Inne Państwa
dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia FiedorczukZapis całego spotkania z udziałem Julii Fiedorczuk, Jacka Gutorowa i Dariusza Sośnickiego podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejAutorski komentarz Dariusza Sośnickiego w ramach cyklu „Wiersz w drodze”, towarzyszący premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
Co się pisało o robinii akacjowej? Pisało się na przykład:
„W okolicach, gdzie głóg biały wcale się nie znajduje, lub w małej tylko ilości, można użyć na płot samorodny akacji, która pod względem szybkiego wzrostu, ma nawet przed głogiem białym pierwszeństwo. (…) Płot samorodny z akacji, i pod względem gospodarskim jest użyteczny. Liście bowiem tego drzewa dają tak wyborny pokarm dla owiec, iż niemieccy gospodarze, proponują siewać ją naumyślnie na ten cel w polu, i corocznie kosić na siano” (O płocie samorodnym z Akacji. Robonia, „Ziemianin Galicyjski. Pismo Poświęcone Gospodarstwu Krajowemu”, wydany przez Juliana Aleksandra Kamińskiego, 1837, nr 4, z. 1).
Pisało się też:
„Rynek był pusty i żółty od żaru, wymieciony z kurzu gorącymi wiatrami, jak biblijna pustynia. Cierniste akacje, wyrosłe z pustki żółtego placu, kipiały na nim jasnym listowiem, bukietami szlachetnie uczłonkowanych filigranów zielonych, jak drzewa na starych gobelinach. Zdawało się, że drzewa afektują wicher, wzburzając teatralnie swe korony, ażeby w patetycznych przegięciach ukazać wytworność wachlarzy ustnych o srebrzystym podbrzuszu, jak lustra szlachetnych lisic” (Bruno Schulz, Sierpień).
Co się pisze o robinii akacjowej? Pisze się na przykład:
„Naturalnym rejonem występowania robinii akacjowej jest Ameryka Północna (…). Głównym źródłem inwazji robinii akacjowej są drzewostany tego gatunku na terenach leśnych oraz zadrzewienia w krajobrazie otwartym (…). Owoce i nasiona rozprzestrzeniają się na drodze barochorii (opadania pod wpływem siły grawitacji) i anemochorii (wiatrosiewności), rzadziej także hydrochorycznie (wodosiewnie) i endozoochorycznie (przez przejście wewnątrz organizmu zwierzęcego)” (Robinia pseudoacacia, strona internetowa projektu Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją).
Pisze się też:
„Niestety, popularna w Polsce ‘akacja’ (ta powszechnie stosowana nazwa jest błędna – prawdziwe akacje rosną w krajach tropikalnych) to nasz wróg! Pochodzące z Ameryki Północnej kolczaste drzewa panoszą się w naszym kraju i trudno się ich pozbyć. Kwiaty robinii są jadalne – można np. usmażyć je w cieście naleśnikowym – za to cała reszta rośliny jest nasączona trucizną, która po spożyciu może spowolnić pracę serca, doprowadzić do rozstroju żołądka i bólu głowy. Kora jest najbardziej toksyczna jesienią” (J. Stradowski, Zielona inwazja, czyli inwazyjne gatunki roślin, „Focus”, 07.09.2013).
Zważywszy na to, że sezon jesienny w pełni, a Państwo po całym dniu pracy najchętniej siadają przed telewizorami z solidnym kawałkiem kory na talerzu, zalecam staranny dobór gatunku. Nie mówię, że rodzime nie zaszkodzą, ale przynajmniej Państwa serce zatrzyma się w słusznej, patriotycznej sprawie.
Gdyby jednak woleli Państwo spędzić najbliższy wieczór inaczej, proponuję lekturę krótkiego wiersza z mojej nowej książki. Zmiana perspektywy bywa ożywcza, a może nawet potrafi uodpornić na toksyny.
Patetycznie przegięty Dariusz Sośnicki
Najgrubsza robinia akacjowa na terenie Lasów Państwowych rośnie w miejscowości Łęgowo w gminie Sulechów. Ma 507 cm obwodu i 20 metrów wysokości.
Wikipedia
Najgrubsza, ale to wcale nie znaczy,
że najbrzydsza w lesie
– śmieją się tęgie żony hurtowników. –
Czy to nie wokół niej tłoczą się chmary podnieconych owadów?
Na terenie Lasów Państwowych, ale przecież
nie jest przyniesioną w teczce
urzędniczką naszego tekturowego państwa
– grzmią suwerenni obywatele. – Sama potrafi się utrzymać.
W miejscowości Łęgowo, a co wy macie
do Łęgowa, biedaki z Janowca,
gangsterzy z Bukowa i frajerzy z Klępska?
– dobiega z krzaków.
W gminie, bo gmin ją przyjął do siebie
– powiada regionalista. – Nad brzegiem morza
stał Edward ósmy, listki akacji obrywa,
kocha, nie kocha, lubi, nie lubi, tak swoją Simpson przyzywa.
Pięćset siedem centymetrów obwodu:
ile uczestniczek szkolnej wycieczki z Sulechowa
– pyta matematyczka –
musi się chwycić za ręce, żeby ją objąć?
Dwadzieścia metrów wysokości:
ilu uczestników tejże musi stanąć jeden na drugim,
żeby ten last but not least – pyta anglista –
a wręcz przeciwnie – dopowiada katecheta –
mógł dorysować z ojcowską dumą
kreskę na futrynie Niebieskich Wrót?
Urodzony w Kaliszu. Poeta. Absolwent filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat m.in. nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002), nominowany do Paszportu „Polityki” (2002) i Nagrody Literackiej „Gdynia” (2015). W latach 90. redagował pisma „Już Jest Jutro” i „Nowy Nurt”. W latach 2005–2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. Publikuje teksty o literaturze w „Dwutygodniku” i „Czasie Kultury”. Mieszka w Poznaniu.
Zapis całego spotkania z udziałem Julii Fiedorczuk, Jacka Gutorowa i Dariusza Sośnickiego podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jacka Dehnela, Julii Fiedorczuk, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Siwczyka i Dariusza Sośnickiego podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejRozmowa Artura Burszty z Dariuszem Sośnickim towarzysząca premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę Po domu Dariusza Sośnickiego, która ukaże się w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Krzysztofa Siwczyka, Dariusza Sośnickiego i Tomasza Brody podczas Portu Wrocław 2005.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejZapis całego spotkania Marcina Sendeckiego i Dariusza Sośnickiego podczas festiwalu Port Legnica 2002.
WięcejZapis spotkania autorskiego „Ambasadorzy Poezji” z Marcinem Sendeckim, Dariuszem Sośnickim i Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim w ramach 20. festiwalu literackiego Port Wrocław 2015.
WięcejZ Dariuszem Sośnickim o książce Spóźniony owoc radiofonizacji rozmawia Marcin Jaworski.
WięcejKomentarz Dariusza Sośnickiego do wiersza „TLK Starosta. Odcinek Warszawa-Zielona Góra” z tomuSpóźniony owoc radiofonizacji, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 3 listopada 2014 roku.
WięcejWiersz z tomu Spóźniony owoc radiofonizacji, zarejestrowany podczas spotkania „Ambasadorzy Poezji” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejProgram literacki „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Dariuszem Sośnickim.
WięcejWiersz z tomu Państwo P.. Fragment spotkania „Inne państwa” z festiwalu Port Wrocław 2009.
WięcejZ Autorem rozmawia Grzegorz Jankowicz, książkę komentuje Marta Podgórnik. Etiuda do wiersza „Państwo P. o lekturach” w reżyserii Anny Jadowskiej.
WięcejRozmowa Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego z laureatami 10. edycji projektu Połów, autorami e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
WięcejGłos Dariusza Sośnickiego w debacie „Nowy (polski) głos w Europie”.
WięcejLaureaci 10. edycji projektu Połów odpowiadają na pytania Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego, redaktorów almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 2 listopada 2015 roku.
WięcejWiersz Dariusza Sośnickiego z książki Ikarus.
WięcejWiersz w drodze tłumacza.
WięcejAutorski komentarz Dariusza Sośnickiego do wiersza „Chiński zodiak” z książki O rzeczach i ludziach (1991–2010), wydanej nakładem Biura Literackiego 20 stycznia 2011 roku.
WięcejAutokomentarz Dariusza Sośnickiego do książki Państwo P..
WięcejKomentarze Dariusza Sośnickiego, Justyny Sobolewskiej, Julii Fiedorczuk, Grzegorza Jankowicza.
WięcejKomentarze Dariusza Sośnickiego, Grzegorza Jankowicza, Adama Zdrodowskiego.
WięcejKomentarza Jacka Gutorowa, Jarosława Borowca, Dariusza Sośnickiego, Mariana Stali, Piotra Kępińskiego i Kuby Mikurdy.
WięcejAutorski komentarz Dariusza Sośnickiego do wierszy z książki Skandynawskie lato.
WięcejRecenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Po domu Dariusza Sośnickiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
WięcejRozmowa Artura Burszty z Dariuszem Sośnickim towarzysząca premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę Po domu Dariusza Sośnickiego, która ukaże się w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
WięcejRecenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Po domu Dariusza Sośnickiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
WięcejSzkic Karola Maliszewskiego opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejRecenzja Marcina Orlińskiego z książki Dariusza Sośnickiego Państwo P., która ukazała się na stronie marcinorliński.pl
WięcejRecenzja Małgorzaty Angielskiej z książki Dariusza Sośnickiego Spóźniony owoc radiofonizacji.
WięcejRecenzja Tomasza Fijałkowskiego z książki Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego.
WięcejEsej Jacka Gutorowa towarzyszący premierze książki Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego, wydanej w Biurze Literackim 3 listopada 2014 roku.
WięcejRecenzja Marka Olszewskiego z książki O rzeczach i ludziach Dariusza Sośnickiego.
WięcejRecenzja Michała Larka z książki O rzeczach i ludziach (1991–2010) Dariusza Sośnickiego.
WięcejRecenzja Pawła Kaczmarskiego z książki Państwo P. Dariusza Sośnickiego.
WięcejRecenzja Jacka Gutorowa z książki Państwo P. Dariusza Sośnickiego.
WięcejRecenzja Adriana Sinkowskiego z książki Folia na wietrze Dariusza Sośnickiego.
WięcejKomentarze Tomasza Fijałkowskiego i Łukasza Jarosza.
Więcej