Preparaty, Ekran, Widmo
dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzyZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jacka Dehnela, Agnieszki Mirahiny i Przemysława Witkowskiego podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejNota Agnieszki Mirahiny o książce Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša.
Kanapeczka, jak sądzę, trafi do adresata. Do mnie trafiła poprzez wielogłosowość, a więc pewne wachnięcie, także poprzez czułość, swoje drobne kroczki i westchnienia. Świat kanapeczki składa się z miniatur takich jak kawałek sera, szynki, sałaty. Niemal każdy to rarytas. Akcji tu niewiele, choć dynamika jest: „Miło mi, dynia jestem. Ale dziś wieczór twoje dłonie zmienią mnie w karetę”.
Kanapeczka chciałaby być skromna, jak skromny chciałby być bohater tych próz. Dlatego narracja przypomina czasem Michała Zoszczenkę poprzez takie frazy, jak: „Ładnie, pomyślałem (…)”, albo dzięki mądrości, która jest jak riposta. Ujmujące i bardzo zoszczenkowskie jest upodobanie Vērdiņša do bagatelizowania wszystkiego, także do miniatur i zdrobnień – małe miasteczka, krążące wokół Rygi, „piszczące i drżące z zimna”, czy w innym tekście: „umościwszy na miękkich poduszkach różowiutkie jabłka swoich pup”. Albo do kpiny – kiedy mowa o liścikach z tonących statków, pełnych „mrożących krew w żyłach błędów ortograficznych”.
Vērdiņš pokazuje świat od kuchni, taką codzienną krzątaninę. Całość przypomina dziennik lub blog, dzięki swobodnemu biegowi myśli, jakimś tam wzruszeniom (pierwszy raz w życiu wzruszyła mnie cebula – proszę zwrócić uwagę na tekst „W polu dharmy”, oto cebula „oddaje wszystkie siły zielonemu pęczkowi szczypioru”), czy wreszcie dzięki podglądactwu, które staje się udziałem czytelnika.
Urodzona w 1985 roku. Poetka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka głównej nagrody w projekcie Połów 2009. Mieszka w Warszawie.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jacka Dehnela, Agnieszki Mirahiny i Przemysława Witkowskiego podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis całego spotkania z udziałem Agnieszki Mirahiny, Michała Piętniewicza, Przemysława Witkowskiego i Jakuba Wojciechowskiego podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejGłos Agnieszki Mirahiny w debacie „Co dał mi Połów?”.
WięcejGłos Agnieszki Mirahiny w debacie „Poezja na nowy wiek”.
WięcejGłos Agnieszki Mirahiny w debacie „Być poetą dzisiaj”.
WięcejGłos Agnieszki Mirahiny w debacie „Poeci na nowy wiek”.
WięcejAutorski komentarz Agnieszki Mirahiny do wiersza z książki Radiowidmo.
WięcejGłos Agnieszki Mirahiny w debacie „Książka 2008”.
WięcejKomentarze Agnieszki Mirahiny i Rafała Gawina.
WięcejAutorski komentarz Agnieszki Mirahiny do wierszy z książki wszystkie radiostacje związku radzieckiego.
WięcejRecenzja Krzysztofa Zabłockiego z książki Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša.
WięcejKomentarz Jacka Dehnela do utworu Come to me Kārlisa Vērdiņša, towarzyszący premierze książki Niosłem ci kanapeczkę, wydanej w Biurze Literackim 3 sierpnia 2009 roku.
WięcejRecenzja Marcina Jurzysty z książki Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša.
WięcejRecenzja Michała Tabaczyńskiego z książki Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša.
WięcejKārlis Vērdiņš, autor wydanej w Biurze Literackim 3 sierpnia 2009 roku książki Niosłem ci kanapeczkę, w rozmowie z Jackiem Dehnelem.
WięcejLaudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.
WięcejRecenzja Jacka Gutorowa z książki Radiowidmo Agnieszki Mirahiny.
WięcejRecenzja Pawła Kaczmarskiego z książki Radiowidmo Agnieszki Mirahiny.
WięcejCzytam te teksty z rzadko odczuwaną satysfakcją – oto zrealizowany konsekwentnie projekt. W przypadku debiutu – rzecz co najmniej wyjątkowa. Tak iść za językiem, który wydaje się zimny i pozbawiony głębi, jak audycje z ruskiej radiostacji…
WięcejRecenzja Marcina Sierszyńskiego z książki Radiowidmo Agnieszki Mirahiny.
WięcejKomentarze Konrada Góry, Kornelii Pieli, Radosława Wiśniewskiego oraz Kamila Zająca.
WięcejNota Andrzeja Sosnowskiego o wierszach Agnieszki Mirahiny.
Więcej