recenzje / NOTKI I OPINIE

Poeci na nowy wiek. Suplement

Roman Honet

Kierowało mną wyłącznie przekonanie, że wiersze przywołanych autorów, to, co wnieśli oraz wnieść mogą do liryki polskiej, domaga się - z racji mojej roli w całym projekcie - zdecydowanej reakcji.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Roz­po­czę­ty w poło­wie zeszłe­go roku pro­jekt „Poeci na nowy wiek” wła­śnie dobiegł koń­ca. W cią­gu ostat­nich mie­się­cy wska­za­łem 82 debiu­ty poetyc­kie, cza­sem gło­śne, oma­wia­ne i recen­zo­wa­ne, cza­sem nie tak hała­śli­we, zda­rza­ło się, że nie­mal prze­mil­cza­ne, ale – w moim odbio­rze – zasłu­gu­ją­ce na wyróż­nie­nie. Wszyst­kie razem zło­ży­ły się na obraz pol­skiej liry­ki ostat­nich dzie­się­ciu lat. Z tego zbio­ru wybra­łem 18 auto­rek i auto­rów, któ­rych debiu­ty uzna­łem za war­te szcze­gól­nej uwa­gi. Ale opra­co­wu­jąc plan całe­go przed­się­wzię­cia pozo­sta­wi­łem sobie moż­li­wość manew­ru, pra­gną­łem, aby ta licz­ba nie pozo­sta­ła sztyw­na, aby w razie potrze­by moż­na było ją powięk­szyć.

Tak się sta­ło. Jest 21 jeden poetów na XXI wiek. Uzna­łem, że do wybra­nych auto­rów dołą­czą: Justy­na Bar­giel­ska, Anna Pod­cza­szy i Prze­my­sław Wit­kow­ski. Za moją decy­zją nie sta­ło dąże­nie do uzy­ska­nia podo­bień­stwa liczb, to był przy­pa­dek, przy­zna­ję, że dość wdzięcz­ny w wyglą­dzie, ale było­by dobrze, gdy­by nie słu­żył za opar­cie do two­rze­nia zna­czą­cych wnio­sków ani utrwa­la­nia zabo­bo­nów. Kie­ro­wa­ło mną wyłącz­nie prze­ko­na­nie, że wier­sze przy­wo­ła­nych auto­rów, to, co wnie­śli oraz wnieść mogą do liry­ki pol­skiej, doma­ga się – z racji mojej roli w całym pro­jek­cie – zde­cy­do­wa­nej reak­cji. Nie wyobra­żam sobie współ­cze­snej liry­ki pol­skiej bez Justy­ny Bar­giel­skiej, pamię­tam entu­zja­stycz­ną reak­cję na debiut Anny Pod­cza­szy wyra­żo­ny w nomi­no­wa­niu jej tomu do Nagro­dy Lite­rac­kiej Nike, nato­miast war­tość tomu Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go – co praw­da opu­bli­ko­wa­ne­go w 2010 roku, ale nastą­pi­ło to w rezul­ta­cie zdo­by­cia przez nie­go nagro­dy głów­nej w Kon­kur­sie Poetyc­kim im. Jac­ka Bie­re­zi­na w roku poprzed­nim, i tyle for­mal­no­ści – sta­no­wi dla mnie wystar­cza­ją­ce uza­sad­nie­nie dla wska­za­nia na tego auto­ra.

Wszy­scy wyróż­nie­ni w pro­jek­cie auto­rzy zapre­zen­tu­ją się pod­czas spe­cjal­ne­go wie­czo­ru autor­skie­go 23 kwiet­nia – w trak­cie trwa­nia 15., jubi­le­uszo­we­go festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

O autorze

Roman Honet

Urodził się w 1974 roku. Poeta, wydał tomy: alicja (1996), Pójdziesz synu do piekła (1998), „serce” (2002), baw się (2008), moja (wiersze wybrane, 2008), piąte królestwo (2011), świat był mój (2014), ciche psy (2017), redaktor antologii Poeci na nowy wiek (2010), Połów. Poetyckie debiuty, współredaktor Antologii nowej poezji polskiej 1990 –2000 (2004). Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015 za tom świat był mój. Tłumaczony na wiele języków obcych, ostatnio ukazał się wybór jego poezji w języku rosyjskim Месса Лядзинского (Msza Ladzińskiego, przeł. Siergiej Moreino, Moskwa 2017), tom w języku ukraińskim Світ належав мені (przeł. Iurii Zavadskyi, Tarnopol 2019) i serbskim Svet je bio mój (przeł. Biserka Rajčić, Belgrad 2021).

Powiązania