Oclone przyjemności
dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz PióroZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krzysztofa Jaworskiego, Bogusława Kierca i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejFragment posłowia Bogusława Kierca do wyboru wierszy Anny Kamieńskiej Rzeczy małe.
„Nie była wybitną poetką” – tak napisał w poświęconym jej wierszu Czesław Miłosz. „Jesteś największą poetką religijną XX wieku, rozumiesz, XX wieku! Całego! Ja ci to mówię, Ważyk!” Po zacytowanym na początku, następne dwa zdania wiersza Miłosza są takie: „Ale to sprawiedliwe./ Dobry człowiek nie nauczy się podstępów sztuki”. Nie wiem, czy te przytoczenia znaczą dzisiaj chociaż tyle, ile znaczyły, zanim stały się cytatami.
Wiersz Miłosza „Czytając Notatnik Anny Kamieńskiej” umieszczony jest w jego Dalszych okolicach, zaraz po poemacie tytułowym. To znaczące, bo przedostatnia sekwencja tego poematu o starości osnuta jest wokół podwójnego przywołania (przypomnienia) poetki: najpierw jako starej kobiety, później jako młodej adeptki poezji, która ze swoją koleżanką przyjechała z Lublina do mistrza, do Warszawy:
Chodzę w przebraniu starej, otyłej kobiety”
Napisała na krótko przed śmiercią Anna Kamieńska.
Tak, znam to. Jesteśmy płomień lotny
Nietożsamy z garnkiem glinianym. Więc piszmy jej ręką:
„Powoli wycofuję się z mego ciała”.
(Zjawiają się dwie poetki siedemnastoletnie.
Jedna z nich to ona. Chodzą jeszcze do szkoły.
Przyjechały z Lublina do mistrza. Czyli do mnie.
Siedzimy w warszawskim mieszkaniu z widokiem na pola,
Janka podaje herbatę. Grzecznie chrupiemy ciasteczka.
Nie mówię, że obok na pustej działce leżą rozstrzelani).
Cytowane przez Miłosza zdanie Kamieńska napisała w sierpniu 1973 roku, a więc trzynaście lat przed śmiercią. Miała wówczas 53 lata. Z dwiema poetkami siedemnastoletnimi też było inaczej. Gdyby tylko (o rok młodsza) Julia Hartwig była tą siedemnastolatką, rzecz musiałaby mieć miejsce w roku 1938, a więc przed wojną. Ale to – jak wspomina poetka – największe dla niej wtedy wydarzenie literackie, jakim było spotkanie z Miłoszem, odbyło się w okupowanej Warszawie. Adres dostała od przyjaciółki, której ciotka była (wówczas jeszcze nieformalnie) żoną Miłosza (matka Anny Kamieńskiej, Maria, była siostrą Eugeniusza Cękalskiego, pierwszego męża Janiny Dłuskiej, później Miłoszowej). Kamieńska odwiedzała ją w Warszawie, więc prawdopodobnie ujawniła mistrzowi swoje pisarskie próby, ale nie wtedy. Jako siedem-nastolatka rozpoczęła naukę w Liceum Pedagogicznym w Warszawie. Rok wcześniej dwa jej wiersze ukazały się w redagowanym przez Józefa Czechowicza „Płomyczku”. Może więc wcześniej doszło do tego spotkania w Warszawie? W tym samym mieszkaniu na Dynasach?
W 1942 roku Julia Hartwig, kurierka AK, tropiona przez Gestapo, musiała uciekać z Warszawy, gdzie rozpoczęła studia na podziemnym uniwersytecie i schroniła się w nadleśnictwie pod Lublinem, u Anny Kamieńskiej. Ich dziewczęca, młodzieńcza przyjaźń nie przetrwała, ale wydaje się, że to, co młodsza określiła jako „spotkanie dwóch samotności”, sporo mówi o byłej przyjaciółce, którą zapamiętała jako duszę zbuntowaną, poszukującą, dziewczynę, nieakceptującą swojej urody. Inną wymowę, inny balast ma tamto zdanie, zacytowane w poemacie, kiedy pisze je kobieta pięćdziesięciotrzyletnia. Więc jeszcze niestara.
Poeta, aktor, reżyser, pedagog. Edytor utworów Rafała Wojaczka, dramaturg. Mieszka we Wrocławiu.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krzysztofa Jaworskiego, Bogusława Kierca i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Mariusza Grzebalskiego i Bogusława Kierca podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego wokół antologii Moi Moskale podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejSpotkanie wokół książek Zmyślony człowiek Tymoteusza Karpowicza, Credo Tadeusza Różewicza i Prawdziwe życie bohatera Rafała Wojaczka z udziałem Joanny Roszak, Jana Stolarczyka, Bogusława Kierca, Joanny Orskiej i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Krzysztofa Siwczyka, Dariusza Sośnickiego i Tomasza Brody podczas Portu Wrocław 2005.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejSpotkanie wokół książki Ludzie ze Stacji w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejRozmowa Artura Burszty z Bogusławem Kiercem, towarzysząca wydaniu książki Rafała Wojaczka Prawdziwe życie bohatera, która ukazała się w Biurze Literackim 11 maja 2020 roku.
WięcejEsej Bogusława Kierca towarzyszący wydaniu książki Rafała Wojaczka Prawdziwe życie bohatera, która ukazała się w Biurze Literackim 11 maja 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja i Anny Podczaszy w trakcie festiwalu Port Legnica 2003.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Cezarego Domarusa, Jarosława Jakubowskiego, Bogusława Kierca, Bartosza Muszyńskiego, Klary Nowakowskiej i Tadeusza Pióry w trakcie Portu Legnica 2002.
WięcejDyskusja wokół książki Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec Wojaczek wielokrotny z udziałem Romualda Cudaka, Bogusława Kierca, Stanisława Srokowskiego, Macieja M. Szczawińskiego, Krzysztof Siwczyka.
WięcejSpotkanie autorskie „Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WięcejKomentarz Bogusława Kierca do trzech dramatów Tymoteusza Karpowicza.
WięcejRozmowa Joanny Roszak z Bogusławem Kiercem towarzysząca premierze piatego tomu Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 13 kwietnia 2015 roku.
WięcejKomentarz Bogusława Kierca do czwartego wydania książki Wierszy zebranych (1964–1971) Rafała Wojaczka.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Adaptacje literackie”.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „10 lat Portu i Biura we Wrocławiu”.
WięcejKomentarz Bogusława Kierca do wiersza „L. i L.” z książki Manatki.
WięcejRozmowa Magdy Piekarskiej z Bogusław Kiercem o jego nowej książce Manatki, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 stycznia 2013 roku.
WięcejEsej Bogusława Kierca towarzyszący premierze książki Furia instynktu Janusza Stycznia.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Po co nam Dzieła zebrane Karpowicza”.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wiersza z książki Rtęć, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 19 sierpnia 2010 roku.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Z Fortu do Portu”.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Być poetą dzisiaj”.
WięcejRecenzja Bogusława Kierca z książki Zdarte okładki Piotra Matywieckiego.
WięcejNota Bogusława Kierca o książce Lekkie czasy ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Książka 2008”.
WięcejKomentarze Piotra Czerniawskiego, Grzegorza Jankowicza, Anny Kałuży, Bogusława Kierca, Karola Maliszewskiego, Edwarda Pasewicza, Tomasza Pułki, Justyny Sobolewskiej i Konrada Wojtyły.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wierszy z książki Cło.
WięcejKomentarze Bogusława Kierca, Jacka Gutorowa, Jacka Łukasiewicza, Andrzeja Zawady.
WięcejKomentarze Anny Kałuży, Bogusława Kierca i Pawła Mackiewicza.
WięcejKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Bogusława Kierca, Pawła Mackiewicza.
WięcejKomentarze Jacka Gutorowa, Karola Maliszewskiego i Bogusława Kierca.
WięcejKomentarze Tomasza Fijałkowskiego, Bogusława Kierca i Bartłomieja Majzla.
WięcejKomentarze Bogusława Kierca, Krzysztofa Siwczyka i Bartłomieja Majzla.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wierszy z książki Szewski poniedziałek.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wierszy z książki Zaskroniec, która ukazała się nakładem Biura Literackiego.
WięcejWiersz z tomu Rzeczy małe, zarejestrowany podczas spotkania „44. Poezja Polska od nowa” na festiwalu Port Wrocław 2014.
WięcejRecenzja Konrada Hetela z książki Rzeczy małe Anny Kamieńskiej w wyborze Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Pawła Tańskiego z książki Manatki Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Katarzyny Lisowskiej z książki Manatki Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Przemysława Rojka z książki Manatki Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Arkadiusza Morawca z książki Rtęć Bogusława Kierca, która ukazała się w listopadzie 2011 roku na łamach „Nowych Książek”.
WięcejKomentarze Anny Podczaszy, Jacka Dehnela, Tobiasza Melanowskiego, Pawła Sarny oraz Jakuba Winiarskiego, towarzyszące premierze książki Bogusława Kierca Cło, wydanej w Biurze Literackim 16 czerwca 2008 roku.
WięcejRecenzja Karola Maliszewskiego z książki Plankton Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Pawła Mackiewicza z książki Zaskroniec Bogusława Kierca.
Więcej