Między lirycznym wspomnieniem a bezkompromisową szczerością
Ágnes Füle
Głosy o twórczości Árpáda Kollára, wybrane przez Ágnes Füle. Prezentacja w ramach projektu Nowe głosy z Europy.
Ta poezja to dowód, że można literacko dialogować nie tylko ze współczesną poezją węgierską, ale także ze współczesną poezją światową – takie przypomnienie czytelnikowi, jak ważna jest otwartość, nieczęsto się zdarza.
Sándor Neszlár, „Bárka Online”
Tym, co szczególe fascynuje w pisarstwie Kollára, jest szczery liryzm, szczególnie ciemny nastrój, który sprawia, że chłód tomu przenika czytelnika do szpiku kości. To taki poeta, który nie boi się poddać zaklętemu w poezji okrucieństwu.
Ildikó Vincze, „Irodalmi Jelen”
Jedną z największych atutów poezji Kollára jest jej rozpięcie między lirycznym wspomnieniem a bezkompromisową szczerością. Żywiąc się najprawdopodobniej własnym doświadczeniem współczesnego Sarajewa, poeta w dyskretny sposób nawiązuje też do tragicznej historii miasta z ostatnich lat.
János Szegő, „Hunlit”
Árpád Kollár jako autor literatury dziecięcej czerpie garściami z dziecięcej wrażliwości i doświadczeń. W wierszach tych pobrzmiewa jakby mityczny głos, który prowadzi młodego czytelnika przez świat, pozwalając mu poznać sposób jego funkcjonowania i doświadczania.
Károly Herédi, „Vajdasági Magyar Művelődési Intézet”
Tym, co uderza czytelnika przy pierwszej lekturze książki dla dzieci Árpáda Kollára, jest niezwykłe połączenie ilustracji i tekstu, którym można by wypełnić kilka kolejnych tomów. A na te czekają nie tylko młodzi, ale i dorośli fani.
Anett Csilla Lovas, „A Vörös Postakocsi”
Projekt Nowe głosy z Europy realizowany przez Biuro Literackie wraz z międzynarodowymi instytucjami literackimi działającymi w ramach platformy Literary Europe Live i finansowany z unijnego programu Kreatywna Europa.