recenzje / ESEJE

Obchodzi nas zeszłoroczny śnieg

Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej towarzysząca premierze książki Nieobecność Krzysztofa Chronowskiego, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2021 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Co tak napraw­dę się sta­ło? To pyta­nie, któ­re domi­nu­je w nar­ra­cji debiu­tanc­kiej powie­ści Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go Nie­obec­ność i przej­mu­je wła­dzę nad czy­tel­ni­kiem. Praw­do­po­dob­nie wszy­scy w jakimś stop­niu zna­my to uczu­cie bez­sil­no­ści wobec prze­szło­ści, zwłasz­cza wobec luk rażą­co obec­nych w histo­riach rodzin­nych. Nawet jeśli dużo wie­my o swo­ich rodzi­cach, to histo­rie naszych przod­ków się­ga­ją­ce cza­sów woj­ny kry­ją już w sobie wie­le nie­do­mó­wień. Strzę­py, nie­ści­sło­ści, wyrwa­ne z kon­tek­stu obra­zy, nie­kom­plet­ne wspo­mnie­nia – to wła­śnie mate­riał, z któ­re­go powsta­je powieść Chro­now­skie­go. Jego książ­ka to stu­dium ich wpły­wu na psy­chi­kę czło­wie­ka.

„Obcho­dzi nas zeszło­rocz­ny śnieg” – mówi w pew­nym momen­cie nar­ra­tor Nie­obec­ności, obcho­dzi nas moc­no, bo jest skład­ni­kiem naszej toż­sa­mo­ści, chce­my czy nie, w pewien spo­sób nas okre­śla. Powieść Chro­now­skie­go jest mono­lo­giem skie­ro­wa­nym do ojca głów­ne­go boha­te­ra, sta­ra się jed­nak w swój głos wto­pić per­spek­ty­wy innych człon­ków rodzi­ny. Prze­miesz­cza się przez ich wspo­mnie­nia jak przez labi­rynt. Czy­tel­nik w cza­sie lek­tu­ry z tru­dem porząd­ku­je fak­ty i oso­by. Nie cho­dzi tu chy­ba jed­nak o to, by dowie­dzieć się praw­dy. Raczej każ­dy z przed­sta­wio­nych frag­men­tów uło­ży sobie tro­chę inną histo­rię, a sam nar­ra­tor nie doświad­czy żad­ne­go rodza­ju wyja­śnie­nia czy oczysz­cze­nia. Uzbie­ra tyl­ko wię­cej frag­men­tów, bo „świat jest pełen ludzi, któ­rzy mają rację”.

Domi­na­cja frag­men­tu i szcze­gó­łu cha­rak­te­ry­zu­je zresz­tą budo­wę tej powie­ści. Chro­now­ski pro­wa­dzi nas przez swo­ją histo­rię krót­ki­mi szarp­nię­cia­mi, bez ase­ku­ra­cji. Powo­du­je to u czy­tel­ni­ka wra­że­nie zagu­bie­nia, mno­żą się pyta­nia, na któ­re powo­li, mozol­nie pró­bu­je­my kon­stru­ować odpo­wiedź. Jest tu jed­nak koniecz­na nasza współ­pra­ca. „W co gra ta wycią­gnię­ta ręka?” – pyta nar­ra­tor, a dla nas to sygnał, że to on sam z nami pogry­wa tak, jak i z nim pogry­wa­ją sche­ma­ty opo­wia­da­nia, któ­rym kon­se­kwent­nie sta­ra się wymy­kać.

O co więc toczy się staw­ka tej gry? Wszyst­ko wska­zu­je na to, że jest bar­dzo wyso­ka – to pyta­nia o natu­rę opo­wie­ści, o moż­li­wość pozna­nia innych osób i histo­rii ich życia, o moż­li­wość obiek­ty­wi­zmu, o toż­sa­mość i o to, co tak napraw­dę łączy nas z ludź­mi okre­śla­ny­mi jako nasi krew­ni. Mieć z kimś wspól­ne rysy twa­rzy, podob­ny chód, wspól­ne wspo­mnie­nia – co to wła­ści­wie zna­czy? Te ostat­nie to zresz­tą bar­dzo cie­ka­wy wątek, bo Chro­now­ski poru­sza tutaj kwe­stię wspo­mnień, któ­re nale­żą do rodzi­ny, ale nie są oso­bi­ście nasze – wspo­mnień prze­ka­zy­wa­nych – takich jak migaw­ki z życia naszych dziad­ków z cza­su woj­ny, utrwa­la­ne w rodzi­nach pomi­mo bra­ku bez­po­śred­nie­go udzia­łu w danym wyda­rze­niu kolej­nych jej człon­ków.

To jest zresz­tą jed­nym z naj­waż­niej­szym tema­tów książ­ki Chro­now­skie­go – nie­obec­ność w nas puch­nie i może zająć bar­dzo wie­le miej­sca. Jest zabor­cza. Utrud­nia odpo­wiedź na zada­ne same­mu sobie pyta­nie o to, kim się jest. Nar­ra­tor Nie­obec­no­ści żyje z nią od dzie­ciń­stwa jak z symp­to­mem cho­ro­by – oka­le­cza go, pochła­nia jego siły. Jako doro­sły musi zatem spró­bo­wać pod­jąć roz­mo­wę, zaczy­na skle­jać i porów­ny­wać strzę­py pamię­ci poszcze­gól­nych człon­ków rodzi­ny.

Spo­krew­nie­ni ze sobą ludzie bywa­ją rów­no­cze­śnie bli­scy i dale­cy – nic jed­nak nie zastą­pi tak czu­łych momen­tów jak ten, gdy odkry­wa­my fizycz­ne podo­bień­stwa lub dzie­li­my szczę­śli­we wspo­mnie­nia z dzie­ciń­stwa. Nawet kie­dy jest to trud­ne, Chro­now­ski poka­zu­je nam, że war­to spoj­rzeć na tego nie­obec­ne­go i uznać, że choć zadał cier­pie­nie – to jest czę­ścią mnie. Cho­ry na schi­zo­fre­nię brat mat­ki, zamor­do­wa­ny w cza­sie woj­ny dzia­dek, mąż i ojciec – sta­li­now­ski pro­ku­ra­tor.

Niby nie­obec­na w życiu boha­te­ra tej książ­ki jest też woj­na, dzie­dzi­czo­na jak cień przez kolej­ne poko­le­nia. Jed­nak prze­szłość jest emo­cjo­nal­nym bala­stem, na któ­ry nie mamy wpły­wu. Przy­po­mi­na o sobie na każ­dym kro­ku.

Co nam zatem pozo­sta­je? Chro­now­ski odpo­wia­da, że trze­ba pod­jąć tę grę – nawet jeśli to nie my usta­la­my jej zasa­dy. Jest ona opar­ta na sło­wach i emo­cjach. By się powio­dła, musi­my umie­jęt­nie ucie­kać przed zasadz­ka­mi goto­wych sche­ma­tów nar­ra­cyj­nych i inter­pre­ta­cji. Nie może­my pozwo­lić, by lite­ra­tu­ra stłu­mi­ła życie. Dobrym ćwi­cze­niem będzie lek­tu­ra Nie­obec­no­ści – emo­cjo­nal­nej, kom­pul­syw­nej, pro­wa­dzo­nej na rwa­nym odde­chu. Powie­ści-uciecz­ki, powie­ści-pyta­nia i powie­ści-odpo­wie­dzi – wszyst­ko tutaj zale­ży od tego, jak sami ją sobie uło­ży­my.

O autorze

Aleksandra Byrska

Urodzona w 1990 roku w Krakowie. Absolwentka filologii polskiej i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz logopedii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Krytyczka, bibliotekarka, poetka. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat intymności i skandalu w prozie polskiej po 2010 roku. Wiersze publikowała w „Małym Formacie”, „Wakacie”, „Salt Hill Journal” i „La Piccioletta Barca”. Mieszka w Myślenicach.

Powiązania

Wspólne podwórko

wywiady / o książce Aleksandra Byrska Iwona Bassa

Roz­mo­wa Iwo­ny Bas­sy i Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Zanurzenia

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Roz­cier­ki z zie­mi Char­lot­te van den Bro­eck w tłu­ma­cze­niu Olgi Nizio­łek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Przepalone obwody

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byrskiej,towarzysząca pre­mie­rze książ­ki Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Narratorka z sąsiedztwa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Emi­ly fore­ver Marii Navar­ro Ska­ran­ger w tłu­ma­cze­niu Karo­li­ny Droz­dow­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 lute­go 2023 roku.

Więcej

Dyskomfort

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Świerzb Fríðy Ísberg w tłu­ma­cze­niu Jac­ka God­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021 z udzia­łem Iwo­ny Bas­sy, Alek­san­dry Byr­skiej, Bar­ba­ry Frą­czyk, Bar­to­sza Hory­zy, Zofii Kil­jań­skiej, Szy­mo­na Kowal­skie­go, Mir­ka Kuli­sza, Patry­ka Kul­py, Patric­ka Leftwi­cha, Oli Lewan­dow­skiej, Mar­ty Lipo­wicz i Ali­cji Sawic­kiej w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zelmer.

Więcej

Ostrzałka do noży, która śpiewa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histe­ria Yideum Kim w tłu­ma­cze­niu Lyn­na Suh, Ewy Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Literatura chroni nas przed zamknięciem we własnych głowach

debaty / ankiety i podsumowania Aleksandra Byrska

Odpo­wie­dzi Alek­san­dry Byr­skiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (poezja)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Letnim śniegiem i krwią

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Z kamie­nia i kości Béren­gère Cour­nut w tłu­ma­cze­niu Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Demontaż patriarchatu

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ostat­ni patriar­cha Najat El Hach­mi w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Wspólnota kobiet

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja Hały­ny Kruk w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

Głowa zaabordowana przez statek mózgowych piratów

wywiady / o pisaniu Aleksandra Byrska Zofia Kiljańska

Roz­mo­wa Alek­san­dry Byr­skiej z Zofią Kil­jań­ską, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Pal ogień całą swoją myją

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Myja Jaku­ba Wiśniew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 24 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Kalcyt

utwory / premiera w sieci z Połowu Aleksandra Byrska

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Alek­san­dry Byr­skiej Kal­cyt. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Kalcyt i multa

recenzje / KOMENTARZE Aleksandra Byrska

Autor­ski komen­tarz Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

A na wszystko śnieży popiół i brokat

wywiady / o pisaniu Aleksandra Byrska Ola Lewandowska

Roz­mo­wa Oli Lewan­dow­skiej z Alek­san­drą Byr­ską, lau­re­at­ką 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Imperium Dzieci to cały świat

wywiady / o książce Aleksandra Byrska Marta Sokołowska

Roz­mo­wa Alek­san­dry Byr­skiej z Mar­tą Soko­łow­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Impe­rium Dzie­ci, któ­ra uka­zu­je się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 lip­ca 2021 roku.

Więcej

Taktyka meduz

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Addy Djørup Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Nieobecność

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Krzysztof Chronowski

Czy­ta­nie z książ­ki Nie­obec­ność z udzia­łem Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 3 Krzysztof Chronowski

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Krzysztof Chronowski

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Zestaw narzędzi podręcznych

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Chronowski

Autor­ski komen­tarz Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go w ramach cyklu „Powieść w dro­dze”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nie­obec­ność, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 15 Nieobecność

nagrania / między wierszami Krzysztof Chronowski

Pięt­na­sty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Nieobecność, czyli o mozaice braków

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Krzysztof Chronowski

Roz­mo­wa Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Krzysz­to­fem Chro­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie­obec­ność, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Nieobecność

utwory / zapowiedzi książek Krzysztof Chronowski

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Nie­obec­ność Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej