recenzje / ESEJE

Niezmordowany obserwator

Jacek Gutorow

Recenzja Jacka Gutorowa książki Spóźniony śpiewak Williama Carlosa Williamsa w przekładzie Julii Hartwig, wydanej w Biurze Literackim w 5 stycznia 2009 roku, a w wersji elektronicznej 10 kwietnia 2019 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Wil­liam Car­los Wil­liams w prze­kła­dach Julii Har­twig to poeta deli­kat­ny i dys­kret­ny.

Nie zawsze taki był. W twór­czo­ści tej od począt­ku dało się wyróż­nić róż­ne czę­sto­tli­wo­ści i pasma poetyc­kie. Mamy Wil­liam­sa ima­ży­stycz­ne­go, eks­pe­ry­men­tal­ne­go, wita­li­stycz­ne­go, wresz­cie epic­kie­go (pisa­ny w póź­niej­szych latach wspa­nia­ły poemat Pater­son). Jest Wil­liams z tru­dem nadą­ża­ją­cy za sło­wa­mi, ale tak­że Wil­liams ufry­zo­wa­ny, nie­co aktor­ski, kie­ru­ją­cy w stro­nę czy­tel­ni­ka iro­nicz­ne, a w każ­dym razie zawa­diac­kie spoj­rze­nie. Dla jed­nych są to maski. Dla innych – róż­ne tem­pa poetyc­kiej wypo­wie­dzi.

Wil­liams w odczy­ta­niu Julii Har­twig to poeta wyci­szo­nej, wywa­żo­nej, pre­cy­zyj­nej fra­zy, ktoś liczą­cy się ze sło­wa­mi, wier­nie odda­ją­cy deta­le ota­cza­ją­ce­go świa­ta. Pani Har­twig świa­do­mie, jak sądzę, i z peł­nym prze­ko­na­niem zapro­po­no­wa­ła nam Wil­liam­sa mini­ma­li­stę. Wystar­czy prze­czy­tać dwa wier­sze otwie­ra­ją­ce tom jej prze­kła­dów – „Czer­wo­ną tacz­kę” i „Mło­dą kobie­tę w oknie” – aby w peł­ni doce­nić, jak jako­ści te prze­kła­da­ją się na kon­kret­ne roz­wią­za­nia poetyc­kie. Oba utwo­ry są wstę­pem do sekwen­cji kapi­tal­nej w każ­dym calu. Spóź­nio­ny śpie­wak to zbiór róż­no­ko­lo­ro­wych okru­chów, z któ­rych każ­dy jest osob­nym, minia­tu­ro­wym świa­tem. Czy­ta­jąc Wil­liam­sa nie nale­ży jed­nak ule­gać złu­dze­niu, że moż­na te świa­ty zsu­mo­wać, czy też wyci­snąć z nich esen­cję. Wręcz prze­ciw­nie: poeta ten jest upar­tym deta­li­stą, któ­ry poza frag­men­ta­mi świa­ta nie widzi.

Zapro­po­no­wa­ny przez Julię Har­twig wybór jest kolej­ną pró­bą inter­pre­ta­cji Wil­liam­sa. Nie zna­czy to, że tłu­macz­ka prze­kła­da­ła te a nie inne wier­sze kie­ru­jąc się jakimś impe­ra­ty­wem kry­tycz­nym czy prze­ko­na­niem o słusz­no­ści tej a nie innej stra­te­gii este­tycz­nej. Powie­dział­bym raczej, że mamy tu do czy­nie­nia z inter­pre­ta­cją instynk­tow­ną, doko­nu­ją­cą się na zaple­czu poetyc­kiej wraż­li­wo­ści i wyobraź­ni. Wszak Julia Har­twig to tak­że zna­ko­mi­ta poet­ka, któ­ra, jak to sama ujmu­je w posło­wiu do tomu, kie­ro­wa­ła się w dobo­rze tek­stów „ser­cem i poetyc­kim słu­chem”. Nic dodać, nic ująć.

Zresz­tą jest w Spóź­nio­nym śpie­wa­ku wiersz, któ­ry mówi o tej poezji wię­cej, niż byli­by w sta­nie powie­dzieć nawet naj­bar­dziej elo­kwent­ni i kom­pe­tent­ni kry­ty­cy. W utwo­rze zaty­tu­ło­wa­nym „Roz­mów­cy” Wil­liams daje nam wspa­nia­łą pochwa­łę kwia­tów, któ­re pozo­sta­ją sobą „wśród burz­li­wej zamieci/ żół­tych gałą­zek, zie­lo­nych ostrzy/ liści, czer­wo­no nakra­pia­nych płat­ków” i wie­lu innych efek­tów:

Ich roz­mo­wa spo­koj­nie toczy się dalej
ponad kawą i hała­śli­wą wymia­ną słów

Czy nie jest tak, że do takiej roz­mo­wy zapra­sza nas każ­dy dobry wiersz? A w zbio­rze przy­go­to­wa­nym przez Panią Har­twig takich wier­szy jest nad­zwy­czaj wie­le. Wyzwa­la­ją one poetyc­ką ener­gię o rzad­kiej uro­dzie i czy­sto­ści. War­to to doce­nić, tym bar­dziej, że w twór­czo­ści ame­ry­kań­skie­go poety zda­rza­ły się potknię­cia i wpad­ki. W Spóź­nio­nym śpie­wa­ku osta­tecz­ny szlif nale­ży bez wąt­pie­nia do tłu­macz­ki, któ­ra doko­na­ła facho­wej eks­per­ty­zy dzie­ła i wybra­ła z nie­go to, co szcze­gól­nie zasłu­gu­je na uzna­nie. Oczy­wi­ście zawsze moż­na pole­mi­zo­wać z doko­na­nym przez tłu­ma­cza wybo­rem, ale czy takie zastrze­że­nia mają sens? Każ­dy dobry poeta mówi wie­lo­ma gło­sa­mi, ale prze­ko­na­nie o moż­li­wo­ści prze­ło­że­nia „całe­go poety” wca­le mu dobrze nie słu­ży. Wręcz prze­ciw­nie. W grun­cie rze­czy o wie­le trud­niej­sze jest poka­za­nie, jak wie­le zale­ży od jed­ne­go spoj­rze­nia, jed­ne­go akcen­tu czy, daj­my na to, jed­nej czę­sto­tli­wo­ści poetyc­kiej. Zawę­że­nie obra­zu pozwa­la na nie­zwy­kłą kon­cen­tra­cję poetyc­kie­go komu­ni­ka­tu – rzecz szcze­gól­nej wagi w przy­pad­ku poety, któ­ry sku­tecz­nie kwe­stio­no­wał pra­wo­moc­ność poezji jako insty­tu­cji, któ­rej celem mia­ło­by być dostar­cza­nie czy­tel­ni­ko­wi idei bądź prze­słań.

Wil­liams jest poetą wyma­ga­ją­cym. Ale jest też poetą lek­kim, wręcz prze­lot­nym, i łatwo nawią­zu­ją­cym kon­takt z przed­mio­ta­mi. Tłu­macz musi nadą­żyć za tą lek­ko­ścią. Musi biec przez język rów­nie szyb­ko i dokład­nie. Moje pierw­sze wra­że­nie: w Spóź­nio­nym śpie­wa­ku rytm jest rów­ny i prze­ko­nu­ją­cy. Ludzie, miej­sca i przed­mio­ty poja­wia­ją się we wła­ści­wej kolej­no­ści i, bo ja wiem, z jakąś nie­uchron­no­ścią? Tej ostat­niej nie nale­ży mylić z logi­ką; była­by to raczej nie­uchron­ność poetyc­kiej wyobraź­ni, błę­kit­na i star­ta na proch słów. Wil­liams pozo­sta­je nie­zmor­do­wa­nym obser­wa­to­rem, cze­mu daje wyraz w lirycz­nych bły­skach i fan­ta­stycz­nych reflek­sach – bo tak też moż­na nazwać te wier­sze, któ­re cią­żą ku świa­tu. Nie wiem, czy dało­by się zna­leźć poetę o więk­szym ape­ty­cie? Trze­ba tyl­ko chcieć patrzeć:

Nigdy nie znu­ży mnie ten widok,
znaj­du­ję w nim zawsze wytchnie­nie,
bo jest tu uła­mek świę­to­ści,
któ­ry odna­leźć moż­na w co zacniej­szych rze­czach.

(„Zbli­ża­jąc się do mia­sta”)

O autorze

Jacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.

Powiązania

Spóźnieni śpiewacy

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Julii Har­twig i Jac­ka Guto­ro­wa pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Inne Państwa

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia Fiedorczuk

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jac­ka Guto­ro­wa i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Nocna zmiana

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Simo­na Armi­ta­ge­’a, Gly­na Maxwel­la, Jac­ka Guto­ro­wa, Jerze­go Jar­nie­wi­cza i Paw­ła Mar­cin­kie­wi­cza w trak­cie festi­wa­lu Port Legni­ca 2003.

Więcej

X i Ruchome święta

dzwieki / WYDARZENIA Jacek Gutorow Tomasz Majeran

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Jac­ka Guto­ro­wa i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Legni­ca 2001.

Więcej

Pozytywki i marienbadki

nagrania / między wierszami Różni autorzy

O twór­czo­ści Andrze­ja Sosnow­skie­go wypo­wia­da­ją się Woj­ciech Bono­wicz, Jacek Guto­row, Anna Kału­ża, Joan­na Orska, Piotr Śli­wiń­ski, Kamil Zając.

Więcej

Nieumówione spotkania albo jak czytałem Heaneya po polsku

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa na temat poezji Seamu­sa Heaneya, towa­rzy­szą­cy wyda­niu anto­lo­gii 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go, w wybo­rze i prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 24 wrze­śnia 2018 roku.

Więcej

Język to zjawisko widmowe

wywiady / o pisaniu Jacek Gutorow Simon Armitage

Roz­mo­wa Jac­ka Guto­ro­wa z Simo­nem Armitage’em, towa­rzy­szą­ca wyda­niu anto­lo­gii 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go, w wybo­rze i prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 paź­dzier­ni­ka 2018 roku.

Więcej

Trudna kontynuacja

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po tęczy Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 wrze­śnia 2007 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 12 lute­go 2018 roku.

Więcej

Hymn do życia

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa książ­ki Nad rze­ką Esther Kin­sky w tłu­ma­cze­niu Sła­wy Lisiec­kiej, wyda­nej przez Biu­ro Lite­rac­kie 25 wrze­śnia 2017 roku.

Więcej

Lodowiec

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do książ­ki Z tam­tej stro­ny ciszy Bole­sła­wa Leśmia­na, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 listo­pa­da 2012 roku.

Więcej

Zimne, wykalkulowane wiersze

dzwieki / RECYTACJE Jacek Gutorow

Wiersz z tomu Inne tem­po, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Inne pań­stwa” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Inne tempo

nagrania / między wierszami Jacek Gutorow

Z Jac­kiem Guto­ro­wem o wyda­nej w 2009 roku książ­ce roz­ma­wia­ją Mar­ta Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk. Fil­mo­wa etiu­da do wier­sza „Cre­ati­ve wri­ting” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Implozja

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Życie na Korei Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Pierwszy polski Green

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Szkic Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kocha­jąc Hen­ry­’e­go Gre­ena w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 27 kwiet­nia 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Mały duży apokryf Filipa

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Z rozpędu (nowe wiersze Dariusza Sośnickiego)

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

O dwóch książkach

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z ksią­żek Kole­jo­we dzie­ci Seamu­sa Heaney­’a oraz Zapi­sy roz­mów. Wywia­dy z poeta­mi bry­tyj­ski­mi Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Poza drzewa, poza języki

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dzie­ła zebra­ne, tom 2 Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza.

Więcej

Laurka dla Edmunda White’a

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a.

Więcej

Temat z Tadeusza Pióry (na marginesie tomu „O dwa kroki stąd. 1992- 2011”)

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki O dwa kro­ki stąd Tade­usza Pió­ry.

Więcej

Notatki o nowej książce Wojtka Bonowicza

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

A imię jego nieprzewidywalność

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Radio­wid­mo Agniesz­ki Mira­hi­ny.

Więcej

O wierszach, które stają na palcach. Nad brzegierz rzeki ? instrukcja obsługi.

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Autor­ski komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do książ­ki Nad brze­giem rze­ki.

Więcej

To zaangażowanie domaga się zwrotu

wywiady / o książce Jacek Gutorow Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Jac­kiem Guto­ro­wem o książ­ce Rze­czy­wi­ste i nie­rze­czy­wi­ste sta­je się jed­nym cia­łem Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 grud­nia 2009 roku.

Więcej

Raz jeszcze, po słowie, w otwartych drzwiach (fragment)

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Maki­jaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Wiersze bez odpowiedzi

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pio­sen­ka o zależ­no­ściach i uza­leż­nie­niach Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go.

Więcej

O Firbanku w siedmiu punktach

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Stu­dium tem­pe­ra­men­tu Rolan­da Fir­ban­ka.

Więcej

Podziemia wyobraźni i wrażliwości

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

O Wojaczku wielokrotnym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Bogu­sła­wa Kier­ca, Jac­ka Guto­ro­wa, Jac­ka Łuka­sie­wi­cza, Andrze­ja Zawa­dy.

Więcej

O Bez stempla

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Jac­ka Guto­ro­wa, Ada­ma Wie­de­man­na, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Pio­tra Boga­lec­kie­go.

Więcej

O Małych cieniach wielkich czarnoksiężników

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc Jacek Gutorow Karol Maliszewski

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Karo­la Mali­szew­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

O Po tęczy

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Paw­ła Mac­kie­wi­cza, Kuby Mikur­dy, Igi Nosz­czyk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

„Tęczowe” origami

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Nota Jac­ka Guto­ro­wa o książ­ce Gdzie koniec tęczy nie doty­ka zie­mi Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Zadura – krytyk i eseista

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dwu­to­mo­wej edy­cji Szki­ców, recen­zji, felie­to­nów Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 czerw­ca 2007 roku.

Więcej

Amerykanie według Sommera

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki O krok od nich Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Znaki wspólnoty

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Peł­ne morze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rza Jac­ka Guto­ro­wa, Jaro­sła­wa Borow­ca, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Maria­na Sta­li, Pio­tra Kępiń­skie­go i Kuby Mikur­dy.

Więcej

Medytacja, Ostatni dzień wakacji, Inwokacja

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Autor­ski komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do wier­szy z książ­ki Nad brze­giem rze­ki (1990–2010).

Więcej

O „Spóźnionym śpiewaku”

recenzje / ESEJE Agata Pyzik

Recen­zja Aga­ty Pyzik książ­ki Spóź­nio­ny śpie­wak Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 5 stycz­nia 2009 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 10 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

Rzeczy, a nie idee

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go książ­ki Spóź­nio­ny śpie­wak Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 5 stycz­nia 2009 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 10 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

Tajemnicze zaułki Williamsa

wywiady / o książce Julia Fiedorczuk Julia Hartwig

Roz­mo­wa Julii Fie­dor­czuk z Julią Har­twig, towa­rzy­szą­ca uka­za­niu się książ­ki Spóź­nio­ny śpie­wak Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 5 stycz­nia 2009 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 10 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

Ułamek świetności

recenzje / IMPRESJE Julia Fiedorczuk

Recen­zja Julii Fie­dor­czuk książ­ki Spóź­nio­ny śpie­wak Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 5 stycz­nia 2009 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 10 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

Spóźniony śpiewak

nagrania / między wierszami Julia Hartwig

Wybór wier­szy Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig oma­wia­ją Grze­gorz Jan­ko­wicz oraz Jacek Guto­row. Etiu­da fil­mo­wa do wier­sza „Peł­nia” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Plusk, czyli „być” w jednym wierszu Williama Carlosa Williamsa

recenzje / IMPRESJE Jerzy Jarniewicz

Esej Jerze­go Jar­nie­wi­cza o wier­szach Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa.

Więcej

Żółty pępek snu

recenzje / IMPRESJE Julia Fiedorczuk

Esej Julii Fie­dor­czuk o wier­szach Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Czytelnik osobny

recenzje / ESEJE Krzysztof Jaworski

Recen­zja Mar­ci­na Jawor­skie­go z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Głowa pełna zakładek. Wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recen­zja Mar­ci­na Jurzy­sty z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Portret człowieka nieuformowanego

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Urwa­ny ślad Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Sześć głosów o wierszach Jacka Gutorowa

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Zdzi­sła­wa Jasku­ły, Andrze­ja Nowa­ka, Mie­czy­sła­wa Orskie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Ada­ma Wie­de­man­na oraz Kon­ra­da Woj­ty­ły.

Więcej

„Gra w literackość” i „gra w życie”

recenzje / ESEJE Krzysztof Siwczyk

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Inne tem­po Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

O ambicji oraz poezji zasłaniającej widoki

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Inne tem­po Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

O Innym tempie

recenzje / NOTKI I OPINIE Jarosław Borowiec Konrad Wojtyła

Komen­ta­rze Sła­wo­mi­ra Kuź­nic­kie­go, Kon­ra­da Woj­ty­ły i Jaro­sła­wa Borow­ca.

Więcej

O Urwanym śladzie

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Bogusław Kierc Paweł Mackiewicz

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca i Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej