recenzje / NOTKI I OPINIE

O Skądinąd

Dagmara Sumara

Julia Szychowiak

Justyna Sobolewska

Kamil Zając

Karol Maliszewski

Komentarze Julii Szychowiak, Karola Maliszewskiego, Justyny Sobolewskiej, Dagmary Sumary, Kamila Zająca.

Wier­sze Jerze­go Jar­nie­wi­cza prze­pły­wa­ją mono­te­ma­tycz­nie, by nagle roz­mno­żo­ne w bez­wstyd­nym nad­mia­rze zato­pić uśpio­ną czuj­ność czy­tel­ni­ka. Krót­kie i suge­styw­ne ubie­ra­ją się samo­kry­tycz­nie w obcą skó­rę, pły­nąc pod prąd wła­snej rze­ki. Autor ujmu­je swo­bo­dą i lek­ko­ścią, a jed­no­cze­śnie kon­cen­tra­cją i uwa­gą przy kon­stru­owa­niu histo­rii swo­je­go mostu. W wier­szach jest moc­no zazna­czo­na gra­ni­ca mię­dzy teraź­niej­szym, a nie­dzi­siej­szym. Są jak muzy­ka lat sie­dem­dzie­sią­tych w nowej aran­ża­cji. Autor dzia­ła na zle­ce­nie lokal­nych obla­ty­wa­czy, pro­to­ty­pów. Nie­trud­no będzie go spo­tkać, trze­ba tyl­ko sta­nąć na moście, pod któ­rym prze­pły­wa.

Julia Szy­cho­wiak


Ory­gi­nal­ność tej poety­ki poja­wia się w spo­inach mię­dzy tro­pa­mi histo­rycz­no­li­te­rac­ki­mi a alu­zja­mi do róż­nych „już raz uży­tych” słów, zdań i zwro­tów. Spe­cy­ficz­ną wła­sno­ścią Jar­nie­wi­cza jest ton, iro­nicz­ny dystans, jak­by powścią­ga­ny efekt dow­ci­pu, mecha­nizm kon­tro­lo­wa­nej obco­ści, „zamro­żo­ny żart” zawie­szo­ny nad świa­tem, nad chwi­lą, nad opi­sy­wa­ną sce­ną czy sytu­acją.

Karol Mali­szew­ski


„Skąd­inąd”? „Indziej”. Nie stąd i nie stam­tąd. Nie tyl­ko tytu­ły poszcze­gól­nych tomów i wier­szy Jar­nie­wi­cza wska­zu­ją jakąś prze­strzeń, zakre­śla­ją ją. „Tu miesz­kam” – czy­ta­my w jed­nym z wier­szy. Prze­strzeń w poezji Jar­nie­wi­cza wią­że się z nie­usta­ją­cym pyta­niem o toż­sa­mość, nie tyl­ko w tomie Dowód z toż­sa­mo­ści. Przy czym zamiast sta­łe­go dowo­du – dosta­je­my płyn­ność i ruch. To zresz­tą znak cha­rak­te­ry­stycz­ny tej poezji: zmien­ność gło­su, punk­tów widze­nia i sko­ja­rzeń. Z tomu na tom ta poezja zagęsz­cza się, sta­je się coraz bar­dziej wie­lo­gło­so­wa, a pomię­dzy roz­ma­ity­mi języ­ka­mi nara­sta napię­cie. Jed­nak to, co naj­bar­dziej wyróż­nią tę poezję, to roz­mo­wa: „do kogo ty / mówisz / kie­dy piszesz / wier­sze”. Poezja Jar­nie­wi­cza to prze­strzeń pomię­dzy jakimś ja, ty i my. Nie cho­dzi tyl­ko o gra­ma­ty­kę, ale i o komu­ni­ka­cję, któ­rej warun­kiem pod­sta­wo­wym jest, jak się oka­zu­je – iro­nia. Dzię­ki niej moż­na być skąd­inąd.

Justy­na Sobo­lew­ska


Poezja Jar­nie­wi­cza oka­zu­je się nie poezją dez­in­te­gra­cji, choć ją opi­su­je, ale przede wszyst­kim poezją zespo­le­nia, histo­rią mają­cą wyraź­ny ciąg przy­czy­no­wo-skut­ko­wy, nigdy nie­do­mknię­tą. Pod­miot tych wier­szy nie akcep­tu­je kolei zda­rzeń, któ­re są, lecz jed­no­cze­śnie wol­ny jest od pre­ten­sji wzglę­dem nich; jest czę­ścią zani­ka­nia, ale dostrze­ga spo­iwa, któ­re pozo­sta­ną, któ­re pozo­sta­ły. Stąd taka w poezji Jar­nie­wi­cza tro­ska o sło­wo, pre­cy­zja i sku­tecz­ność fra­zy, ale i żywioł wyobraź­ni ma tu swo­je miej­sce, mają miej­sce sza­ra­dy i zagad­ki rodem z film noir.

Dag­ma­ra Suma­ra


Wier­sze z tomu Skąd­inąd autor­stwa Jerze­go Jar­nie­wi­cza pró­bu­ją udo­wad­niać, że na zewnątrz jest jesz­cze świat, zaś język może powo­ły­wać cokol­wiek do życia.

Czy­tel­ni­ku, czy pozwo­lisz, aby mały świat tych wier­szy Cię znie­wo­lił?

Po lek­tu­rze wier­szy zebra­nych Jerze­go Jar­nie­wi­cza Skąd­inąd ist­nie­je pew­ność, że mamy do czy­nie­nia z poetą lirycz­nym, kur­wa, lirycz­nym.

Kamil Zając

O autorach i autorkach

Dagmara Sumara

Urodzona w 1985 roku. Pracownik na etacie, dorywczo krytyk literacki, hobbistycznie autorka. Mieszka w Krakowie.

Julia Szychowiak

Urodzona we Wrocławiu. Poetka. Za debiutancką książkę Po sobie (2007) otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2008), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodę "Gazety Wyborczej" wARTo (2009). Mieszka w Księżycach.

Justyna Sobolewska

Urodziła się w 1972 roku. Krytyk literacki, dziennikarka. Pracuje w tygodniku „Polityka”. Publikowała szkice o literaturze, wywiady, felietony i recenzje książkowe m.in. w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach” i „Przeglądzie Politycznym”. Współpracuje z programem „Tygodnik Kulturalny” w TVP Kultura. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współautorka książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009) oraz autorka Książki o czytaniu (2012). Mieszka w Warszawie.

Kamil Zając

Urodzony w 1981 roku. Poeta. Mieszka we Wrocławiu.

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.

Powiązania