recenzje / NOTKI I OPINIE

O Czystej ziemi

Bartosz Sadulski

Justyna Sobolewska

Karol Maliszewski

Maciej Robert

Tomasz Fijałkowski

Komentarze Karola Maliszewskiego, Macieja Roberta, Justyny Sobolewskiej, Tomasza Fijałkowskiego, Bartosza Sadulskiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Pieśń, rytm, melo­dia – poję­cia nie z tego wie­ku przy­cho­dzą do gło­wy bez­wied­nie, gdy czy­ta się wier­sze Suski. A może wied­nie. A może one dobrze wie­dzą, że mają przyjść. Tak jak Suska dobrze wie, co robi. Dobrze wie, że śpie­wa. I o czym śpie­wa. O mgnie­niu, jakie nam się przy­da­rza. I o tym, że ono nie zawsze zosta­je w pamię­ci tych, co po nas. On sam utrwa­lił wie­le. I to jest czy­ste, pięk­ne, ziem­skie.

Karol Mali­szew­ski


Świa­tło dnia bled­nie, a jesz­cze trze­ba wyjść z cór­ką do pia­skow­ni­cy. I w tru­pim bla­sku osie­dlo­wej latar­ni mieć nad wszyst­kim pie­czę. Pal­ca­mi się­gać pod­ziem­nych prą­dów i wycią­gać na wierzch zasty­głe histo­rie. Napo­ty­kać śmierć i uda­wać, że nic się nie sta­ło, że bawi­my się w sen plu­szo­wych zwie­rzą­tek. A potem otrze­pać się z pia­chu i wró­cić. Sta­rać się iść z faso­nem, choć coś nie daje spo­ko­ju, boli i uwie­ra – śmier­tel­nie.

Dariusz Suska – ksią­żę na ziarn­ku pia­sku.

Maciej Robert


Książ­ka Czy­sta zie­mia jest pomo­stem pomię­dzy bar­dzo cha­rak­te­ry­stycz­ną poety­ką wier­szy sprzed kil­ku lat, a nowym gło­sem, któ­ry dopie­ro się rodzi. Ucie­szy­ły mnie czy­ta­ne na nowo star­sze wier­sze Dar­ka Suski. Regu­lar­ne, moc­ne wer­sy wpro­wa­dza­ją w „festi­wal roz­kła­du”, w róż­ne obec­no­ści śmier­ci. To jak­by son­da poetyc­ka nakie­ro­wa­na na roz­pa­da­ją­cy się ludz­ki świat, kru­chy i tan­det­ny. I w ten świat wkra­cza dziec­ko, Nata­sza, któ­ra sta­je się, para­dok­sal­nie, „ulu­bień­cem ciem­no­ści”. Świat dziec­ka mie­ści się bowiem bar­dzo bli­sko dru­giej stro­ny – zako­pa­nych, zmar­łych. Naj­now­sze wier­sze Suski odcho­dzą od zna­nej poety­ki. Przy czym nie zmie­nia się natę­że­nie nico­ści dooko­ła pod­mio­tu. W jed­nym z wier­szy znaj­dzie­my opis pró­by wyj­ścia – „Na świa­tło dzien­ne. Cokol­wiek to zna­czy”. Nie ma jed­nak punk­tu doj­ścia. Poszu­ki­wa­nie wciąż trwa. To poezja przy­ła­pa­na w dro­dze. Cze­kam, co będzie dalej.

Justy­na Sobo­lew­ska


Dariusz Suska w Czy­stej zie­mi udo­wad­nia, że naj­le­piej w swo­im poko­le­niu odro­bił lek­cje oswa­ja­nia roz­pa­du i prze­mi­ja­nia. Jego wier­sze to czu­łe, choć zim­ne dło­nie tulą­ce dro­biażdż­ki, grud­ki ist­nie­nia, wszyst­kich pobi­tych przez naj­groź­niej­szych chu­li­ga­nów – czas i śmierć. Wcze­śniej­sze wcie­le­nia, wyczy­ny, pod­bo­je, chło­pię­ce mito­lo­gie kur­czą się w piąst­ki, któ­ry­mi nie moż­na nawet pogro­zić tło­czą­cym się wko­ło ciem­no­ściom.

Tomasz Fijał­kow­ski


O Jac­ku Deh­ne­lu pisze się że wypro­wa­dza kla­sy­cyzm z muze­ów na uli­ce. War­to jed­nak się­gnąć po Czy­stą zie­mię, żeby zoba­czyć, że Dariusz Suska z neo­kla­sy­cy­zmem flir­to­wał wcze­śniej, wypro­wa­dza­jąc go z muze­ów na podwór­ka, na któ­rych życie i śmierć nie są tyl­ko pusty­mi atry­bu­ta­mi, lecz wyda­rze­nia­mi, któ­rym Suska nada­je wymiar meta­fi­zycz­nej reflek­sji.

Bar­tosz Sadul­ski

O autorach i autorkach

Bartosz Sadulski

Ur. 1986. Poeta, dziennikarz. Autor arkusza poetyckiego artykuły pochodzenia zwierzęcego (2009) oraz tomów wierszy post (2012) oraz tarapaty (2016). Za pierwszy z nich był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii „debiut”. Wiersze publikował między innymi w Lampie, Odrze, Gazecie Wyborczej, Chimerze i antologii Połów. Poetyckie debiuty 2010. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie. Mieszka we Wrocławiu.

Justyna Sobolewska

Urodziła się w 1972 roku. Krytyk literacki, dziennikarka. Pracuje w tygodniku „Polityka”. Publikowała szkice o literaturze, wywiady, felietony i recenzje książkowe m.in. w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach” i „Przeglądzie Politycznym”. Współpracuje z programem „Tygodnik Kulturalny” w TVP Kultura. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współautorka książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009) oraz autorka Książki o czytaniu (2012). Mieszka w Warszawie.

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.

Maciej Robert

Urodzony w 1977 roku w Łodzi. Poeta, dziennikarz, krytyk literacki i filmowy. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Publikował m.in. w „Opcjach”, „Studium”, „Frazie”, „Tyglu Kultury”, „Ha!arcie”, „Toposie” i „Gazecie Wyborczej”. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, chorwacki i serbski. Stypendysta Ministra Kultury. Mieszka w Łodzi.

Tomasz Fijałkowski

Urodzony w 1977 roku. Poeta. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Struna Orficka” (2006). Mieszka w Kaliszu i Kórniku.

Powiązania