nie syn robotnika ale niedoszły
samobójca a w oczach swoich
wierszyn nie syn chłopki a doszły
samojebca a w oczach swych
gnojek nie wnuk elektryka a niedoszły
samouk a w oczach swoich doszły
niedouk nie wnuk sołtysa a lewe ręce
a w swoich oczach szkło zbitych dróg
nie ulubieniec pani od liczenia
a popychadło pani od języka
nie wnuk chłopki tej ważnej co pokonała
wiedźmę koniobójczą i tę koniojebną
a kucyk on weźmie swój ciężar na spacer
ten wiersz by dotrzeć samemu
nie wiedząc czy tato zrozumiesz gdy mama
w babę zaprosi cię i dziada
Czytałem sobie Powrót do Reims Didiera Eribona (Wydawnictwo KARAKTER) o bliskości i obcości francuskiego intelektualisty wobec rodziny z klasy ludowej i olśniło mnie, jak ja w swoim życiu poniekąd powtarzam jego schemat odcięcia się od korzeni i powrotu do źródeł. Poniekąd powtarzam, bo nie zostałem ani francuskim, ani nawet polskim intelektualistą, ale wyobcowałem się z rodziny przynajmniej na jakiś czas. A rodzina moja ludowa, ale z silną presją na awans do klasy średniej, co się zresztą udało, jak byłem już starszy. To są jakieś tajemnicze procesy społeczno-psychologiczne. To jest moja prywatna, polityczna, materialistyczna, genealogiczna mistyka/magia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
O autorze
Tomek Gromadka
Animator kultury, poeta, performer, dramaturg. Publikował w „Dialogu”, „Wakacie”, „Wizjach”, „Odrze”, „Stronie Czynnej”, „Helikopterze”, „Dwutygodniku”. Członek Grupy Performatywnej Chłopaki i Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Współtwórca Stołu Powszechnego w Warszawie. Prowadzi zajęcia „Pisanie co wtorek”. Laureat projektów Biura Literackiego „Połów. Poetyckie debiuty” oraz „Pierwsza książka wierszem”.
Czytanie z książki „Komunizm, gówno i może cię kocham” z udziałem Tomka Gromadki w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.
Czytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2020 z udziałem Sary Akram, Tomka Gromadki, Karoliny Kapusty, Julka Rosińskiego, Zuzanny Strehl i Niny Voytali w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
Rozmowa Przemysława Suchaneckiego z Tomkiem Gromadką, towarzysząca premierze książki Komunizm, gówno i może cię kocham, wydanej w Biurze Literackim 7 lutego 2022 roku.
Fragmenty zapowiadające książkę Komunizm gówno i może cię kocham Tomasza Gromadki, która ukaże się w Biurze Literackim 7 lutego 2022 roku.
Czytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2020 z udziałem Sary Akram, Tomka Gromadki, Karoliny Kapusty, Julka Rosińskiego, Zuzanny Strehl i Niny Voytali w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
Recenzja Anny Mochalskiej towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie debiuty 2020, która ukazała się w Biurze Literackim 26 lipca 2021 roku.
Rozmowa Anny Adamowicz i Patryka Kosendy towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie debiuty 2020, która ukazała się w Biurze Literackim 26 lipca 2021 roku.
Premierowy zestaw wierszy Sary Akram Mistrz Worda opanowuje podstawowe kompetencje soszjalu. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2020”.
Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Mistrz Worda opanowuje podstawowe kompetencje soszjalu Sary Akram, laureatki 15. edycji „Połowu”.