recenzje / NOTKI I OPINIE

O Oddziale otwartym

Jakub Winiarski

Marek K. E. Baczewski

Marta Podgórnik

Wojciech Brzoska

Komentarze Wojciecha Brzoski, Marka K.E. Baczewskiego, Marty Podgórnik oraz Jakuba Winiarskiego.

Biuro Literackie

Sce­no­gra­fia mikro­świa­ta wier­szy Micha­ła Pięt­nie­wi­cza zmie­nia się dyna­micz­nie, z wer­su na wers, cza­sem ład­nie „mie­niąc się świa­teł­ka­mi”, kie­dy indziej zaś „lśniąc odbi­tym bla­skiem”. Pozor­nie prze­ga­da­ne, w rze­czy­wi­sto­ści żywe i migo­tli­we fra­zy pły­ną i wpa­da­ją w ucho, poświad­cza­jąc, że „świat real­ny jest inny”. Chwi­la­mi być może za bar­dzo pory­wa poetę inkli­na­cja do mło­dzień­cze­go pato­su, na szczę­ście jed­nak rów­no­wa­ży go nie­ba­nal­na wyobraź­nia i dystans do opi­sy­wa­nych prze­strze­ni.

Woj­ciech Brzo­ska


Pięt­nie­wicz. Włó­czy­kij, przy­ja­ciel, kocha­nek, pacjent. Poeta palą­cy i pły­wa­ją­cy.

Marek K.E. Baczew­ski


Nie­zwy­kle w lirycz­nych, na poły naiw­nych, na poły dra­pież­nych old­scho­olo­wych wier­szach Micha­ła Pięt­nie­wi­cza wybrzmie­wa ciem­ne rekwi­zy­to­rium uży­te z mło­dzień­czą żar­li­wo­ścią i mło­dzień­czą non­sza­lan­cją. Nie o kon­wen­cję tu jed­nak cho­dzi, ale o jej budow­ni­czych – język i toczo­ną nim, a zara­zem o nim, czu­ło-gniew­ną opo­wieść o dora­sta­niu do wyro­śnię­cia z sie­bie i języ­ków kon­wen­cji.

Mar­ta Pod­gór­nik


Pięt­nie­wicz widzi mi się jako ktoś o sub­tel­nie roz­je­cha­nej wyobraź­ni i tro­chę gadu­ła, któ­ry niczym jakiś postrze­lo­ny, kom­plet­nie roz­wi­bro­wa­ny młod­szy brat Ali­cji z Kra­iny Cza­rów, dostał się w te rejo­ny, gdzie „są dwie wie­że / któ­re napraw­dę chro­nią kró­la obie są poet­ka­mi // piszą bar­dzo her­me­tycz­ne wier­sze / nie o sta­ro­ści ani cho­ro­bie ani prze­mi­ja­niu / piszą o spra­wach boskich więc nie­ludz­kich”, a potem oka­zu­je się, że te poet­ki to „cał­kiem prze­cięt­ny koleś któ­ry robi nie­po­trzeb­ny baj­zel” i… To dopie­ro począ­tek, ale doce­nić trze­ba ambi­cję ser­fu­ją­ce­go po kra­wę­dzi śpiew­nych wer­sów auto­ra, któ­ry tęsk­ni do cza­sów, kie­dy „każ­dy wiersz był trzę­sie­niem zie­mi / dyna­mi­tem skra­dzio­nym Bogu”. Ja doce­niam. Doce­niam mimo bar­dzo wyraź­ne­go odczu­cia, że w trzy­na­stu tek­stach skła­da­ją­cych się na Oddział otwar­ty raz po raz sły­szę melo­die, któ­re już sły­sza­łem, widzę wer­sy, któ­rych od tej pory, to pew­ne, nie będą już musie­li wymy­ślać inni, zna­ni i cenie­ni za wła­sny wkład poeci pol­scy, do któ­rych twór­czo­ści wer­sy te bar­dzo by paso­wa­ły. Wie­le się jed­nak wyba­cza i na wie­le zależ­no­ści przy­my­ka się oczy, gdy usły­szeć moż­na taki na przy­kład „pej­zaż sen­ny”, gdzie: „w górze wró­be­lek łasko­cze chmu­rę / koni­czyn­ka rośnie w czte­ry stro­ny świa­ta / pucha­ta śnie­żyn­ka malu­je moje czer­wo­ne pal­ce / Chry­stu­sik w drew­nie wystu­ku­je rytm”. Zatem wyba­czam.

Jakub Winiar­ski

O autorach i autorkach

Jakub Winiarski

Urodzony w 1974 roku. Poeta, prozaik i krytyk literacki. Wykładał gościnnie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka". Mieszka w Warszawie.

Marek K. E.  Baczewski

Właśc. Marek Kowalik. Urodzony w 1967 roku. Poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki, autor słuchowisk radiowych. Laureat nagrody poetyckiej im. R.M. Rilkego (1997) oraz konkursu „Tyska Zima Poetycka” (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za tom Morze i inne morza. Mieszka w Zawierciu.

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.

Wojciech Brzoska

Urodzony 5 kwietnia 1978 roku w Bytomiu. Poeta, animator kultury. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2003-2005 redaktor Magazynu Literackiego „Kursywa”. Laureat Nagrody Otoczaka (2006). Mieszka w Katowicach. Pochodzi z Sosnowca, obecnie mieszka i pracuje w Katowicach.

Powiązania