recenzje / KOMENTARZE

Schyłkiem przedwiośnia dziewięćdziesiątego czwartego

Konrad Góra

Autorski komentarz Konrada Góry, towarzyszący wydaniu książki Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Schył­kiem przed­wio­śnia dzie­więć­dzie­sią­te­go czwar­te­go wyrzu­co­no mnie z tech­ni­kum leśne­go w Mili­czu z wil­czym bile­tem do bran­żó­wek nie­pod­le­ga­ją­cych mini­ster­stwu edu­ka­cji (samo tech­ni­kum róż­ni­ło się od resz­ty tego uro­kli­we­go prze­cież mia­stecz­ka na gra­ni­cy ślą­sko-wiel­ko­pol­skiej tym, że do odo­ru roz­pła­ta­ne­go za żywo­ta, żywio­ne­go bło­tem kar­pia dokła­da­ło od sie­bie wszech­obec­ną woń lino­leum i pły­nu na wszy daw­ko­wa­ne­go jak w noc­le­gow­niach co powrót do inter­na­tu) i zło­ży­łem z głu­pia frant poda­nie o moż­li­wość dokoń­cze­nia roku szkol­ne­go w ole­śnic­kim tech­ni­kum pie­lę­gniar­skim, prak­tycz­nie pozba­wio­nym chłop­ców, zata­ja­jąc, rzecz jasna, roz­miar obie­gów­ki (szko­ły pie­lę­gniar­skie pod­le­ga­ły wów­czas pod mini­ster­stwa zdro­wia i spraw wewnętrz­nych), moty­wu­jąc je dowo­dem na poten­cjal­ną skru­pu­lat­ność moje­go umy­słu, zawie­ra­ją­cym się w bie­gu­no­wej róż­ni­cy ocen ze świa­dec­twa ósmo­kla­so­we­go: wyso­kich z pol­skie­go, mate­ma­ty­ki i bio­lo­gii, niskich z przed­mio­tów pobocz­nych; ku moje­mu zdu­mie­niu przy­ję­to mnie rze­czy­wi­ście warun­ko­wo na pół roku – po jakimś cza­sie dowie­dzia­łem się, że wyszło to w zasa­dzie z ini­cja­ty­wy trzecio‑, czwar­to­kla­so­wych uczen­nic, któ­re życzy­ły sobie moż­li­wo­ści ćwi­czeń na żywym fan­to­mie, i do tego byłem tam potrzeb­ny; któ­re­goś z pierw­szych dni tam na kory­ta­rzu czy w jed­nej z sal spa­dła ze ścia­ny gablo­ta z jaki­miś zdję­cia­mi o rato­wa­niu zadła­wio­nych, może opa­rzo­nych, krwa­wią­cych; pod­nio­słem ją i odwie­si­łem, ale wszyst­kie zdję­cia osu­nę­ły się ze szpi­lek, bez sło­wa więc otwo­rzy­łem ją i ukła­da­łem do zapa­mię­ta­ne­go porząd­ku, kie­dy sta­nął nade mną nauczy­ciel przy­spo­so­bie­nia obron­ne­go i powie­dział coś powąt­pie­wa­ją­cym tonem, odpo­wie­dzia­łem mu bez sym­pa­tii, potem prak­tycz­nie nie mie­li­śmy żad­nych rela­cji, nawet na lek­cjach – fan­to­mom nie sta­wia się zbyt­nich wyma­gań, kie­dy nagle, majem czy czerw­cem, zła­pał mnie na pustym kory­ta­rzu (nie mia­łem ety­ki, na czas reli­gii sie­dzia­łem w biblio­te­ce albo robi­łem, co chcia­łem, ze spa­niem na wyrzu­co­nych na strych mate­ra­cach włącz­nie) i, przy­parł­szy mnie do ścia­ny, wysy­czał jak gesta­po­wiec w pol­skim fil­mie:

– Pomy­li­łem się co do cie­bie – pamię­tam zapach jego per­fum i met­ki kieł­ba­sia­nej, nie pamię­tam wzro­stu, wyra­zu twa­rzy, roz­sta­wu oczu… – W czym? – spy­ta­łem, odpy­cha­jąc go ramie­niem. – No wła­śnie… – odpo­wie­dział, i ze ścia­ny huk­nął dzwo­nek, z klas wyszły dziew­czy­ny ze star­szych klas, o wymo­de­lo­wa­nych paznok­ciach, w koron­ko­wych gar­son­kach, w dys­tynk­cji, a nie­mal pod nimi, jak inne pię­tro ruszo­ne­go lasu, prze­my­ka­ły dziew­czę­ta-dzie­ci, swe­trza­ste, z apa­ra­ta­mi kory­gu­ją­cy­mi uzę­bie­nie, z nirva­ną i wło­cha­tym na ple­ca­kach, a ja stra­ci­łem go z oczu, i dziś nie poznał­bym go nawet na nagrob­ku ze zdję­cia z tam­tych lat, nie pamię­tam jego nazwi­ska, zda­je się, że było szcze­kli­we, nie­mal cze­skie, pamię­tam, że był majo­rem: i samą tę histo­rię zapo­mnia­łem na lata, choć nie­daw­no wró­ci­ła do mnie z absur­dal­nym poczu­ciem isto­ty; oto przy­śnił mi się czy raczej zapro­jek­to­wał nad ranem, już po śnie, mój wła­sny wiersz, nie powiem któ­ry, sto­ją­cy nade mną i nawet nic nie­mó­wią­cy, komu­ni­ku­ją­cy się samą ostro­ścią w spoj­rze­niu, nie­mym wyrzu­tem o tam­tej tre­ści, pomy­li­łem się co do cie­bie, to nie ty jesteś moim auto­rem, to ja jestem cie­bie, to ja cię stwo­rzy­łem, nie mam w tobie żad­ne­go opar­cia, jestem two­im opar­ciem, ja mówię tobą, języ­kiem obce­go, przez dzie­sięć lat sie­dem­dzie­siąt, osiem­dzie­siąt razy i raz tysiąc dwie­ście razy otwie­ram two­je usta, a ty wpy­chasz w nie chleb, wło­sy, zie­mię, cze­re­śnie, bób, chiń­ski maka­ron, poda­grycz­nik pode­bra­ny z zasob­ni­ka kosiar­ki, byle mnie uci­szyć, obró­cić kie­ru­nek gło­su, ale ci się nie uda, nie, módl się o to do zwie­rząt. 

O autorze

Konrad Góra

ur. w 1978 r. Za tom Pokój widzeń(2011) nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydał również książki Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem(2008), Siła niższa (full hasiok) (2012), Nie (2016) i Kalendarz majów (2019), który przyniósł mu nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. W 2020 r. ukaże się jego wybór wierszy Wojna (pieśń lisów). Autor wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek. Mieszka w Ligocie Małej i lasach.

Powiązania

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Justy­ny Bar­giel­skiej, Mag­da­le­ny Biel­skiej, Jac­ka Deh­ne­la, Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Julii Fie­dor­czuk, Kon­ra­da Góry, Łuka­sza Jaro­sza, Bar­to­sza Kon­stra­ta, Szcze­pa­na Kopy­ta, Joan­ny Lech, Agniesz­ki Mira­hi­ny, Joan­ny Muel­ler, Edwar­da Pase­wi­cza, Anny Pod­cza­szy, Toma­sza Puł­ki, Bian­ki Rolan­do, Rober­ta Rybic­kie­go, Paw­ła Sar­ny, Julii Szy­cho­wiak, Joan­ny Wajs, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Indi­go Tree pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Jestem najlepszym polskim poetą piszącym o zwierzętach

debaty / ankiety i podsumowania Konrad Góra

Odpo­wie­dzi Kon­ra­da Góry na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Czasu jest mało

wywiady / o książce Aleksander Trojanowski Jakub Sęczyk Konrad Góra

Roz­mo­wa Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go i Jaku­ba Sęczy­ka z Kon­ra­dem Górą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Kon­ra­da Góry Woj­na (pie­śni lisów), któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Wojna (pieśni lisów)

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Woj­na (pieśń lisów) Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Kalendarz majów

nagrania / stacja Literatura Konrad Góra

Czy­ta­nie z książ­ki Kalen­darz majów z udzia­łem Kon­ra­da Góry w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

O wyobcowaniu i rolnictwie

wywiady / o książce Aleksander Trojanowski Konrad Góra

Roz­mo­wa Kon­ra­da Góry z Alek­san­drem Tro­ja­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Par­kin­gi pod­ziem­ne jako mia­sta spo­tkań, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lute­go 2020 roku.

Więcej

O niezgodzie w literaturze

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Ramie­go Al-Asze­ka, Kon­ra­da Góry, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Jana Rojew­skie­go, Beaty Sta­siń­skiej i Mag­da­le­ny Riga­mon­ti w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Płynne, płynne; palne

wywiady / o książce Anna Adamowicz Konrad Góra

Roz­mo­wa Anny Ada­mo­wicz z Kon­ra­dem Górą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Kalen­darz majów Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 14 maja 2019 roku.

Więcej

A ty jesteś ich

recenzje / KOMENTARZE Konrad Góra

Autor­ski komen­tarz Kon­ra­da Góry do książ­ki Kalen­darz majów, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 14 maja 2019 roku.

Więcej

Kalendarz majów

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Kalen­darz majów Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 maja 2019 roku.

Więcej

Pozostaje tylko miłosierdzie

wywiady / o książce Dawid Mateusz Konrad Góra Robert Rybicki

Roz­mo­wa Kon­ra­da Góry i Dawi­da Mate­usza z Rober­tem Rybic­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pod­ręcz­nik nauko­wy dla oni­ro­nau­tów (1998–2018), wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 mar­ca 2018 roku.

Więcej

Nie

nagrania / stacja Literatura Konrad Góra

Czy­ta­nie z książ­ki „Nie” z udzia­łem Kon­ra­da Góry i Wojt­ka Baj­dy w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Opowieść o pustym koszu (czyta Konrad Góra)

dzwieki / RECYTACJE Anna Świrszczyńska Konrad Góra

Wiersz z tomu Kona ostat­ni czło­wiek, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „44. Poezja Pol­ska od nowa” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Wiersz na święta: Idź do Korwina

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Pre­mie­ro­wy wiersz z kolej­nej książ­ki Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim w 2018 roku.

Więcej

Jeszcze nikt nie oślepł od odwracania wzroku*

wywiady / o książce Dawid Mateusz Konrad Góra

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Kon­ra­dem Górą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2016 roku.

Więcej

Nigdy dotąd

recenzje / KOMENTARZE Konrad Góra

Autor­ski komen­tarz Kon­ra­da Góry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nie, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2016 roku.

Więcej

Przez frontowe okno

dzwieki / RECYTACJE Konrad Góra

Wiersz z tomu Poeci na nowy wiek, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Detektor metali

nagrania / złodzieje wierszy Konrad Góra

Zdo­byw­ca głów­nej nagro­dy w VI edy­cji kon­kur­su „Nakręć wiersz”. Klip na pod­sta­wie wier­sza Kon­ra­da Góry pod tytu­łem „Mat­ki Boskiej Rzeź­nej”.

Więcej

Wrzeszczymy

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nie: fragment 4

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Nie Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nie: fragment 3

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Nie Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nie: fragment 1

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Nie Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nie: fragment 2

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Nie Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Najgorszy jest język (fragment)

recenzje / ESEJE Konrad Góra

Frag­ment posło­wia Kon­ra­da Góry do wybo­ru wier­szy Anny Świrsz­czyń­skiej Kona ostat­ni czło­wiek.

Więcej

Preparaty

recenzje / ESEJE Konrad Góra

Recen­zja Kon­ra­da Góry z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O Wszystkich radiostacjach związku radzieckiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Kon­ra­da Góry, Kor­ne­lii Pie­li, Rado­sła­wa Wiśniew­skie­go oraz Kami­la Zają­ca.

Więcej

Czasu jest mało

wywiady / o książce Aleksander Trojanowski Jakub Sęczyk Konrad Góra

Roz­mo­wa Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go i Jaku­ba Sęczy­ka z Kon­ra­dem Górą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Kon­ra­da Góry Woj­na (pie­śni lisów), któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Módl się do zwierząt

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Kon­ra­da Góry Woj­na (pie­śni lisów), któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Wojna (pieśni lisów)

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Woj­na (pieśń lisów) Kon­ra­da Góry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Módl się do zwierząt

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Kon­ra­da Góry Woj­na (pie­śni lisów), któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Schyłkiem przedwiośnia dziewięćdziesiątego czwartego

recenzje / KOMENTARZE Konrad Góra

Autor­ski komen­tarz Kon­ra­da Góry, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Woj­na (pie­śni lisów), któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Punkty wspólne, punkty odniesienia

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz i Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Kon­ra­da Góry i Szcze­pa­na Kopy­ta, pre­zen­tu­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­ną w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

O poezji Konrada Góry

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Poeta, któ­ry mówi swo­ją praw­dę, nie ma potrze­by oglą­da­nia się wstecz, nie pro­wa­dzi go koniecz­ność kon­fron­to­wa­nia swo­je­go komu­ni­ka­tu wobec inne­go.

Więcej