recenzje / NOTKI I OPINIE

O Trapie

Adam Zdrodowski

Anna Kałuża

Bartosz Sadulski

Grzegorz Jankowicz

Julia Szychowiak

Kamil Zając

Komentarze Anny Kałuży, Grzegorza Jankowicza, Adama Zdrodowskiego, Julii Szychowiak, Kamila Zająca, Bartosza Sadulskiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Czyż­by Trap był pró­bą prze­my­tu Rim­bau­da do świa­ta han­dlu, wol­ne­go i pozba­wio­ne­go „wyrzu­tów sumie­nia”, pla­nem prze­pro­wadz­ki bla­de­go Nemecz­ka na obsza­ry żują­cych kokę, zamia­rem wpusz­cze­nia potom­ków Wil­ka ste­po­we­go do war­szaw­skie­go zoo i wie­lu takich wła­śnie iro­nicz­nych trans­fe­rów? Może tak być. Mar­cin Sen­dec­ki opo­wia­da w naj­now­szej książ­ce o świe­cie trans­ak­cji, któ­rym rzą­dzi zasa­da „coś za coś”. Ale swo­jej fra­zy nie chce zbyt szyb­ko wymie­niać na coś inne­go: na cho­dli­we ide­olo­gicz­nie obra­zy czy na este­tycz­nie przy­jem­ne figu­ry; opóź­nia więc zawar­cie umo­wy z naszy­mi potrze­ba­mi, któ­re uczy­nią z języ­ka obie­go­wą mone­tę. I to opóź­nie­nie, cza­sem brzmią­ce, jak „Kit. Fant. Trap”, bar­dzo przy­po­mi­na Szul­ki­now­skie „O‑Bi, O‑Ba”.

Anna Kału­ża


 

Trap to pułap­ka. Jed­ni powie­dzą, że pułap­ka rze­czy­wi­sto­ści. Inni – że pułap­ka języ­ka. I jed­ni, i dru­dzy będą mie­li rację, ponie­waż rze­czy­wi­sto­ści od języ­ka nie da się tutaj oddzie­lić.

Grze­gorz Jan­ko­wicz


Sko­ro jest trap, musi być okręt (zapew­ne „o ośmiu żaglach / I czter­dzie­stu arma­tach”), albo sta­tek, nie­chyb­nie pija­ny, sko­ro mamy Rim­bau­da („Rim­baud w prze­my­śle”). Sko­ro jest trap, może być też trop: na przy­kład trop wil­ka z „Naj­star­sze­go w Euro­pie” albo ślad Woł­gi z wier­sza „W Boże Naro­dze­nie w Toma­szo­wie”, albo też trop Phi­li­pa Sid­neya w „Tan­gu”, któ­re jest jak­by „mrocz­ną i zwy­rod­nia­łą” sio­strą bliź­niacz­ką „Ye Goatherd Gods”, słyn­nej podwój­nej sesty­ny angiel­skie­go poety. Moc­ny pro­gram: tan­go, fant, kit, skrót, trucht, trap.

Adam Zdro­dow­ski


Widzi i opi­su­je. Bar­dzo czuj­nie i przy­tom­nie. Nie nego­cju­je ze świa­tem przed­sta­wio­nym, godzi się na nie­go. Jest gorz­ko. Kłu­je, dra­pie czy­tel­ni­ka w oczy. Nie dla naiw­nia­ków.

Julia Szy­cho­wiak


Mar­cin Sen­dec­ki ewi­dent­nie w for­mie, jak zawsze wyra­fi­no­wa­ny, nie­cny i iro­nicz­ny. Zwin­ny język i uciecz­ka w zawią­za­ną dal. Czy­tel­ni­ku, trap się, trap.

Kamil Zając


Wier­sze Sen­dec­kie­go kolej­ny raz opie­ra­ją się pobież­nym ana­li­zom i śpiesz­nym komen­ta­rzom. Tytuł Trap nie­wie­le poma­ga, książ­ka jest zapad­nią języ­ka, w któ­rą zwa­bio­ny ocze­ki­wa­niem łatwej lek­tu­ry czy­tel­nik wpa­da, daje się uwieść melo­diom, dyso­nan­som, ali­te­ra­cjom. „Nie może to być?” pyta poeta w wier­szu „Wią­zan­ka”, i odpo­wia­da kil­ka stron dalej: „Ja jestem uro­kli­wym zakąt­kiem”. Trze­ba tyl­ko przejść po tra­pie powierz­chow­nych sko­ja­rzeń i pew­nie wkro­czyć na sta­tek, na któ­rym głos kapi­ta­na Sen­dec­kie­go zabie­rze w dzi­ką i dziw­ną podróż, omi­ja­jąc mie­li­zny, pły­ci­zny języ­ko­we. A gdzie w tym wszyst­kim sens? Pomi­dor. Ma mokry nos.

Bar­tosz Sadul­ski

O autorach i autorkach

Adam Zdrodowski

Urodzony w 1979 roku. Poeta, tłumacz, krytyk literacki, pracownik Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Opublikował m.in. tom 49 lotów balonem (2013) oraz przekłady m.in. Gertrudy Stein, Henry’ego Greena i Williama S. Burroughsa. Publikował m.in. w „Literaturze na Świecie”, „Przekroju” i „Opcjach”. Mieszka w Warszawie.

Anna Kałuża

Urodzona w 1977 roku. Krytyczka literacka. Pracownik Zakładu Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Jaworznie.

Bartosz Sadulski

Ur. 1986. Poeta, dziennikarz. Autor arkusza poetyckiego artykuły pochodzenia zwierzęcego (2009) oraz tomów wierszy post (2012) oraz tarapaty (2016). Za pierwszy z nich był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii „debiut”. Wiersze publikował między innymi w Lampie, Odrze, Gazecie Wyborczej, Chimerze i antologii Połów. Poetyckie debiuty 2010. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie. Mieszka we Wrocławiu.

Grzegorz Jankowicz

Urodzony w 1978 roku. Krytyk, filozof literatury i tłumacz. Redaktor serii krytycznoliterackiej „Punkt Krytyczny” czasopisma „Studium”. Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Współpracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Prowadził audycję „Czytelnia” w TVP Kultura. Jest wiceprezesem i redaktorem w Fundacji Korporacja Ha!Art. Redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Mieszka w Krakowie.

Julia Szychowiak

Urodzona we Wrocławiu. Poetka. Za debiutancką książkę Po sobie (2007) otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2008), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodę "Gazety Wyborczej" wARTo (2009). Mieszka w Księżycach.

Kamil Zając

Urodzony w 1981 roku. Poeta. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania