Niczym zbrodnia w afekcie, śmiała i odważna, choć przyznać trzeba, iż ów „afekt” został ukryty, zasłonięty, zamaskowany chirurgiczną, dość okrutną, precyzją, z jaką poeta dokonuje rejestru codziennych strat. Niewielkie niczym zaciśnięta pięść dziecka, stonowane, choć pulsujące i energetyczne, poszarpane, a z drugiej strony spójne, surrealistyczne i wyśnione, a jednak tak bardzo osadzone w tym co realne.
Ten dopiero co rodzący się projekt poetycki dość zaskakująco dotyka istotnego, mówi o koniecznym, wprawia w ruch zatrzymane. Na dodatek konsekwentnie kroczy po linie we własnej ciemności choć „z obu stron nieuchronnie osuwa się piasek”.
Bartłomiej Majzel
Wszystko mnie w nich denerwuje, a jednak cieszę się, że będzie je można znaleźć na papierze. Wiersze Sławka Elsnera śledziłem od kilku lat i coraz bardziej mam wrażenie, że i jego one denerwują w coraz większym stopniu. Biorą się bardziej z ucieczki od pisania niż z chęci i postanowień w sprawie pisania wierszy. Niewiele w nich gry i przykrywek, niewiele szlifowania warsztaciku, za to wiele nieskrywanej bezradności i świadomości skali, na jakiej można zaznaczać ich brak znaczenia. Taki bezcelowy wysiłek uczynienia literackim czegoś, co było czyste.
Jacek Bierut
O autorach i autorkach
Bartłomiej Majzel
Poeta i podróżnik. W 2002 roku nominowany był do Paszportu "Polityki". Najmłodszy laureat Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (2003). Mieszka w Katowicach.
Jacek Bierut
Urodzony w 1964 roku. Prozaik, poeta, krytyk literacki. Studiował filologię polską na uniwersytetach we Wrocławiu i w Lublinie. Laureat nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny i Fundacji Kultury oraz konkursu na książkowy Poetycki Debiut (2001). Mieszka we Wrocławiu.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Mariusza Grzebalskiego, Jerzego Jarniewicza i Bartłomieja Majzla podczas festiwalu Port Wrocław 2010.