
Bez wyobraźni. Co dalej z literaturą polską?
debaty / ankiety i podsumowania Beata StasińskaGłos Beaty Stasińskiej w debacie „Przyszłość literatury”.
WięcejImpresja Beaty Stasińskiej na temat prozy Małgorzaty Bożek, wyróżnionej w ramach projektu „Przed debiutem prozą 2024”
Krótkie prozy Małgorzaty Bożek przypominałyby Szczeliny istnienia Jolanty Brach-Czainy, gdyby nie język, wyobraźnia, nieoczywiste poczucie humoru i potrzeba uwalniającej od normy fantazji autorki, które z doświadczenia porodu, macierzyństwa, kobiecości rezygnującej z roli matki, ojcostwa, ale niepewnego i wiecznie niedojrzałego, narodzin ze znakiem równości między przyjściem na świat człowieka i istoty nieludzkiej czyni opowieść rozedrganą w znaczeniach, czasami przewrotną, na granicy buntu lub cichej niezgody. A wszystko to utrzymane jest w warstwie słownej, mieniącej się znaczeniami, nigdy nieoczywistej, dalekiej od stereotypu lub ideologicznej sztancy. A jednak bardzo wyzwolonej, bardzo feministycznej i bardzo literackiej. Literatura na wolności.
Wydawczyni, redaktorka. Współzałożycielka i przez lata redaktorka naczelna wydawnictwa W.A.B., wspólnik spółki Grupy Wydawniczej Foksal. Wyróżniona m.in. odznaką „Zasłużony działacz kultury”, francuskim orderem Kawalera Zasługi, tytułem „Kreator kultury” przyznawanym przez tygodnik „Polityka” oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.