recenzje / ESEJE

Pisać by zrozumieć

Paweł Kaczmarski

Szkic Pawła Kaczmarskiego o książkach Ta chwila i takim ściegiem Andrzeja Falkiewicza.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

„Aby pomie­ścić się w świe­cie, muszę mieć już jakieś poję­cie o jego cało­ści – muszę doświad­czyć cało­ści świa­ta”, pisze Andrzej Fal­kie­wicz w takim ście­giem:. Do podob­ne­go wnio­sku docho­dzi czy­tel­nik jego nowej książ­ki – aby zna­leźć w niej prze­zna­czo­ne dla sie­bie miej­sce i odkryć wła­ści­wą per­spek­ty­wę lek­tu­ry, musi doświad­czyć „cało­ści” tek­stu, z któ­rym obcu­je, dopeł­nić go tam, gdzie tekst się tego doma­ga. Sta­no­wi to nie­ła­twe wyzwa­nie – zro­zu­mie­nie nar­ra­cji wyma­ga jed­no­cze­sne­go otwar­cia się na wszyst­kie dzie­dzi­ny, w któ­rych obra­ca się autor: na filo­zo­fię i misty­kę, ese­isty­kę i pro­zę, lite­ra­tu­ro­znaw­stwo i naukę o przy­ro­dzie… takim ście­giem: nie­jed­no­krot­nie zmu­sza do poszu­ki­wa­nia nowych hory­zon­tów języ­ko­wych, prze­or­ga­ni­zo­wa­nia wła­snej, intym­nej prze­strze­ni poznaw­czej. Roz­mo­wa, któ­rą dzię­ki temu Fal­kie­wicz nawią­zu­je ze swo­im czy­tel­ni­kiem, oka­zu­je się fascy­nu­ją­cym doświad­cze­niem.

Od same­go począt­ku ude­rza mno­gość poru­sza­nych tu wąt­ków. takim ście­giem: jest, jak zresz­tą przy­zna­je w pod­ty­tu­le autor, zbio­rem zapi­sków – swo­je miej­sce mają tutaj wyjąt­ki z życio­ry­su pisa­rza, spra­woz­da­nia z życia lite­rac­kie­go w cza­sach PRL, ale rów­nież frag­men­ty powie­ści, komen­ta­rze do ksią­żek i wier­szy (szcze­gól­nie Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, żony Fal­kie­wi­cza), luź­ne notat­ki, a nawet stresz­cze­nie roz­pra­wy filo­zo­ficz­nej z zakre­su teo­rii kul­tu­ry. Kom­po­zy­cja tych krót­kich tek­stów – miesz­czą­cych się czę­sto w jed­nym aka­pi­cie – nie wyda­je się jed­nak przy­pad­ko­wa, nie może być odsu­nię­ta na dru­gi plan. Od począt­ku lek­tu­rze towa­rzy­szy prze­ko­na­nie, że takim ście­giem: wycho­dzi zde­cy­do­wa­nie poza ramy syl­wy. Jest czyn­nym poszu­ki­wa­niem jakie­goś kon­kret­ne­go miej­sca w świe­cie (rze­czy? sło­wa? języ­ka?); poszu­ki­wa­niem, któ­re pocią­ga za sobą spe­cy­ficz­ną ewo­lu­cję nar­ra­cji. Powta­rza­ne odnie­sie­nia, cyta­ty, wpro­wa­dza­nie kolej­nych posta­ci, roz­wi­ja­ją­ca się akcja powie­ści, coraz dłuż­sze reflek­sje i wyja­śnie­nia – to wszyst­ko słu­ży roz­bu­do­wy­wa­niu pisar­skie­go kodu, któ­ry z każ­dą stro­ną dokład­niej i wyraź­niej zakre­śla to, co sta­no­wi cel poszu­ki­wań.

Głos Fal­kie­wi­cza jest moc­ny i auto­ry­ta­tyw­ny. Czę­sto prze­cho­dzi w iro­nię, w kpi­nę, w ostrą kry­ty­kę – zarów­no osób zwią­za­nych ze śro­do­wi­skiem lite­rac­kim, jak i filo­zo­fów, naukow­ców, misty­ków… Rady­kal­ny cha­rak­ter mają też jego sądy na temat zja­wisk samej kul­tu­ry. Jed­nak te kate­go­rycz­ne twier­dze­nia łączą się bez­po­śred­nio z wyraź­nie zary­so­wa­nym moty­wem auto­re­flek­sji („ale nie mądruj­my się tu, mów­my o mnie”), z odnie­sie­nia­mi do wła­snej oso­by, do życio­ry­su, do bar­dzo subiek­tyw­ne­go spoj­rze­nia na świat. W tym two­rze­niu spe­cy­ficz­nej prze­strze­ni mię­dzy „ogól­nym” a „indy­wi­du­al­nym” jest coś wię­cej niż chęć zna­le­zie­nia empi­rycz­nej pod­sta­wy dla swo­je­go świa­to­po­glą­du. Jest tu auten­tycz­ne zaan­ga­żo­wa­nie czło­wie­ka, pisa­rza, lite­ra­tu­ro- i dra­ma­to­znaw­cy w nar­ra­cyj­ne poszu­ki­wa­nie, jakie­go się pod­jął. takim ście­giem zasa­dza się na szcze­ro­ści. Żad­ne inne okre­śle­nie nie oka­że się przy­sta­ją­ce w obli­czu żar­li­wo­ści, zapa­łu, a jed­no­cze­śnie poczu­cia intym­no­ści, jakie ema­nu­ją z nie­mal każ­de­go sło­wa. Prze­czu­cie tej szcze­ro­ści nie pod­da­je się pró­bom racjo­nal­ne­go wyja­śnie­nia – umac­nia je całość książ­ki, ta „całość”, któ­ra umoż­li­wia odna­le­zie­nie się w tek­sto­wym świe­cie.

Fal­kie­wicz nazy­wa to, cze­go w nim poszu­ku­je – to „poczu­cie syme­trii”, któ­re wią­że się dla nie­go (czy nawet utoż­sa­mia­ne jest) z „chę­cią uczy­nie­nia zro­zu­mia­łym”. Odna­le­zie­nie w życiu i języ­ku wła­ści­wych kate­go­rii, istot­nych rela­cji, pew­nej geo­me­trycz­nej „odpo­wied­nio­ści” – to cel, jakie­mu mia­ła słu­żyć ta książ­ka. takim ście­giem: autor zszy­wa pła­ty rze­czy­wi­sto­ści, by stwo­rzyć z nich dla sie­bie ubra­nie na mia­rę, przy­le­ga­ją­ce do jego wła­snej jed­nost­ko­wo­ści. Cią­głe doszu­ki­wa­nie się syme­trii w ist­nie­ją­cych porząd­kach i nie­po­rząd­kach, balan­so­wa­nie pomię­dzy „ja” i „my”, mię­dzy „duchem” i „cia­łem”, w koń­cu wypro­wa­dza­nie na ich pod­sta­wie nowych pojęć, nowych okre­śleń – to zada­nie, jakie­go się pod­jął. W ten spo­sób odnaj­du­je się w świe­cie i w ten spo­sób włą­cza się w jego ewo­lu­cję, w cią­głe two­rze­nie się rze­czy­wi­sto­ści. Temu pod­po­rząd­ko­wa­na jest cał­ko­wi­cie for­ma nar­ra­cji i stąd bie­rze się poczu­cie skraj­nej indy­wi­du­al­no­ści. Cza­sem wyra­żo­ne jest ono w kate­go­riach kry­ty­ki kul­tu­ry („strasz­nie się nam roz­ro­sło poję­cie ‘wie­lu ludzi‘”), a cza­sem prze­ra­dza się w żart: „Byt nie ma już dla mnie tajem­nic, ale nie wiem, skąd brać papier maszy­no­wy”.

takim ście­giem: nie jest zapi­sem poszu­ki­wań, jakich pod­jął się autor – to poszu­ki­wa­nia same w sobie. Książ­ka nie pozwa­la na oddzie­le­nie od sie­bie tych okre­śleń, a jej lek­tu­ra sta­no­wi duże wyzwa­nie – inte­lek­tu­al­ne, oso­bi­ste, nie­kie­dy świa­to­po­glą­do­we. Jed­nak jeśli się­gnie się w nią dosta­tecz­nie głę­bo­ko, w samym środ­ku odna­leźć moż­na satys­fak­cję i radość z uczest­nic­twa w pew­nej fascy­nu­ją­cej Cało­ści.

O autorze

Paweł Kaczmarski

Urodzony w 1991 roku. Krytyk literacki, pisze głównie o poezji współczesnej. Redaktor działu recenzji książkowych w „Ricie Baum” oraz „8. Arkusza”, dodatku młodopoetyckiego do miesięcznika „Odra”. Współpracownik czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania

Genialna kolaborantka

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go książ­ki Język korzy­ści Kiry Pie­trek, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji elek­tro­nicz­nej 27 grud­nia 2018 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 8

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Głos Paw­ła Kacz­mar­skie­go w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Sankcje. Posłowie

wywiady / o książce Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Mar­ty Koron­kie­wicz i Paweł Kacz­mar­ski o twór­czo­ści Jerze­go Jar­nie­wi­cza, będą­ca posło­wiem do książ­ki Sank­cje, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 30 kwiet­nia 2018 roku.

Więcej

Nie stoi w sprzeczności

wywiady / o książce Paweł Kaczmarski Przemysław Rojek

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Roj­ka z Paw­łem Kacz­mar­skim, towa­rzy­szą­cą pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Punkty wspólne, punkty odniesienia

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz i Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Kon­ra­da Góry i Szcze­pa­na Kopy­ta, pre­zen­tu­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­ną w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Nie będzie naród pluł nam w twarz

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Nie będzie naród pluł nam w twarz” z udzia­łem Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Jako­be Mansz­taj­na, Dawi­da Mate­usza i Pio­tra Przy­by­ły w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Echo-sfera wiersza

wywiady / o książce Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Kac­prem Bart­cza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pokarm suwe­ren, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Antropoeta w jarzmie wywiadu

wywiady / o książce Paweł Kaczmarski Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Jarz­mo, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2017 roku.

Więcej

Genialna kolaborantka

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Kiry Pie­trek. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nigdy nie oddzielaj

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Niewinny czarodziej wchodzi do śródmieścia

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Pole­mi­ka Paw­ła Kacz­mar­skie­go z gło­sem Łuka­sza Żur­ka w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wojna hybrydowa z neoliberalizmem

wywiady / o pisaniu Paweł Kaczmarski Tomasz Bąk

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Toma­szem Bąkiem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wyrastanie z wielogłosu

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Głos Paw­ła Kacz­mar­skie­go w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Niebezpieczeństwa krytyki antyintelektualnej

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Pole­mi­ka Paw­ła Kacz­mar­skie­go z pod­su­mo­wa­niem deba­ty „Kry­ty­ka kry­ty­ki” autor­stwa Mar­ci­na Jurzy­sty.

Więcej

Koniak dla Czechowa

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Kil­ler Andri­ja Lub­ki.

Więcej

Ziemia i mit

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Rucho­my ogień Osta­pa Sły­wyn­skie­go.

Więcej

Zakłócenia i dobra wiadomość

recenzje / IMPRESJE Paweł Kaczmarski

Esej Paw­ła Kacz­mar­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kro­ni­ka zakłó­ceń Mariu­sza Grze­bal­skie­go.

Więcej

Nowe sposoby

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z anto­lo­gii Poeci na nowy wiek przy­go­to­wa­nej przez Roma­na Hone­ta.

Więcej

Sceny szaleństwa

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Radio­wid­mo Agniesz­ki Mira­hi­ny.

Więcej

To zaangażowanie domaga się zwrotu

wywiady / o książce Jacek Gutorow Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Jac­kiem Guto­ro­wem o książ­ce Rze­czy­wi­ste i nie­rze­czy­wi­ste sta­je się jed­nym cia­łem Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 grud­nia 2009 roku.

Więcej

Poezja nie jest już liryką

wywiady / o książce Jakub Skurtys Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Z Kac­prem Bart­cza­kiem o książ­ce Świat nie sca­lo­ny. Este­ty­ka, poety­ka, prag­ma­tyzm roz­ma­wia­ją Paweł Kacz­mar­ski i Jakub Skur­tys.

Więcej

Przeciw scaleniu. Krytyczne tropy

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

Od słów do zaskoczenia

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Dłu­gi dystans Krzysz­to­fa Sze­re­me­ty.

Więcej

Nieprzewidziana obecność

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Przy­miar­ki Rafa­ła Gawi­na.

Więcej

Egzamin z doświadczeń

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Nie­pio­sen­ki Mariu­sza Grze­bal­skie­go.

Więcej

Ciężko utrzymać poziom, ale jeszcze trudniej wiarygodność poetycką

debaty / wydarzenia i inicjatywy Różni autorzy

Gło­sy Julii Fie­dor­czuk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Mate­usza Kotwi­cy, Mar­ty Kuchar­skiej i Mar­ci­na Sier­szyń­skie­go w deba­cie „Dożyn­ki 2008”.

Więcej

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzy

Gło­sy Artu­ra Bursz­ty, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Ada­ma Popra­wy, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

Spojrzenie pełne po brzegi

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Pamięć jako żywioł

recenzje / ESEJE Cezary Rosiński

Recen­zja Ceza­re­go Rosiń­kie­go z książ­ki ta chwi­la Andrze­ja Fal­kie­wi­cza.

Więcej

Literatura w teatrze: ta chwila Andrzeja Falkiewicza

recenzje / ESEJE Joanna Roś

Recen­zja Joan­ny Roś z książ­ki ta chwi­la Andrze­ja Fal­kie­wi­cza.

Więcej

Andrzej Falkiewicz – wybitny odludek literatury

recenzje / ESEJE Aleksandra ostrzewa

Recen­zja Alek­san­dry Kostrze­wy z książ­ki ta chwi­la Andrze­ja Fal­kie­wi­cza.

Więcej

Andrzej Falkiewicz o książce ta chwila

recenzje / KOMENTARZE Andrzej Falkiewicz Joanna Mueller

Wybór Joan­ny Muel­ler auto­ko­men­ta­rzy Andrze­ja Fal­kie­wi­cza z książ­ki ta chwi­la, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w serii Pro­za 19 grud­nia 2013 roku.

Więcej

Mój Falkiewicz

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki ta chwi­la Andrze­ja Fal­kie­wi­cza.

Więcej