recenzje / IMPRESJE

Mały duży apokryf Filipa

Jacek Gutorow

Esej Jacka Gutorowa towarzyszący premierze książki Pod słońce było Filipa Zawady, wydanej w Biurze Literackim 31 grudnia 2014 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Nie mam więk­szych wąt­pli­wo­ści: to naj­lep­sza książ­ka Fili­pa Zawa­dy. Nie­zbyt dłu­ga powieść (rów­nie dobrze moż­na by ją nazwać anty-powie­ścią) zawie­ra tro­py i chwy­ty zna­ne czy­tel­ni­kom z poprzed­nich tek­stów tego auto­ra. Jest frag­men­ta­rycz­ność nar­ra­cji i sur­re­ali­stycz­na nie­zbor­ność poszcze­gól­nych frag­men­tów; jest prze­wrot­na łże-logi­ka mniej lub bar­dziej pozo­ro­wa­nej akcji; jest pre­dy­lek­cja do roz­bi­ja­nia opo­wie­ści na pod­zbio­ry ode­rwa­nych afo­ry­zmów, non­sen­sow­nych dia­lo­gów i nie do koń­ca wia­ry­god­nych roz­wi­nięć; jest wresz­cie czar­ny humor zmie­sza­ny z głę­bi­no­wą melan­cho­lią. Teraz wszyst­kie ele­men­ty zosta­ły połą­czo­ne w całość, nader fra­pu­ją­cą, posia­da­ją­cą wła­sny rytm i inten­syw­ny kolor. W kon­tek­ście tej na poły auto­bio­gra­ficz­nej (a może po pro­stu auto­bio­gra­ficz­nej) opo­wie­ści dotych­cza­so­we tek­sty wro­cław­skie­go poety i pro­za­ika jawią się jako zapo­wie­dzi i szki­ce przy­go­to­waw­cze. Sta­je się jasne, że wcze­śniej mie­li­śmy do czy­nie­nia z pró­ba­mi. Otrzy­mu­je­my dzie­ło doj­rza­łej wraż­li­wo­ści i wyobraź­ni, pozo­sta­ją­ce w pamię­ci i zachę­ca­ją­ce do ponow­nej lek­tu­ry.

Nie podej­mu­ję się stresz­cze­nia opo­wie­dzia­nej przez auto­ra histo­rii, tym bar­dziej, że ma ona w dużej mie­rze cha­rak­ter nie­cią­gły, migaw­ko­wy i pozba­wio­ny jed­nej nar­ra­cyj­nej osi (choć nie­wąt­pli­wie mamy w niej coś w rodza­ju dra­ma­tycz­ne­go roz­wo­ju wyda­rzeń czy cią­że­nia ku roz­wią­za­niu akcji). Pod słoń­ce było to pro­za zde­cy­do­wa­nie poetyc­ka, opar­ta na obra­zach, deli­kat­nie pod­kre­ślo­nych niu­an­sach i cel­nie zryt­mi­zo­wa­nych frag­men­tach. Aneg­do­ta roz­wi­ja się zry­wa­mi i odśrod­ko­wo. Trzy­dzie­sto­kil­ku­let­ni nar­ra­tor opo­wia­da o naro­dzi­nach syna, popa­da w solip­sy­stycz­ną pro­stra­cję, tra­fia do szpi­ta­la dla psy­chicz­nie cho­rych, wresz­cie odnaj­du­je sie­bie i sank­cję swo­je­go ist­nie­nia w prze­bły­skach świa­tła i meta­fo­rze strza­ły wypusz­czo­nej z łuku; gdzieś w środ­ku tej histo­rii poja­wia się opo­wieść o dziad­kach, sta­no­wią­ca bez wąt­pie­nia istot­ny wzglę­dem pozo­sta­łych moty­wów kon­tra­punkt. Ale Pod słoń­ce było to coś wię­cej niż opo­wieść. O osta­tecz­nym wra­że­niu, jakie pozo­sta­wia w nas książ­ka, decy­du­je jej rytm i kli­mat, tudzież lek­kość i spław­ność pro­zy balan­su­ją­cej na kra­wę­dzi non­sen­su i sur­re­ali­stycz­ne­go ima­gi­na­rium, otwie­ra­ją­cej pole do domy­słów i nie do koń­ca wyra­żal­nych sen­sów, pre­cy­zyj­nej, a zara­zem nie pozwa­la­ją­cej na usta­wie­nie ostro­ści obra­zu.

War­to przy­po­mnieć zda­nie, jakie na mar­gi­ne­sie Wat­ta Bec­ket­ta zapi­sał oneg­daj Marek Kędzier­ski – zda­niem pol­skie­go tłu­ma­cza język powie­ścio­wy irlandz­kie­go Obło­mo­wa (okre­śle­nie Mary McCar­thy) „wyróż­nia się łatwo wyczu­wal­nym, acz trud­nym do scha­rak­te­ry­zo­wa­nia nastro­jem”. Podob­ne odczu­cie mia­łem w trak­cie lek­tu­ry Zawa­dy: nie­okre­ślo­ny i doj­mu­ją­cy nastrój. Są też zna­czą­ce róż­ni­ce. Pod­czas gdy boha­te­ro­wie Bec­ket­ta nie potra­fią wyjść poza krąg tau­to­lo­gicz­ne­go języ­ka, a ich toż­sa­mość tra­ci kon­tu­ry, w histo­rii opo­wie­dzia­nej przez pol­skie­go auto­ra poja­wia się wątek oca­le­nia. Wyda­je mi się on zauwa­żal­ny w zna­ko­mi­cie napi­sa­nych sce­nach nauki strze­la­nia z łuku (przy­po­mi­na­ją­cych kli­ma­tem wła­śnie Wat­ta i sce­nę sza­lo­ne­go tań­ca w ogro­dzie), kie­dy to głów­ny boha­ter książ­ki, podej­mu­ją­cy naukę tra­fia­nia do celu, naj­wy­raź­niej prze­ła­mu­je krąg nie­mo­cy i odkry­wa intu­icję swo­je­go praw­dzi­we­go „ja”. Dodaj­my, że książ­ka poprze­dzo­na jest cyta­tem z jed­ne­go z wier­szy Ril­ke­go: „jak strza­ła, któ­ra opie­ra się cięciwie/ aby spię­ta w odsko­ku być już czymś wię­cej niż sobą/ Nie ma dla nas zatrzy­ma­nia” (tłum. Ber­nard Anto­che­wicz). Sło­wa te dadzą się, rzecz jasna, róż­no­ra­ko tłu­ma­czyć. Nie­wąt­pli­wy jest w nich jed­nak moment prze­ła­ma­nia apa­tii i wyj­ścia z tau­to­lo­gii wła­snej jaź­ni. Istot­nym skład­ni­kiem tego doświad­cze­nia jest świa­do­mość pisa­nia jako pro­ce­su wyob­co­wa­nia, ale i zbli­że­nia. W pew­nej chwi­li nar­ra­tor zauwa­ża: „Pisa­nie wci­ska się mię­dzy życie i śmierć i od jed­ne­go i dru­gie­go odda­la” – waż­ne sło­wa i jed­no z bar­dziej przy­ku­wa­ją­cych uwa­gę wyznań pada­ją­cych w książ­ce.

Pod słoń­ce było moż­na inter­pre­to­wać jako stu­dium nie­moż­no­ści współ­by­cia z inny­mi albo jako histo­rię wyco­fa­nia się z życia. Moż­na ją rów­nież czy­tać jako apo­kryf trak­tu­ją­cy o odnaj­dy­wa­niu sie­bie w innych (jak owa epi­gra­ficz­na strza­ła Ril­ke­go, odnaj­du­ją­ca się w napię­tej cię­ci­wie i locie). Dla wie­lu czy­tel­ni­ków będzie to wresz­cie opo­wieść o samot­no­ści. Wspól­ne będzie, myślę, wra­że­nie melan­cho­lii i pogłę­bia­ją­cej się przej­rzy­sto­ści aneg­do­ty, dziw­no­ści ist­nie­nia i wypeł­nia­ją­ce­go je zagad­ko­we­go pul­su. Wro­cław­skie­mu auto­ro­wi uda­ło się odna­leźć język i for­mu­łę, w jakich odczu­cia te znaj­du­ją wyraz i prze­dłu­że­nie w czy­tel­ni­czej wraż­li­wo­ści. Co wię­cej, w intry­gu­ją­cy spo­sób oddał smu­tek wyczer­pu­ją­cych się nar­ra­cji i swe­go rodza­ju uspo­ko­je­nie towa­rzy­szą­ce wido­ko­wi zapa­da­ją­cych się, implo­du­ją­cych zna­czeń.

Książ­ka koń­czy się roz­mo­wą Fili­pa-ojca z Fili­pem-synem: „- Tato, dla­cze­go mnie stra­szysz? – Prze­cież cię nie stra­szę. – Stra­szysz mnie, kie­dy cię nie ma”. Trud­no nazwać to pod­su­mo­wa­niem czy zakoń­cze­niem. Jesz­cze jeden apo­kryf o smut­ku dzie­ciń­stwa i ilu­zji doro­sło­ści, ich nie­uchron­nym spo­tka­niu, ponow­nych, trud­niej­szych naro­dzi­nach.

O autorze

Jacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.

Powiązania

Spóźnieni śpiewacy

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Julii Har­twig i Jac­ka Guto­ro­wa pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Inne Państwa

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia Fiedorczuk

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jac­ka Guto­ro­wa i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Nocna zmiana

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Simo­na Armi­ta­ge­’a, Gly­na Maxwel­la, Jac­ka Guto­ro­wa, Jerze­go Jar­nie­wi­cza i Paw­ła Mar­cin­kie­wi­cza w trak­cie festi­wa­lu Port Legni­ca 2003.

Więcej

X i Ruchome święta

dzwieki / WYDARZENIA Jacek Gutorow Tomasz Majeran

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Jac­ka Guto­ro­wa i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Legni­ca 2001.

Więcej

Pozytywki i marienbadki

nagrania / między wierszami Różni autorzy

O twór­czo­ści Andrze­ja Sosnow­skie­go wypo­wia­da­ją się Woj­ciech Bono­wicz, Jacek Guto­row, Anna Kału­ża, Joan­na Orska, Piotr Śli­wiń­ski, Kamil Zając.

Więcej

Nieumówione spotkania albo jak czytałem Heaneya po polsku

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa na temat poezji Seamu­sa Heaneya, towa­rzy­szą­cy wyda­niu anto­lo­gii 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go, w wybo­rze i prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 24 wrze­śnia 2018 roku.

Więcej

Język to zjawisko widmowe

wywiady / o pisaniu Jacek Gutorow Simon Armitage

Roz­mo­wa Jac­ka Guto­ro­wa z Simo­nem Armitage’em, towa­rzy­szą­ca wyda­niu anto­lo­gii 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go, w wybo­rze i prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 paź­dzier­ni­ka 2018 roku.

Więcej

Niezmordowany obserwator

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa książ­ki Spóź­nio­ny śpie­wak Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 5 stycz­nia 2009 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 10 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

Trudna kontynuacja

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po tęczy Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 wrze­śnia 2007 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 12 lute­go 2018 roku.

Więcej

Hymn do życia

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa książ­ki Nad rze­ką Esther Kin­sky w tłu­ma­cze­niu Sła­wy Lisiec­kiej, wyda­nej przez Biu­ro Lite­rac­kie 25 wrze­śnia 2017 roku.

Więcej

Lodowiec

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do książ­ki Z tam­tej stro­ny ciszy Bole­sła­wa Leśmia­na, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 listo­pa­da 2012 roku.

Więcej

Zimne, wykalkulowane wiersze

dzwieki / RECYTACJE Jacek Gutorow

Wiersz z tomu Inne tem­po, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Inne pań­stwa” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Inne tempo

nagrania / między wierszami Jacek Gutorow

Z Jac­kiem Guto­ro­wem o wyda­nej w 2009 roku książ­ce roz­ma­wia­ją Mar­ta Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk. Fil­mo­wa etiu­da do wier­sza „Cre­ati­ve wri­ting” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Implozja

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Życie na Korei Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Pierwszy polski Green

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Szkic Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kocha­jąc Hen­ry­’e­go Gre­ena w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 27 kwiet­nia 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Z rozpędu (nowe wiersze Dariusza Sośnickiego)

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

O dwóch książkach

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z ksią­żek Kole­jo­we dzie­ci Seamu­sa Heaney­’a oraz Zapi­sy roz­mów. Wywia­dy z poeta­mi bry­tyj­ski­mi Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Poza drzewa, poza języki

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dzie­ła zebra­ne, tom 2 Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza.

Więcej

Laurka dla Edmunda White’a

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a.

Więcej

Temat z Tadeusza Pióry (na marginesie tomu „O dwa kroki stąd. 1992- 2011”)

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki O dwa kro­ki stąd Tade­usza Pió­ry.

Więcej

Notatki o nowej książce Wojtka Bonowicza

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

A imię jego nieprzewidywalność

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Radio­wid­mo Agniesz­ki Mira­hi­ny.

Więcej

O wierszach, które stają na palcach. Nad brzegierz rzeki ? instrukcja obsługi.

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Autor­ski komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do książ­ki Nad brze­giem rze­ki.

Więcej

To zaangażowanie domaga się zwrotu

wywiady / o książce Jacek Gutorow Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Jac­kiem Guto­ro­wem o książ­ce Rze­czy­wi­ste i nie­rze­czy­wi­ste sta­je się jed­nym cia­łem Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 grud­nia 2009 roku.

Więcej

Raz jeszcze, po słowie, w otwartych drzwiach (fragment)

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Maki­jaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Wiersze bez odpowiedzi

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pio­sen­ka o zależ­no­ściach i uza­leż­nie­niach Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go.

Więcej

O Firbanku w siedmiu punktach

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Stu­dium tem­pe­ra­men­tu Rolan­da Fir­ban­ka.

Więcej

Podziemia wyobraźni i wrażliwości

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

O Wojaczku wielokrotnym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Bogu­sła­wa Kier­ca, Jac­ka Guto­ro­wa, Jac­ka Łuka­sie­wi­cza, Andrze­ja Zawa­dy.

Więcej

O Bez stempla

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Jac­ka Guto­ro­wa, Ada­ma Wie­de­man­na, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Pio­tra Boga­lec­kie­go.

Więcej

O Małych cieniach wielkich czarnoksiężników

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc Jacek Gutorow Karol Maliszewski

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Karo­la Mali­szew­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

O Po tęczy

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Paw­ła Mac­kie­wi­cza, Kuby Mikur­dy, Igi Nosz­czyk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

„Tęczowe” origami

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Nota Jac­ka Guto­ro­wa o książ­ce Gdzie koniec tęczy nie doty­ka zie­mi Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Zadura – krytyk i eseista

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dwu­to­mo­wej edy­cji Szki­ców, recen­zji, felie­to­nów Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 czerw­ca 2007 roku.

Więcej

Amerykanie według Sommera

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki O krok od nich Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Znaki wspólnoty

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Peł­ne morze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rza Jac­ka Guto­ro­wa, Jaro­sła­wa Borow­ca, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Maria­na Sta­li, Pio­tra Kępiń­skie­go i Kuby Mikur­dy.

Więcej

Medytacja, Ostatni dzień wakacji, Inwokacja

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Autor­ski komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do wier­szy z książ­ki Nad brze­giem rze­ki (1990–2010).

Więcej

Poeci: Filip ZAWADA

nagrania / między wierszami Filip Zawada

Pro­gram tele­wi­zyj­ny „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Fili­pem Zawa­dą.

Więcej

Filip Zawada Pod słońce było

recenzje / ESEJE Magdalena Wołowicz

Recen­zja Mag­da­le­ny Woło­wicz z książ­ki Fili­pa Zawa­dy Pod słoń­ce było, któ­ra uka­za­ła się na blo­gu Kącik z książ­ka­mi.

Więcej

Opowieść o niezwyczajnym szaleństwie

recenzje / ESEJE Marcin Pawlik

Recen­zja Mar­ci­na Paw­li­ka z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła 9 lute­go 2015 roku na stro­nie Popmoderna.pl.

Więcej

Terapia łukiem i piórem …czyli o Filipie, który znalazł wewnętrzny spokój

recenzje / ESEJE Mikołaj Marszycki

Recen­zja Miko­ła­ja Mar­szyc­kie­go z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła  na blo­gu Miko­łaj Mar­szyc­ki: Na temat.

Więcej

Jak żyć, panie Zawada, jak żyć?

recenzje / ESEJE Barbara Englender

Recen­zja Bar­ba­ry Englen­der z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 24 kwiet­nia w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Czasem najlepiej widać, gdy się patrzy pod słońce

recenzje / ESEJE Dorota Olearczyk

Recen­zja Doro­ty Ole­ar­czyk z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 18 stycz­nia 2015 roku na stro­nie pik.wroclaw.pl.

Więcej

Filip Zawada Pod słońce było

recenzje / ESEJE Ula Orlińska-Frymus

Recen­zja Uli Orliń­skiej-Fry­mus z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się 22 stycz­nia 2015 roku na stro­nie szuflada.net.

Więcej

Przeciwnikiem zawsze jesteś ty sam

recenzje / ESEJE Tymoteusz Milas

Recen­zja Tymo­te­usza Mila­sa z książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy.

Więcej

Tłumaczenie z polskiego na polski

recenzje / KOMENTARZE Filip Zawada

Komen­tarz Fili­pa Zawa­dy do frag­men­tu książ­ki Pod słoń­ce było, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Notatki o nowej książce Filipa Zawady

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

„Boże kobznij rozumku”*

wywiady / o książce Filip Zawada

Z oka­zji wyda­nia książ­ki Pod słoń­ce było jej boha­ter Filip Zawa­da roz­ma­wia ze swo­im tatą Fili­pem Zawa­dą, któ­ry tak­że jest boha­te­rem wspo­mnia­nej wyżej książ­ki.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Czytelnik osobny

recenzje / ESEJE Krzysztof Jaworski

Recen­zja Mar­ci­na Jawor­skie­go z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Głowa pełna zakładek. Wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recen­zja Mar­ci­na Jurzy­sty z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Portret człowieka nieuformowanego

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Urwa­ny ślad Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Sześć głosów o wierszach Jacka Gutorowa

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Zdzi­sła­wa Jasku­ły, Andrze­ja Nowa­ka, Mie­czy­sła­wa Orskie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Ada­ma Wie­de­man­na oraz Kon­ra­da Woj­ty­ły.

Więcej

„Gra w literackość” i „gra w życie”

recenzje / ESEJE Krzysztof Siwczyk

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Inne tem­po Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

O ambicji oraz poezji zasłaniającej widoki

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Inne tem­po Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

O Innym tempie

recenzje / NOTKI I OPINIE Jarosław Borowiec Konrad Wojtyła

Komen­ta­rze Sła­wo­mi­ra Kuź­nic­kie­go, Kon­ra­da Woj­ty­ły i Jaro­sła­wa Borow­ca.

Więcej

O Urwanym śladzie

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Bogusław Kierc Paweł Mackiewicz

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca i Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej