recenzje / ESEJE

Kulpa szybowiec

Jakub Kornhauser

Impresja Jakuba Kornhausera na temat prozy Patryka Kulpy, laureata pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

Kul­pa jest jak szy­bo­wiec. Nie jak wiel­ki boeing z masą pasa­że­rów, baga­ży i śla­du węglo­we­go, nie jak bom­bo­wiec z furą sen­sa­cji pod pokła­dem, tyl­ko jak cichy sta­tek powietrz­ny, któ­ry wśliź­nie się tam, gdzie inni mogą sobie tyl­ko poma­rzyć. Nie potrze­ba mu epic­kich tras z mię­dzy­lą­do­wa­nia­mi. Star­czy jed­no osie­dle, parę łąk i drzew, jakiś stry­szek, okno choć­by czy zlew. Zamiast char­cze­nia sil­ni­ków – świst prze­ci­na­ne­go powie­trza. Nano­opo­wie­ści Patry­ka Kul­py, jego mikro­hi­sto­rie i skraw­ko­fik­cje dają nam nie­wie­le ponad sygna­ły rodzin­nych traum i dram, wid­ma uczu­cio­wych kla­strów i ozna­ki lęków przed odpo­wie­dzial­no­ścią. Ale nie zna­czy to, że dociec ich nie spo­sób. Prze­ciw­nie, wrzu­ca­nie czy­tel­ni­ka in medias resjedy­nie wzma­ga uczu­cie nie­po­ko­ju, któ­ry czai się za każ­dym rogiem, tyl­ko cze­ka­jąc, żeby wziąć nas na trud­ną wyciecz­kę po pro­ble­mach. Mon­ta­żo­we cię­cia nie są wyko­ny­wa­ne skal­pe­lem, ostrość zastą­pio­na jest roz­my­ciem kon­tu­rów, pozor­ną deli­kat­no­ścią, pod płasz­czy­kiem któ­rej prze­my­ca się demo­ny współ­cze­sno­ści: samot­ność, brak per­spek­tyw, tok­sycz­ność naj­bliż­szą. Wszy­scy są tu uchwy­ce­ni w sta­nie „pomię­dzy”, jak gdy­by nie mogli ode­rwać się od swo­jej prze­szło­ści i jej rekwi­zy­tów, choć nie marzą o niczym innym. Jak gdy­by powta­rza­li rytu­ały przej­ścia, choć nic one nie dają, jak­by krę­ci­li się w kół­ko i poszu­ki­wa­li dla same­go poszu­ki­wa­nia.

Kul­pa umie korzy­stać z oglą­du i nasłu­chu, budu­je obra­zy peł­ne nie­do­po­wie­dzeń, mozai­kę, w któ­rej bra­ku­je zbyt wie­lu ele­men­tów, byśmy uwie­rzy­li, że kie­dyś zoba­czy­my sze­ro­ki kadr, wpro­wa­dza języ­ki ulicz­ne, intym­ne, znad rodzin­nych uro­czy­sto­ści i spod pudeł ze wspo­mnie­nia­mi. Wszyst­ko po to, byśmy się poczu­li nie­pew­nie, jak pod­czas oglą­da­nia fil­mów Micha­ela Hane­ke­go. Dosta­je­my coś na kształt Siód­me­go kon­ty­nen­tu czy 71 frag­men­tów: kro­ni­kę nie­za­ko­rze­nie­nia, dro­bin­ki zda­rzeń, któ­re nie bar­dzo chcą się w cokol­wiek zło­żyć, roz­pra­sza­ją się, choć prze­cież rów­nie dobrze moż­na by było sobie je wyobra­zić, jak ukła­da­ją się w jakąś poważ­ną struk­tu­rę. A tu figa z makiem. Kul­pa prze­ko­nu­je nas, że całe życie zbu­do­wa­ne jest z roz­ła­żą­cej się mate­rii orga­nicz­nej – liści, popio­łu, łusek. I że towa­rzy­szy nam nie­ustan­ne gni­cie, któ­re prze­cież jest życio­daj­ne, gdyż prze­twa­rza jed­ne byty w inne. Mamy tu mean­dro­wa­nie na małej prze­strze­ni i wyso­ko­ści, zaglą­da­nie przez firan­ki do codzien­nych roz­mów, nie­atrak­cyj­nych wnętrz oraz wspo­mnień jak wie­le innych, cele­bro­wa­nie prze­cięt­no­ści, zwy­kło­ści i ukrad­ko­wo­ści. Leciut­ko, mimo że wszy­scy zda­je­my sobie spra­wę, że pach­nie jakąś kata­stro­fą. Że kata­stro­fa wisi w powie­trzu, choć prze­cież fru­nie, i to fru­nie bez­sze­lest­nie i ele­ganc­ko jak szy­bo­wiec.

O autorze

Jakub Kornhauser

Literaturoznawca, poeta, eseista, tłumacz. Adiunkt na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtworzy Ośrodek Badań nad Awangardą oraz Centrum Badań Przekładoznawczych przy Wydziale Polonistyki UJ. Autor książek o literaturze, tomów poetyckich i eseistycznych. Laureat Nagrody Szymborskiej za Drożdżownię (2016) i Nagrody Znaczenia za książkę z esejami Premie górskie najwyższej kategorii (2021), za którą nominowany był także do Nagrody Literackiej Gdynia. Przekłada literaturę awangardową z francuskiego, rumuńskiego i serbskiego (m.in. książki Dumitru Crudu, Gherasima Luki, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia). Za przekłady nominowany m.in. do nagrody Europejski Poeta Wolności (2018) i Nagrody Literackiej Gdynia (2021). Prowadzi serie wydawnicze (awangarda/rewizje – Wydawnictwo UJ; Rumunia Dzisiaj – Universitas; wunderkamera – Instytut Mikołowski). Redaktor „Nowej Dekady Krakowskiej” i „Romanica Cracoviensia”, były członek redakcji „Literatury na Świecie”.

Powiązania

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Prawdziwa awangarda życia się nie boi

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Recen­zja Jaku­ba Korn­hau­se­ra, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

„Jeden poeta w domu wystarczy”

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Kornhauser

Odpo­wie­dzi Jaku­ba Korn­hau­se­ra na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Kobalt

utwory / zapowiedzi książek Claudiu Komartin Jakub Kornhauser

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Kobalt Clau­diu Komar­ti­na w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 25 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Lipowicz armatohaubica

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impre­sja Jaku­ba Korn­hau­se­ra na temat pro­zy Mar­ty Lipo­wicz, lau­re­at­ki pierw­szej edy­cji Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

W krainie białych plam

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Roz­mo­wa Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Wacła­wem Rapa­kiem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Podskórna rewolucyjność

recenzje / KOMENTARZE Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Komen­tarz Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w ich prze­kła­dzie, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Meskalina i muzyka (2)

utwory / zapowiedzi książek Henri Michaux Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Meskalina i muzyka

utwory / zapowiedzi książek Henri Michaux Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Meska­li­na i muzy­ka Hen­ri Michaux, w prze­kła­dzie Wacła­wa Rapa­ka i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­że się 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Bassa torpeda

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impre­sja Jaku­ba Korn­hau­se­ra na temat pro­zy Iwo­ny Bas­sy, lau­re­at­ki pierw­szej edy­cji Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

Nieobecność, czyli o mozaice braków

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Krzysztof Chronowski

Roz­mo­wa Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Krzysz­to­fem Chro­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie­obec­ność, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 8 świnia jest najlepszym pływakiem

nagrania / między wierszami Jakub Kornhauser Miroljub Todorović

Ósmy odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Klasyka europejskiej poezji: Blake, Espriu, Todorović, Župančič

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Wyspa na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Bla­ke­’a, świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem Mir­jo­lu­ba Todo­ro­vi­cia, Kie­lich upo­je­nia Oto­na Župa­nči­ča oraz Skó­ra byka Salva­do­ra Espriu z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Jakub Korn­hau­ser, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Orskiej i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Wyzwolenie języka

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Kinga Siewior Miroljub Todorović

Roz­mo­wa Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Mirol­ju­bem Todo­ro­vi­ciem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kie, w tłu­ma­cze­niu Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

W duchu dadaistycznej dezynwoltury

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Posło­wie Jaku­ba Korn­hau­ze­ra do książ­ki Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem, w tłu­ma­cze­niu Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Świnia jest najlepszym pływakiem (2)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Kornhauser Kinga Siewior Miroljub Todorović

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia Świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem, w tłu­ma­cze­niu Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Świnia jest najlepszym pływakiem (1)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Kornhauser Kinga Siewior Miroljub Todorović

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia Świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem, w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Kin­gi Sie­wior, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Różni autorzy

Poza­kon­kur­so­wy zestaw „Wier­szy doraź­nych 2018” autor­stwa Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Obiekty kontra kobiety: panoptika i wunderkamery

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Kornhauser

Głos Jaku­ba Korn­hau­se­ra w deba­cie „Jaką Pol(s)kę zoba­czy­li z dru­giej stro­ny lustra”.

Więcej