recenzje / NOTKI I OPINIE

O Wojaczku wielokrotnym

Bogusław Kierc

Jacek Gutorow

Jacek Łukasiewicz

Komentarze Bogusława Kierca, Jacka Gutorowa, Jacka Łukasiewicza, Andrzeja Zawady.

Biuro Literackie

Sta­ni­sław Bereś (we współ­pra­cy z Kata­rzy­ną Bato­ro­wicz-Woło­wiec) doko­nał dzie­ła nie­sły­cha­ne­go: oca­lił osiem­dzie­siąt prób wywo­ły­wa­nia z (nie)pamięci wid­ma czy wize­run­ku Rafa­ła Wojacz­ka. Rzecz jest fascy­nu­ją­ca nie tyl­ko przez to, że pozwa­la cie­ka­wym (i cie­kaw­skim) zaspo­ko­ić chci­wość pozna­nia szcze­gó­łów awan­tur­ni­czo-przy­go­do­wych a tak­że rela­cji ducho­wych Poety, ale i przez to, że uka­zu­je wyra­zi­ście por­tre­ty świad­ków, dla któ­rych (czy są tego świa­do­mi, czy nie są; raczej nie są) Woja­czek jest nie­wi­dzial­nym zwier­cia­dłem, w któ­rym odbi­ja­ją się ich miny, gry­ma­sy czy – praw­dzi­we twa­rze.

Bogu­sław Kierc


Spo­re przed­się­wzię­cie. Jestem pełen uzna­nia dla Sta­ni­sła­wa Bere­sia i Kata­rzy­ny Bato­ro­wicz-Woło­wiec, któ­rzy poda­ro­wa­li nam nie jed­ną, a kil­ka ksią­żek, bo oprócz wspo­mnień otrzy­mu­je­my serię zna­ko­mi­tych, czę­sto nie­zna­nych wcze­śniej foto­gra­fii, tudzież pły­tę DVD z zapi­sem poszcze­gól­nych roz­mów. Rzecz ma cha­rak­ter nie­le­d­wie total­ny – i tak jest chy­ba dobrze, bo oso­ba i dzie­ło poetyc­kie Wojacz­ka oddzia­ły­wa­ją w spo­sób wła­śnie total­ny; nie moż­na, chy­ba nawet nie da się wyod­ręb­nić z tej cało­ści jakichś „aspek­tów” czy „momen­tów”.

Lek­tu­ra tej księ­gi, podzie­lo­nej na roz­dzia­ły-mia­sta (od Miko­ło­wa po Wro­cław, choć szko­da, że zabra­kło waż­nej dla poety sta­cji Opo­le), jest i łatwa, i nie­ła­twa. Łatwa, bo książ­ka ma takie tem­po, że czy­ta się ją jak kry­mi­nał. Nie­ła­twa, bo wyła­nia­ją­cy się z niej obraz Wojacz­ka jest nie­jed­no­znacz­ny i roz­ma­za­ny. Im wię­cej zbli­żeń i oso­bi­stych zwie­rzeń, im wię­cej infor­ma­cji i szcze­gó­łów z życia poety, tym mniej wyra­zi­sta syl­wet­ka. Doty­czy to rów­nież poezji, któ­ra w obli­czu tak dra­ma­tycz­nej egzy­sten­cji wyda­je się scho­dzić na dal­szy plan.

To napraw­dę Woja­czek „wie­lo­krot­ny”. Książ­ka-palimp­sest, gdzie nie spo­sób mówić o jed­nym usta­wie­niu ostro­ści, ta bowiem zmie­nia się w zależ­no­ści od oso­by, miej­sca czy chwi­li. Cza­sa­mi zmie­nia się dra­ma­tycz­nie. Nawia­sem mówiąc, czy­ta­jąc te roz­mo­wy moż­na wyobra­zić sobie róż­ne rodza­je związ­ków, jakie z poetą nawią­zu­je czy­tel­nik. Tyle per­spek­tyw, ilu czy­tel­ni­ków. Bo choć są to roz­mo­wy z oso­ba­mi, któ­re zna­ły Wojacz­ka, to prze­cież mię­dzy wer­sa­mi obec­ny jest też czy­tel­nik – a on też jakoś „zna Wojacz­ka”. Takie moje wra­że­nie: poeta zwra­ca się do nas bez­po­śred­nio, nawet jeśli jest przed­mio­tem roz­mo­wy.

Ukło­ny dla Pana Sta­ni­sła­wa i Pani Kata­rzy­ny – że uda­ło im się pomie­ścić to wszyst­ko w jed­nym „pudeł­ku”. Z całą pew­no­ścią ma ono wię­cej niż trzy wymia­ry. Bo poja­wia się też wymiar pamię­ci. I jesz­cze wymiar samot­no­ści. To lek­tu­ra na wie­le razy i wie­le gło­sów.

Jacek Guto­row


Sta­ni­sław Bereś jest z pew­no­ścią naj­wy­bit­niej­szym współ­cze­snym pol­skim auto­rem wywia­dów z pisa­rza­mi i o pisa­rzach. Potra­fi tak kie­ro­wać roz­mo­wą, by z roz­mów­ców wydo­być rze­czy istot­ne i cie­ka­we. A potem roz­mo­wy z róż­ny­mi ludź­mi tak uło­żyć w całość, by sta­wa­ły się świa­dec­twem – czy to histo­rycz­no­li­te­rac­kim, czy histo­rii idei, czy histo­rii poli­tycz­nej – a w waż­nych wypad­kach tym wszyst­kim naraz.

Jacek Łuka­sie­wicz


Sta­ni­sław Bereś, któ­ry jest doświad­czo­nym kry­ty­kiem lite­rac­kim, dzien­ni­ka­rzem, histo­ry­kiem lite­ra­tu­ry oraz jed­nym z naj­lep­szych w Pol­sce spe­cja­li­stów od pro­wa­dze­nia wywia­dów, posta­no­wił nie poprze­sta­wać na nie­ja­snych opo­wie­ściach i kolo­ry­zo­wa­nych plot­kach. Usta­lił oko­ło dzie­więć­dzie­się­ciu świad­ków, wśród któ­rych są przy­ja­cie­le zmar­łe­go poety, jego krew­ni, zna­jo­mi, kole­dzy – ludzie, któ­rzy pozna­li go bli­żej i któ­rzy zechcie­li poznać go bli­żej, do cze­go nie­ko­niecz­nie i nie wszyst­kich zachę­cał.

Andrzej Zawa­da

O autorach i autorkach

Bogusław Kierc

Poeta, aktor, reżyser, pedagog. Edytor utworów Rafała Wojaczka, dramaturg. Mieszka we Wrocławiu.

Jacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.

Jacek Łukasiewicz

Urodzony 21 czerwca 1934 roku we Lwowie. Poeta, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor tomów poetyckich i licznych prac krytyczno- i historycznoliterackich. Debiutował w prasie w 1952 roku. Obecnie publikuje w pismach: „Odra”, „Tygodnik Powszechny”, „Akcent”. Jest laureatem Nagrody Literackiej PEN Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki za całokształt twórczości krytycznej i eseistycznej. Jest też członkiem kapituły Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania