recenzje / KOMENTARZE

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Kry­ty­ka współ­cze­sna Jej, od kon­ser­wa­tyw­nej, poprzez socja­li­stycz­ną, po nie­za­leż­ną, wie­lo­ma gło­sa­mi wyda­ła wspól­ny wyrok: „dyle­tanc­kie haf­ciar­stwo rymów”, „mistrzy­ni bibe­le­tów”, „por­ce­la­no­wa figu­ryn­ka z eta­żer­ki”, „wier­sze do sztam­bu­cha”, „do zawi­ja­nia kar­mel­ków”. Obie­go­wa opi­nia tra­fi­ła do pod­ręcz­ni­ków, wie­lo­krot­nie prze­pi­sy­wa­na – do czy­tel­ni­czej pod­świa­do­mo­ści. Bro­ni­li Jej Lechoń, Tuwim, Żerom­ski, Boy-Żeleń­ski, wresz­cie Sło­nim­ski, któ­ry opa­trzył wstę­pem pierw­sze bodaj­że wyda­nie Jej wier­szy zebra­nych z 1954 roku. Komu wie­rzyć? Naj­le­piej raz jesz­cze podejść do lek­tu­ry Jej wier­szy, któ­rych 44 mia­łam honor dla Pań­stwa wybrać, spo­śród tych może nie­co mniej zna­nych, a zatem mniej nazna­czo­nych styg­ma­tem „wier­szy do krę­ce­nia papi­lo­tów przy ran­nej toa­le­cie”. Prze­ko­na­cie się, że ta rze­ko­ma poet­ka miło­ści w cią­głej miło­snej opre­sji była zara­zem poet­ką śmier­ci, poet­ką woj­ny, cho­ro­by i lęku, poet­ką swo­jej nie­ła­twej epo­ki, wybrzmie­wa­ją­cej w Jej wier­szach zło­wiesz­czo i jeże­li pięk­nie, to z sze­re­giem widm, z wid­mem roz­kła­du na cze­le, w tle. Że wie­lu ma wciąż Jej pisa­nie za sta­re koron­ki? Widać zapo­mnie­li, jak czę­sto te cha­dza­ją w parze z arsze­ni­kiem.


Komen­tarz uka­zał się pier­wot­nie 29 stycz­nia 2012 roku w Biu­ro­wym por­ta­lu Przy­stań jako tekst towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze wybo­ru wier­szy Marii Paliw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej Seans na dnie morza.

O autorze

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.

Powiązania