recenzje / IMPRESJE

Poezja dobrze narysowana

Tomasz Broda

Fragment posłowia Tomasza Brody z almanachu Powrót Barbarzyńców i nie.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

W niniej­szej anto­lo­gii znaj­dzie­cie Pań­stwo zestaw naj­lep­szych prac nade­sła­nych na kon­kurs . Czy prze­kład poezji na język komik­su ma sens? Zada­wa­łem sobie to pyta­nie do chwi­li obej­rze­nia prac nade­sła­nych na kon­kurs. Zasta­na­wia­łem się, czy komik­so­wa opra­wa nie będzie tyl­ko efek­tow­nym opa­ko­wa­niem, któ­re – poza chwi­lo­wym roz­gło­sem – nic poezji nie przy­nie­sie.

Wśród nade­sła­nych prac było wie­le takich, któ­re potwier­dza­ły te oba­wy. Repre­zen­to­wa­ły dobry poziom tech­nicz­ny – nary­so­wa­ne wyra­zi­stą kre­ską, zdra­dza­ły talent auto­rów, któ­rzy świet­nie czu­li się w tej sty­li­sty­ce. I gdy­by wzię­li na warsz­tat przy­go­dy boha­te­rów pokro­ju Wiedź­mi­na czy Thor­ga­la, z pew­no­ścią odnie­śli­by suk­ces. A jed­nak w tym przy­pad­ku zabra­kło che­mii mię­dzy wybra­ną sty­li­sty­ką a tek­stem, któ­ry wyraź­nie doma­gał się inne­go, nowe­go języ­ka. Her­bat­nik pożarł hia­cynt. Oka­za­ło się, że dosłow­ny prze­kład wier­sza na zestaw ilu­stra­cji nie przy­niósł spo­dzie­wa­ne­go efek­tu. Wygra­ły te pro­po­zy­cje, któ­rych twór­com za pomo­cą języ­ka pla­stycz­ne­go uda­ło się prze­ka­zać emo­cje, zbu­do­wać kli­mat, spra­wić, że wier­sze zaczę­ły fru­wać. Jak w słyn­nej defi­ni­cji prze­kła­du, naj­pięk­niej­sze oka­za­ły się te pró­by, któ­rych auto­rzy nie docho­wa­li wier­no­ści tek­sto­wi, go i wpi­su­jąc w nowy kon­tekst.

O autorze

Tomasz Broda

Urodził się w 1967 roku w Kaliszu. Ilustrator, grafik, karykaturzysta, malarz, scenograf. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1992). Kilkukrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon, laureatem nagrody prezydenta Wrocławia (2000). Otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Warszawa w karykaturze” (2002), I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Projektowania Prasowego „Chimera” (2004) oraz Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY (2008). Tworzy maski i lalki dla telewizji polskiej TVP i niemieckiej ARD. Publikuje rysunki w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce” i „Odrze”. Przygotował ilustracje do książki Mariusza Urbanka Zrób sobie Wrocław (1997, 2009), Lecha Janerki Puszka-Cacuszko (2006), Zbigniewa Macheja Przygody przyrody (2008), Beaty Maciejewskiej Tajemnice Świętej Dzielnicy (2010). Przygotował scenografię i kostiumy do przedstawień: Szopka Tyma z Brodą (Teatrze Powszechnym w Warszawie, 1998), Wiatry z mózgu (Teatr Polski we Wrocławiu, 2005) i Śmierdź w górach (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 2006). Opracował animacje do programu Poezjem na TVP Kultura (2008). Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania

W państwie środka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Bogu­sła­wa Kier­ca, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Dariu­sza Sośnic­kie­go i Toma­sza Bro­dy pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Poeci na papierze

nagrania / między wierszami Tomasz Broda

Tomasz Bro­da o łapa­niu poetów za twarz. Zła­pać dali się m.in. Jerzy Jar­nie­wicz, Maciej Malic­ki oraz dyrek­tor Teatru im. Modrze­jew­skiej Jacek Głomb. W tle lite­rac­ki Big Bro­ther Bro­dy.

Więcej

Dyskusja „Czy poezja może zmienić świat?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Krzysz­tof Siw­czyk, Anna Pod­cza­szy, Boh­dan Zadu­ra, Jerzy Jar­nie­wicz, Zbi­gniew Machej oraz Tomasz Bro­da o tym, czy poezja to pró­ba „dania w pysk świa­tu”, czy może jego zmia­ny?

Więcej

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / o książce Różni autorzy

Dzie­ci zada­ją pyta­nia auto­rom i autor­kom książ­ki Spo­so­by na zaśnię­cie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 lip­ca 2015 roku.

Więcej

Poezja ręka w rękę z komiksem

recenzje / ESEJE Maciej Robert

Recen­zja Macie­ja Rober­ta z książ­ki Powrót bar­ba­rzyń­ców i nie.

Więcej

Barbarzyńcy i polska szkoła plakatu

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Powrót Bar­ba­rzyń­ców i nie.

Więcej

Nie ma powrotu

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Frag­ment posło­wia Karo­la Mali­szew­skie­go z alma­na­chu Powrót Bar­ba­rzyń­ców i nie.

Więcej

Wyjście z getta

recenzje / IMPRESJE Sebastian Frąckiewicz

Esej Seba­stian Frąc­kie­wi­cza i Jaku­ba Bana­sia­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Powrót Bar­ba­rzyń­ców i nie.

Więcej