recenzje / ESEJE

Recenzja Radości

Michał Szymański

Recenzja Michała Szymańskiego z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w „Zeszytach Literackich” w 2014.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Z Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim spra­wy mają się zupeł­nie ina­czej – łatwiej mówić o nim niż o jego poezji. Mło­dy poeta z Gdań­ska ma na swo­im kon­cie kil­ka tomi­ków i dwa albu­my nagra­ne z „fune­ral­no-cyr­ko­wym” zespo­łem Tru­pa Tru­pa. Nie lubi czy­tać na głos swo­ich wier­szy, uwa­ża bowiem, że nie do koń­ca nale­żą do nie­go – to gło­sy umar­łych, zamor­do­wa­nych, ska­to­wa­nych, cier­pią­cych, a on jest medium, któ­re udo­stęp­nia im nie­wiel­ką prze­strzeń osten­ta­cyj­nie anty-poetyc­kie­go wier­sza.

Wyda­ny w 2013 roku tomik Rado­ści podzie­lił kry­ty­ków. Jed­ni odczu­wa­li dresz­cze w obli­czu śmier­ci bru­tal­nie odar­tej z huma­ni­stycz­nych złu­dzeń, inni uty­ski­wa­li na efek­ciar­stwo i emo­cjo­nal­ny ter­ror. Nic dziw­ne­go. Lite­ra­tu­ra nie ma bez­po­śred­nie­go dostę­pu do śmier­ci i nigdy go mieć nie będzie. Udzie­la­nie gło­su umar­łym to jed­na z naj­trud­niej­szych form wyra­zu. Gdy wiersz mówi w imie­niu sze­ścio­let­niej żydow­skiej dziew­czyn­ki, łatwo o zarzut nie­etycz­nej uzur­pa­cji (wiersz-nagro­bek pt. Buzia Waj­ner, ur. 1937, zm. 1943). Czy­li o co? Poezja ma wybór: może dostoj­nie mil­czeć lub podą­żać dobrze prze­tar­tym szla­kiem wyra­ża­nia nie­wy­ra­żal­ne­go. Ale Grze­gorz Kwiat­kow­ski uro­dził się w 1984 roku i pro­blem „poezji po Oświę­ci­miu” to nie jest do koń­ca jego pro­blem. Bliż­szy niż Celan czy Róże­wicz jest mu Edgar Lee Masters i jego Umar­li ze Spo­on River. Sytu­ację poety – a bez roz­po­zna­nia tej sytu­acji Rado­ści zro­zu­mieć nie spo­sób – kom­pli­ku­je stan współ­cze­snej kul­tu­ry, któ­ra naj­chęt­niej wyda­ła­by „dekret / unie­waż­nia­ją­cy śmierć”. W dodat­ku mię­dzy poetą a jego boha­te­ra­mi zale­ga­ją zło­ża dzie­się­cio­le­ci, zło­gi dro­bia­zgo­wych inter­pre­ta­cji i ana­liz, papie­ry, dys­kur­sy, narzę­dzia, meto­dy, teo­rie, try­by, warun­ki i obostrze­nia. On chciał­by prze­żyć tam­to umie­ra­nie moż­li­wie bez­po­śred­nio, poczuć je na wła­snej skó­rze, lecz roz­mno­żo­ne wid­ma kry­ty­ków, naukow­ców, świad­ków zaty­ka­ją mu usta, wska­zu­ją, co powi­nien czuć, co myśleć, w gło­wie huczą gło­sy, że tak nie moż­na, tak nie wypa­da, to już było, tam­to pro­wa­dzi doni­kąd. Śmierć to nar­ra­cja. Śmierć to seman­tycz­ny brak. Śmierć obra­sta w meta­fi­zycz­ne piór­ka, w rytu­ały, zni­ka pod war­stwą sym­bo­li.

Grze­gorz Kwiat­kow­ski pra­gnie czy­stej esen­cji. Z wyra­cho­wa­ną naiw­no­ścią two­rzy poezję, któ­ra pró­bu­je się prze­bić na tam­tą stro­nę. Bez żad­nej ase­ku­ra­cji wejść w czy­jeś cia­ło. Poezję, któ­ra asce­tycz­ny­mi wer­sa­mi „tyl­ko” powta­rza śmierć. „Odcię­to jej gło­wę tępą piłą / i nikt nie wie gdzie zosta­ła pocho­wa­na / gdy­by to było prze­ry­so­wa­nie / albo este­tycz­na zaba­wa /ale: odcię­to jej gło­wę tępą piłą / i nikt nie wie gdzie zosta­ła pocho­wa­na” (Dora Dro­goj, ur. 1923 zm. 1941).


Recen­zja uka­za­ła się w „Zeszy­tach Lite­rac­kich” nr 4/2014. Dzię­ku­je­my Auto­ro­wi za wyra­że­nie zgo­dy na prze­druk.

O autorze

Michał Szymański

Urodzony w 1985 roku. Eseista, krytyk literacki, kulturoznawca. Publikuje w „Zeszytach Literackich”, „dwutygodniku.com”, „Tygodniku Powszechnym”. Jego teksty były tłumaczone na język litewski. Laureat stypendium im. Stanisława Lama (2014). Mieszka w Warszawie.

Powiązania

Dwanaście notatek o Jorie Graham

recenzje / ESEJE Michał Szymański

Recen­zja Micha­ła Szy­mań­skie­go z książ­ki Prze­świ­ty Jorie Gra­ham.

Więcej

Jacek czyta Jarosława

recenzje / ESEJE Michał Szymański

Recen­zja Micha­ła Szy­mań­skie­go z książ­ki Wiel­kie, pobru­dzo­ne, zachwy­co­ne zwie­rzę Jaro­sła­wa Iwasz­kie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się 3 mar­ca 2013 roku w Tygo­dni­ku Powszech­nym.

Więcej

„Słyszę o czyimś odejściu”, czyli na temat poezji Grzegorza Kwiatkowskiego

recenzje / ESEJE Rafał Derda

Recen­zja Rafa­ła Der­dy z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w „Heli­kop­te­rze”.

Więcej

Tylko jutro nie umiera nigdy – Radości Grzegorza Kwiatkowskiego

recenzje / ESEJE

Recen­zja Paw­ła Brzeż­ka z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 16 mar­ca 2014 roku w kwar­tal­ni­ku „Sza­fa”.

Więcej

Recenzja Radości

recenzje / ESEJE Wojciech Lada

Recen­zja Woj­cie­cha Lady z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w tygo­dni­ku „W Sie­ci”.

Więcej

Zamiast milczenia. O tomie Radości Grzegorza Kwiatkowskiego

recenzje / ESEJE Anna Spólna

Recen­zja Anny Spól­nej z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 15 maja 2013 roku w inter­ne­to­wej gaze­cie kul­tu­ral­nej „Salon Lite­rac­ki”.

Więcej

Benzyną

recenzje / ESEJE Emilia Konwerska

Recen­zja Emi­lii Kon­wer­skiej z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 1 mar­ca w 2013 roku w ser­wi­sie Art Papier.

Więcej

Radości Grzegorza Kwiatkowskiego. Współczujący grabarz padłych saren.

recenzje / ESEJE Jarosław Zalesiński

Recen­zja Jaro­sła­wa Zale­siń­skie­go z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 21 stycz­nia 2013 roku w Dzien­ni­ku Bał­tyc­kim.

Więcej

Na marginesie Radości

recenzje / ESEJE

Recen­zja Toma­sza Tyczyń­skie­go z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 4 kwiet­nia 2013 roku na blo­gu „Pro­win­cja Gom­bro­wicz”.

Więcej

Radości Grzegorza Kwiatkowskiego

recenzje / ESEJE Rafał Derda

Recen­zja Rafa­ła Der­dy z książ­ki Rado­ści Krzysz­to­fa Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w „Zeszy­tach Poetyc­kich”.

Więcej

Ogień podsycano śmieciami i benzyną

recenzje / ESEJE Przemysław Witkowski

Recen­zja Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w Ósmym Arku­szu Odry.

Więcej

Panorama Radości

recenzje / ESEJE Kinga Gąska

Recen­zja Kin­gi Gąski z książ­ki Rado­ści Grze­gorz Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Fun­da­cji Kar­po­wi­cza.

Więcej

Zło które nie mija. Radości Grzegorza Kwiatkowskiego

recenzje / ESEJE Marcin Sierszyński

Recen­zja Mar­ci­na Sier­szyń­skie­go z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w mie­sięcz­ni­ku „Inter-”.

Więcej

Recenzja Radości

recenzje / ESEJE Filip Łobodziński

Recen­zja Fili­pa Łobo­dziń­skie­go z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go.

Więcej

Ocalone z kontekstu

recenzje / ESEJE Katarzyna Bieńkowska

Recen­zja Kata­rzy­ny Bień­kow­skiej z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go.

Więcej

Recenzja Radości

recenzje / ESEJE Przemysław Gulda

Recen­zja Prze­my­sła­wa Gul­dy z książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go.

Więcej

Osobne milczenie. Wobec Radości Grzegorza Kwiatkowskiego

recenzje / IMPRESJE Paweł Paszek

Esej Paw­ła Pasz­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go.

Więcej

Biała książka

recenzje / IMPRESJE Radosław Kobierski

Esej Rado­sła­wa Kobier­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Rado­ści Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go.

Więcej

Ernst Becker-Lee / Walter Steiner

recenzje / KOMENTARZE Grzegorz Kwiatkowski

Komen­tarz Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go do wier­szy z tomu Rado­ści.

Więcej

Intuicja kieruje mnie w stronę Mastersa

wywiady / o książce Grzegorz Kwiatkowski Marcin Sierszyński

Roz­mo­wa Mar­ci­na Sier­szyń­skie­go z Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim o jego nowej książ­ce Rado­ści, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 stycz­nia 2014 roku.

Więcej