recenzje / ESEJE

Lipowicz armatohaubica

Jakub Kornhauser

Impresja Jakuba Kornhausera na temat prozy Marty Lipowicz, laureatki pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

Lipo­wicz włó­czy się z nami po opłot­kach jak arma­to­hau­bi­ca, co zda­je się prze­trzy­mać każ­de bagno, zawsze goto­wa do wystrza­łu. Na krań­cach wsi poka­zu­je trau­my, brud i upodle­nie. Ale nie po to, by się nimi sma­ro­wać i cheł­pić przed mia­sto­wy­mi. Raczej żeby dać szan­sę swo­jej boha­ter­ce, Han­ce, zna­leźć nadzie­ję na coś wła­sne­go. Coś nie­kła­ma­ne­go i nie­obar­czo­ne­go pre­sją oto­cze­nia. Bo mamy tu histo­rię wzię­tą z zie­mi. Wszyst­ko tkwi w gle­bie i naj­chęt­niej nosa by z niej nie wyściu­bia­ło. Wido­ków na zmia­nę brak, więc niech choć­by tej Han­ce, przez los ponie­wie­ra­nej, uda się coś zmie­nić, jakoś wyjść na swo­je. No a że jest to pie­roń­sko trud­ne pośród bie­dy i stra­chu, wia­do­mo nie od dziś.

Ale nie jest prze­cież tak, że powieść Mar­ty Lipo­wicz smę­ci mize­rią na pra­wo i lewo. Chy­ba na odwrót: pisze się tu z nasłu­chu i oglą­du, język dwoi się, troi i czwo­rzy, to w nim boha­te­ro­wie mogą zakosz­to­wać tro­chę swo­bo­dy i god­no­ści, choć to w nim tak­że grzę­zną i topią się jak w pod­mo­kłej gle­bie, to z języ­ka czer­pią chi­chy i śmi­chy. Poszcze­gól­ne sce­ny łączą się ze sobą, ale nie w chro­no­lo­gicz­nym porząd­ku, tyl­ko w nie­mej tęsk­no­cie. Za nor­mal­ną rodzi­ną? Jasne – ze Sta­rą, teścio­wą jak z kosz­ma­ru, trud­no wytrzy­mać. O Miet­ku, mężu, któ­ry bije, nie ma nawet co mówić. Zresz­tą ludzie wokół lep­si nie są. „Być sobą” w takim śro­do­wi­sku to ska­zać się na nie-bycie. Trze­ba by jakiejś rewo­lu­cji, ale z czym do rewo­lu­cji, sko­ro „miej­sca wysie­dzia­ne” i pościel musi być u Sta­rej zmie­nio­na. Koniec, krop­ka.

W pro­zie Lipo­wicz dosta­je­my zapę­tla­ją­ce się opo­wie­ści, któ­re lubią zmie­niać pla­ny cza­so­we i wkrę­cać się w histo­rie róż­nych posta­ci. Wszyst­kie jed­nak sku­pia­ją się w koń­cu na Han­ce i jej wal­ce o samo­sta­no­wie­nie. Krót­sze i dłuż­sze epi­zo­dy upo­ko­rzeń prze­ty­ka­ne są atrak­cyj­nie brzmią­cy­mi zapo­wie­dzia­mi lep­sze­go jutra. Tyl­ko coś ono, to jutro, nadejść nie chce. A może w koń­cu nadej­dzie? Może da Han­ce coś, cze­go ist­nie­nia ona nawet nie podej­rze­wa? Z tą powie­ścią jest tak jak z samo­bież­ną arma­to­hau­bi­cą typu krab: z zewnątrz niby strasz­na, onie­śmie­la­ją­ca i cięż­ka, od środ­ka wytrzy­ma­ła, wściu­bia­ją­ca lufę w naj­głęb­sze zaka­mar­ki, nie­uni­ka­ją­ca kon­fron­ta­cji z naj­gor­szym. Oczy­wi­ście ma cię bro­nić, ale budzi nie­po­kój i wpy­cha w defen­sy­wę. Budzi kosz­ma­ry. Dzia­ła na tyle inten­syw­nie, że nie­po­dob­na się od niej uwol­nić. Trze­ba zaufać jej ruchom. Zabio­rą was do nie­upu­dro­wa­ne­go życia, któ­re­go wydzie­li­ny poczu­je­cie na wła­snej skó­rze.

W pew­nym momen­cie zda­cie sobie spra­wę, że uciecz­ki ze świa­ta Han­ki nie ma, że tekst roz­ra­sta się, pochła­nia­jąc wszyst­ko na swo­jej dro­dze. Oczy­wi­ście głów­nie dla­te­go, że pro­za Mar­ty Lipo­wicz to moc­na, świet­nie napi­sa­na i skon­stru­owa­na rzecz. Auten­tycz­na i języ­ko­wo nie­ba­nal­na zara­zem. Zbu­do­wa­na z mro­ku i jasno­ści. Trzy­ma­ją­ca się kon­kre­tu i wychy­lo­na w nie­prze­wi­dzia­ne. Dają­ca radę w każ­dych warun­kach. Zawsze wychy­lo­na w stro­nę nie­zna­ne­go. Jak samo­bież­na arma­to­hau­bi­ca.

O autorze

Jakub Kornhauser

Literaturoznawca, poeta, eseista, tłumacz. Adiunkt na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtworzy Ośrodek Badań nad Awangardą oraz Centrum Badań Przekładoznawczych przy Wydziale Polonistyki UJ. Autor książek o literaturze, tomów poetyckich i eseistycznych. Laureat Nagrody Szymborskiej za Drożdżownię (2016) i Nagrody Znaczenia za książkę z esejami Premie górskie najwyższej kategorii (2021), za którą nominowany był także do Nagrody Literackiej Gdynia. Przekłada literaturę awangardową z francuskiego, rumuńskiego i serbskiego (m.in. książki Dumitru Crudu, Gherasima Luki, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia). Za przekłady nominowany m.in. do nagrody Europejski Poeta Wolności (2018) i Nagrody Literackiej Gdynia (2021). Prowadzi serie wydawnicze (awangarda/rewizje – Wydawnictwo UJ; Rumunia Dzisiaj – Universitas; wunderkamera – Instytut Mikołowski). Redaktor „Nowej Dekady Krakowskiej” i „Romanica Cracoviensia”, były członek redakcji „Literatury na Świecie”.

Powiązania

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Prawdziwa awangarda życia się nie boi

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Recen­zja Jaku­ba Korn­hau­se­ra, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

„Jeden poeta w domu wystarczy”

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Kornhauser

Odpo­wie­dzi Jaku­ba Korn­hau­se­ra na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Kobalt

utwory / zapowiedzi książek Claudiu Komartin Jakub Kornhauser

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Kobalt Clau­diu Komar­ti­na w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 25 lip­ca 2022 roku.

Więcej

W krainie białych plam

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Roz­mo­wa Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Wacła­wem Rapa­kiem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Podskórna rewolucyjność

recenzje / KOMENTARZE Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Komen­tarz Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w ich prze­kła­dzie, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Meskalina i muzyka (2)

utwory / zapowiedzi książek Henri Michaux Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Kulpa szybowiec

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impre­sja Jaku­ba Korn­hau­se­ra na temat pro­zy Patry­ka Kul­py, lau­re­ata pierw­szej edy­cji Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

Meskalina i muzyka

utwory / zapowiedzi książek Henri Michaux Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Meska­li­na i muzy­ka Hen­ri Michaux, w prze­kła­dzie Wacła­wa Rapa­ka i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­że się 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Bassa torpeda

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impre­sja Jaku­ba Korn­hau­se­ra na temat pro­zy Iwo­ny Bas­sy, lau­re­at­ki pierw­szej edy­cji Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

Nieobecność, czyli o mozaice braków

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Krzysztof Chronowski

Roz­mo­wa Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Krzysz­to­fem Chro­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie­obec­ność, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 8 świnia jest najlepszym pływakiem

nagrania / między wierszami Jakub Kornhauser Miroljub Todorović

Ósmy odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Klasyka europejskiej poezji: Blake, Espriu, Todorović, Župančič

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Wyspa na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Bla­ke­’a, świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem Mir­jo­lu­ba Todo­ro­vi­cia, Kie­lich upo­je­nia Oto­na Župa­nči­ča oraz Skó­ra byka Salva­do­ra Espriu z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Jakub Korn­hau­ser, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Orskiej i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Wyzwolenie języka

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Kinga Siewior Miroljub Todorović

Roz­mo­wa Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Mirol­ju­bem Todo­ro­vi­ciem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kie, w tłu­ma­cze­niu Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

W duchu dadaistycznej dezynwoltury

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Posło­wie Jaku­ba Korn­hau­ze­ra do książ­ki Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem, w tłu­ma­cze­niu Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Świnia jest najlepszym pływakiem (2)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Kornhauser Kinga Siewior Miroljub Todorović

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia Świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem, w tłu­ma­cze­niu Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Świnia jest najlepszym pływakiem (1)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Kornhauser Kinga Siewior Miroljub Todorović

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia Świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem, w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Kin­gi Sie­wior, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Różni autorzy

Poza­kon­kur­so­wy zestaw „Wier­szy doraź­nych 2018” autor­stwa Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Obiekty kontra kobiety: panoptika i wunderkamery

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Kornhauser

Głos Jaku­ba Korn­hau­se­ra w deba­cie „Jaką Pol(s)kę zoba­czy­li z dru­giej stro­ny lustra”.

Więcej