recenzje / ESEJE

Przepalone obwody

Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej,towarzysząca premierze książki Trupi bieg Benedeka Tottha w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 marca 2023 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Boha­te­ro­wie Tru­pie­go bie­gu Bene­de­ka Tot­tha to nasto­let­ni chłop­cy tre­nu­ją­cy pły­wa­nie. Są mło­dzi, lecz trud­no o bar­dziej mar­twych wewnętrz­nie boha­te­rów powie­ści. Niczym praw­dzi­we zom­bie w poszu­ki­wa­niu ludz­kie­go mię­sa, snu­ją się bez­na­dziej­nie i bez­myśl­nie w poszu­ki­wa­niu adre­na­li­ny. Każ­de doświad­cze­nie musi być moc­niej­sze od poprzed­nie­go, każ­de dozna­nie gwał­tow­niej­sze, bo na „tru­pim bie­gu” nie­wie­le może ich już poru­szyć.

Szko­ła, inten­syw­ne tre­nin­gi, chło­pac­kie wygłu­py – wszech­obec­na sza­rość i nuda, któ­ra tra­wi prze­peł­nio­ne nad­mia­rem ener­gii mło­de, sil­ne cia­ła. Pod oczy­wi­stym dowódz­twem naj­bo­gat­sze­go z kole­gów nasto­lat­ko­wie odda­ją się nie­ustan­ne­mu bodź­co­wa­niu swo­ich gotu­ją­cych się od emo­cji głów – alko­hol, nar­ko­ty­ki, prze­jażdż­ki samo­cho­dem bez pra­wa jaz­dy, fil­my por­no­gra­ficz­ne, strze­lan­ki, hor­ro­ry. Przy­cią­ga ich wszyst­ko, co bru­tal­ne i wul­gar­ne, chcą tyl­ko wciąż wię­cej. Ogłu­sze­ni tym wszyst­kim, coraz moc­niej obo­jęt­nie­ją – w prze­pa­lo­nych wszyst­kim, co da się palić, i przy­tło­czo­nych bru­tal­ny­mi obra­za­mi gło­wach, wyłą­cza­ją się neu­ro­ny lustrza­ne, pła­ty czo­ło­we odpo­wie­dzial­ne za empa­tię prze­sta­ją pra­co­wać. Odczu­wa­nie przy­jem­no­ści sta­je się prze­szło­ścią, nie ma cza­su na ana­li­zę wła­snych prze­żyć, inni ludzie sta­ją się nie­re­al­ni niczym posta­cie w grze, kto by się zatem przej­mo­wał ich uczu­cia­mi. Dziew­czy­ny i kobie­ty, nawet jeśli to mat­ki i sio­stry, w myślach mło­dych chłop­ców są tyl­ko przed­mio­ta­mi czy też po pro­stu poten­cjal­ny­mi aktor­ka­mi fil­mu por­no, bez wzglę­du na to, jak bar­dzo są dla nich pocią­ga­ją­ce – w grun­cie rze­czy spro­wa­dza­ją się do otwo­rów, w któ­re ze znu­dze­niem lub agre­sją moż­na wci­skać róż­ne czę­ści cia­ła. Są bowiem znie­czu­le­ni na wszyst­ko, zarów­no na to, co nega­tyw­ne, jak i na to, co pozy­tyw­ne. Real­ny jest tyl­ko gniew i potrze­ba kana­li­zo­wa­nia agre­sji. Gniew na co? Z jakie­go powo­du? Oni sami nie zada­ją sobie nawet tego pyta­nia.

Pro­zę Tot­tha prze­ni­ka smu­tek, poczu­cie nie­moż­li­wo­ści zawró­ce­nia z dro­gi, „tru­pi bieg” jest czymś, cze­go nie moż­na wyłą­czyć. Boha­te­ro­wie zosta­ją porów­na­ni do reki­nów – nie mogą się zatrzy­mać, jeśli prze­sta­ną pły­nąć z prą­dem, zgi­ną. Gdzieś w tle autor zary­so­wu­je nam gene­zę tego sta­nu w prze­mo­cy doro­słych – ojców, nauczy­cie­li, tre­ne­rów – i cho­ro­bli­wej obo­jęt­no­ści matek, któ­re sta­ra­ją się nie dostrze­gać spraw choć­by naj­bar­dziej oczy­wi­stych. Totth nie mówi tego wprost, ale obra­zo­wo wska­zu­je prze­ra­ża­ją­cy cię­żar odpo­wie­dzial­no­ści doro­słych za tych prze­cież prze­raź­li­wie mło­dych, znisz­czo­nych nie­mal na star­cie, ludzi.

Co może naj­bar­dziej ude­rza­ją­ce, kole­dzy nie pozo­sta­ją lojal­ni nawet wobec sie­bie nawza­jem, nie jed­no­czą ich ani wspól­ny szkol­ny los, ani te same spor­to­we cele, ani płyt­ka przy­jaźń pole­ga­ją­ca na nie­ustan­nym spę­dza­niu wspól­nie cza­su. Już na samym począt­ku powie­ści połą­czy ich też potrą­ce­nie pie­sze­go i uciecz­ka z miej­sca wypad­ku. Jeśli jed­nak ktoś myśli, że fabu­łę wypeł­nią wyrzu­ty sumie­nia oraz pró­by zapo­mnie­nia o kosz­mar­nym zda­rze­niu, to się myli. Totth dopie­ro bie­rze tutaj roz­bieg. Suge­ru­je czy­tel­ni­ko­wi jasno, że nie ma gra­nic bez­myśl­ne­go okru­cień­stwa. Głu­pie żar­ty, roz­bi­ja­nie witryn, drę­cze­nie młod­szych, prze­moc wobec dziew­czyn i sie­bie nawza­jem – to za mało, głód adre­na­li­ny coraz trud­niej nasy­cić, a poczu­cie bez­sen­su pozo­sta­je wszech­obec­ne.

Nar­ra­to­rem Tru­pie­go bie­gu jest jeden z chło­pa­ków nale­żą­cych do gru­py, tak samo sil­ny i okrut­ny, mają­cy jed­nak jesz­cze prze­bły­ski ludz­kich odru­chów, takich jak chęć wezwa­nia karet­ki do umie­ra­ją­ce­go czy lojal­ność wobec dobre­go kole­gi (choć tyl­ko cza­sa­mi). Jego mono­lo­gi są świet­nie skon­stru­owa­ny­mi obra­za­mi prze­mę­czo­ne­go, roz­e­mo­cjo­no­wa­ne­go, rzad­ko zupeł­nie trzeź­we­go umy­słu, a jego sny – peł­ne krwi, nagich kobiet i scen zapo­ży­czo­nych z fil­mów doku­men­tal­nych o zwie­rzę­tach – to woła­nie o pomoc, któ­re­go nikt nie usły­szy.

Na pozio­mie poety­ki tej powie­ści kon­cep­cja Tot­tha jest bar­dzo spój­na – w histo­rii wyczy­no­wych pły­wa­ków domi­nu­ją meta­fo­ry akwa­tycz­ne, a jego boha­te­rów raz po raz sym­bo­li­zu­ją reki­ny, wie­lo­ry­by, bez­rad­ne ryb­ki akwa­rio­we wyrzu­co­ne na suchy beton. Im dalej w fabu­łę, tym mniej pozo­sta­je dla nich powie­trza. Siła fizycz­na niko­go nie ura­tu­je, sen­su ani na lekar­stwo, powie­trza coraz mniej, obłęd nato­miast jest już bli­sko.

Uda­nym zabie­giem, na któ­ry pozwo­lił sobie autor, jest rów­nież zmia­na nar­ra­to­ra na samym koń­cu powie­ści – zroz­pa­czo­ny dziew­czę­cy głos uwy­dat­nia, jak bar­dzo boha­te­ro­wie mylą się, wyobra­ża­jąc sobie, że ich kole­żan­ki są rów­nie znie­czu­lo­ne jak one i mają podob­ne moty­wa­cje – nimi jed­nak rzą­dzi wyłącz­nie patriar­chal­ny przy­mus wal­ki o męską uwa­gę i akcep­ta­cję. Prze­ra­ża­ją­ce jest to, ile są w sta­nie dla niej znieść.

Strasz­nych rze­czy jest tutaj zresz­tą wie­le. Utoż­sa­mie­nie się z głów­nym boha­te­rem będzie tu jed­nak naj­więk­szą prze­stro­gą – nie łudź­my się, nawet jeśli to nie on doko­nał zbrod­ni, nie zna­czy jesz­cze, że moż­na czuć się przy nim bez­piecz­nie. Totth udo­wad­nia na każ­dym kro­ku, że niczych gra­nic nie moż­na być pew­nym, nawet wła­snych.

 

belka_2

O autorach i autorkach

Aleksandra Byrska

Urodzona w 1990 roku w Krakowie. Absolwentka filologii polskiej i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz logopedii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Krytyczka, bibliotekarka, poetka. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat intymności i skandalu w prozie polskiej po 2010 roku. Wiersze publikowała w „Małym Formacie”, „Wakacie”, „Salt Hill Journal” i „La Piccioletta Barca”. Mieszka w Myślenicach.

Powiązania

Wspólne podwórko

wywiady / o książce Aleksandra Byrska Iwona Bassa

Roz­mo­wa Iwo­ny Bas­sy i Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Zanurzenia

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Roz­cier­ki z zie­mi Char­lot­te van den Bro­eck w tłu­ma­cze­niu Olgi Nizio­łek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Narratorka z sąsiedztwa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Emi­ly fore­ver Marii Navar­ro Ska­ran­ger w tłu­ma­cze­niu Karo­li­ny Droz­dow­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 lute­go 2023 roku.

Więcej

Dyskomfort

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Świerzb Fríðy Ísberg w tłu­ma­cze­niu Jac­ka God­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021 z udzia­łem Iwo­ny Bas­sy, Alek­san­dry Byr­skiej, Bar­ba­ry Frą­czyk, Bar­to­sza Hory­zy, Zofii Kil­jań­skiej, Szy­mo­na Kowal­skie­go, Mir­ka Kuli­sza, Patry­ka Kul­py, Patric­ka Leftwi­cha, Oli Lewan­dow­skiej, Mar­ty Lipo­wicz i Ali­cji Sawic­kiej w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zelmer.

Więcej

Ostrzałka do noży, która śpiewa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histe­ria Yideum Kim w tłu­ma­cze­niu Lyn­na Suh, Ewy Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Literatura chroni nas przed zamknięciem we własnych głowach

debaty / ankiety i podsumowania Aleksandra Byrska

Odpo­wie­dzi Alek­san­dry Byr­skiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (poezja)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Letnim śniegiem i krwią

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Z kamie­nia i kości Béren­gère Cour­nut w tłu­ma­cze­niu Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Demontaż patriarchatu

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ostat­ni patriar­cha Najat El Hach­mi w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Wspólnota kobiet

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja Hały­ny Kruk w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

Głowa zaabordowana przez statek mózgowych piratów

wywiady / o pisaniu Aleksandra Byrska Zofia Kiljańska

Roz­mo­wa Alek­san­dry Byr­skiej z Zofią Kil­jań­ską, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Pal ogień całą swoją myją

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Myja Jaku­ba Wiśniew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 24 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Kalcyt

utwory / premiera w sieci z Połowu Aleksandra Byrska

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Alek­san­dry Byr­skiej Kal­cyt. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Kalcyt i multa

recenzje / KOMENTARZE Aleksandra Byrska

Autor­ski komen­tarz Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

A na wszystko śnieży popiół i brokat

wywiady / o pisaniu Aleksandra Byrska Ola Lewandowska

Roz­mo­wa Oli Lewan­dow­skiej z Alek­san­drą Byr­ską, lau­re­at­ką 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Obchodzi nas zeszłoroczny śnieg

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie­obec­ność Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Imperium Dzieci to cały świat

wywiady / o książce Aleksandra Byrska Marta Sokołowska

Roz­mo­wa Alek­san­dry Byr­skiej z Mar­tą Soko­łow­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Impe­rium Dzie­ci, któ­ra uka­zu­je się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 lip­ca 2021 roku.

Więcej

Taktyka meduz

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Addy Djørup Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Pisanie na śmierć i życie

recenzje / KOMENTARZE Benedek Totth

Autor­ski komen­tarz Bene­de­ka Tot­tha, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Tru­pi bieg w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Wściekłość i gniew

wywiady / o książce Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Roz­mo­wa Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej z Bene­de­kiem Tot­them, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Trupi bieg (2)

utwory / zapowiedzi książek Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Trupi bieg (1)

utwory / zapowiedzi książek Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej