Pisać dłuższy tekst o tym, co lapidarne – to wydaje się niestosowne. Poezja Julii Szychowiak, od początku oparta na ograniczeniu i powściągliwości, skłania też do powściągliwych i ograniczonych komentarzy. Jej nagość, nieozdobność, chwilami wręcz suchość wymusza na czytających szczególny rodzaj koncentracji. Kto poszukuje w poezji „mięsa”, u Szychowiak się nie pożywi. To poezja „szkieletu”, ogołocenia.
Nie inaczej jest w jej najnowszej książce, zatytułowanej Do środka. Już sam tytuł jest bardzo znaczący. Lapidarność u Szychowiak wciąga nas do wnętrza opisywanego świata, do tego, co dzieje się pod powierzchnią nie tylko zdarzeń czy zjawisk, ale także powierzchnią emocji. To rozwarstwienie jest dla zrozumienia owej poezji bardzo ważne: jest życie zewnętrzne, z jego pozorami, z jego rytuałami i schematycznością, także schematycznością przeżywania, i jest „środek”, wnętrze, w jakimś stopniu zależne, a w jakimś niepodległe wobec tego, co „na zewnątrz”. Ale „do środka” znaczy też: do tego, co najistotniejsze. Co domaga się zapisu, a jednocześnie jest tak trudne do zapisania.
Poezja Szychowiak to poezja spraw istotnych. I mam na myśli także „sprawy” językowe. Dwa gesty poetki są tu szczególnie ważne. Jeden – to zmierzanie w stronę zwięzłości i prostoty. Drugi – to poszukiwanie sformułowań możliwie najcelniejszych, choć niekoniecznie precyzyjnych. Sformułowań, które z jednej strony są rewizją naszych językowych przyzwyczajeń, z drugiej – działają nie tylko intelektualnie, ale też intuicyjnie. Z połączenia tych dwóch gestów rodzi się poezja frapująca i gęsta. Poezja – powtórzę, co kiedyś napisałem – w subtelny i intrygujący sposób mówiąca o ludzkim „między”.
O autorze
Wojciech Bonowicz
Urodzony 10 stycznia 1967 roku w Oświęcimiu. Poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich "Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom Pełne morze (2007). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię Tischner (2001) oraz Pełne morze (2007). Tom Echa (2013) nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" (jako felietonista) i miesięcznikiem "Znak". Mieszka w Krakowie.
Szkic Wojciecha Bonowicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
O twórczości Andrzeja Sosnowskiego wypowiadają się Wojciech Bonowicz, Jacek Gutorow, Anna Kałuża, Joanna Orska, Piotr Śliwiński, Kamil Zając.
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Echa Wojciecha Bonowicza, która ukazała się 20 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.