Rozrachunek z teraźniejszością
recenzje / ESEJE Dominik BorowskiRecenzja Dominika Borowskiego z książki Tadeusza Pióry Powązki, która ukazała się w kieleckim magazynie kulturalnym „Projektor”.
WięcejRecenzja Dominika Borowskiego książki Mów Sławomira Elsnera, która ukazała się w wersji elektronicznej nakładem Biura Literackiego 18 września 2017 roku.
Bardzo często biorąc do ręki tomik poetycki spodziewamy się, że znajdziemy w nim wiele rozbudowanych metafor. Niektórzy z nas boją się, że przeoczą konteksty „przytwierdzone” do wiersza
czy nie odkryją wszystkich znaczeń, które przekazuje poeta. Takie podejście nie sprawdzi się jednak
w przypadku najnowszego zbioru poetyckiego, mieszkającego w Irlandii Sławomira Elsnera.
Mowa tutaj oczywiście o tomiku Mów, wydanym przez Biuro Literackie. Poeta proponuje w nim
lirykę bliską odbiorcy. Prostymi słowami, choć nie rezygnując z metafor, stara się opisać własne doświadczenia, zdiagnozować codzienność i zgłębić problemy współczesnego człowieka. Jego poetycki wywód staje się zapisem wypowiadanych swobodnie słów, co zapowiada już sam tytuł i okładka. „Mów” możemy traktować jako pewną zasadę, jakiej chce przestrzegać podmiot liryczny. Uzupełnia to sposób jego zapisu, który tworzy graficzne przedstawienie ust.
Co dokładnie wychodzi z ust podmiotu lirycznego? Jednym z obszarów jest jego prywatność. „Ja” liryczne próbuje tutaj zmagać się z własną biografią, co potwierdza rekonstrukcja chwil związanych ze śmiercią ojca czy z egzaminami maturalnymi. To z pewnością ważne momenty w życiu, które musiały pozostawić trwały ślad w pamięci. Oprócz spraw osobistych, poeta tematem swoich rozważań czyni kondycję współczesnego człowieka. W utworze „Rutyna” – przykładowo – zwraca uwagę na monotonię naszych czynów, podążanie wciąż tymi samymi, utartymi ścieżkami, monotonię, która czyni nas niezauważalnymi. Niepewny człowiek wyraźnie akcentuje, że znajduje się dzisiaj „w ciemności”, w stanie jakiegoś zagubienia. Jednak w tej ponurej wizji przebłyskuje Nadzieja, że to wszystko może się zmienić.
Zadziwiający jest tutaj spokój, z jakim mówi podmiot liryczny. Jego postawę cechuje zdystansowanie, które być może pozwala na bardziej wnikliwą analizę rzeczywistości. Można go zatem postrzegać, jak poetę-badacza, dla którego nie własne emocje są ważne, a prawda o świecie.
Sięgając po tomik poetycki Mów trzeba nastawić się na wysłuchanie wyważonego poetyckiego monologu. Będzie to chwila zadumy, refleksji. Nie na tym jednakże kończy się spotkanie z poezją Elsnera. Poeta w tytule prowokuje do zabrania głosu. Odważysz się czytelniku?
Urodzony w 1989 roku, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ, nauczyciel akademicki, nauczyciel języka polskiego, naukowo zajmuje się literaturą dla młodzieży i dydaktyką (autor 30 artykułów naukowych), mieszka w Krakowie.
Recenzja Dominika Borowskiego z książki Tadeusza Pióry Powązki, która ukazała się w kieleckim magazynie kulturalnym „Projektor”.
WięcejRecenzja Dominika Borowskiego z książki świat był mój Romana honeta, która ukazała się w lipcu 2014 roku w Kieleckim Magazynie Kulturalnym „Projektor”.
WięcejRecenzja Macieja Krzyżana książki Mów Sławomira Elsnera, która ukazała się w wersji elektronicznej nakładem Biura Literackiego 18 września 2017 roku.
WięcejRozmowa Aleksandry Olszewskiej ze Sławomirem Elsnerem, towarzysząca premierze książki Mów, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2016 roku.
WięcejRecenzja Marcina Jurzysty, towarzysząca premierze książki Mów Sławomira Elsnera, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2016 roku.
WięcejKomentarz Sławomira Elsnera w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Mów, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2016 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Mów Sławomira Elsnera, która ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejFragment zapowiadający książkę Mów Sławomira Elsnera, która ukaże się w Biurze Literackim.
Więcej