recenzje / ESEJE

Nie ma powrotu

Karol Maliszewski

Fragment posłowia Karola Maliszewskiego z almanachu Powrót Barbarzyńców i nie.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Nie ma powro­tu do mło­dzień­czych rojeń. Albo ina­czej: czy spo­dzie­wa­ny powrót jest szan­są na nowe usta­le­nia w kwe­stii nie­gdy­siej­szych przy­gód pol­skiej poezji? Chce­my – zda­je się – wywo­ły­wać wid­ma, upio­ry, gene­ro­wać wspo­min­ki. A może byli­śmy wszy­scy pija­ni (nadzie­ja­mi na coś nowe­go w poezji?) i nikt dzi­siaj nicze­go dobrze nie pamię­ta. Kry­ty­ka aka­de­mic­ka w kie­run­ku inkry­mi­no­wa­ne­go inte­rio­ru wysła­ła na tra­twach naj­tęż­sze mózgi, orze­ka­jąc, że nicze­go takie­go nie było. A przede wszyst­kim nie było żad­nych bar­ba­rzyń­ców i kla­sy­cy­stów. A więc o kim my tu mówi­my? Czy cho­dzi o parę nazwisk zapro­szo­nych swe­go cza­su przez Artu­ra Bursz­tę do współ­pra­cy?

Ele­men­tar­na uczci­wość mło­do­ści naka­zy­wa­ła war­czeć, jeżyć sierść, poka­zy­wać czar­ne pod­nie­bie­nie. Czy był w tym bar­ba­rzyń­ski bunt, nie wiem. Raczej znu­dze­nie zuży­ty­mi for­muł­ka­mi i chęć powstrzy­ma­nia ich dal­szej eks­pan­sji. Wyda­wa­ło się, że tyle poezji wokół, w potocz­nym języ­ku i codzien­nej obser­wa­cji, mar­nu­je się, ustę­pu­jąc pola cze­muś sztucz­ne­mu, ofi­cjal­ne­mu, mar­twej gada­ni­nie, par­na­si­stow­skie­mu pusto­sło­wiu.

Jako kry­tyk i, prze­pra­szam za sło­wo, poeta czu­łem, że zna­la­złem się mię­dzy dwie­ma siła­mi, któ­re i dzi­siaj wciąż są obec­ne, nie tyl­ko w pol­skiej poezji i kul­tu­rze. Jed­na była na spo­sób naro­do­wy, kato­lic­ki i histo­rycz­no­li­te­rac­ki zacho­waw­cza, dru­ga rwa­ła do przo­du, na róż­ne spo­so­by dba­jąc o wyso­ki poziom suge­styw­nej eks­pre­sji wła­snej, nie­skrę­po­wa­nej i obra­zo­bur­czej. Tak bywa, gdy się chce czu­łość (do świa­ta? do ludzi? do słów?) wypo­wie­dzieć nie­na­iw­nie i niec­kli­we, a może nawet gru­biań­sko. To o ton cho­dzi, a wresz­cie i język.

O autorze

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.

Powiązania