recenzje / KOMENTARZE „Jest to powrotem do wieloznaczności”
Andrij Lubka
Komentarz Andrija Lubki do almanachu Komiks wierszem po ukraińsku, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 26 stycznia 2015 roku.
Kiedyś, w czasach swojej świetności, poezja była jednoczesnie wszystkim – i śpiewem, i opowieścią, i zabawą. Więc kiedy wokół wiersza zaczynają narastać nowe rzeczywistości, ja sobie myślę, iż jest to powrotem ku wieloznaczności, czyli odkryciem za każdym zdaniem nowego i nowego dna.
Często – bardzo oddalonego, jak w pięknym komiksie Pawła Modzielewskiego na mój wiersz. Chociaż dlaczego oddalonego? To ja sobie tak pomyślałem, a przecież autor po publikacji musi zamknąć się i nie włazić do obcego życia – przecież opublikowany tekst jest jak pełnoletnie dziecko, czyli sam sobie da radę.
Jeżeli bym ja malował, to byłoby więcej jaskrawych, intensywnych kolorów, ponieważ ja pisałem wiersz ten ironicznie, kpiąc ze wszystkiego, udając dramatyzm. Ale ja nie umiem i w ogóle nie potrafię malować, więc jakie mam prawo komentować cudze rysunki, a jeszcze tak udane i piękne?
No i mnie sie wydaje, że Modzelewski odczuł ten wiersz lepiej, ponieważ na mnie dwa lata po napisaniu tekstu zakazy i propaganda antypapierosna zadziałały – i rzuciłem palenie, a więc rzeczywistość okazala się brutalniejszą i bezlitosną. Dosłownie jak w tym komiksie.
O autorze
Andrij Lubka
Urodzony w 1987 roku w Rydze. Ukraiński poeta i tłumacz. Autor tomów wierszy "Osiem miesięcy schizofrenii" (2007), "Terroryzm" (2008), "Czterdzieści baksów plus napiwek" (2012). Jako prozaik debiutował tomem opowiadań "Killer" (2012). Laureat literackiej nagrody „Debiut” (2007) i „Kijowskie laury” (2011). Był stypendystą kilku europejskich programów literackich (w tym dwukrotnie Gaude Polonia), uczestniczył w wielu ukraińskich i europejskich akcjach i festiwalach literackich. Ukończył szkołę wojskową w Mukaczowie i ukrainistykę na Narodowym Uniwersytecie w Użhorodzie. Obecnie studiuje bałkanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Warszawie.
Powiązania
Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny
utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy
Fragmenty zapowiadające książkę Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.
Więcej
Gdyby proces twórczego doskonalenia istniał, poeci byliby idealni
wywiady / o książce Andrij Lubka
Rozmowa Darii Burej z Andrijem Lubką towarzysząca premierze książki Killer, wydanej nakładem Biura Literackiego 9 maja 2013 roku, a w wersji elektronicznej 30 października 2017 roku. Rozmowę przełożył Bohdan Zadura.
Więcej
Killer (fragmenty)
dzwieki / RECYTACJE Andrij Lubka
Fragmenty prozy z tomu Killer, zarejestrowane podczas spotkania „Języki obce” na festiwalu Port Wrocław 2014.
Więcej
Głos Ukrainy w Trybie męskim: Ołeksandr Irwaneć i Andrij Lubka
nagrania / z fortu do portu Andrij Lubka
Ołeksandr Irwaneć
Zapis spotkania autorskiego „Głos Ukrainy w trybie męskim” z Ołeksandrem Irwanciem i Andrijem Lubką w ramach 19. festiwalu literackiego Port Wrocław 2014.
Więcej
Komiks wierszem po ukraińsku
nagrania / z fortu do portu Andrij Lubka
Krzysztof Ostrowski
Marcin Sendecki
Zapis spotkania z laureatami 3. edycji konkursu Komiks wierszem w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
Więcej
Przecinek nad i
recenzje / IMPRESJE Andrij Lubka
Recenzja Andrija Lubki towarzysząca premierze tomu Kropka nad i Bohdana Zadury, wydanego w Biurze Literackim 22 września 2015 roku.
Więcej
Linijka po linijce
recenzje / IMPRESJE Andrij Lubka
Esej Andrija Lubki towarzyszący premierze książki Lubczyk na poddaszu Natalki Śniadanko.
Więcej
Poeta na Ukrainie to ciągle wieszcz narodowy, ale tylko dlatego że innych chętnych do tej roli nie mamy
debaty / wydarzenia i inicjatywy Andrij Lubka
Głos Andrija Lubki w debacie „Zawsze wolna i zaangażowana”.
Więcej
Samotny na polu walki
recenzje / IMPRESJE Andrij Lubka
Recenzja Andrija Lubki z książki Nocne życie Bohdana Zadury.
Więcej
Killer: maleńka improwizacja na klawiaturze albo próba niemal autorskiego posłowia
recenzje / KOMENTARZE Andrij Lubka
Komentarz Andrija Lubki do książki Killer.
Więcej
Koniak dla Czechowa
recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski
Recenzja Pawła Kaczmarskiego z książki Killer Andrija Lubki.
Więcej