recenzje / NOTKI I OPINIE

O Kotach. Podręczniku użytkownika

Bohdan Zadura

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Komentarze Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Bohdana Zadury, Bożeny Keff i Lwa Nikołajewicza Myszkina.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Popro­szo­no mnie o inter­pre­ta­cję kocich wier­szy Toma­sza Maje­ra­na. Kocich, czy­li zna­ko­mi­tych. Bo kot jest zwie­rzę­ciem poetyc­kim, ba kot jest zwie­rzę­ciem natchnio­nym, per­fek­cyj­nym. Potra­fi mru­czeć. W prze­ci­wień­stwie do wier­szo­ro­ba, któ­ry z regu­ły przy­nu­dza. Chciał­bym być dobrze zro­zu­mia­ny: Tomasz Maje­ran nie przy­nu­dza. Nie przy­smę­cał w książ­ce debiu­tanc­kiej Ele­gia na dwa gło­sy (Wro­cław 1994), w któ­rej wpraw­dzie nie doszu­ka­łem się kocich tre­ści. Kocich lub psich. Wszyst­ko jed­no. Tych tre­ści zatem bra­kło w debiu­cie Toma­sza Maje­ra­na, a teraz są. Chwa­lić Boga, że aktu­al­nie w wier­szach Maje­ra­na insta­lu­ją się koty i koci­ska, ludzie i ludzi­ska, księ­ża i księ­ży­ska, w wier­szach Maje­ra­na dzie­ki temu nigdy nie jest przy­ziem­nie. Tam, gdzie mysz­ku­ją koty, nie może być nud­nie. Zapew­niam jako wła­ści­ciel kota Home­ra (w War­sza­wie) i miło­śnik bez­dom­nej kot­ki Kici (w Luba­czo­wie).

Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki


Mamy tu do czy­nie­nia z wyjąt­ko­wym przy­kła­dem kociej wręcz gięt­ko­ści języ­ko­wej, a rów­no­cze­śnie poru­sza­my się – jako czy­tel­ni­cy – po bar­dzo kru­chym i śli­skim lodzie.

Boh­dan Zadu­ra


Kot w akcji, kot w reflek­sji, kot w nar­ra­cji – w nar­ra­cji biblij­nej, szym­bor­skiej, kocha­now­skiej; strasz­nie wyga­da­ny i wybor­ny sty­li­sta, a czu­je się, że jed­nak raczej autyk. Czy­tam i podzi­wiam, tym bar­dziej, że mam psa, a pies gada jakoś ina­czej.

Boże­na Keff


Tego się nie robi kotu.

Lew Niko­ła­je­wicz Mysz­kin

O autorach i autorkach

Bohdan Zadura

Ur. w 1945 r. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W latach 2004-2020 redaktor naczelny „Twórczości”, od lat pozostaje związany z „Akcentem” i „Literaturą na Świecie”. Laureat licznych polskich i zagranicznych nagród, w tym: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody (2014) oraz Nagrody im. C.K. Norwida (2015). W Biurze Literackim w latach 2005–2007 ukazały się jego dzieła zebrane, a w kolejnych latach publikował w oficynie następne premierowe książki, w tym w 2020 roku wybór wierszy Sekcja zabójstw. W 2018 r. został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Ur. w 1962 r. w Wólce Krowickiej koło Lubaczowa. Poeta. Laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1995), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Huberta Burdy (2007), dwukrotnie Nagrody Literackiej Gdynia (2006 i 2009), Nagrody Literackiej Nike (2009) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2012), którą otrzymał ponownie w 2020 r. za całokształt twórczości. Członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. Mieszka w Warszawie.

Powiązania