recenzje / ESEJE

Szczera róża

Bogusław Kierc

Esej Bogusława Kierca towarzyszący wydaniu książki Rafała Wojaczka Prawdziwe życie bohatera, która ukazała się w Biurze Literackim 11 maja 2020 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Wyda­je mi się jed­nym z naj­pięk­niej­szych wier­szy Rafa­ła Wojacz­ka. Taka egzal­to­wa­na aksjo­lo­gia może śmie­szyć. Pew­nie powi­nien bym, zamiast takie­go wyzna­nia, docie­kli­wie zana­li­zo­wać tekst, uwy­dat­nić jego topo­sy i tro­py wyobraź­ni, odsło­nić utaj­nie­nia ero­ty­ki auto­ra.

No tak, ale moje rela­cje z tym wier­szem są nad wyraz oso­bi­ste, rzekł­bym: nie­bez­piecz­nie oso­bi­ste. Uoso­bio­ny począ­tek poezji jest mi feno­me­nem tak bli­skim i for­mu­łu­ją­cym mnie, że mógł­bym powie­dzieć, że nie­mal wszyst­kie moje tak zwa­ne (jak u Joyce’a) epi­fa­nie są kon­se­kwen­cją spo­tka­nia z uoso­bio­nym począt­kiem poezji.

Cie­ka­we, czy gdy­bym zwró­cił się do któ­rejś z tych osób, któ­re mam za począ­tek poezji, przy­ję­ły­by moją wdzięcz­ność (i uta­jo­ną ado­ra­cję) za coś kon­kret­nie oczy­wi­ste­go w docze­snej wymia­nie darów. Chy­ba nie. A sam pew­nie uzna­ny był­bym za sen­ty­men­ta­li­stę, uwie­dzio­ne­go natchnie­niem zesła­nym przez wizję ucie­le­śnio­ną w powa­bie tych upo­sta­cio­wań abs­trak­cyj­nych pojęć Miło­ści. Bo począ­tek poezji (Począ­tek Poezji) jest, śmiej­cie się, śmiej­cie, miło­ścią. Co stwier­dza­jąc, nicze­go nie odkry­wam ‒ podzie­lam prze­ko­na­nie Man­delsz­ta­ma, dla któ­re­go wiersz był aktem miło­ści. I prze­cież nie tyl­ko dla nie­go.

W czerw­cu 1969 roku spo­tka­li się w Asto­rii (zako­piań­skim domu pra­cy twór­czej) i praw­do­po­dob­nie przy­pa­dli sobie – jak to się mówi – do gustu, prze­by­wa­ją­cy tam, sty­pen­dy­sta Związ­ku Lite­ra­tów Pol­skich Rafał Woja­czek i wybit­ny tłu­macz lite­ra­tu­ry fran­cu­skiej, kry­tyk Julian Rogo­ziń­ski, któ­re­go Rafał (w liście do ojca) wymie­nia wśród „zna­ko­mi­tych” pen­sjo­na­riu­szy obok Sta­ni­sła­wa Lema i Janu­sza Macie­jew­skie­go. Był tam tak­że wte­dy Kazi­mierz Ratoń [któ­re­mu „Miło (…) było poznać czło­wie­ka o złym samo­po­czu­ciu i obo­jęt­ne­go”] i „dwie jakieś wiel­ce powścią­gli­we nie­sta­re nie­wia­sty i jed­na sta­ra”.

Rogo­ziń­skie­mu zade­dy­ko­wał ten wiersz, powsta­ły – jak oznaj­mia w liście – przy jego „cią­głej obec­no­ści (…) za drzwia­mi, na scho­dach i na uli­cy”. Myślę, że więk­szą „atrak­cją” był dla Rogo­ziń­skie­go Woja­czek niż dla Wojacz­ka Rogo­ziń­ski, choć Rafał pew­nie ina­czej to widział. Był w tym Domu Pra­cy Twór­czej „praw­dzi­wym” lite­ra­tem, któ­re­mu „śnia­da­nie dostar­cza­ją do łóż­ka”. Roz­mo­wy z, obcu­ją­cym w ich języ­ku, „wyra­zi­cie­lem” Pro­usta (któ­re­go w Asto­rii czy­tał i któ­ry „dostar­czał” mu „zmien­nych wra­żeń”), Bec­ket­ta, Duma­sa, Cendrars’a, świet­nym lite­ra­tu­ro­znaw­cą i kry­ty­kiem, były z pew­no­ścią czymś nobi­li­tu­ją­cym, a zara­zem potwier­dza­ją­cym waż­ność i jedy­ność Rafa­ła w tym świat­ku lite­rac­kim.

Skąd się wzię­ła Atlan­ty­da? Nie­wy­klu­czo­ne, że w ich roz­mo­wach Tatry poja­wi­ły się jako morzysz­cze po Atlan­ty­dzie, zwa­żyw­szy na szcze­gól­ne poczu­cie humo­ru obu panów. A może zabłą­kał się tam jakiś Pla­ton?

Myślę sobie, że rów­nież zda­nie „O, począ­tek poezji swo­imi cho­dzi dro­ga­mi” może być efek­tem poran­ne­go spo­tka­nia przy śnia­da­niu albo przy obie­dzie, bo śnia­da­nie mogło wszak być poda­ne do łóż­ka.

Nie pytam o „dro­gie­go chłop­ca” ze snu. Kim jest, kim był po tej stro­nie jawy. Jeśli był.

Błęd­na prze­łęcz, kierp­ce sple­cio­ne z włó­kien ciszy jakoś przy­wo­dzą na myśl oko­licz­no­ści zako­piań­skie­go „szta­fa­żu” pod­czas poby­tu Rafa­ła w tym sie­dli­sku przy Dro­dze do Bia­łe­go. Zako­pa­ne jako Atlan­ty­da? Ści­ślej – morzysz­cze po Atlan­ty­dzie żeń­sko zan­to­po­mor­fi­zo­wa­ne? (Nie wiem, czy poję­cie morzysz­cza było Rafa­ło­wi przy­dat­ne. Ale mogło było, choć­by po lek­tu­rze Przy­bo­sia „Miej­sca dwu mórz”). I rap­tem w tej żeń­skiej prze­łę­czy, błęd­nej, ale jakoś ści­śle okre­ślo­nej – mię­dzy pier­sia­mi – jawi się „począ­tek poezji” jako „dro­gi chło­piec”. Drwią­cy ze snu (w któ­rym i któ­rym jest) i z poety, któ­re­mu się śni, uka­zu­jąc nie tyl­ko dziew­czę­cą wdzięcz­ną maskę, ale całą resz­tę nago­ści. Resz­tę, bo sto­py obu­te ma w kierp­ce sple­cio­ne z włó­kien ciszy i dło­nie umyśl­nie wci­snął w ręka­wicz­ki, tak by odci­sków pal­ców nie zwę­szył głód poety, i jesz­cze chłod­ny hełm ma na gło­wie, gdyż nie pod­pa­la mu wło­sów nawet roz­pę­dzo­ny pro­mień jasno­wi­dze­nia. Pro­mień jasno­wi­dze­nia śnią­ce­go poety.

Drwią­cy ze snu i śnią­ce­go, dro­gi chło­piec, budzi w nim jed­nak pra­gnie­nie, czy nawet żądzę, by dotknął, potknął się „o kłącze/ Żądzy, któ­re nie­kie­dy aż poza sen wyra­sta”.

Nie wiem, czy poza snem, czy poza zako­piań­ską (roz­przę­żo­ną, jak wyni­ka to z listów do ojca) jawą moż­na szu­kać owe­go „dro­gie­go chłop­ca” będą­ce­go wcie­le­niem „począt­ku poezji”.

Doszu­ki­wa­nie się tro­pów homo­sek­su­al­nych może dopro­wa­dzić do efek­tów pięk­nie zaprze­cza­ją­cych takiej względ­nej oczy­wi­sto­ści.

Nagi jak szcze­ra róża chło­piec jest kimś (czymś?) nie­sa­mo­wi­cie wyjąt­ko­wym wśród boha­te­rów wier­szy Rafa­ła Wojacz­ka. Bez­wstyd­ne oznaj­mie­nie, że „gdy­bym był kobie­tą daw­no miał­bym w ustach”, moż­na by uznać za doko­na­ne. Cie­le­sna, ero­tycz­na meta­fo­ra począt­ku poezji tym jest wła­śnie: mam w ustach nagość szcze­rej róży. Tymi usta­mi wypo­wia­dam każ­dy Począ­tek Poezji.

Tak napi­sa­ne, sta­je się „poetycz­no­ścią”. Tak napi­sa­ne o tym, co napi­sał Woja­czek. A tu nie o poetycz­no­ści, czy nawet poetyc­ko­ści mowa.

Pod tytu­ło­wym pyta­niem „Czy wiersz może nie być kobie­tą” , poda­na nam jest jego ampli- fika­cja: ten, co stał się, mnie jedząc/ Wiersz ran­kiem napi­sa­ny, nakar­mio­ny nocą,/ Czyż może nie być kobie­tą?”

W naiw­nej zaba­wie chcia­ło­by się odpo­wie­dzieć: nie może. W takich „oko­licz­no­ściach”.

Trud­no dzi­siaj dociec, czy „Począ­tek poezji” jest wier­szem ran­kiem napi­sa­nym, ale, że – „nakar­mio­ny nocą”, sam mówi. Zatem wiersz, ten wiersz, jest kobie­tą i warun­ko­we „gdy­bym był” poety prze­mie­nia się w doko­na­ne. Ale pamię­taj­my o róży Rafa­ła Wojacz­ka, że jest różą życia. Bez nad­użyć meta­fo­rycz­nych w jego mistycz­nym roza­rium.

W wier­szu „Dał się nabrać na język, któ­re­go nie było” pisze o tym (sobie), któ­ry przeżył/ Stu­war­go­wą różę nie do całowania.// – Kara­to­wą różę/ Nie do wyra­że­nia?”.

Szcze­ra róża chło­pię­cej nago­ści snu jest tą samą różą. Nie do cało­wa­nia. Nie do wyra­że­nia.

W ustach.

O autorze

Bogusław Kierc

Poeta, aktor, reżyser, pedagog. Edytor utworów Rafała Wojaczka, dramaturg. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania

Oclone przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz Pióro

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Rozmowy rodzinne po latach

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Mariusz Grzebalski Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mariu­sza Grze­bal­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Moi Moskale

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go wokół anto­lo­gii Moi Moska­le pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Zmyślony człowiek, Credo, Prawdziwe życie bohatera

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Zmy­ślo­ny czło­wiek Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza, Cre­do Tade­usza Róże­wi­cza i Praw­dzi­we życie boha­te­ra Rafa­ła Wojacz­ka z udzia­łem Joan­ny Roszak, Jana Sto­lar­czy­ka, Bogu­sła­wa Kier­ca, Joan­ny Orskiej i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

W państwie środka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Bogu­sła­wa Kier­ca, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Dariu­sza Sośnic­kie­go i Toma­sza Bro­dy pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Samotne bohaterstwo

wywiady / o książce Artur Burszta Bogusław Kierc

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bogu­sła­wem Kier­cem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Zaskroniec, Prolegomena i Wte i nazad

dzwieki / WYDARZENIA Anna Podczaszy Bogusław Kierc Zbigniew Machej

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Bogu­sła­wa Kier­ca, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Anny Pod­cza­szy w trak­cie festi­wa­lu Port Legni­ca 2003.

Więcej

Odsiecz 2002

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Ceza­re­go Doma­ru­sa, Jaro­sła­wa Jaku­bow­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca, Bar­to­sza Muszyń­skie­go, Kla­ry Nowa­kow­skiej i Tade­usza Pió­ry w trak­cie Por­tu Legni­ca 2002.

Więcej

Dyskusja: O „Wojaczku wielokrotnym”

dzwieki / DYSKUSJE Różni autorzy

Dys­ku­sja wokół książ­ki Sta­ni­sła­wa Bere­sia i Kata­rzy­ny Bato­ro­wicz-Woło­wiec Woja­czek wie­lo­krot­ny z udzia­łem Romu­al­da Cuda­ka, Bogu­sła­wa Kier­ca, Sta­ni­sła­wa Sro­kow­skie­go, Macie­ja M. Szcza­wiń­skie­go, Krzysz­tof Siw­czy­ka.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

W błysku tasaka. Komentarz Bogusława Kierca do trzech dramatów Tymoteusza Karpowicza

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do trzech dra­ma­tów Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza.

Więcej

Małe i duże dramaty Karpowicza

wywiady / o książce Bogusław Kierc Joanna Roszak

Roz­mo­wa Joan­ny Roszak z Bogu­sła­wem Kier­cem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze pia­te­go tomu Dzieł zebra­nych Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 kwiet­nia 2015 roku.

Więcej

Pismo mojemu mężczyźnie

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc

Komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do czwar­te­go wyda­nia książ­ki Wier­szy zebra­nych (1964–1971) Rafa­ła Wojacz­ka.

Więcej

Pełnia życia (fragment posłowa do tomu Rzeczy małe)

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Frag­ment posło­wia Bogu­sła­wa Kier­ca do wybo­ru wier­szy Anny Kamień­skiej Rze­czy małe.

Więcej

Zbieram manatki. Z Bogusławem Kiercem rozmawia Magda Piekarska

wywiady / o książce Bogusław Kierc Magda Piekarska

Roz­mo­wa Mag­dy Pie­kar­skiej z Bogu­sław Kier­cem o jego nowej książ­ce Manat­ki, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 24 stycz­nia 2013 roku.

Więcej

Wizja lokalna

recenzje / ESEJE Bogusław Kierc

Esej Bogu­sła­wa Kier­ca towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Furia instynk­tu Janu­sza Stycz­nia.

Więcej

Kamień i laur

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­sza z książ­ki Rtęć, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 sierp­nia 2010 roku.

Więcej

Strony

recenzje / ESEJE Bogusław Kierc

Recen­zja Bogu­sła­wa Kier­ca z książ­ki Zdar­te okład­ki Pio­tra Maty­wiec­kie­go.

Więcej

O Lekkich czasach ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc

Nota Bogu­sła­wa Kier­ca o książ­ce Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O gubionych

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca, Karo­la Mali­szew­skie­go, Edwar­da Pase­wi­cza, Toma­sza Puł­ki, Justy­ny Sobo­lew­skiej i Kon­ra­da Woj­ty­ły.

Więcej

Znów, Siedmioro, Inna postać

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­szy z książ­ki Cło.

Więcej

O Wojaczku wielokrotnym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Bogu­sła­wa Kier­ca, Jac­ka Guto­ro­wa, Jac­ka Łuka­sie­wi­cza, Andrze­ja Zawa­dy.

Więcej

O Urwanym śladzie

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Bogusław Kierc Paweł Mackiewicz

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca i Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej

O Mniej, więcej

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Bogusław Kierc Paweł Mackiewicz

Komen­ta­rze Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Bogu­sła­wa Kier­ca, Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej

O Małych cieniach wielkich czarnoksiężników

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc Jacek Gutorow Karol Maliszewski

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Karo­la Mali­szew­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

O Wierszach przeciwko opodatkowaniu poezji

recenzje / NOTKI I OPINIE Bartłomiej Majzel Bogusław Kierc Tomasz Fijałkowski

Komen­ta­rze Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Bar­tło­mie­ja Maj­zla.

Więcej

O Dowodzie osobistym

recenzje / NOTKI I OPINIE Bartłomiej Majzel Bogusław Kierc

Komen­ta­rze Bogu­sła­wa Kier­ca, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka i Bar­tło­mie­ja Maj­zla.

Więcej

Zdjęcie króla, Zanim, Osmoza

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­szy z książ­ki Szew­ski ponie­dzia­łek.

Więcej

Lata w papilotach, Tren, Piosenka Prospera

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­szy z książ­ki Zaskro­niec, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Samotne bohaterstwo

wywiady / o książce Artur Burszta Bogusław Kierc

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bogu­sła­wem Kier­cem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Wojaczek a „przyjemność” lektury

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Prawdziwe życie bohatera

utwory / zapowiedzi książek Rafał Wojaczek

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, w opra­co­wa­niu Bogu­sła­wa Kier­ca, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 maja 2020 roku.

Więcej

Nie uleciało

recenzje / ESEJE Paweł Tański

Recen­zja Paw­ła Tań­skie­go z książ­ki Manat­ki Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Polonistyczne instrumentarium

recenzje / ESEJE Katarzyna Lisowska

Recen­zja Kata­rzy­ny Lisow­skiej z książ­ki Manat­ki Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Wielość razy mnogość

recenzje / ESEJE Przemysław Rojek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Roj­ka z książ­ki Manat­ki Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Dobre zawody

recenzje / ESEJE Arkadiusz Morawiec

Recen­zja Arka­diu­sza Moraw­ca z książ­ki Rtęć Bogu­sła­wa Kier­ca, któ­ra uka­za­ła się w listo­pa­dzie 2011 roku na łamach „Nowych Ksią­żek”.

Więcej

O Cle

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Pod­cza­szy, Jac­ka Deh­ne­la, Tobia­sza Mela­now­skie­go, Paw­ła Sar­ny oraz Jaku­ba Winiar­skie­go, towa­rzy­szą­ce pre­mie­rze książ­ki Bogu­sła­wa Kier­ca Cło, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 czerw­ca 2008 roku.

Więcej

Wchodzenie ze światłem

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go z książ­ki Plank­ton Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Toczy mi się spod stóp Ziemia

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Zaskro­niec Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej