improwizacja na klawiaturze albo próba niemal autorskiego posłowia

recenzje / KOMENTARZE Andrij Lubka

Komen­tarz Andri­ja Lub­ki do książ­ki Kil­ler.

Więcej

Koniak dla Czechowa

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Kil­ler Andri­ja Lub­ki.

Więcej