Autorski komentarz Anny Podczaszy do wierszy z książki Wte i nazad.
Biuro Literackie
Punkt oparcia
1.
Można na głowie
stanąć i się nie oprzeć
uczuciu,
że barki twoje
co najwyżej
z chmur utkane
przestrzenie biorą na siebie.
2.
Stawiając siebie
na głowie opieram się
uczuciu,
że twoje barki
co najwyżej
wzruszenie
czynią – z chmur
utkanych przestrzeni sięgając.
Wszystko ustaje
Pora ustać. (Przestrzeń
nade mną i przestrzeń
pode mną.) Ruch
wczoraj, dzisiaj i obok
się ciągnie. I szumi.
Bezoparcia tyle ile
w domu skleconym
z samych balkonów.
To wszystko
mnie opuszcza.
Dom
Co widzę: dom, który się nagle w środku powiększa, spękane ściany i nieme wnętrza studni przed domem. Drżenie zegara, baranie skóry, trzy stare lampy. Jakieś przedmioty do użytkowania ciałem lub duchem. Wypijam kawę, herbatę. Wokół pagóry. To wszystko widzę. Lecz co się kurczy, gdy stanąć w progu, przecież nie znika. Kurczy się tylko. A ja stąd wyjdę. Za drzwiami ścieżki, które są długie a się nie dłużą. Nie mówię, całą drogę powrotną i nie chcę mówić, nie mam nic w głosie. Wypowiedziawszy z pewnością zdania i słowa, także chichoty, zawracam język. Jadłam i piłam, spałam, umyłam rzeczy, przykryłam głowę. Mogę stąd odejść. Nie mogę? Mogę?
Moją drugą książczynę otwiera wiersz „Punkt oparcia” – a jest to wiersz przewrotny. Tak przewrotny, że dla dodania sobie odwagi musiałam wziąć głęboki oddech nim go napisałam, bo jest to wiersz bardzo ironiczny również. W ogóle wszystkie wiersze z Wte i nazad pisałam albo na wdechu, albo na bezdechu, albo na wydechu, jak choćby „Wszystko ustaje” i zamykający książkę „Dom”. Ten ostatni jest o tyle dla mnie istotny, że zmierza do wyjścia, coś opuszcza, czegoś się zrzeka – bez żadnych zresztą pretensji czy histerii. A wychodząc gdzieś chyba wchodzi, w coś się pakuje. (Piszę „chyba” bo jestem asekuracyjna i muszę z tym żyć).
O autorze
Anna Podczaszy
ur. w 1972 r. Poetka, wykładowczyni w Centrum Kształcenia Językowego i Ustawicznego Kadr. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike za tomik danc (2000), który był jej poetyckim debiutem. W kolejnych latach opublikowała również zbiór wierszy Wte i nazad (2003) oraz Mniej, więcej (2007), a w 2018 r. również książkę z wierszami dla dzieci Grymasy. Życie między wierszykami. Mieszka w Legnicy.
Szkic Anny Podczaszy opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
Rozmowa Joanny Roszak z Anną Podczaszy, towarzysząca wydaniu książki Grymasy Anny Podczaszy, z ilustracjami Zuzanny Orlińskiej, która ukazała się w Biurze Literackim 26 listopada 2018 roku.
Fragment zapowiadający książkę Grymasy Anny Podczaszy, z ilustracjami Zuzanny Orlińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 26 listopada 2018 roku.
Fragment zapowiadający książkę Grymasy Anny Podczaszy, z ilustracjami Zuzanny Orlińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 26 listopada 2018 roku.
Krzysztof Siwczyk, Anna Podczaszy, Bohdan Zadura, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Machej oraz Tomasz Broda o tym, czy poezja to próba „dania w pysk światu”, czy może jego zmiany?
Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.
Rozmowa Anny Podczaszy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim o jego nowej książce Kochanka Norwida, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 26 maja 2014 roku.