Autorski komentarz Bartosza Popadiaka w ramach cyklu "Historia jednego wiersza", towarzyszący premierze e-booka Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Przyszli żeby zobaczyć opozycjonistę z autokratycznego państwa
(Tym razem to Iran, jutro afrykański kraik o trudnej nazwie)
I kogo ujrzeli?
Starszego, zmęczonego mężczyznę o hebanowych oczach
(Jutro – młodszy, muskularny o hebanowej skórze),
Który ze spokojem mówił: rewolucja, ajatollah, nożem pod żebra,
Znikający przyjaciele, Trocki czytany pod kołdrą, kusa spódniczka bibliotekarki,
Autokar pełen irańskich pisarzy jedzie z góry bez hamulców, cenzura, cenzura,
Cenzura.
Przyszli żeby zobaczyć opozycjonistę – nie zawiedli się.
Teraz wracają do strzeżonych osiedli,
Po czym zasypiają i śnią o korze drzew.
Widać jak okna gasną powoli, jedne po drugich,
A ekran zaczyna śnieżyć.
Wiersz Spotkanie z opozycjonistą jest jednym z moich niewielu zaangażowanych utworów. Jego ostrze wymierzono nie w samych dyktatorów i autorytarne reżimy, a w tych sytych bywalców kawiarni i salonów, którzy poprzez spotkania z tytułowymi opozycjonistami, zaspokajają swoją potrzebę humanitaryzmu, aby potem wrócić do „strzeżonych osiedli” i „śnić o korze drzew”. Na tym kończy się ich zaangażowanie, ale we własnych oczach pozostają kimś nie mniej szlachetnym od uciśnionych pisarzy.
Piszę te słowa z Kijowa, stolicy kraju, gdzie wciąż trwa wojna, a o której, jak się zdaje, świat powoli zapomina. Tutaj ten nieco patetyczny wiersz, nabiera aktualności.
O autorze
Bartosz Popadiak
Urodzony w 1993 roku. Student filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielbiciel krain nieunijnych. Publikował w kwartalniku „Rita Baum”, „sZAFa”, a także w antologii poetyckiej „opisz to / zostań po sobie”. Pochodzi z Krakowa, a obecnie mieszka w Kijowie.
Autorski komentarz Sylwii Rzący w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Autorski komentarz Grzegorza Marcinkowskiego w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Autorski komentarz Justyny Charkiewicz w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Autorski komentarz Pawła Kobylewskiego w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Autorski komentarz Kacpra Adamusa w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Autorski komentarz Michała Domagalskiego w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Autorski komentarz Adriana Tujka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Komenatrz Michała Domagalskiego do wiersza „Ona jest mną” z alamanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 2 listopada 2015 roku.