recenzje / IMPRESJE

Sebyła. Wojna zabrała mu życie, ale oszczędziła archiwum

Wojciech Bonowicz

Esej Wojciecha Bonowicza towarzyszący premierze książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

To nie­praw­do­po­dob­ne: zacho­wa­ło się nie­mal wszyst­ko – od naj­wcze­śniej­szych utwo­rów i rysun­ków, przez obszer­ny zbiór zdjęć i ręko­pi­sów, po listy pisa­ne tuż przed wyru­sze­niem na front. Jest cała kore­spon­den­cja z cza­su, gdy był redak­to­rem „Kwa­dry­gi”, a potem „Zet”; o publi­ka­cję w tych pismach zabie­ga­li wszy­scy, któ­rzy chcie­li w lite­ra­tu­rze coś zna­czyć. „Jest to tro­chę po cham­sku bić w oczy swo­je­mi wer­sa­mi i Pana zanu­dzać”, pisał do Wła­dy­sła­wa Seby­ły Cze­sław Miłosz, wysy­ła­jąc mu w mar­cu 1932 r. dwa utwo­ry. Wszyst­ko się zacho­wa­ło; kamie­ni­ca na Brze­skiej, w któ­rej miesz­ka­li Seby­ło­wie, szczę­śli­wie oca­la­ła wśród bom­bar­do­wań i ostrza­łu. Potem przez lata wdo­wa po poecie, Sabi­na, czu­wa­ła nad tym, żeby nic z cen­ne­go zbio­ru nie zgi­nę­ło. I nie zgi­nę­ło. Brak jedy­nie ory­gi­na­łów dwóch pocz­tó­wek wysła­nych ze Sta­ro­biel­ska.

Ze wzglę­du na oko­licz­no­ści śmier­ci Seby­ła był po woj­nie ska­za­ny na zapo­mnie­nie. Ale wyma­zać zupeł­nie jego nazwi­ska nie było spo­so­bu. Poja­wiał się we wspo­mnie­niach o Gał­czyń­skim, o „kwa­dry­gan­tach”, o mię­dzy­wo­jen­nej War­sza­wie. W krę­gu jego lite­rac­kich zna­jo­mych było wie­lu lewi­cu­ją­cych auto­rów, któ­rzy w PRL‑u cie­szy­li się przy­chyl­no­ścią władz. W 1960 r. Sabi­nie Seby­ło­wej uda­ło się wydać książ­kę wspo­mnień „Okład­ka z pega­zem”. Ska­za­ny na noc, egzy­sto­wał w pół­mro­ku, na mar­gi­ne­sach, któ­re – zwłasz­cza po roku 1980 – zaczę­ły coraz bar­dziej inte­re­so­wać bada­czy dwu­dzie­sto­wiecz­nej lite­ra­tu­ry. Nie­ste­ty, zerwa­ne­go kon­tak­tu z czy­tel­ni­ka­mi już nie odzy­skał; kon­se­kwent­nie upo­mi­nał się o pamięć o nim Miłosz, tak­że inni poświad­cza­li, że był jed­nym z naj­wy­bit­niej­szych poetów dwu­dzie­sto­le­cia mię­dzy­wo­jen­ne­go. Ale zmia­ny, któ­re doko­ny­wa­ły się w języ­ku poezji, spra­wia­ły, że dystans mię­dzy współ­cze­snym czy­tel­ni­kiem a dzie­łem Seby­ły sta­le się powięk­szał.

W Muzeum Lite­ra­tu­ry w War­sza­wie moż­na do 19 maja oglą­dać poświę­co­ną mu wysta­wę. Na pla­ka­cie, któ­ry ją rekla­mu­je, umiesz­czo­no zdję­cie poety strze­la­ją­ce­go z małe­go kara­bin­ku. Zosta­ło wyko­na­ne w Pary­żu w czerw­cu 1931 r. na Wysta­wie Kolo­nial­nej; cel­ny strzał uru­cha­miał migaw­kę i w ten spo­sób otrzy­my­wa­ło się pamiąt­ko­wą foto­gra­fię. Para­doks losu Seby­ły pole­gał na tym, że jako czło­wiek o zde­cy­do­wa­nie pacy­fi­stycz­nych prze­ko­na­niach dużą część życia spę­dził w mun­du­rze i z bro­nią w ręku, brał udział w dwóch woj­nach i jed­nym powsta­niu, i zgi­nął jako żoł­nierz. Nie cier­piał woj­sko­we­go dry­lu; powo­ła­ny do służ­by pod koniec lat dwu­dzie­stych, pisał do żony: „Będę się chy­ba bun­to­wał przez cały czas poby­tu w woj­sku i znie­na­wi­dzę armię i mili­ta­ryzm w ogó­le jesz­cze gorzej, niż dotąd nie­na­wi­dzi­łem”. Mimo to dzie­sięć lat póź­niej znów wło­żył mun­dur. Wyje­chał na woj­nę, nie zdą­żyw­szy poże­gnać się z rodzi­ną. W mar­cu 1940 r. pisał z obo­zu, jak sobie radzi z przy­mu­so­wą bez­czyn­no­ścią. „Czy­tam tro­chę, po rosyj­sku i ukra­iń­sku, gram w sza­chy, roz­ma­wiam i roz­my­ślam. Cza­sem słu­cham muzy­ki przez radio, któ­ra tu jest dobra, ale – dziw­ne to dosyć – bar­dzo mi cięż­ko słu­chać, choć jak wiesz, bar­dzo lubię muzy­kę. Następ­ną kart­kę napi­szę, praw­do­po­dob­nie, w kwiet­niu…”.

Ostat­nia część wysta­wy nosi tytuł „Lustra”. Poświę­co­na zosta­ła Sabi­nie i Witol­do­wi Seby­łom (rodzi­ce nazy­wa­li syna „Maciu­siem”, ale na chrzcie jako pierw­sze otrzy­mał imię Witold). Naj­bliż­si domy­śla­li się, co sta­ło się z poetą, ale mimo to cze­ka­li na jego powrót. 4 listo­pa­da 1943 r. Sabi­na zapi­su­je w dzien­ni­ku: „Uro­dzi­ny Macie­ja. (…) Przy­szedł do mnie, oparł pal­ce rąk o moje ramio­na i powie­dział, nawet spo­koj­nie: Wiesz mamo, że ja wciąż widzę ojca, któ­re­mu strze­la­ją w kark”. Śmierć ojca sta­je się począt­kiem dra­ma­tu syna, któ­re­go domy­śla­my się tyl­ko, spo­glą­da­jąc na zdję­cie mat­ki i Witol­da zro­bio­ne w latach sześć­dzie­sią­tych. Dwo­je zre­zy­gno­wa­nych ludzi, smut­no patrzą­cych przed sie­bie. Pocz­tów­ki ze Sta­ro­biel­ska zacho­wa­ły się jedy­nie w foto­ko­piach. Co sta­ło się z ory­gi­na­ła­mi? Pani Mał­go­rza­ta, któ­ra opro­wa­dza mnie po wysta­wie, mówi, że nikt nie wie. Może wdo­wa po poecie powie­rzy­ła je komuś, by je prze­cho­wał? Może – sta­ran­nie wcze­śniej sko­pio­waw­szy – znisz­czy­ła? A może kaza­ła wło­żyć je sobie do trum­ny?


Tekst opu­bli­ko­wa­ny w „Tygo­dni­ku Powszech­nym” Nr 15 (3327) z 14 kwiet­nia 2013. Dzię­ku­je­my auto­ro­wi i redak­cji za wyra­że­nie zgo­dy na prze­druk.

O autorze

Wojciech Bonowicz

Urodzony 10 stycznia 1967 roku w Oświęcimiu. Poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich "Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom Pełne morze (2007). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię Tischner (2001) oraz Pełne morze (2007). Tom Echa (2013) nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" (jako felietonista) i miesięcznikiem "Znak". Mieszka w Krakowie.

Powiązania

Poezja „szkieletu”, ogołocenia

recenzje / ESEJE Wojciech Bonowicz

Recen­zja Woj­cie­cha Bono­wi­cza, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze pre­mie­rze książ­ki Do środ­ka Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Samochód na babilońskich numerach

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Julia Szychowiak Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Julii Szy­cho­wiak pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Rozmowy rodzinne po latach

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Mariusz Grzebalski Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mariu­sza Grze­bal­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Wieczór, Center, Piasek, Kruki, Występek, Wzgórze

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Szkic Woj­cie­cha Bono­wi­cza opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Wiersze ludowe i Konwalia

dzwieki / WYDARZENIA Adam Wiedemann Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Woj­cie­cha Bono­wi­cza i Ada­ma Wie­de­man­na pod­czas festi­wa­lu Port Legni­ca 2001.

Więcej

Pozytywki i marienbadki

nagrania / między wierszami Różni autorzy

O twór­czo­ści Andrze­ja Sosnow­skie­go wypo­wia­da­ją się Woj­ciech Bono­wicz, Jacek Guto­row, Anna Kału­ża, Joan­na Orska, Piotr Śli­wiń­ski, Kamil Zając.

Więcej

Poeci: Marcin SENDECKI

nagrania / między wierszami Marcin Sendecki Wojciech Bonowicz

Odci­nek nowe­go pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Mar­ci­nem Sen­dec­kim.

Więcej

Katastrofa jest zasadą świata

wywiady / o książce Marek Doskocz Wojciech Bonowicz

Roz­mo­wa Woj­cie­cha Bono­wi­cza z Mar­kiem Dosko­czem.

Więcej

Dialog w ciemności – posłowie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autor­ski komen­tarz Woj­cie­cha Bono­wi­cza do książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły.

Więcej

Dwa wiersze z komentarzami

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Komen­tarz Woj­cie­cha Bono­wi­cza do wier­szy „Jesz­cze raz” i „Świa­tecz­ne popo­łu­dnie” pocho­dzą­cych z książ­ki Echa.

Więcej

Kraść bezceremonialnie, nie spodziewać się profitów

wywiady / o książce Marcin Baran Wojciech Bonowicz

Z Woj­cie­chem Bono­wi­czem o książ­ce Echa roz­ma­wia Mar­cin Baran.

Więcej

Dialog w ciemności – posłowie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autor­ski komen­tarz Woj­cie­cha Bono­wi­cza do książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 lute­go 2012.

Więcej

O Przygodach przyrody

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Tomasz Fijałkowski Wojciech Bonowicz

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Anny Kału­ży oraz Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Hieny, Pickpocket

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autor­ski komen­tarz Woj­cie­cha Bono­wi­cza do wier­szy z książ­ki Hur­tow­nia ran i Wier­sze ludo­we.

Więcej

O Białym tygodniu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Rafa­ła Sko­niecz­ne­go, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Jaro­sła­wa Nowo­sa­da.

Więcej

Lekcja Różewicza

recenzje / NOTKI I OPINIE Wojciech Bonowicz

Nota Woj­cie­cha Bono­wi­cza o książ­ce nauka cho­dze­nia / gehen ler­nen Tade­usza Róże­wi­cza.

Więcej

O Po sobie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Pio­tra Kępiń­skie­go, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło.

Więcej

Albo-albo, Znaleźli o świcie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autor­ski komen­tarz Woj­cie­cha Bono­wi­cza do wier­szy z książ­ki Wybór więk­szo­ści i Wier­sze z oko­lic.

Więcej

Powinno mówić niewyrażalne

wywiady / o książce Kuba Mikurda Wojciech Bonowicz

Roz­mo­wa Kuby Mikur­dy z Woj­cie­chem Bono­wi­czem.

Więcej

Czytajcie sami

recenzje / ESEJE Roman Honet

Recen­zja Roma­na Hone­ta z książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły w wybo­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Dialog w ciemności – posłowie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autor­ski komen­tarz Woj­cie­cha Bono­wi­cza do książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły.

Więcej

Jesteśmy gnojem mój bracie (czyta Wojciech Bonowicz)

dzwieki / RECYTACJE Władysław Sebyła

Wiersz z książ­ki Dia­log w ciem­no­ści, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tade­usz Nowak, Maria Paw­li­kow­ska-Jasno­rzew­ska, Wła­dy­sław Seby­ła” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2012.

Więcej

Wola dnia. Uwagi o poezji Władysława Sebyły

recenzje / ESEJE Paweł Tański

Recen­zja Paw­ła Tań­skie­go z książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły w wybo­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Dwa tomiki i antologia

recenzje / IMPRESJE Tadeusz Dąbrowski

Esej Tade­usza Dąbrow­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły w wybo­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Dialog w ciemności – posłowie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autor­ski komen­tarz Woj­cie­cha Bono­wi­cza do książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 lute­go 2012.

Więcej

Czytajcie sami

recenzje / IMPRESJE Roman Honet

Esej Roma­na Hone­ta towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły w wybo­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

„Pół świata nas / nienawidzi. / Drugie pół to my”, czyli esencja i ekstaza w ogrodzie detali

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z książ­ki Echa Woj­cie­cha Bono­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się 20 grud­nia 2013 roku na stro­nie Biblio­te­ka Mło­de­go Czło­wie­ka.

Więcej

Powrót podmiotu odłożony

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Pol­skie zna­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Alt + a i inne polskie znaki Wojciecha Bonowicza

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recen­zja Mar­ci­na Jurzy­sty z książ­ki Pol­skie zna­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Polska: tyle, ile znaczy z perspektywy dżdżownicy

recenzje / IMPRESJE Przemysław Rojek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Roj­ka z książ­ki Pol­skie zna­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Nie (wy)obrażać sobie za wiele…

recenzje / IMPRESJE Konrad Wojtyła

Recen­zja Kon­ra­da Woj­ty­ły z książ­ki Pol­skie zna­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Notatki o nowej książce Wojtka Bonowicza

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

O Hurtowni ran i Wierszach ludowych

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Wiedemann Karol Maliszewski Marcin Świetlicki

Komen­ta­rze Ada­ma Wie­de­man­na, Mar­ci­na Świe­tlic­kie­go, Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

O Wyborze większości i Wierszach z okolic

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Ada­ma Wie­de­man­na, Maria­na Sta­li, Artu­ra Gra­bow­skie­go, Rado­sła­wa Kobier­skie­go, Karo­la Mali­szew­skie­go, Rafa­ła Rża­ne­go.

Więcej

Znaki dla odważnych

recenzje / ESEJE Marian Stala

Recen­zja Maria­na Sta­li z książ­ki Peł­ne morze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Znaki wspólnoty

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Peł­ne morze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rza Jac­ka Guto­ro­wa, Jaro­sła­wa Borow­ca, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Maria­na Sta­li, Pio­tra Kępiń­skie­go i Kuby Mikur­dy.

Więcej