Pestka, kot, habitus
recenzje / ESEJE Karolina KurandoRecenzja Karoliny Kurando, towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WięcejRecenzja Karoliny Kurando, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, która ukaże się 1 lipca 2024 roku.
W ręce czytelniczek i czytelników oddany zostaje almanach Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, będący efektem ubiegłorocznego konkursu, miesięcy prac i niewątpliwie trudnych wyborów. Książka tradycyjnie zawiera zestawy laureatek i laureatów Połowu – przypomnijmy jednak, że to dopiero trzeci tom prezentujący fragmenty prozatorskie, do niedawna konkurs skupiony był wyłącznie wokół poezji – wraz z komentarzami mentorek, które czuwały nad rozwojem wyróżnionych projektów. Anna Cieplak, opiekująca się grupą prozatorską, i Joanna Mueller, odpowiedzialna za tę poetycką, dokonały również selekcji i redakcji zamieszczonych w almanachu tekstów.
Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023 zawiera dziesięć zestawów: pięć prozatorskich i pięć poetyckich. W sekcji prozy zaprezentowano twórczość Magdaleny Genow (Złodziejka matek), Aleksandry Kasprzak (Wydrąż mi rodzinę w serze), Małgorzaty Kośli (córeczka mamusi), Edyty Ołdak (Ceremonie na trapezie) oraz Macieja Wnuka (Miejsca odległe). Z kolei część poetycka zawiera projekty Karola Brzozowskiego (gatunki anadromiczne), Aleksandry Góreckiej (Reguła trzech), Julii Jankowskiej (bezoary), Kamila Plicha (państwa miasta i okolice) i Łukasza Woźniaka (Umalmu).
Proza Małgorzaty Kośli jest namiętna, kusząca, intensywna. Zachwyca obrazowością i siłą przekazywanych emocji. Jest duszna i ponętna, a przy tym w pewnych warstwach naturalistyczna. To bardzo obiecujący projekt, przywodzący na myśl sensualną twórczość Marty Dzido (Frajda, Sezon na truskawki), z tym że w córeczce mamusi wszystko jest bardziej, ponadto funkcja erotyzmu, z którego korzystają obie autorki, u Kośli jest inna. Figura matki, cielesność, strata – to, w dużym uproszczeniu, elementy wspólne dla zestawów Małgorzaty Kośli i Magdaleny Genow. Złodziejka matek jest jednak prozą dużo bardziej surową i cierpką. Ciało ma u Genow nie tylko konotacje seksualne, lecz jest też zapisem starzenia się i (ob)umierania, co widzimy w fantastycznej scenie rozgrywającej się w łazience, gdzie narratorka myje nagie, stare ciało bliskiej osoby, babci, która niedługo potem umiera.
Safari, opowiadanie ze zbioru Miejsca odległe Macieja Wnuka, porusza temat strachu przed samotnością i zmianą. W swojej prozie autor stawia pytania o życie po życiu, posthumanizm i zabawę w demiurga, możliwą dzięki konsumpcjonizmowi i rozwojowi technologii. W Ceremoniach na trapezie, projekcie Edyty Ołdak, zachwycają precyzja narracji i obrazowość. To proza, która umożliwia nam bliski kontakt z główną bohaterką, sprawiającą wrażenie zagubionej duszy. W pisaniu Ołdak ważne są szczegół, drobiazg, konsekwencja. Z kolei proza Aleksandry Kasprzak z zestawu Wydrąż mi rodzinę w serze jest crazy, szalona, wspaniale przerysowana. Jednak spod tego całego pastiszu i humoru wyzierają niepokój i smutek. Autorka sięga po temat transpłciowości, każe swojej bohaterce zapytać matkę o to, jak została poczęta, w końcu przywołuje viralową postać Michała Wiśniewskiego. Należy dodać, że Kasprzak jest bardzo sprawna literacko, tworzy świetne dialogi. Chociaż w odbiorze jej twórczości z pewnością będzie dominowało pytanie: co?, równie warto zapytać: jak?.
Co w poezji? Twórczości Aleksandry Góreckiej przyglądam się już od jakiegoś czasu, i po lekturze zestawu Reguła trzech podtrzymuję, że niezwykle intryguje mnie wykorzystanie przez poetkę matematyki w wierszach. Górecka bawi się również ich warstwą wizualną. Nie chciałabym jednak, żeby twórczynię zestawu Reguła trzech zaszufladkowano wyłącznie jako tę poetkę od matmy, ponieważ Górecka w swojej poezji obiecuje nam coś więcej niż tylko niecodzienne inspiracje.
[F]osforyzujesz/ kochanie to ostatnio jedna z moich ulubionych fraz. Pochodzi z wiersza światło z zestawu gatunki anadromiczne Karola Brzozowskiego. Anadromiczne, czyli takie, które podporządkowując się naturze, na pewien czas przenoszą się w zupełnie inne miejsce i warunki. Dotyczy to ryb, które migają w wersach Brzozowskiego. Poeta czujnie obserwuje świat i wyciąga wnioski, zestawia ze sobą figury ludzkie i zwierzęce, w jego twórczości dużo jest natury i betonu. To zestaw ciekawy, uporządkowany i przejrzysty. Nieco bardziej „dziki”, chaotyczny, lecz równie intrygujący jest projekt Łukasza Woźniaka Umalmu, w którym poeta eksperymentuje z językiem, poszukuje nowych rozwiązań, igra z przerzutniami i, co ryzykowne, rymami. Frazy Woźniaka momentami brzmią jak mantry, dziwne zaklęcia, ta poezja ma swój osobliwy rytm. Jest w niej coś nieoswojonego, niewygodnego, ale właśnie o to chodzi.
Dykcja Julii Jankowskiej w wierszach składających się na zestaw bezoary jest nonszalancka, to poezja codzienności, ruchu, spontanu. Dużo w niej złości, irytacji. Część fraz zapisana od niechcenia, język skrótowy, slangowy, komunikatorowy. Podobnie jest w państwach, miastach i okolicach Kamila Plicha. Widzę w tym zestawie podobne pisanie „od niechcenia”, a jednocześnie pewną precyzję; poeta kombinuje z językiem, ma flow, odnotowuje – jak Jankowska – sceny z kolejnych dni, mało ważne, a może właśnie ważne. Twórczość Plicha jest dynamiczna, buntownicza, atakuje bezpośrednio.
Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023 to ostatnia taka publikacja, której coroczne premiery począwszy od 2010 roku wpisywały się w rytm wyznaczany przez Połów. Przez lata połowowe almanachy zebrały najciekawsze głosy poetyckie, potem również prozatorskie, z całej Polski. Historia tej serii wydawniczej kończy się z przytupem, dzięki wyrazistym i intrygującym głosom Karola Brzozowskiego, Magdaleny Genow, Aleksandry Góreckiej, Julii Jankowskiej, Aleksandry Kasprzak, Małgorzaty Kośli, Edyty Ołdak, Kamila Plicha, Macieja Wnuka oraz Łukasza Woźniaka.
Krytyczka literacka, kulturoznawczyni, antropolożka kultury. Autorka krytycznoliterackiego bloga Books Silence. Pisze o współczesnej prozie światowej, czasami o poezji. Zajmuje się twórczością Jerzego Pilcha, Édouarda Louisa oraz literaturą young adult. Interesuje się animal studies. Teksty krytyczne publikowała m.in. w „biBLiotece" Biura Literackiego i w „Stronie Czynnej".
Recenzja Karoliny Kurando, towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WięcejRecenzja Karoliny Kurando, towarzysząca wydaniu książki ploso Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku.
WięcejCzytanie z książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023 z udziałem Karola Brzozowskiego, Magdaleny Genow, Aleksandry Góreckiej, Julii Jankowskiej, Aleksandry Kasprzak, Małgorzaty Kośli, Edyt Ołdak, Kamila Plicha, Macieja Wnuka i Łukasza Woźniaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejRecenzja Agnieszki Waligóry, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, która ukaże się 1 lipca 2024 roku.
WięcejRozmowa Jakuba Skurtysa i Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, która ukaże się w Biurze Literackim 29 lipca 2024 roku.
WięcejRozmowa Kamila Plicha z Łukaszem Woźniakiem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejRozmowa Małgorzaty Kośli z Edytą Ołdak, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Anny Cieplak na temat prozy Edyty Ołdak, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Joanny Mueller na temat poezji Łukasza Woźniaka, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.
WięcejPremierowa proza Edyty Ołdak Ceremonie na trapezie. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Łukasza Woźniaka z tomu Umalmu. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejPremierowa proza Magdaleny Genow Złodziejka matek. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Karola Brzozowskiego z tomu gatunki anadromiczne. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Anny Cieplak na temat prozy Magdaleny Genow, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Joanny Mueller na temat poezji Karola Brzozowskiego, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejRozmowa Macieja Wnuka z Magdaleną Genow, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejRozmowa Łukasza Woźniaka z Karolem Brzozowskim, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Anny Cieplak na temat prozy Macieja Wnuka, laureata projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejPremierowa proza Macieja Wnuka Miejsca odległe. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejRozmowa Oli Kasprzak z Maciejem Wnukiem, laureatem projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Anny Cieplak na temat prozy Małgorzaty Kośli, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Joanny Mueller na temat poezji Kamila Plicha, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.
WięcejRozmowa Magdaleny Genow z Małgorzatą Koślą, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejRozmowa Julii Jankowskiej z Kamilem Plichem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejPremierowa proza Małgorzaty Kośli mokre wilgotne. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Kamila Plicha państwa miasta i okolice. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Joanny Mueller na temat poezji Julii Jankowskiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.
WięcejRozmowa Aleksandry Góreckiej z Julią Jankowską, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Julii Jankowskiej z tomu bezoary. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejRozmowa Edyty Ołdak z Aleksandrą Kasprzak, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejPremierowa proza Aleksandry Kasprzak Wydrąż mi rodzinę w serze. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WięcejImpresja Joanny Mueller na temat poezji Aleksandry Góreckiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Aleksandry Góreckiej Zbieranie, mierzenie, poruszanie ziemią. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WięcejRozmowa Karola Brzozowskiego z Aleksandrą Górecką, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
Więcej