recenzje / KOMENTARZE

O sennych porządkach

Adam Zdrodowski

Marcin Bies

Michał Piętniewicz

Przemysław Witkowski

Tomasz Fijałkowski

Wojciech Brzoska

Komentarze Marcina Biesa, Tomasza Fijałkowskiego, Michała Piętniewicza, Adama Zdrodowskiego, Przemysława Witkowskiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Ouli­pow­skie eks­pe­ry­men­ty, gię­cia języ­ka i roz­rzu­ca­nie fore­mek, a z dru­giej stro­ny wyraź­nie wyczu­wal­ny rytm i pul­so­wa­nie, tak muzycz­ne i tak wpa­da­ją­ce w ucho, to wszyst­ko budu­je poety­kę Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go. Dosta­je­my debiut doj­rza­ły i prze­my­śla­ny, miej­ski w esen­cji, róż­no­rod­ny w for­mie, ubo­ga­co­ny rekwi­zy­ta­mi swoj­skie­go popu (aqu­afresh, pola rak­sa, na wspól­nej) nada­ją­cym wier­szom soczy­stość raper­skiej nawij­ki. Duch Sosnow­skie­go się uno­si, ale nie przy­du­sza innych tro­pów, kon­tek­stów i nawią­zań i, co naj­waż­niej­sze, wyraź­ne­go gło­su same­go Woj­cie­chow­skie­go. Książ­ka rów­na i nie­zła, nie pozo­sta­wi­ła obo­jęt­nym, ale i nie zabra­ła dzie­wic­twa. Choć jed­nak muszę przy­znać – „potrą­cił mnie / jesz­cze nie dosze­dłem do sie­bie” (J. Woj­cie­chow­ski, „na wspól­nej”)

Prze­my­sław Wit­kow­ski


Książ­ka Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go to notat­nik sto­łecz­ne­go flâneu­ra, zestaw poręcz­nych map i kolek­cja cyta­tów ze szla­gie­rów. A przede wszyst­kim – dużo świet­nej poezji. Wyda­je mi się, że poezja ta bar­dzo nie chce być papie­ro­wa, tak, że czy­ta­jąc ją, ma się ocho­tę – zamiast wyjeż­dżać do Dubli­na i kro­czyć śla­da­mi Leopol­da Blo­oma – przejść się po War­sza­wie tro­pem Woj­cie­chow­skie­go. To bar­dzo odświe­ża­ją­ce doświad­cze­nie. Po koń­cu popu – sen­ne porząd­ki.

Adam Zdro­dow­ski


Wyobraź­my sobie pudeł­ko gry dla dowol­nej licz­ny osób
(w wie­ku umoż­li­wia­ją­cym (o)czytanie),
pudeł­ko, po otwar­ciu któ­re­go uka­zu­je się naszym oczom zbiór plansz, pion­ków,
tabel, dwu­na­sto­ścien­nych kostek…
I szu­ka­my instruk­cji, któ­rej nie ma…

Takie wła­śnie są wier­sze Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go.
Kapry­śne, nie­prze­wi­dy­wal­ne, drwią­ce z czy­tel­ni­ka i cza­sem
z same­go zja­wi­ska czy­ta­nia.
Z jed­nej stro­ny odwo­łu­ją­ce się do awan­tur­ni­czych gestów
dada­istów, z dru­giej zaś do baro­ko­wych tra­dy­cji poezji obraz­ko­wej.
Namie­rza­nie sen­sów pły­ną­cych
pod­ziem­ny­mi kory­ta­rza­mi pomię­dzy tek­sta­mi daje odbior­cy naj­wię­cej satys­fak­cji.
Roz­ko­szo­wa­nie się dłu­gą fra­zą, szu­ka­ją­cą ryt­mu i pod­kła­du.
Histo­rie intym­ne i poko­le­nio­we zawo­ła­nia.

Two­rze­nie wła­snych „instruk­cji obsłu­gi”
tego cie­ka­we­go tomi­ku.

Tomasz Fijał­kow­ski


Pamię­tam, jak czy­ta­łem sen­ne porząd­ki, jesz­cze wte­dy w posta­ci robo­czej, w Koło­brze­gu, na warsz­ta­tach poetyc­kich. Ude­rzy­ła mnie wów­czas „moc­na nuta” pobrzmie­wa­ją­ca w tej poezji. Kon­kret, twar­dość, nie­kie­dy prze­cho­dzą­ce w bru­tal­ność. Przy całej tej aurze anty­czu­łost­ko­wo­ści, anty­sen­ty­men­ta­li­zmu i powie­dzieć moż­na wręcz anty­sub­tel­no­ści, jest to poezja peł­ną parą, poezja, moż­na powie­dzieć, co się zowie. Rafał Gru­piń­ski nazwał­by ją pew­nie „poezją szorst­ką”. Woj­cie­chow­ski ma świet­ny warsz­tat i dokład­nie wie, co chce powie­dzieć. Nie owi­ja w zbęd­ne ozdob­ni­ki. Meta­fo­ry są tam pre­cy­zyj­ne, a przy tym świe­że i ory­gi­nal­ne jak błysk twar­de­go pio­ru­nu na ciem­nym nie­bie. Wiersz, któ­ry szcze­gól­nie zapadł mi w pamięć, to „cur­ri­cu­lum”, któ­ry zresz­tą uwa­żam za repre­zen­ta­tyw­ny dla poety­ki Woj­cie­chow­skie­go. Widać wła­śnie tam wszyst­kie te ele­men­ty, o któ­rych wspo­mnia­łem wcze­śniej. Oszczęd­na, a przy tym pre­cy­zyj­na meta­fo­ra zamy­ka­ją­ca roz­strzy­gnię­cie w kil­ku moc­nych wer­sach, nie cze­ka­ją­cych na dopo­wie­dze­nia, bo w nich zawie­ra się to, co wystar­cza. Bez dal­szych wynu­rzeń pseu­do­kry­tycz­nych powiem, że jest to nie­wąt­pli­wie świet­ny debiut. Co zapo­wia­da, co będzie dalej, zoba­czy­my.

Michał Pięt­nie­wicz


Lek­tu­ra książ­ki poetyc­kiej Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go przy­po­mi­na oglą­da­nie pol­skiej tele­no­we­li, ale bez fonii, przy włą­czo­nym odbior­ni­ku radio­wym, któ­ry nada­je pro­gram z lat osiem­dzie­sią­tych. Autor ser­wu­je czy­tel­ni­ko­wi swo­istą kom­pi­la­cję teraź­niej­szo­ści z prze­szło­ścią. Sły­chać tu dużo muzy­ki, któ­ra roz­brzmie­wa­ła dwie deka­dy temu, rów­no­cze­śnie zaś widać obra­zy z tele­no­we­li, gdzie wszyst­ko jest takie samo, jak w rze­czy­wi­sto­ści, a jed­nak – zupeł­nie inne. Mamy tu IV Rzecz­po­spo­li­tą ze sto­li­cą w War­sza­wie, miłość z całą czu­ło­ścią i cyni­zmem; jest roz­go­ry­cze­nie i kon­te­sta­cja, ale takie, jakie mogły naro­dzić się w ser­cu czło­wie­ka zmu­szo­ne­go do obej­rze­nia odcin­ka „Na wspól­nej”, nie mogą­ce­go ich wyra­zić ina­czej, niż komen­tu­jąc pod nosem: „kur­wa, ja pier­do­lę” („pary­ska”). Zemsta odby­wa się jedy­nie w rze­czy­wi­sto­ści poetyc­kiej i ma cha­rak­ter total­ny („gwiazd­ko­wym śru­bo­krę­tem odkrę­casz nie­bo” – „rit­t­ber­ger”). Jak przy­sta­ło na raso­wy pol­ski serial, są też prze­rwy na rekla­mę – tek­sty takie, jak „no to lu”, czy „big bang” zda­ją się być wła­śnie takim frak­ta­lo­wa­tym two­rem, w któ­rym nie bar­dzo wia­do­mo, o co cho­dzi, ale – jak to z rekla­mą – oglą­da się (czy­ta) w ocze­ki­wa­niu na dal­szy ciąg pery­pe­tii ulu­bio­nych boha­te­rów (pod­mio­tu nadaw­cze­go). Jed­no trze­ba poecie przy­znać – pisząc sen­ne porząd­ki nie silił się na two­rze­nie wier­szy popraw­nych – i wyszło to mu (i czy­tel­ni­ko­wi) na dobre. Gdy­by gospo­dy­nie domo­we wyłą­czy­ły tele­wi­zo­ry, nasta­wi­ły pły­tę Bre­ako­ut i wzię­ły do ręki tomik Kuby Woj­cie­chow­skie­go, mie­li­by­śmy małą rewo­lu­cję kul­tu­ral­ną.

Mar­cin Bies


Poko­le­nie bru­lio­nu prze­rzu­ca się na micro­soft offi­ce (…)
poko­le­nie bru­lio­nu prze­rzu­ca się na outlo­ok express

Wcze­sne rocz­ni­ki 70-te prze­rzu­ca­ją się na poety­kę hip-hopu, chcia­ło­by się rzec po lek­tu­rze debiu­tanc­kie­go tomu wier­szy Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go (1972), dla któ­re­go rytm pio­sen­ki wyty­cza szlak wier­sza. To spra­wia, że więk­szość tych utwo­rów nale­ży czy­tać na głos, na jak naj­dłuż­szym wde­chu. Z bez­po­śred­nich nawią­zań muzycz­nych mamy tu wpraw­dzie głów­nie pol­skie czar­ne winy­le: „seven­ties” & „eigh­ties” (m.in. Per­fect, Lom­bard, Bre­ako­ut, Anna Jan­tar), w związ­ku z czym:

kobie­ty zaczy­na­ją kre­ślić
coraz żwaw­sze piru­ety
na jesz­cze nie zary­so­wa­nej tafli snu
czar­nej jak winyl.

(„rit­t­ber­ger”)

Może to wła­śnie wszyst­kie­mu win­na jest płeć pięk­na, sko­ro

począ­tek wier­sza dany jest poecie
przez boga koniec przez dia­bła.

„[począ­tek wier­sza dany jest poecie]”

Jed­nak, jak kon­ty­nu­uje autor w wier­szu „rit­t­ber­ger”:

coś się w tobie budzi z głu­chym
trza­skiem igły opa­da­ją­cej na brzeg
pły­ty.

Nic nie może jed­nak wiecz­nie trwać, oso­bi­ście nie­co mniej prze­ko­nu­ją mnie eks­pe­ry­men­ty for­mal­ne, z pogra­ni­cza poezji kon­kret­nej i lin­gwi­stycz­nej, cho­ciaż na pew­no nie spo­sób odmó­wić im poczu­cia humo­ru oraz iście geo­gra­ficz­no-mini­ma­li­stycz­nej fan­ta­zji.

Pod­su­mo­wu­jąc – jak pisze Woj­cie­chow­ski w wier­szu „gno­za pogo­dy”, w jego książ­ce jed­nak:

lokal­nie może
wystą­pić momen­ta­mi duże
ryzy­ko olśnie­nia.

Pole­cam.

Woj­ciech Brzo­ska

O autorach i autorkach

Adam Zdrodowski

Urodzony w 1979 roku. Poeta, tłumacz, krytyk literacki, pracownik Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Opublikował m.in. tom 49 lotów balonem (2013) oraz przekłady m.in. Gertrudy Stein, Henry’ego Greena i Williama S. Burroughsa. Publikował m.in. w „Literaturze na Świecie”, „Przekroju” i „Opcjach”. Mieszka w Warszawie.

Marcin Bies

Rocznik ’82. Napisał i wydał: Atrapizm (Wrocław 2009), Funkcje faktyczne (Mikołów 2010), Renowacja zbytków (Mikołów 2015). Publikował poezją i prozą m.in. w „Arkadii”, „Arteriach”, „Odrze”, „Tyglu Kultury”, „Gazecie Wyborczej”, antologiach Połów. Poetyckie debiuty 2010 (Wrocław 2010), Antologia poetów górnośląskich (Mikołów 2014). Mieszka i pracuje w Mikołowie.

Michał Piętniewicz

Urodzony 13 stycznia 1984 roku. Poeta. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnik projektu „Połów 2008”. Wyróżniony m.in. w konkursie im. Gombrowicza „Przeciw poetom”. Mieszka w Krakowie.

Przemysław Witkowski

Urodzony we Wrocławiu. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Jego teksty publikowały m.in. „Odra”, „Tygodnik Powszechny”, „Tygiel Kultury”, „Krytyka Polityczna”, „Gazeta Wyborcza” i „Twórczość”. W 2008 roku finalista Konkursu im. Jacka Bierezina, a w 2009 r. nominowany do nagrody kulturalnej "Gazety Wyborczej" wARTo. Stale współpracuje z czasopismem literacko-artystycznym „Rita Baum”, magazynem „Ha!art” i „Krytyką Polityczną”. Od 2008 r. współredaguje "młodoliteracki" dział miesięcznika „Odra” (8. Arkusz Odry). Mieszka we Wrocławiu.

Tomasz Fijałkowski

Urodzony w 1977 roku. Poeta. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Struna Orficka” (2006). Mieszka w Kaliszu i Kórniku.

Wojciech Brzoska

Urodzony 5 kwietnia 1978 roku w Bytomiu. Poeta, animator kultury. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2003-2005 redaktor Magazynu Literackiego „Kursywa”. Laureat Nagrody Otoczaka (2006). Mieszka w Katowicach. Pochodzi z Sosnowca, obecnie mieszka i pracuje w Katowicach.

Powiązania

Połow 2010

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Mar­ci­na Bie­sa, Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, Krzysz­to­fa Dąbrow­skie­go, Rafa­ła Gawi­na, Mar­ty­ny Kul­bac­kiej, Mariu­sza Par­ty­ki, Bar­to­sza Sadul­skie­go, Krzysz­to­fa Sze­re­me­ty, Fili­pa Wyszyń­skie­go i Domi­ni­ka Żybur­to­wi­cza pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Preparaty, Ekran, Widmo

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Agniesz­ki Mira­hi­ny i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Justy­ny Bar­giel­skiej, Mag­da­le­ny Biel­skiej, Jac­ka Deh­ne­la, Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Julii Fie­dor­czuk, Kon­ra­da Góry, Łuka­sza Jaro­sza, Bar­to­sza Kon­stra­ta, Szcze­pa­na Kopy­ta, Joan­ny Lech, Agniesz­ki Mira­hi­ny, Joan­ny Muel­ler, Edwar­da Pase­wi­cza, Anny Pod­cza­szy, Toma­sza Puł­ki, Bian­ki Rolan­do, Rober­ta Rybic­kie­go, Paw­ła Sar­ny, Julii Szy­cho­wiak, Joan­ny Wajs, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Indi­go Tree pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Połów 2009

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Agniesz­ki Mira­hi­ny, Micha­ła Pięt­nie­wi­cza, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Srebro i kwarc

dzwieki / WYDARZENIA Adam Zdrodowski Anna Podczaszy Łukasz Jarosz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Łuka­sza Jaro­sza, Anny Pod­cza­szy i Ada­ma Zdro­dow­skie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Połów 2007

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Julii Szy­cho­wiak, Toma­sza Waż­ne­go i Kami­la Zają­ca pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Lament na dancingu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Mar­ty Pod­gór­nik, Dag­ma­ry Suma­ry, Ada­ma Zdro­dow­skie­go i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Czas na debiut

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Łuka­sza Bagiń­skie­go, Dag­ma­ry Suma­ry, Joan­ny Obu­cho­wicz, Ada­ma Zdro­dow­skie­go i Tobia­sza Mela­now­skie­go pod­czas Por­tu Lite­rac­kie­go 2004.

Więcej

No bo ja piszę

nagrania / złodzieje wierszy Adam Zdrodowski

Zdo­byw­ca II nagro­dy w II edy­cji kon­kur­su „Nakręć wiersz”. Zespół w skła­dzie: Agniesz­ka Pasz­kie­wicz, Wal­de­mar Sze­met­nia.

Więcej

Dyskusja: O „Kup kota w worku”

dzwieki / DYSKUSJE Różni autorzy

Zapis dys­ku­sji wokół książ­ki Tade­usza Róże­wi­cza Kup kota w wor­ku z udzia­łem Mar­ty Pod­gó­nik, Karo­la Pęche­rza, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Przy podwieczorku w Koronowie

dzwieki / RECYTACJE Tomasz Fijałkowski

Autor czy­ta wiersz z arku­sza Roz­grzew­ka. Frag­ment spo­tka­nia „Połów 2007” z festi­wa­lu Port Wro­cław.

Więcej

preparaty, 2000

dzwieki / RECYTACJE Przemysław Witkowski

Wiersz z arku­sza Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Połów 2009” na festi­wa­lu Port Wro­cław.

Więcej

Podróż zimowa

nagrania / złodzieje wierszy Michał Piętniewicz

Etiu­da fil­mo­wa do wier­sza z arku­sza poetyc­kie­go Oddział otwar­ty (2008). Klip zre­ali­zo­wa­ny w ramach kon­kur­su „Etiu­da z wier­szem” dla stu­den­tów wro­cław­skiej ASP.

Więcej

Wszędzie dobrze, ale w domu…

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Tonąc w szumie

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki Kosmo­nau­ci Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Przeczytałem

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Nadjechał

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki Nad­jeż­dża Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go.

Więcej

Proszę dać się zaprosić

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki W podzię­ko­wa­niu za sie­dli­sko W. H. Aude­na.

Więcej

Ogień podsycano śmieciami i benzyną

recenzje / ESEJE Przemysław Witkowski

Recen­zja Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w Ósmym Arku­szu Odry.

Więcej

Czytać głębiej

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki Hor­ror poeti­cus Pio­tra Śli­wiń­skie­go.

Więcej

Czarne Tęcze

recenzje / ESEJE Przemysław Witkowski

Recen­zja Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go z książ­ki moja Roma­na Hone­ta.

Więcej

Wpatrywać się w szczyt

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki Prze­świ­ty Jorie Gra­ham.

Więcej

Pragnienie zespolenia. Kilka uwag o wierszach Eiléan Ní Chuilleanáin

recenzje / IMPRESJE Michał Piętniewicz

Esej Micha­ła Pięt­nie­wi­cza towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Sześć poetek irlandz­kich w wybo­rze i prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Prawda i nic. Laura Riding po polsku

recenzje / ESEJE Adam Zdrodowski

Recen­zja Ada­ma Zdro­dow­skie­go z książ­ki Obro­ty cudów Lau­ry (Riding) Jack­son.

Więcej

Drzewo na opak? Kilka dań o jednym wierszu Pounda

recenzje / KOMENTARZE Michał Piętniewicz

Komen­tarz Micha­ła Pięt­nie­wi­cza do wier­sza „Drze­wo” Ezry Poun­da z książ­ki Wier­sze, poema­ty i Pie­śni wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 5 stycz­nia 2012 roku.

Więcej

Krytyka wnikliwa, ale zachowawcza. Kilka uwag o najnowszej książce Mariana Stali

recenzje / ESEJE Michał Piętniewicz

Recen­zja Micha­ła Pięt­nie­wi­cza z książ­ki Nie­po­ję­te: Jest Maria­na Sta­li.

Więcej

Warsztaty krytyczne, uczty deliryczne

debaty / wydarzenia i inicjatywy Michał Piętniewicz

Głos Micha­ła Pięt­nie­wi­cza w deba­cie „20. edy­cja Warsz­ta­tów lite­rac­kich”.

Więcej

Misterne rzemiosło

recenzje / ESEJE Michał Piętniewicz

Recen­zja Micha­ła Pięt­nie­wi­cza z książ­ki Kro­ni­ka zakłó­ceń Mariu­sza Grze­bal­skie­go.

Więcej

Ostatnia po przecinku

wywiady / o książce Krzysztof Szeremeta Marcin Bies

Z Mar­ci­nem Bie­sem roz­ma­wia Krzysz­tof Sze­re­me­ta.

Więcej

Niepełne istnienie – kilka uwag na marginesie lektury książki znikam jestem Krystyny Miłobędzkiej

recenzje / IMPRESJE Michał Piętniewicz

Recen­zja Micha­ła Pięt­nie­wi­cza z książ­ki zni­kam jestem Kry­sty­ny Miło­będz­kiej.

Więcej

Klasycyzm płodny czy też kuriozalny?

wywiady / o książce Jacek Dehnel Przemysław Witkowski

Elż­bie­ta Mar­tysz i Prze­my­sław Wit­kow­ski spie­ra­ją się o nową książ­kę Jac­ka Deh­ne­la Ekran kon­tro­l­ny.

Więcej

shadowplay

recenzje / KOMENTARZE Marcin Bies

Autor­ski komen­tarz Mar­ci­na Bie­sa do wier­sza sha­dow­play z arku­sza poetyc­kie­go Atra­pizm, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim w serii Połów 22 mar­ca 2009 roku.

Więcej

„Możesz czuć się bezpiecznie” czyli o najlepszych debiutach ostatniej dekady

debaty / ankiety i podsumowania Przemysław Witkowski

Głos Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Poeci na nowy wiek”.

Więcej

„Wielki piątek w towarzystwie tych który odeszli”

recenzje / ESEJE Przemysław Witkowski

Recen­zja Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go z książ­ki Arty­ku­ły pocho­dze­nia zwie­rzę­ce­go Bar­to­sza Sadul­skie­go.

Więcej

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzy

Gło­sy Artu­ra Bursz­ty, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Ada­ma Popra­wy, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

O Abecadle Tadeusza Pióry

recenzje / ESEJE Adam Zdrodowski

Recen­zja Ada­ma Zdro­dow­skie­go z książ­ki Abe­ca­dło Tade­usza Pió­ry.

Więcej

a one już wiedziały, 1987, globus, period oraz melankolia, 1989

recenzje / KOMENTARZE Przemysław Witkowski

Autor­ski komen­tarz Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go do wier­szy z książ­ki Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób.

Więcej

Atrapizm

recenzje / KOMENTARZE Marcin Bies

Autor­ski komen­tarz Mar­ci­na Bie­sa do wier­sza z arku­sza poetyc­kie­go Atra­pizm, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim w serii Połów 22 mar­ca 2009 roku.

Więcej

To nie jest kółko literackie

wywiady / o pisaniu Marcin Bies Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Mar­ci­nem Bie­sem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu przez Biu­ro Lite­rac­kie w serii Połów 2009 arku­sza poetyc­kie­go Atra­pizm.

Więcej

Wokół „Kup kota w worku (work in progress)”

debaty / książki i autorzy Różni autorzy

Deba­ta „Wokół ‘Kup kota w wor­ku (work in pro­gress”) z udzia­łem Karo­la Pęche­rza, Mar­ty Pod­gór­nik, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O Oddziale otwartym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Brzo­ski, Mar­ka K.E. Baczew­skie­go, Mar­ty Pod­gór­nik oraz Jaku­ba Winiar­skie­go.

Więcej

Mój przyjaciel Sawa, o papierosie kawie i miłości

recenzje / KOMENTARZE Michał Piętniewicz

Autor­ski komen­tarz Micha­ła Pięt­nie­wi­cza do wier­szy z książ­ki Oddział otwar­ty.

Więcej

O Dokumentach mających służyć za kanwę

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Joh­na Ash­be­ry­’e­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Kuby Mikur­dy oraz Ada­ma Zdro­dow­skie­go.

Więcej

Kwiaty czy barykady, czyli czy kanon to gościnna lokacja

debaty / książki i autorzy Przemysław Witkowski

Głos Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Co nam po kla­sy­kach? Lar­kin, Rous­sel, Ste­vens – czy­li kano­ni­zo­wa­nie”.

Więcej

O Przygodach przyrody

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Tomasz Fijałkowski Wojciech Bonowicz

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Anny Kału­ży oraz Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

O Czystej ziemi

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Bar­to­sza Sadul­skie­go.

Więcej

O Trapie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Ada­ma Zdro­dow­skie­go, Julii Szy­cho­wiak, Kami­la Zają­ca, Bar­to­sza Sadul­skie­go.

Więcej

O Po debiucie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Bar­to­sza Sadul­skie­go, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Vilanella, Sestyna

recenzje / Adam Zdrodowski

Autor­ski komen­tarz Ada­ma Zdro­dow­skie­go do wier­szy z książ­ki Jesień Zuzan­ny.

Więcej

O Jesieni Zuzanny

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Julii Fie­dor­czuk, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej

Wiersze z wody

recenzje / KOMENTARZE Adam Zdrodowski

Autor­ski komen­tarz Ada­ma Zdro­dow­skie­go do książ­ki Przy­go­dy, etc..

Więcej

O Wierszach przeciwko opodatkowaniu poezji

recenzje / NOTKI I OPINIE Bartłomiej Majzel Bogusław Kierc Tomasz Fijałkowski

Komen­ta­rze Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Bar­tło­mie­ja Maj­zla.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

Sestyna

recenzje / KOMENTARZE Adam Zdrodowski

Autor­ski komen­tarz Ada­ma Zdro­dow­skie­go do wier­sza z książ­ki Przy­go­dy, etc..

Więcej

Senne porządki

nagrania / złodzieje wierszy Jakub Wojciechowski

Wiersz z książ­ki sen­ne porząd­ki (2008). Klip wyróż­nio­ny w kon­kur­sie „Etiu­da z wier­szem” dla stu­den­tów wro­cław­skiej ASP.

Więcej

[początek wiersza]

recenzje / KOMENTARZE Jakub Wojciechowski

Autor­ski komen­tarz Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go o jed­nym wier­szu.

Więcej

O wierszach Jakuba Wojciechowskiego

recenzje / IMPRESJE Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnow­ski o wier­szach z książ­ki sen­ne porząd­ki Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go.

Więcej

Rozmowa

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Jesień Zuzan­ny Ada­ma Zdro­dow­skie­go.

Więcej

O poezji Przemysława Witkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Lau­da­cja Roma­na Hone­ta, pro­wa­dzą­ce­go pro­jekt Poeci na nowy wiek.

Więcej

Świadectwo ukończenia Technikum Poezji

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Regulamin pracowni. O Preparatach Przemysława Witkowskiego

recenzje / ESEJE Przemysław Owczarek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Owczar­ka z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Preparaty

recenzje / ESEJE Konrad Góra

Recen­zja Kon­ra­da Góry z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Poezja jako kronika

recenzje / ESEJE Bartosz Sadulski

Recen­zja Bar­to­sza Sadul­skie­go z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Czas w probówkach

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Bachanalia w przedsionku wiersza

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało

Nota Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło o książ­ce Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Świat składa się ze słów, rytmów, kobiet

recenzje / IMPRESJE Bartosz Sadulski

Bar­tosz Sadul­ski o wier­szach z książ­ki Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Gładkość slajdu

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Wiedemann

Nota Ada­ma Wie­de­man­na o książ­ce Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Wydaje mi się, że gdzieś wzbiera

recenzje / NOTKI I OPINIE Radosław Wiśniewski

Recen­zja Rado­sła­wa Wiśniew­skie­go z arku­sza Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O Lekkich czasach ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc

Nota Bogu­sła­wa Kier­ca o książ­ce Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O wierszach Przemysława Witkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski

Nota Karo­la Mali­szew­skie­go o wier­szach Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O Oddziale otwartym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Brzo­ski, Mar­ka K.E. Baczew­skie­go, Mar­ty Pod­gór­nik oraz Jaku­ba Winiar­skie­go.

Więcej

O wierszach Michała Piętniewicza

recenzje / NOTKI I OPINIE Andrzej Sosnowski

Nota Andrze­ja Sosnow­skie­go o wier­szach Micha­ła Pięt­nie­wi­cza.

Więcej

O Jesieni Zuzanny

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Julii Fie­dor­czuk, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej

O Przygodach, etc.

recenzje / NOTKI I OPINIE Andrzej Sosnowski Grzegorz Olszański

Komen­ta­rze Andrze­ja Sosnow­skie­go i Grze­go­rza Olszań­skie­go.

Więcej