W niniejszej antologii znajdziecie Państwo zestaw najlepszych prac nadesłanych na konkurs . Czy przekład poezji na język komiksu ma sens? Zadawałem sobie to pytanie do chwili obejrzenia prac nadesłanych na konkurs. Zastanawiałem się, czy komiksowa oprawa nie będzie tylko efektownym opakowaniem, które – poza chwilowym rozgłosem – nic poezji nie przyniesie.
Wśród nadesłanych prac było wiele takich, które potwierdzały te obawy. Reprezentowały dobry poziom techniczny – narysowane wyrazistą kreską, zdradzały talent autorów, którzy świetnie czuli się w tej stylistyce. I gdyby wzięli na warsztat przygody bohaterów pokroju Wiedźmina czy Thorgala, z pewnością odnieśliby sukces. A jednak w tym przypadku zabrakło chemii między wybraną stylistyką a tekstem, który wyraźnie domagał się innego, nowego języka. Herbatnik pożarł hiacynt. Okazało się, że dosłowny przekład wiersza na zestaw ilustracji nie przyniósł spodziewanego efektu. Wygrały te propozycje, których twórcom za pomocą języka plastycznego udało się przekazać emocje, zbudować klimat, sprawić, że wiersze zaczęły fruwać. Jak w słynnej definicji przekładu, najpiękniejsze okazały się te próby, których autorzy nie dochowali wierności tekstowi, go i wpisując w nowy kontekst.
O autorze
Tomasz Broda
Urodził się w 1967 roku w Kaliszu. Ilustrator, grafik, karykaturzysta, malarz, scenograf. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1992). Kilkukrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon, laureatem nagrody prezydenta Wrocławia (2000). Otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Warszawa w karykaturze” (2002), I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Projektowania Prasowego „Chimera” (2004) oraz Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY (2008). Tworzy maski i lalki dla telewizji polskiej TVP i niemieckiej ARD. Publikuje rysunki w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce” i „Odrze”. Przygotował ilustracje do książki Mariusza Urbanka Zrób sobie Wrocław (1997, 2009), Lecha Janerki Puszka-Cacuszko (2006), Zbigniewa Macheja Przygody przyrody (2008), Beaty Maciejewskiej Tajemnice Świętej Dzielnicy (2010). Przygotował scenografię i kostiumy do przedstawień: Szopka Tyma z Brodą (Teatrze Powszechnym w Warszawie, 1998), Wiatry z mózgu (Teatr Polski we Wrocławiu, 2005) i Śmierdź w górach (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 2006). Opracował animacje do programu Poezjem na TVP Kultura (2008). Mieszka we Wrocławiu.
Tomasz Broda o łapaniu poetów za twarz. Złapać dali się m.in. Jerzy Jarniewicz, Maciej Malicki oraz dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej Jacek Głomb. W tle literacki Big Brother Brody.
Krzysztof Siwczyk, Anna Podczaszy, Bohdan Zadura, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Machej oraz Tomasz Broda o tym, czy poezja to próba „dania w pysk światu”, czy może jego zmiany?
Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.