recenzje / NOTKI I OPINIE

O Wyborze większości i Wierszach z okolic

Adam Wiedemann

Karol Maliszewski

Marian Stala

Radosław Kobierski

Rafał Rżany

Komentarze Adama Wiedemanna, Mariana Stali, Artura Grabowskiego, Radosława Kobierskiego, Karola Maliszewskiego, Rafała Rżanego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Wier­sze Bono­wi­cza są uro­czy­ste, panu­je w nich upo­rczy­wa wznio­słość (…). Bo wznio­sły jest po pro­stu opi­sy­wa­ny w tych utwo­rach świat. Bono­wicz trak­tu­je go wyjąt­ko­wo (jak na poezję współ­cze­sną) poważ­nie, bez drwin, ale i bez pobłaż­li­wo­ści. Wszę­do­byl­stwo cier­pie­nia, nie pozwa­la­ją­ce świa­ta zaak­cep­to­wać, czy­ni zeń jed­nak przed­miot wni­kli­we­go zain­te­re­so­wa­nia poety.

Adam Wie­de­mann


Poetyc­ki empi­ryzm Bono­wi­cza spra­wia, iż świat zja­wia­ją­cy się w jego wier­szach nigdy nie przy­bie­ra kształ­tu Wiel­kiej Cało­ści. Prze­ciw­nie: ten świat dany jest w posta­ci mniej lub bar­dziej przy­pad­ko­wych odru­chów, wycin­ków, strzęp­ków…

Marian Sta­la


Wybór więk­szo­ści Woj­cie­cha Bono­wi­cza wyda­je się z pozo­ru nie­dzi­siej­szy, jak­by nale­żał gatun­ko­wo do poko­le­nia swo­ich star­szych bra­ci, do poezji typo­wej dla lat osiem­dzie­sią­tych. Podo­bień­stwa zda­ją się zresz­tą zauwa­żyć na wszyst­kich pozio­mach: budo­wy wier­sza, skład­ni, sty­li­sty­ki, a nawet obra­zów i meta­for (powie­trze, bla­de świa­tło, sza­rość, mil­cze­nie). (…) Praw­dę mówiąc, gdy­by nie daty nic w tym tomie nie było­by dzi­siej­sze. Czy­ta­jąc te wier­sze zosta­łem prze­nie­sio­ny w epo­kę począt­ku moich stu­diów, a jestem rówie­śni­kiem Auto­ra.

Artur Gra­bow­ski


Sto­su­nek Bono­wi­cza do poetyc­kie­go two­rzy­wa spro­wa­dza się do dość raczej bier­nej obser­wa­cji jego nie­ade­kwat­no­ści. Poeta daje nam do zro­zu­mie­nia, że nośni­kiem zna­czeń nie musi być tekst w jego przy­ję­tej wer­bal­nej struk­tu­rze. Prze­ciw­nie – powra­ca się tu do ewan­ge­licz­ne­go rozu­mie­nia sło­wa, jego ucie­le­śnie­nia; praw­dy wyra­ża­ją przede wszyst­kim zna­ki i sym­bo­le, któ­re nie są prze­kła­dal­ne na język, co nie zna­czy, że nie­czy­tel­ne.

Rado­sław Kobier­ski


Dwu­dzie­sto­dzie­wię­cio­let­ni autor osten­ta­cyj­nie zade­biu­to­wał cien­ką ksią­żecz­ką, gar­ścią drob­nych liry­ków, świa­do­mych sie­bie i sta­now­czo wyde­sty­lo­wa­nych zapi­sków, będą­cych dowo­dem na to, że w stra­te­gii debiu­tu poetyc­kie­go koron­ne miej­sce powin­na zaj­mo­wać odpo­wie­dzial­ność za sło­wo.

Karol Mali­szew­ski


Poezja jako kon­struk­cja inte­lek­tu­al­na. Poezja jako dosko­na­ły mecha­nizm, w któ­ry tchnię­to duszę. To są wier­sze Bono­wi­cza.

Rafał Rża­ny

O autorach i autorkach

Adam Wiedemann

Poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Kresach”, „Nowym Wieku”, „Czasie Kultury”. Był stałym felietonistą w „Res Publice Nowej” i „Przekroju”. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia. Laureat Nagrody im. Kościelskich (1999), trzykrotnie nominowany do nagrody Nike. Mieszka w Warszawie.

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.

Marian Stala

Urodzony 13 września 1952 roku w Tarnobrzegu. Historyk literatury, eseista, krytyk. Profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, juror Literackiej Nagrody Nike (2006-2008). Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1991) oraz im. Kazimierza Wyki (1998). Mieszka w Krakowie.

Radosław Kobierski

Urodzony w 1971 roku. Poeta, prozaik i krytyk. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Współtwórca grupy poetyckiej „Na Dziko”. Laureat nagrody TVP Kultura "Gwarancja Kultury" (2011). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jego wiersze i proza tłumaczone były na czeski, węgierski, włoski i angielski. Mieszka w Chorzowie.

Rafał Rżany

Urodzony w 1974 roku. Poeta, krytyk literacki. Wydał tomy Vaterland (1997) oraz Anima (1999). Mieszka w Opolu.

Powiązania