recenzje / NOTKI I OPINIE

O Drażniących przyjemnościach

Anna Kałuża

Karol Maliszewski

Wojciech Wilczyk

Komentarze Grzegorza Hetmana, Anny Kałuży, Karola Maliszewskiego, Wojciecha Wilczyka.

Biuro Literackie

Krzysz­tof Jawor­ski: jed­no­oso­bo­wy pirac­ki slup krą­żą­cy po wodach pol­skiej poezji. Nie łupi boga­tych (choć pew­nie by mógł) ani nie obda­ro­wu­je bied­nych (to zbyt pate­tycz­ne). Regu­lar­nie naru­sza tery­to­ria mor­skie Fede­ra­cji Wznio­słych i Nie­złom­nych, żeby mącić jej fale za pomo­cą np. bom­by fizjo­lo­gicz­nej albo roz­two­ru świę­to­krzy­skie­go hiper­re­ali­zmu i nihi­li­zmu (to już dwa­dzie­ścia lat w służ­bie utrzy­my­wa­nia śro­do­wi­sko­wej home­osta­zy!). Z zardze­wia­łą fin­ką w jed­nej dło­ni, z zawsze goto­wym do strza­łu dłu­go­pi­sem „Zenith 5” w dru­giej. Z wize­run­kiem Che­sty Mor­gan na fla­dze, któ­ra – jeśli przyj­rzeć się jej pod odpo­wied­nim kątem – uka­zu­je tru­pią czasz­kę i dwa skrzy­żo­wa­ne pisz­cze­la. „Nasze życie nie jest ani lep­sze, ani gor­sze niż życie insek­ta”. Żad­nych złu­dzeń. Krzysz­tof Jawor­ski.

Grze­gorz Het­man


Zasta­na­wiam się, czy wyda­nie wier­szy zebra­nych nie zaprze­cza w jakiejś mie­rze ogól­nej stra­te­gii Krzysz­to­fa Jawor­skie­go jako auto­ra, któ­ry do tej pory dosyć sku­tecz­nie neu­tra­li­zo­wał zadę­cie i patos wiel­kich insty­tu­cji kul­tu­ry. Oczy­wi­ście anto­lo­gie poetyc­kie już od poło­wy lat 90. prze­sta­li­śmy uwa­żać za syno­ni­my orde­rów dla uzna­nych twór­ców. Nie­mniej jed­nak, ta sprzecz­ność, jaka kry­je się mię­dzy zało­że­niem pro­jek­tu pod­su­mo­wu­ją­ce­go i cało­ścio­we­go, a jego reali­za­cją w kształ­cie narzu­co­nym przez wier­sze auto­ra Kame­ra­den, war­ta jest, jak sądzę, zasta­no­wie­nia.

Anna Kału­ża


Legen­da ‘bru­Lio­nu’ powra­ca i daje się zoba­czyć w całej oka­za­ło­ści. Te wier­szy­ki są jak ‘rybie ości w odbyt­ni­cy ratler­ka’, wciąż jątrzą i śmie­szą. Wca­le się nie zesta­rza­ły. Tyl­ko że śmia­łem się w innych miej­scach niż przed laty. Tak się poro­bi­ło. I to się chy­ba nazy­wa trans­for­ma­cja. Jawor­ski jako Char­les Bukow­ski tej naszej trans­for­ma­cji? Kto wie, kto wie

Karol Mali­szew­ski


Jawor­ski wyraź­nie sta­rał się też osła­bić, wyśmiać, czy też może po pro­stu znisz­czyć, obo­wią­zu­ją­cy w tym kra­ju, za prze­pro­sze­niem, para­dyg­mat pod­mio­tu lirycz­ne­go (tę ten­den­cję widać już w jego debiu­tanc­kiej książ­ce). Bo nasz kra­jo­wy boha­ter wier­szy jest zwy­kle hero­icz­ny, nie­za­leż­nie od tego czy pije dena­tu­rat i ona­ni­zu­je się do zle­wu (przy­naj­mniej tak to nam zmar­ły samo­bój­czą śmier­cią kole­ga rela­cjo­nu­je), czy też stą­pa nie­zwy­kle deli­kat­nie po dru­gim koń­cu tęczy (a z ust mu pły­ną w tym cza­sie nie­prze­rwa­ne stru­mie­nie cią­gów sko­ja­rze­nio­wych). Hero­izm sło­wa lub czy­nów. Kre­acyj­ny auto­bio­gra­fizm, a przy tym jak naj­mniej­sze – deli­kat­nie mówiąc – zacze­pie­nie w kon­kre­cie.

Woj­ciech Wil­czyk

O autorach i autorkach

Anna Kałuża

Urodzona w 1977 roku. Krytyczka literacka. Pracownik Zakładu Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Jaworznie.

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.

Wojciech Wilczyk

Urodzony w 1961 roku. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poeta i artysta fotografik. Autor esejów oraz tekstów krytycznych dotyczących plastyki i fotografii, pisanych dla "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "Gazety Antykwarycznej", "FA-artu", "Opcji", "fotoTAPETY" oraz "Obiegu". Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w roku 2005. Mieszka w Krakowie.

Powiązania