recenzje / NOTKI I OPINIE

O Małych cieniach wielkich czarnoksiężników

Bogusław Kierc

Jacek Gutorow

Karol Maliszewski

Komentarze Jacka Gutorowa, Karola Maliszewskiego i Bogusława Kierca.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Ta książ­ka będzie dla wie­lu zasko­cze­niem. Oka­zu­je się bowiem, że Kar­po­wicz to nie tyl­ko poeta dłu­giej medy­ta­cji i zło­żo­ne­go obra­zu. To rów­nież wspa­nia­ły, intry­gu­ją­cy afo­ry­sta, potra­fią­cy ude­rzyć w czy­tel­ni­ka jed­nym zda­niem. Lek­tu­ra obo­wiąz­ko­wa.

Jacek Guto­row


Jakieś skry z kuź­ni, odpry­ski z labo­ra­to­rium myśli, „zaan­ga­żo­wa­ne prze­ci­wień­stwo” w strzę­pach, pole­micz­ność we frag­men­tach. Sprze­ci­wia­nie się uła­twie­niom w życiu i sztu­ce ‑oto sztu­ka, oto życie. Tu nawet w gno­micz­nej dro­bi­nie pul­su­je prze­ko­ra, złość, chęć osa­cze­nia praw­dy z nie­spo­dzie­wa­nej stro­ny. Kar­po­wicz jest „umar­łym-obec­nym” i mówi żar­li­wie tak­że tam, gdzie my sły­szy­my tyl­ko jakieś pół­słów­ka.

Karol Mali­szew­ski


Czy naj­więk­szym poetyc­kim marze­niem Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza było: nie pisać wier­szy? Nie pisać, ale ukła­dać; ukła­dać je ze sobą, ukła­dać się z nimi. W spra­wie zawsze waż­niej­szej niż poezja. To tyl­ko na pozór jest efek­tow­nym para­dok­sem. Pamię­tam, jak opo­wia­dał kie­dyś o Chiń­czy­ku ukła­da­ją­cym wiersz z dre­wien. Zachwy­cał się nie­raz Nor­wi­dow­skim obra­zem tru­mien trą­cych o sie­bie i prze­świ­stu­ją­ce­go mię­dzy nimi wia­tru. Przy­bo­sio­we hasło „naj­mniej słów” przy­jął rady­kal­nie. I, gdy­by, zgod­nie z inten­cją Kar­po­wi­cza, czy­tać Odwró­co­ne świa­tło, nale­ża­ło­by uło­żyć sobie tom „ory­gi­na­łów”, któ­re nawy­ko­wo bywa­ją czy­ta­ne jako tytu­ły lustrza­nych cało­ści poetyc­kich podzie­lo­nych na „kopie arty­stycz­ne” i „kal­ki logicz­ne”. Te kopie i kal­ki są ujaw­nio­ny­mi ope­ra­cja­mi inte­lek­tu­al­ny­mi i wyobraź­nio­wy­mi pro­wa­dzą­cy-mi do wykry­sta­li­zo­wa­nia „ory­gi­na­łu”. Zaraz po uka­za­niu się książ­ki wska­zy­wał na te „ory­gi­na­ły” i mówił: to jest waż­ne! Osią­gnął w nich naj­więk­szą moż­li­wą (i nie­moż­li­wą) kom­pre­sję poetyc­ką.

Teraz, kie­dy mamy przed ocza­mi ten jego nie­ocze­ki­wa­ny zbiór pod tytu­łem Małe cie­nie wiel­kich czar­no­księż­ni­ków, war­to pamię­tać, że w grun­cie rze­czy nie jest to anto­lo­gia jego afo­ry­stycz­nej twór­czo­ści, lecz pró­by ujęć takie­go myśle­nia poetyc­kie­go, któ­re opie­ra się na prze­ko­na­niu, że wyobraź­nia ludz­ka jest o wie­le dosko­nal­sza niż doświad­cze­nie. I że tak zwa­ne zda­nie poetyc­kie jest tyl­ko cie­niem wiel­kie­go czar­no­księż­ni­ka. Według cie­nia może­my się domy­ślić zarów­no wiel­ko­ści Czar­no­księż­ni­ka, jak i jego usy­tu­owa­nia wobec źró­dła świa­tła. Inte­lek­tu­al­ne­go – dopo­wie­dział­by Kar­po­wicz.

Bogu­sław Kierc

O autorach i autorkach

Bogusław Kierc

Poeta, aktor, reżyser, pedagog. Edytor utworów Rafała Wojaczka, dramaturg. Mieszka we Wrocławiu.

Jacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.

Powiązania