recenzje / NOTKI I OPINIE

O Dobrych manierach

Jerzy Jarniewicz

Julia Szychowiak

Marta Podgórnik

Komentarze Julii Szychowiak, Marty Podgórnik, Jerzego Jarniewicza.

Biuro Literackie

Kor­ne­lia Pie­la wyraź­nie kon­stru­uje emo­cje. Jej opo­wieść suge­styw­nie nara­sta, obra­zy są dyna­micz­ne, ale nie nachal­ne. Dys­cy­pli­na sło­wa bar­dzo przy­tom­nie zwią­za­na jest w wier­szach z pro­sto­tą wypo­wie­dzi. Pro­sto­ta też potra­fi być fine­zyj­na.

Julia Szy­cho­wiak


Mam zawsze kło­pot pisząc o poezji kobiet. Zbyt łatwo wpaść tu w pułap­kę emble­ma­to­wa­nia. Debiu­tanc­ki arkusz Kor­ne­lii Pie­li to fak­tycz­nie poezja kobie­ty, ale przede wszyst­kim jed­nak – poezja. Jesz­cze nie do koń­ca w swo­ich moż­li­wo­ściach i ogra­ni­cze­niach zorien­to­wa­na, za to na pew­no praw­dzi­wa, odważ­na i kon­se­kwent­na. Tu się nie cze­ka na poklask, tu się opo­wia­da histo­rię. Z tego opo­wia­dac­twa moż­na by uczy­nić zarzut, lecz rów­nie dobrze może ono sta­no­wić wyróż­nik wcze­śnie odkry­tej świa­do­mo­ści autor­skiej. Czy te wier­sze są dobre? Są spraw­ne i sen­sow­ne. Czy te wier­sze uwo­dzą? Nie uwo­dzą. Bo i nie taki był pew­nie zamysł autor­ki. Na całe szczę­ście.

Mar­ta Pod­gór­nik


Arkusz Kor­ne­lii Pie­li Dobre manie­ry to szcze­gól­na, bo pozba­wio­na złu­dzeń „Księ­ga wyj­ścia”. Jej boha­ter­ka, któ­rej postać wią­że trzy­na­ście wier­szy w sta­ran­nie skom­po­no­wa­ny cykl, wycho­dzi nie tyl­ko z domu, ze świa­ta dobrych manier i „z kra­iny małych dziew­czy­nek”, ale też ze zbyt oczy­wi­stej for­mu­ły wła­snej toż­sa­mo­ści, by w zmie­nia­ją­cych się zaim­kach mówić róż­ny­mi języ­ka­mi – cza­sa­mi od sie­bie lub o sobie, cza­sa­mi o „kimś” lub o „nas”. Pró­bu­jąc roz­ma­itych form i gło­sów, Pie­la snu­je w swo­ich wier­szach opo­wieść o znaj­dy­wa­niu i zapo­mi­na­niu, oswa­ja­niu i tra­ce­niu. Nie­spo­koj­ny, nie­ba­nal­ny debiut.

Jerzy Jar­nie­wicz

O autorach i autorkach

Jerzy Jarniewicz

Urodzony 4 maja 1958 roku w Łowiczu. Poeta, tłumacz, krytyk. W 1982 r. ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, w 1984 r. filozofię. Autor między innymi tomów poetyckich Dowód z tożsamości (2003), Oranżada (2005), Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012) czy Woda na Marsie (2015), licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich. Od 1994 r. redaktor "Literatury na Świecie". Współpracuje z "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym" i "Tyglem Kultury". Mieszka w Łodzi.

Julia Szychowiak

Urodzona we Wrocławiu. Poetka. Za debiutancką książkę Po sobie (2007) otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2008), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodę "Gazety Wyborczej" wARTo (2009). Mieszka w Księżycach.

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.

Powiązania