recenzje / ESEJE

Niepojęte jak sama poezja

Magdalena Boczkowska

Recenzja Magdaleny Boczkowskiej z książki Niepojęte: Jest Mariana Stali.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Naj­now­szy tom szki­ców kry­tycz­nych Maria­na Sta­li jest książ­ką nie­zwy­kłą choć­by już z powo­du swe­go pod­ty­tu­łu, któ­ry brzmi: Uryw­ki nie napi­sa­nej książ­ki o poezji i kry­ty­ce. Jak autor może przed­sta­wiać czy­tel­ni­kom tyl­ko uryw­ki cze­goś, co nawet nie powsta­ło? – moż­na by się obu­rzać. Zwłasz­cza kie­dy prze­czy­ta­my począt­ko­we wyzna­nie kry­ty­ka: „Jak to powie­dzieć? Lubię brać do ręki kil­ku­set­stro­ni­co­we książ­ki, zazdrosz­czę auto­rom fun­da­men­tal­nych syn­tez, sam jed­nak wolę pisać szki­ce, notat­ki, inter­pre­ta­cyj­ne dro­bia­zgi. Co wię­cej: sądzę, że nie war­to mówić wszyst­kie­go, co się wie…Zarazem jed­nak: nie tra­cę nadziei, iż spo­za frag­men­tów, okru­chów, nie­dpo­wie­dzeń – prze­świ­tu­je od cza­su do cza­su jakiś głęb­szy zamysł, namysł, sens”. Czym zatem jest więc zbiór zaty­tu­ło­wa­ny Nie­po­ję­te: Jest…? Może wła­śnie naj­le­piej było­by odpo­wie­dzieć, że czymś nie­po­ję­tym…

(…)

Marian Sta­la jest dziś bez wąt­pie­nia jed­nym z naj­lep­szych kry­ty­ków, piszą­cych o poezji, któ­ry zawsze mówi swo­im gło­sem, nie ule­ga­jąc powszech­nie panu­ją­cym lite­rac­kim modom (o czym świad­czy choć­by fakt odmo­wy uczest­ni­cze­nia we wspo­mnia­nej ankie­cie). Potra­fi wska­zy­wać te miej­sca na poetyc­kiej mapie Pol­ski, któ­re wyma­ga­ją więk­szych ana­liz i głęb­szych reflek­sji, przy czym nie­zwy­kle sub­tel­nie narzu­ca swo­je zda­nie i swo­je poetyc­kie gusta. Jak sam mówi, pisa­nie o poezji jest jed­nym z naj­bar­dziej oso­bi­stych życio­wych doświad­czeń. Intym­ny świat poezji jest tak samo nie­po­ję­ty, jak nie­po­ję­ta jest pró­ba jego opi­su. Naj­waż­niej­sze jest bowiem wła­śnie nie mówie­nie wszyst­kie­go wprost, tyl­ko to, cze­go się nie mówi, a co moż­na wyczy­tać pomię­dzy wer­sa­mi nie napi­sa­nej jesz­cze książ­ki.

(…)


Tekst opu­bli­ko­wa­ny na łamach artpapier.pl. Dzię­ku­je­my za udo­stęp­nie­nie mate­ria­łu.

O autorze

Magdalena Boczkowska

Urodzona w 1983 roku. Doktor nauk humanistycznych, stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w 2011 roku. Autorka książek: Codzienność, wyobraźnia, metafizyka. Poezja na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim po roku 1989 (2010) oraz W centrum literatury, na marginesie życia. O twórczości Kazimierza Ratonia (2011). Współpracuje m.in. z „artPapierem”, „Twórczością”, „LiteRacjami”.

Powiązania

Być kobietą, być kobietą…

recenzje / ESEJE Magdalena Boczkowska

Recen­zja Mag­da­le­ny Bocz­kow­skiej z książ­ki Por­tret kobie­ty. W opo­wia­da­niach dzie­się­ciu hisz­pań­skich auto­rek w wybo­rze i prze­kła­dzie Mał­go­rza­ty Kolan­kow­skiej.

Więcej

Krytyka wnikliwa, ale zachowawcza. Kilka uwag o najnowszej książce Mariana Stali

recenzje / ESEJE Michał Piętniewicz

Recen­zja Micha­ła Pięt­nie­wi­cza z książ­ki Nie­po­ję­te: Jest Maria­na Sta­li.

Więcej

Warto mówić, co się wie

recenzje / ESEJE Marcin Baran

Recen­zja Mar­ci­na Bara­na z książ­ki Nie­po­ję­te: Jest Maria­na Sta­li.

Więcej

Palimpsest na marginesach, czyli Mariana Stali Niepojęte: Jest. Urywki nie napisanej książki o poezji i krytyce

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recen­zja Mar­ci­na Jurzy­sty z książ­ki Nie­po­ję­te: Jest Maria­na Sta­li.

Więcej