recenzje / ESEJE

Posłowie: O nadziei

Jakub Skurtys

Szkic Jakuba Skurtysa, towarzyszący wydaniu almanachu Wiersze i opowiadania doraźne 2020, który ukazał się w Biurze Literackim 8 października 2020 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Poprzed­nia anto­lo­gia wier­szy i opo­wia­dań doraź­nych, sta­no­wią­ca efekt pro­jek­tu „Naro­do­we­go pisa­nia wier­szy i opo­wia­dań” zaini­cjo­wa­ne­go przez Biu­ro Lite­rac­kie w 2018 roku, była dość skrom­ną ksią­żecz­ką, z krót­kim posło­wiem Artu­ra Bursz­ty zda­ją­cym rela­cję z cha­rak­te­ru przed­się­wzię­cia. Liczy­ło się wów­czas co inne­go: dzia­ła­nie tek­stem tu i teraz oraz per­for­ma­tyw­ne aspek­ty zwią­za­ne z jego wyko­na­niem, z obec­no­ścią i poczu­ciem wspól­no­ty, jaka zawią­za­ła się póź­niej pod­czas wie­czor­nych lek­tur w Stro­niu Ślą­skim. Dość powie­dzieć, że feno­me­nal­ne wyko­na­nie bar­dzo dobre­go prze­cież wier­sza, przy­ję­te z wiel­ką apro­ba­tą publicz­no­ści, otwo­rzy­ło Kata­rzy­nie Szau­liń­skiej dro­gę do szyb­kie­go debiu­tu tomem Dru­ga oso­ba. Anto­lo­gia za rok 2019, zbu­do­wa­ła wokół fra­zy „Nie gódź się” z „Radia Bag­dad” Pat­ti Smith, mia­ła lep­sze i gor­sze momen­ty, ale na pierw­szy plan wysu­wał się jej aspekt kon­so­li­da­cyj­no-wspól­no­to­wy. Tek­sty mia­ły się odno­sić – a więc zako­rze­niać, nawią­zy­wać, oscy­lo­wać wokół – do kon­kret­nej daty: od 24 do 26 maja. W ten spo­sób wyeks­po­no­wa­no nie tyl­ko ich aktu­al­ność, ale też wprost nakie­ro­wa­no na wymo­wę poli­tycz­ną oraz inter­wen­cyj­ny cha­rak­ter. Powta­rza­ją­ce się moty­wy i cyta­ty two­rzy­ły poetyc­ko-pro­za­tor­ską anto­lo­gię nie­zgo­dy (jak chcie­li redak­to­rzy), ale przede wszyst­kim kro­ni­kę tych kil­ku loso­wych dni w Pol­sce i w Euro­pie.

Z przed­kła­da­ną tu książ­ką jest nie­co ina­czej. Choć w zapro­sze­niu redak­cja Biu­ra Lite­rac­kie­go nadal dekla­ro­wa­ła: „chce­my prze­ko­nać się, na ile wier­sze i krót­kie pro­zy mogą w real­ny spo­sób opi­sy­wać oraz komen­to­wać rze­czy­wi­stość”, for­mu­ła oka­za­ła się bar­dziej otwar­ta, a może po pro­stu lepiej uda­ło się ją nagiąć piszą­cym. Tym razem „naro­do­we­go pisa­nia” nie popro­wa­dzi­ło żad­ne hasło wywo­ław­cze z pio­sen­ki tego czy inne­go bar­da. Za to, aby „tekst był bra­ny pod uwa­gę, musi[ał] zna­leźć się w nim cytat, news albo powszech­nie zna­ny fakt, któ­ry zaistni[ał] wyłącz­nie 25 wrze­śnia 2019 roku”. Taki był waru­nek na począt­ku. Potem zmie­nił się on w każ­dy kolej­ny 25. dzień mie­sią­ca i tak od wrze­śnia 2019 aż do sierp­nia 2020 roku, na moment przed odda­niem tomu do dru­ku. W książ­ce każ­dy z mie­się­cy zapo­wia­da jesz­cze zdję­cie Elż­bie­ty Lempp, współ­pra­cu­ją­cej z Biu­rem już od dwu­dzie­stu lat. Wydo­by­to na nim jakiś frag­ment, okruch lub odpad rze­czy­wi­sto­ści – pla­kat, ogło­sze­nie, ulot­kę, opa­ko­wa­nie z datą waż­no­ści – pra­wem sygna­tu­ry łączą­ce się bez­po­śred­nio z chwi­lą wyko­na­nia zdję­cia. A może jest na odwrót, może to wła­śnie data, tyl­ko i wyłącz­nie ona, wią­że te wszyst­kie ele­men­ty w reszt­ko­wą, ulot­ną całość.

U począt­ku mamy więc jeden zwy­czaj­ny dzień minio­ne­go roku, jesz­cze przed wiel­ki­mi poża­ra­mi lasów w Austra­lii, kil­ka mie­się­cy przed wybu­chem pan­de­mii, któ­ra trwa­le przede­fi­nio­wa­ła nasze spo­so­by bycia razem, przed Bre­xi­tem, eska­la­cją rzą­do­wej i poli­cyj­nej nagon­ki na ruchy LGBTQ+, mniej wię­cej w środ­ku straj­ków kli­ma­tycz­nych. 25 wrze­śnia 2019. Była to śro­da, imie­ni­ny Aure­lii i Kle­ofa­sa oraz – jak cel­nie zauwa­ża Mar­ta Pod­gór­nik – Mię­dzy­na­ro­do­wy Dzień Budow­lań­ca. Wła­ści­wie nie wyda­rzy­ło się nic wyjąt­ko­we­go: plot­ki, bzdu­ry, nowe nomi­na­cje poli­tycz­ne i prze­py­chan­ki rzą­do­we. „Gaze­ta Wybor­cza”, pió­rem Pio­tra Cie­śliń­skie­go, ostrze­ga­ła przed szó­stym wymie­ra­niem, a „Rzecz­po­spo­li­ta” opi­sy­wa­ła spo­ry w Hisz­pa­nii wokół eks­hu­ma­cji gene­ra­ła Fran­co. Każ­dy kolej­ny mie­siąc pro­wa­dzi nas jed­nak w głąb kata­stro­fal­ne­go jak na razie roku 2020, co widać dosko­na­le w samej anto­lo­gii, bo i ta robi się coraz bar­dziej ponu­ra (z drob­ny­mi prze­bły­ska­mi), sta­jąc się świa­dec­twem poli­tycz­ne­go, egzy­sten­cjal­ne­go i etycz­ne­go kry­zy­su, przez jaki prze­cho­dzi­my w ostat­nich mie­sią­cach.

Na wezwa­nie wydaw­cy piszą­cy odpo­wie­dzie­li tłum­nie, prze­sy­ła­jąc pra­wie 300 zgło­szeń, a mimo to książ­ka nie prze­kra­cza roz­mia­ru stan­dar­do­we­go tomu poetyc­kie­go. O to bowiem cho­dzi­ło: żeby uło­żyć opo­wieść, a nie kolej­ną poka­zo­wo-inter­wen­cyj­ną anto­lo­gię tema­tycz­ną. Pomiesz­czo­no w niej 34 tek­sty, zarów­no doświad­czo­nych oraz nagra­dza­nych już auto­rów (Kacza­now­ski, Korn­hau­ser, Machej, Muel­ler, Pod­gór­nik), jak i tych wyło­nio­nych z otwar­tych zgło­szeń, począt­ku­ją­cych lub będą­cych świe­żo po debiu­cie (jak Rosiń­ski, Sęczyk, Tosiek czy Puwal­ska). Tym razem, o czym już wspo­mnia­łem, dzię­ki cza­so­wej roz­pię­to­ści pro­jek­tu, lepiej uda­ło się zatrzeć wra­że­nie, że wier­sze ogra­ni­cza kon­kret­na data, bar­dziej spo­łecz­no-poli­tycz­na niż oso­bi­sta zresz­tą, a cytat lub zasły­sza­ny news ste­ru­ją tek­stem. Nad medial­ną doraź­no­ścią prze­wa­ża per­spek­ty­wa oso­bi­sta.

Gdy podej­mu­je się lek­tu­rę tego tomu, trze­ba oczy­wi­ście zapy­tać, czym w ogó­le jest „doraź­ność” wier­sza i pro­zy? Poprzed­nie edy­cje dość kla­row­nie pro­wa­dzi­ły w stro­nę dwóch tra­dy­cji, suge­ru­jąc bądź to bli­ski zwią­zek z teraź­niej­szo­ścią, z jej ele­men­ta­mi, któ­re prze­pa­da­ją lub roz­my­wa­ją się w cza­sie, a któ­re lite­ra­tu­ra może zacho­wać i zwią­zać w miej­scu, bądź też ści­słą rela­cję z poli­tycz­ny­mi wezwa­nia­mi do dzia­ła­nia, do inter­we­nio­wa­nia i zabie­ra­nia gło­su w spra­wach klu­czo­wych w danym momen­cie. Ta pierw­sza jest typo­wą cechą poprze­ło­mo­wej poezji i pro­zy poetyc­kiej, gdy pod pió­ra­mi Pio­tra Som­me­ra, Boh­da­na Zadu­ry, a potem całe­go „bru­lio­nu” i ich nowo­nur­to­wych następ­ców doszło do ponow­ne­go odwró­ce­nia wek­to­ra zain­te­re­so­wań – ku bana­ło­wi codzien­no­ści i życiu w deta­lach. Ta dru­ga cecho­wa­ła raczej prze­łom ostat­nich dekad, pod­su­mo­wa­ny zgrab­nym hasłem „zwro­tu poli­tycz­ne­go” i cha­rak­te­ry­zu­ją­cy się powro­tem do tra­dy­cji (neo)awangardy, do poety­ki mani­fe­stów i etycz­no-poli­tycz­nych żądań wobec lite­ra­tu­ry i świa­ta. Obie te tra­dy­cje w spo­sób bez­po­śred­ni łączą się zresz­tą z histo­rią Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Podą­ża­jąc za tą pierw­szą, prze­czy­ta­my, że „cały internet/ jest mi teraz duchem” – jak pisze Karol Mali­szew­ski, któ­ry dwo­ru­je sobie przy oka­zji ze Sło­wac­kie­go i naszych naro­do­wych cią­got do para­dyg­ma­tu roman­tycz­ne­go. Na codzien­ność ostat­nie­go roku zło­ży­ło się bowiem doświad­cze­nie pogłę­bia­ją­cej się immer­sji spo­wo­do­wa­nej spo­łecz­ną izo­la­cją. Stro­ny świa­ta i stro­ny inter­ne­to­we coraz bar­dziej się prze­ni­ka­ły i coraz trud­niej było oddzie­lić stru­mień wła­snych myśli od stru­mie­nia danych.

W duchu tej dru­giej: już na począt­ku książ­ki Bre­xit kola­żo­wo zmon­to­wa­ny zosta­je z pocho­dem nazi­zmu u Mariu­sza Sam­bo­ra. Dalej jest gwałt i jego kon­se­kwen­cje, są Jaro­sław Jaki­mo­wicz i Jaro­sław Kaczyń­ski, jest wycho­wa­nie jako pro­ces ujarzmia­nia, kłót­nie małe i duże, domo­we i sąsiedz­kie, ale przede wszyst­kim prze­moc: wobec bli­skich i obcych, dzie­ci, doro­słych i zwie­rząt. Aż nad­cho­dzi sty­czeń, wraz z wier­szem Łuka­sza Gam­ro­ta „Żer”: „Dzi­siej­sze wia­do­mo­ści chciał­bym zacząć od histo­rii wymierania,/ od ciem­nej plam­ki gło­du w pro­win­cji Hubei/ od sła­be­go męż­czy­zny z mia­sta Wuhan”. I wła­ści­wie tego tema­tu już nie opusz­cza­my. Ma on bar­dziej i mniej oczy­wi­ste warian­ty, ale we wszyst­kich przy­pad­kach uświa­do­mio­na sobie nagle bez­bron­ność i kru­chość życia zde­rza się z reflek­sją o wyzy­sku i nad­uży­ciu natu­ry, o hiper­kon­sump­cji i absur­dzie zwią­za­nym z naszym kapi­ta­li­stycz­nym poczu­ciem pano­wa­nia nad sytu­acją.

Co inne­go mnie jed­nak zasta­na­wia w tych wier­szach i opo­wia­da­niach, czy­ta­nych nie­co nas ukos, jak codzien­ną gaze­tę, bez szcze­gól­ne­go wni­ka­nia w każ­de z osob­na. Są to wzo­ry nie­oczy­wi­ste i smut­ne. Według pierw­sze­go, bez wzglę­du na narzę­dzia teo­re­tycz­ne, jaki­mi dys­po­nu­je­my (cza­sem nie mamy żad­nych, bo nie każ­dy śle­dził filo­zo­ficz­ną deba­tę oko­ło­wi­ru­so­wą, w któ­rej poję­cia sta­nu wyjąt­ko­we­go i immu­ni­za­cji wymie­nia­ły się z pyta­niem o pre­kar­ne życie w wiecz­nej nie­uf­no­ści), bio­po­li­ty­ka wdar­ła się do nasze­go codzien­ne­go języ­ka. Nawie­dza nas ze stron inter­ne­to­wych i w nie­zo­bo­wią­zu­ją­cych roz­mo­wach. Lock­down. Izo­la­cja. Sta­ty­sty­ka. Orga­nizm zdrowy/chory. Nosi­ciel. Stu nosi­cie­li. Sto tysię­cy nosi­cie­li. Lęk. Maska. Dystans. „W swo­im cie­le inku­bo­wał nie­po­żą­da­ne zaraz­ki. Mimo to chcia­no go kupić na tar­gu. Inni twier­dzą, że to nie­praw­da” – pisze w krót­kiej pro­zie poetyc­kiej Jakub Korn­hau­ser i wydo­by­wa rzecz rów­no­le­głą do pan­de­micz­nych lęków: kwe­stię życia w cza­sach post­praw­dy, z roz­re­gu­lo­wa­nym kom­pa­sem, w świe­cie, w któ­rym plot­ka, infor­ma­cja, fakt, legen­da i teo­ria spi­sko­wa mie­sza­ją się w zależ­no­ści od zapo­trze­bo­wa­nia ryn­ku. Ten rodzaj skon­fun­do­wa­nia, zwią­za­ne­go z nie­pew­no­ścią orze­ka­ją­cych – co do swo­jej wie­dzy, co do natu­ry fak­tów i moż­li­wo­ści ich selek­cji – to dru­gi wzór, któ­ry nie daje w tej kro­ni­ce wytchnie­nia i nie uła­twia jej lek­tu­ry.

Wie­lo­krot­nie pisa­ło się w histo­rii lite­ra­tu­ry nowo­cze­snej, że nad­mier­na ide­olo­gi­za­cja ska­zu­je na krót­kie trwa­nie – że nazwi­ska i pro­ble­my dziś zaj­mu­ją­ce umysł pisa­rza jutro będą tyl­ko odle­gły­mi wspo­mnie­nia­mi, wyma­ga­ją­cy­mi roz­bu­do­wa­ne­go komen­ta­rza w przy­pi­sach. W ten spo­sób lite­ra­tu­ra nowo­cze­sna wytwo­rzy­ła sobie arcy­dziel­ność, rozu­mia­ną jako zdol­ność prze­kro­cze­nia przez utwór swo­je­go cza­su histo­rycz­ne­go i trwa­nia poza nim. W tym sen­sie żaden z pre­zen­to­wa­nych w książ­ce tek­stów nie jest arcy­dziel­ny. Żaden nie pre­ten­du­je do tak rozu­mia­nej wiecz­no­ści. Wyeks­po­no­wał­bym raczej trze­cie zna­cze­nie doraź­no­ści, któ­re nie wią­że się ści­śle ani z poli­tycz­ną inter­wen­cyj­no­ścią, ani z refe­ren­cjal­nym, słu­żeb­no-kro­ni­kar­skim cha­rak­te­rem. W tym zna­cze­niu cho­dzi­ło­by o momen­tal­ność doświad­cza­nia lite­ra­tu­ry, o jej nagłość i prze­świe­ca­nie pozo­ru w ulot­nej teraź­niej­szo­ści.

„Nie wie­rzy­my już w to, że praw­da jesz­cze praw­dą pozo­sta­je, jeśli z niej pością­ga­my zasło­ny; żyli­śmy dosyć, by w to nie wie­rzyć. Dziś uwa­ża­my za rzecz przy­zwo­ito­ści, by nie wszyst­ko chcieć widzieć nago, nie przy wszyst­kim być obec­nym, nie wszyst­ko rozu­mieć i «wie­dzieć»” (Wie­dza rado­sna, przeł. L. Staff). Tymi sło­wa­mi Frie­drich Nie­tz­sche odbie­rał nadzie­ję i pod­wa­żał tra­dy­cję lite­ra­tu­ry pięk­nej oraz kla­sycz­ne­go kano­nu. Pro­po­no­wał tym­cza­sem odmien­ne, arcy­no­wo­cze­sne myśle­nie o war­to­ści dzie­ła, porzu­ca­ją­ce ści­sły zwią­zek z praw­dą na rzecz oddzia­ły­wa­nia „este­tycz­ne­go pozo­ru”. Chwi­lo­wość, rozu­mia­na jako efekt, zwią­za­na z wyzwo­le­niem lite­rac­kiej mocy i inten­sy­fi­ka­cją jej spo­so­bów uobec­nia­nia się (gro­zy i olśnie­nia), z dala od szkół, nauczy­cie­li i straż­ni­ków pra­wi­dło­wej wykład­ni, towa­rzy­szy­ła całej wła­ści­wie awan­gar­dzie tak samo, jak towa­rzy­szy więk­szo­ści się­ga­ją­cych po tę tra­dy­cję auto­rów wier­szy i opo­wia­dań z anto­lo­gii. „Rozum jest spo­koj­nym sumie­niem nauki i władz, któ­re i tak sta­ły się już jed­nym i tym samym” – pisał Karl Heinz Boh­rer w swo­jej Nagło­ści, podej­mu­jąc roman­tycz­ny, nie­tz­sche­ań­ski wątek wymknię­cia się gwał­tem temu, co rozum­ne, i poszu­ku­jąc chwi­li este­tycz­nej inten­syw­no­ści w Teraz. Roz­cza­ro­wa­nie – świa­ta i świa­tem – to jeden z pro­ce­sów, jakie towa­rzy­szą nowo­cze­snej lite­ra­tu­rze. Wpi­sa­no w nią dystans, samo­kry­ty­cyzm i wyrze­cze­nie się naiw­no­ści poprzez wszech­wład­ną iro­nię. Świet­nie wydo­by­ła to Nina Paśniew­ska w krót­kiej pro­za­tor­skiej fan­ta­zji „Szop­ki” – o sztu­ce wła­śnie, o jej moż­li­wo­ściach i gra­ni­cach oraz o zma­ga­ją­cych się w niej siłach samo­sta­no­wie­nia i samo­uni­ce­stwie­nia:

Arty­sta rzeź­biarz zgrab­nie usta­wił się przed kame­rą i zaczął mówić, że jego gru­bo cio­sa­na w drew­nie sztu­ka daje tym ludziom nadzie­ję, zwra­ca się ku eko­lo­gii, prze­ma­wia gło­sem uci­śnio­nych, i mu się marzy, tak, marzy mu się, żeby ludzie poprzez jego sztu­kę cele­bro­wa­li nadej­ście Jezu­ska, i niech każ­da z tych szo­pek drew­nia­nych, pocho­wa­nych tu, na skra­ju lasu, jak koszycz­ki wiel­ka­noc­ne, znaj­dzie swo­je­go nowe­go wła­ści­cie­la, niech wszyst­kie zosta­ną roz­kra­dzio­ne! Wte­dy, w unie­sie­niu tej eufo­rii, spe­cjal­nie czy nie, ktoś wyjął świecz­kę z lam­pio­nu i umie­ścił ją na szop­ce. I kolej­ny, i kolej­ny, aż ogniem zaję­ła się pierw­sza szop­ka, potem dru­ga, trze­cia, pięt­na­sta…

Jesz­cze raz, chro­no­lo­gicz­nie. 25 wrze­śnia 2019. Śro­da. Imie­ni­ny Kle­ofa­sa i Aure­lii. Ten pierw­szy, świę­ty z legend, zdaw­ko­wo wspo­mnia­ny w Nowym Testa­men­cie, powstał jako zle­pek kil­ku posta­ci, nad­in­ter­pre­ta­cji wokół nich i chrze­ści­jań­skiej woli tra­gi­zo­wa­nia. Ta dru­ga, zło­ci­sta (aure­olus), ma daw­niej­szą jesz­cze tra­dy­cję, się­ga­ją­cą rzym­skiej ary­sto­kra­cji. O jej świę­tej imien­nicz­ce – św. Aure­lii z Agna­ni, a może tej z Raty­zbo­ny – wia­do­mo na tyle nie­wie­le, że nawet nie war­to snuć opo­wie­ści. 25 paź­dzier­ni­ka. Zachmu­rze­nie umiar­ko­wa­ne, prze­lot­ne opa­dy desz­czu. Od 14ºC na Pomo­rzu do 21ºC na Pod­kar­pa­ciu. 25 listo­pa­da. „Impe­ach­ment Trum­pa – będzie czy nie?” Nic z tego. 25 grud­nia. „Bóg nie umarł/ Bóg umrze” – pisze w wier­szu „Tra­jek­to­ria krzy­ża zakła­da” Julek Rosiń­ski, wywo­łu­jąc nie­tz­sche­ań­skie­go ducha. 25 stycz­nia. Sobo­ta. Nawró­ce­nie św. Paw­ła. Podob­no. Moż­li­we, że tyl­ko na potrze­by lite­rac­kie, żeby dobrze brzmia­ło w listach i kaza­niach. Poża­ry w Austra­lii pochło­nę­ły już 10 milio­nów hek­ta­rów i oko­ło pół miliar­da zwie­rząt. Licz­by, któ­re prze­ra­sta­ją wyobraź­nię, będą rosnąć. 25 mar­ca. Bra­ku­je odczyn­ni­ków z labo­ra­to­riach. W kra­ju, po okre­sie cał­ko­wi­te­go cha­osu, zaczy­na się zdal­na nauka, któ­ra potrwa przy­naj­mniej do koń­ca seme­strów. Zni­ka­my z kamer. Zosta­ją nasze awa­ta­ry. 25 maja. „Kam­pa­nia Andrze­ja Dudy na wira­żu”. Licz­ba ofiar śmier­tel­nych koro­na­wi­ru­sa prze­kro­czy­ła 200 tysię­cy. Mój Word nadal nie roz­po­zna­je tego sło­wa. 25 lip­ca. „Wyjąt­ko­wa książ­ka Nadzie­ja już do kupie­nia w każ­dej Bie­dron­ce”. 25 sierp­nia. 120. rocz­ni­ca śmier­ci Nie­tz­sche­go, o któ­rej mało kto pamię­ta. W mediach żegna­my Marię Janion. Ale są też inne cyta­ty: „Zio­bro roz­grze­sza Szu­mow­skie­go”, „Ostat­nie tygo­dnie przy­zwy­cza­iły nas, że co kil­ka dni pobi­ja­ny jest kolej­ny rekord licz­by zacho­ro­wań”. Co dalej, w jaką przy­szłość? Jak pisze w poże­gnal­no-eks­ta­tycz­nej ele­gii „hotel arła­mów” Jakub Sęczyk: „odpal­my więc świe­tli­ste heloł w gasną­ce eko­sys­te­my”, „odpal­my więc świe­tli­ste heloł w mil­czą­ce egzo­pla­ne­ty”. I skan­duj­my z poko­rą: nadzie­ja jest mat­ką, jest mat­ką, jest mat­ką.

O autorze

Jakub Skurtys

Ur. 1989, krytyk i historyk literatury; doktor literaturoznawstwa; pracuje na Wydziale Filologicznym UWr; autor książek o poezji najnowszej Wspólny mianownik (2020) oraz Wiersz… i cała reszta (2021).

Powiązania

Język łamanego oporu

wywiady / o książce Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Jaku­bem Pszo­nia­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kar­ni­ster Jaku­ba Pszo­nia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 paź­dzier­ni­ka 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 32 Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Ta ostatnia rozmowa

wywiady / o książce Jakub Skurtys Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa i Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 lip­ca 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 31 Paulina Pidzik

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 30 Marlena Niemiec

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Trzy­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 29 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 28 Jakub Pszoniak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Dwu­dzie­sty ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 25 Joanna Roszak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 26 Iwona Bassa

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 24 Zofia Bałdyga, Olga Niziołek, Aleksandra Wojtaszek

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Czołgacz, pełzacz, tropiciel

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­my­sła­wa Owczar­ka Kata­wo­tra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 27 Klaudia Pieszczoch

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 23 Roman Honet

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 22 Jacek Godek, Katarzyna Skórska, Elżbieta Sobolewska

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 21 Kacper Bartczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 20 Julian Tuwim (Aleksander Trojanowski)

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 19 Grzegorz Jankowicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dzie­więt­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 18 Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Osiem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 17 Karolina Kapusta

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Sie­dem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 16 Jerzy Jarniewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Szes­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 15 Janusz Rudnicki

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pięt­na­sy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 14 Hubert Zemler

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Hubert Zemler Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

(O)patrzenie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Ame­lii Żyw­czak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Dzieciom Matygi też (o tomie zemla vulgaris)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

High hopes

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gut­kow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 12 Julek Rosiński

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julek Rosiński

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Sztuczne (k)raje

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Miło­sza Fle­sza­ra, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 11 Jacek Dehnel

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jacek Dehnel Jakub Skurtys

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 10 Katarzyna Jakubiak

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Jakubiak

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Hooked

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 9 Tomek Gromadka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Tomek Gromadka

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Porzeczka, poziomka, nieczytelny podpis

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Joan­ny Łępic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 8 Miron Białoszewski (Jakub Pszoniak)

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 7 Marcin Mokry

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marcin Mokry

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 6 Karolina Sałdecka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Karolina Sałdecka

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Prometeusz i Neron podają sobie dłonie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gra­bia­ka, lau­re­ata 17. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Przyległość (uwagi o tomie cierpkie Marleny Niemiec)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 5 Przemysław Suchanecki

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 4 Laura Osińska

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Sześćdziesiąt na sześćdziesiąt

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Posło­wie Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Gesty zaufania i oddania

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 2 Nowe głosy z Polski: proza

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 3 Krzysztof Chronowski

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Krzysztof Chronowski

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 14 Elżbieta Łapczyńska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Elżbieta Łapczyńska Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (3)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­cia część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (2)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dru­ga część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 12 Kira Pietrek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kira Pietrek

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Patric­ka Leftwi­cha, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 11 Jerzy Jarniewicz

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Jerzy Jarniewicz

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 10 Agata Jabłońska

nagrania / stacja Literatura Agata Jabłońska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 9 Antonina Tosiek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał Mytnik

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Za kulisami poematu i w środku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Nie chcę śpiewać pieśni

wywiady / o książce Jakub Skurtys Julek Rosiński

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Jul­kiem Rosiń­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 6 Radosław Jurczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Radosław Jurczak

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 7 Kacper Bartczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kacper Bartczak

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 4 Agata Puwalska

nagrania / stacja Literatura Agata Puwalska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 5 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Szweda

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Zofii Kil­jań­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 3 Anna Adamowicz

nagrania / stacja Literatura Anna Adamowicz Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 2 Marta Sokołowska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marta Sokołowska

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Doktor Marlow i Pan Kurtz

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w prze­kła­dzie Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Bar­to­sza Hory­zy, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Niepokalanie początku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 lip­ca 2021 roku.

Więcej

O tym, co mogło zajść, gdyby zajść miało, tej nocy

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mon­do cane Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Pieśni niewinności i doświadczenia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Aga­ty Puwal­skiej haka!, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 mar­ca 2021 roku.

Więcej

Bezsilność i drżenie

wywiady / o książce Adam Kaczanowski Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Ada­mem Kacza­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Utra­ta, któ­ra zosta­nie wyda­na w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2021 roku.

Więcej

Wiersz niejedno zniesie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go Cia­ło wier­sza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 stycz­nia 2021 roku.

Więcej

Klasyka europejskiej poezji: Blake, Espriu, Todorović, Župančič

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Wyspa na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Bla­ke­’a, świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem Mir­jo­lu­ba Todo­ro­vi­cia, Kie­lich upo­je­nia Oto­na Župa­nči­ča oraz Skó­ra byka Salva­do­ra Espriu z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Jakub Korn­hau­ser, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Orskiej i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Nowe języki poezji

nagrania / stacja Literatura Jakub Skurtys

Zapis dys­ku­sji „Nowe języ­ki poezji” pro­wa­dzo­nej przez Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Przyszłość jest chmurą, przyszłość jest chwytem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rado­sła­wa Jur­cza­ka Zakła­dy holen­der­skie, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Ścieżki równoległe

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2019, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Serdeczny złotnik świata

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Oto­na Župa­nči­ča Kie­lich upo­je­nia, w wybo­rze, prze­kła­dzie i z posło­wiem Kata­ri­ny Šala­mun- Bie­drzyc­kiej, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 czerw­ca 2020 roku.

Więcej

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Orskiej oraz Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Kroniki ukrytej prawdy, Sroga zima oraz Biblia i inne historie

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere­’a Cal­der­sa, Sro­ga zima Ray­mon­da Quene­au i Biblia i inne histo­rie Péte­ra Náda­sa z udzia­łem Anny Sawic­kiej, Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, Anny Wasi­lew­skiej, Anny Kału­ży i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Strącanie w ogień

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Sucha­nec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2019 roku.

Więcej

Krótki traktat o urządzeniach (zapiski z lektury)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Nawo­ra­dio­wa Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Dziwny żywot kronikarza

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa, w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 lip­ca 2019 roku.

Więcej

Dalszy ciąg

wywiady / o książce Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 czerw­ca 2019 roku.

Więcej

Koniec antropocenu

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Ani­ma­lia Anny Ada­mo­wicz, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 13

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Że sensem bycia jest troska

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Dni powsze­dnie i świę­ta Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 paź­dzier­ni­ka 2018 roku.

Więcej

Osiemnaście tysięcy znaków

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2017, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 sierp­nia 2018 roku.

Więcej

Kinkyway

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sank­cje Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 30 kwiet­nia 2018 roku.

Więcej

Chiazm, czyli przepaść

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Raport wojen­ny Aga­ty Jabłoń­skiej, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

Radość filatelisty

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Histo­rie waż­ne i nie­waż­ne w prze­kła­dzie Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 maja 2011 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 13 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

I wszystkie długi zostaną spłacone

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 6 mar­ca 2017 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 31 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Stronami mitu, stronami zgrzytu (4LP box set)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybie­ga­nie z raju (2006–2012) Toma­sza Puł­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Ja, stróż latarnik

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Sta­cja wie­ży ciśnień Dawi­da Mate­usza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 26 lip­ca 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 17 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Zmęczony burz szaleństwem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Jarz­mo Prze­my­sła­wa Owczar­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2017 roku.

Więcej

Gazowana cykuta

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Jemioło

Roz­mo­wa Pio­tra Jemio­ły z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2017 roku.

Więcej

Czarna magia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Z tam­tej stro­ny ciszy Bole­sła­wa Leśmia­na w wybo­rze Jac­ka Guto­ro­wa, wyda­nej 8 listo­pa­da 2012 roku w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Pio­trem Maty­wiec­kim.

Więcej

Ja-składnia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa o poezji Kami­li Janiak. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Duchy Miasta są mi przychylne

wywiady / Jakub Skurtys Szymon Domagała-Jakuć

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Szy­mo­nem Doma­ga­łą-Jaku­ciem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Kąt zaangażowania

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

O formę, czyli wszystko

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Daj mi tam, gdzie mnie jeszcze nie było

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Esej Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

„To się tylko tak mówi”, czyli Nocne życie Bohdana Zadury

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Noc­ne życie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Złot­nie­ją­cy świat Marii Konop­nic­kiej roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

„Wild water kingdom timex show / jaki dziwny letargiczny trans”

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki poems Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Od obelisku do krawędzi skały. O dwóch przekładach z Heaneya

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Kole­jo­we dzie­ci Seamu­sa Heaneya.

Więcej

Proces marginalizacji, spychania i odpychania Inności

wywiady / o książce Jakub Skurtys Mateusz Kotwica

Z Jaku­bem Skur­ty­sem o książ­ce Saj­gon roz­ma­wia Mate­usz Kotwi­ca.

Więcej

Poezja nie jest już liryką

wywiady / o książce Jakub Skurtys Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Z Kac­prem Bart­cza­kiem o książ­ce Świat nie sca­lo­ny. Este­ty­ka, poety­ka, prag­ma­tyzm roz­ma­wia­ją Paweł Kacz­mar­ski i Jakub Skur­tys.

Więcej

„I to jest jakieś otwarcie na przyszłość” – Kacpra Bartczaka wstęp do poetyki pragmatystycznej

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

Poezja od-wiecznych przestrzeni. Cztery przymiarki do szkicu o Piotrze Matywieckim

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Zdar­te okład­ki (1965–2009) Pio­tra Maty­wiec­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 wrze­śnia 2009 roku.

Więcej

Nieskończenie długi poemat poza słowami

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Zdar­te okład­ki roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

„Wyjebane” jako pryzmat

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Julek Rosiński

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Jul­kiem Rosiń­skim, lau­re­atem kon­kur­su na „Wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne 2020”.

Więcej

Trajektoria krzyża zakłada

recenzje / KOMENTARZE Julek Rosiński

Autor­ski komen­tarz Jul­ka Rosiń­skie­go, lau­re­ata kon­kur­su na Wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne 2020.

Więcej