recenzje / KOMENTARZE

Państwo P. ulegają modzie na powieść kryminalną

Dariusz Sośnicki

Autokomentarz Dariusza Sośnickiego do książki Państwo P..

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Pew­ne­go gru­dnio­we­go ran­ka, być może po wyjąt­ko­wo męczą­cej nocy, zapi­sa­łem tych oto kil­ka­na­ście zdań:

Państwo P. i poranne wstawanie

„O nie”, mówi pan P., kie­dy dźwięk budzi­ka prze­szy­wa jego sen jak strza­ła poga­ni­na. Jest nie­dzie­la i napraw­dę nie wia­do­mo, kto mu to robi i po co. Teraz nie wia­do­mo.
Pani P. spy­cha go na kra­wędź łóż­ka. Deli­kat­nie, ale zde­cy­do­wa­nie. Przy­po­mi­na, co powie­dział wczo­raj. Co zna­czy w jego zawo­dzie sło­wo. A zatem kim jest. W ogó­le. I teraz, kie­dy pró­bu­je odwró­cić kota ogo­nem.
Mija­ją dłu­gie sekun­dy. Zdo­by­cie szczy­tu, na któ­rym znaj­du­je się kubek roz­pusz­czal­ne­go jacob­sa, wyda­je się nie­po­do­bień­stwem. Ale w dół moż­na się teraz co naj­wy­żej sto­czyć.
Zabój­stwo nie­wy­god­ne­go świad­ka przez chwi­lę jawi się panu P. jako jedy­ne roz­wią­za­nie.
Zasta­na­wia się, ile kosz­tu­je tre­ning psy­cho­lo­gicz­ny, po któ­rym umiał­by wejść do poko­ju nauczy­ciel­skie­go jak gdy­by nigdy nic, wyjąć z prze­gród­ki dzien­nik i odwró­ciw­szy się do ławy przy­się­głych, zapy­tać: „Nie widzie­li­ście P.”?


Wró­ci­łem do tek­stu po trzech tygo­dniach. Oczy­wi­ście widać nie­do­rób­ki, ale mate­riał wydał mi się obie­cu­ją­cy. Przede wszyst­kim bra­ko­wa­ło tu wyra­zi­sto­ści. Trze­ba było zde­cy­do­wać, co w tej minia­tu­rze jest naj­waż­niej­sze, zmie­nić banal­ny tytuł. Posta­wi­łem na opo­zy­cję: Z jed­nej stro­ny para nauczy­cie­li w śred­nim wie­ku, z typo­wą dla tego zawo­du pro­sto­dusz­no­ścią, dydak­ty­zmem i dąże­niem do dosko­na­ło­ści. Z dru­giej – powieść kry­mi­nal­na, a więc naj­gor­sze inten­cje, nie liczą­ca się z niczym pasja, śmier­tel­ne nie­bez­pie­czeń­stwo. Jeśli te świa­ty się spo­tka­ją – u mnie się spo­tka­ły – musi wynik­nąć coś zaska­ku­ją­ce­go. Ostat­nia część tek­stu, jak­kol­wiek utrzy­ma­na w kon­wen­cji, wyda­ła mi się zbyt aneg­do­tycz­na. I powta­rza­ją­ca to, co inny­mi sło­wa­mi zosta­ło powie­dzia­ne wcze­śniej. Zre­zy­gno­wa­łem z niej, choć nie bez żalu.


Państwo P. ulegają modzie na powieść kryminalną

„O kur­wa”, jęczy on, kie­dy dźwięk budzi­ka prze­szy­wa jego sen jak strza­ła skry­to­bój­cy. Jest nie­dzie­la i napraw­dę nie wia­do­mo, kto mu to robi i po co. Teraz nie wia­do­mo.
Ona spy­cha go na kra­wędź łóż­ka. Lek­ko, lecz kon­se­kwent­nie. Przy­po­mi­na mu, co powie­dział wczo­raj. Co zna­czy w jego zawo­dzie sło­wo. A zatem kim jest. W ogó­le. I teraz, kie­dy pró­bu­je wykrę­cić kota ogo­nem.
Mija­ją dłu­gie sekun­dy. Zdo­by­cie szczy­tu, na któ­rym znaj­du­je się kubek roz­pusz­czal­ne­go jacob­sa, jest ponad ludz­kie siły. Ale w dół moż­na się już co naj­wy­żej sto­czyć.
Zabój­stwo nie­wy­god­ne­go świad­ka jawi mu się przez chwi­lę jako jedy­ne roz­wią­za­nie.


Jak wia­do­mo, efek­ciar­stwo w poezji nie popła­ca: wkła­da­jąc w usta moje­go boha­te­ra moc­ne sło­wo, żeby zro­bić z nie­go męż­czy­znę z praw­dzi­we­go zda­rze­nia, prze­oczy­łem w tym samym zda­niu rzecz o wie­le waż­niej­szą. Owszem, poga­ni­na zastą­pił skry­to­bój­ca, ale strza­ła tkwi w tek­ście nadal. Czyż­by pań­stwo P. roz­czy­ty­wa­li się w japoń­skich kry­mi­na­łach, gdzie do mokrej robo­ty wynaj­mu­je się wojow­ni­ków Nin­ja? Nie, jeste­śmy w War­sza­wie, ewen­tu­al­nie w Bre­slau z rad­cą kry­mi­nal­nym Eber­har­dem Moc­kiem. Tu potrzeb­na jest kula bądź nóż – jeśli ma prze­szy­wać, albo sie­kie­ra, kij bejs­bo­lo­wy, jeśli… dość tej maka­bry. Daj­my po pro­stu kulę.


Państwo P. ulegają modzie na powieść kryminalną

„O nie”, jęczy cicho, kie­dy dźwięk budzi­ka prze­szy­wa jego sen jak kula skry­to­bój­cy. Jest nie­dzie­la i napraw­dę nie wia­do­mo, kto mu to robi i po co. Teraz nie wia­do­mo.
Ona spy­cha go na kra­wędź łóż­ka. Lek­ko, lecz kon­se­kwent­nie. Przy­po­mi­na mu, co powie­dział wczo­raj. Co zna­czy w jego zawo­dzie sło­wo. A zatem kim jest. W ogó­le. I teraz, kie­dy pró­bu­je wykrę­cić kota ogo­nem.
Mija­ją dłu­gie sekun­dy. Zdo­by­cie szczy­tu, na któ­rym znaj­du­je się kubek roz­pusz­czal­ne­go jacob­sa, jest ponad ludz­kie siły. Ale w dół moż­na się już co naj­wy­żej sto­czyć.
Zabój­stwo nie­wy­god­ne­go świad­ka wyda­je mu się przez chwi­lę jedy­nym roz­wią­za­niem.


I jesz­cze koń­ców­ka utwo­ru. Aby unik­nąć natręt­nych ali­te­ra­cji (jawi, jako, jedy­ne), posta­no­wi­łem ostat­nie zda­nie prze­for­mu­ło­wać. Co z tego, kie­dy w nowej wer­sji ali­te­ra­cje są rów­nie natręt­ne (nie­wy­god­ne­go, wyda­je, jedy­nym). Znów odkry­cie przy­szło ponie­wcza­sie. Napi­sać to raz jesz­cze? Bez prze­sa­dy, nie bądź­my jak pań­stwo P. To tyl­ko kawa­łek pro­zy poetyc­kiej na nie­zbyt wznio­sły temat.

O autorze

Dariusz Sośnicki

Urodzony w Kaliszu. Poeta. Absolwent filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat m.in. nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002), nominowany do Paszportu „Polityki” (2002) i Nagrody Literackiej „Gdynia” (2015). W latach 90. redagował pisma „Już Jest Jutro” i „Nowy Nurt”. W latach 2005–2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. Publikuje teksty o literaturze w „Dwutygodniku” i „Czasie Kultury”. Mieszka w Poznaniu.

Powiązania

Inne Państwa

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia Fiedorczuk

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jac­ka Guto­ro­wa i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Kochankowie na otwartm morzu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Julii Fie­dor­czuk, Łuka­sza Jaro­sza, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

„Pogodna starość najeźdźcy” – wiersz z komentarzem

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Autor­ski komen­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go w ramach cyklu „Wiersz w dro­dze”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Po domu, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Byliśmy wreszcie we własnym domu

wywiady / o książce Artur Burszta Dariusz Sośnicki

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Dariu­szem Sośnic­kim towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Po domu (1)

utwory / zapowiedzi książek Dariusz Sośnicki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

W państwie środka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Bogu­sła­wa Kier­ca, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Dariu­sza Sośnic­kie­go i Toma­sza Bro­dy pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Opisy przyrody i Symetria

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas festi­wa­lu Port Legni­ca 2002.

Więcej

Ambasadorzy poezji

nagrania / z fortu do portu Dariusz Sośnicki Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Marcin Sendecki

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Amba­sa­do­rzy Poezji” z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, Dariu­szem Sośnic­kim i Euge­niu­szem Tka­czy­szy­nem-Dyc­kim w ramach 20. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2015.

Więcej

Niech tak zostanie

wywiady / o książce Dariusz Sośnicki Marcin Jaworski

Z Dariu­szem Sośnic­kim o książ­ce Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji roz­ma­wia Mar­cin Jawor­ski.

Więcej

TLK Starosta. Odcinek Warszawa – Zielona Góra

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Komen­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go do wier­sza „TLK Sta­ro­sta. Odci­nek War­sza­wa-Zie­lo­na Góra” z tomuSpóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

Instrukcje dla Kolonii M.

dzwieki / RECYTACJE Dariusz Sośnicki

Wiersz z tomu Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Amba­sa­do­rzy Poezji” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Dariusz Sośnicki

nagrania / między wierszami Dariusz Sośnicki

Pro­gram lite­rac­ki „Poeci”, w któ­rym Justy­na Sobo­lew­ska roz­ma­wia z Dariu­szem Sośnic­kim.

Więcej

Państwo P. i smutek zwierząt

dzwieki / RECYTACJE Dariusz Sośnicki

Wiersz z tomu Pań­stwo P.. Frag­ment spo­tka­nia „Inne pań­stwa” z festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Państwo P.

nagrania / między wierszami Dariusz Sośnicki

Z Auto­rem roz­ma­wia Grze­gorz Jan­ko­wicz, książ­kę komen­tu­je Mar­ta Pod­gór­nik. Etiu­da do wier­sza „Pań­stwo P. o lek­tu­rach” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / o książce Różni autorzy

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go z lau­re­ata­mi 10. edy­cji pro­jek­tu Połów, auto­ra­mi e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Rozmowa z laureatami 10. edycji Połowu

wywiady / o książce Dariusz Sośnicki Marta Podgórnik

Lau­re­aci 10. edy­cji pro­jek­tu Połów odpo­wia­da­ją na pyta­nia Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go, redak­to­rów alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Chiński zodiak

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Autor­ski komen­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go do wier­sza „Chiń­ski zodiak” z książ­ki O rze­czach i ludziach (1991–2010), wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 stycz­nia 2011 roku.

Więcej

O „Najryzykowniej”

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Dariu­sza Sośnic­kie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Julii Fie­dor­czuk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

O Na szali znaków

recenzje / NOTKI I OPINIE Dariusz Sośnicki Grzegorz Jankowicz

Komen­ta­rze Dariu­sza Sośnic­kie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Ada­ma Zdro­dow­skie­go.

Więcej

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rza Jac­ka Guto­ro­wa, Jaro­sła­wa Borow­ca, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Maria­na Sta­li, Pio­tra Kępiń­skie­go i Kuby Mikur­dy.

Więcej

Czuk i Hek, Oscylatoria, Hieronim

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Autor­ski komen­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go do wier­szy z książ­ki Skan­dy­naw­skie lato.

Więcej

Państwo P. i smutek zwierząt

dzwieki / RECYTACJE Dariusz Sośnicki

Wiersz z tomu Pań­stwo P.. Frag­ment spo­tka­nia „Inne pań­stwa” z festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Państwo P.

nagrania / między wierszami Dariusz Sośnicki

Z Auto­rem roz­ma­wia Grze­gorz Jan­ko­wicz, książ­kę komen­tu­je Mar­ta Pod­gór­nik. Etiu­da do wier­sza „Pań­stwo P. o lek­tu­rach” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Cena cukru, jesionka i kot

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Dariu­sza Sośnic­kie­go Pań­stwo P., któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorliński.pl

Więcej

Spojrzenie pełne po brzegi

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Podziemia wyobraźni i wrażliwości

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Sośnicki: wielokrotne symetrie

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Szkic Karo­la Mali­szew­skie­go opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Cena cukru, jesionka i kot

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Dariu­sza Sośnic­kie­go Pań­stwo P., któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorliński.pl

Więcej

Mity pod lupą

recenzje / ESEJE Małgorzata Angielska

Recen­zja Mał­go­rza­ty Angiel­skiej z książ­ki Dariu­sza Sośnic­kie­go Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji.

Więcej

Wszędzie dobrze, ale w domu…

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Z rozpędu (nowe wiersze Dariusza Sośnickiego)

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

Podglądnięte, podejrzane

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki O rze­czach i ludziach Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Jak mówić, czyli być?

recenzje / ESEJE Michał Larek

Recen­zja Micha­ła Lar­ka z książ­ki O rze­czach i ludziach (1991–2010) Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Spojrzenie pełne po brzegi

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Podziemia wyobraźni i wrażliwości

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Na rogatkach poznania

recenzje / ESEJE Adrian Sinkowski

Recen­zja Adria­na Sin­kow­skie­go z książ­ki Folia na wie­trze Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej