recenzje / ESEJE

Pierwszy polski Green

Jacek Gutorow

Szkic Jacka Gutorowa towarzyszący premierze książki Kochając Henry'ego Greena w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się 27 kwietnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Zro­zu­mieć pięk­no nie­któ­rych opo­wie­ści, pozwo­lić im osiąść w naszej wraż­li­wo­ści i wyobraź­ni, tak, aby w obcych z począt­ku obra­zach i akcen­tach odkryć zna­jo­mo brzmią­ce tony? Nie jest to łatwe i nie zawsze wyni­ka z nar­ra­cyj­ne­go talen­tu oso­by, któ­ra opo­wia­da. Ale pisarz, któ­re­go pierw­szą książ­kę otrzy­mu­je­my wła­śnie do rąk, jak mało kto znał topo­gra­fię ludz­kie­go ser­ca. Nie­wie­lu dwu­dzie­sto­wiecz­nych gawę­dzia­rzy potra­fi­ło prze­ko­nać do sie­bie w tak dys­kret­ny, nie­zo­bo­wią­zu­ją­cy i wyco­fa­ny spo­sób. Gre­en potra­fił, i to w spo­sób wyjąt­ko­wy. Mamy do czy­nie­nia z języ­kiem cią­żą­cym ku ciszy, zawie­szo­nym w pół­mro­ku nie do koń­ca czy­tel­nych inten­cji i kru­chych, łam­li­wych sen­sów. Języ­kiem w zasa­dzie księ­ży­co­wym, choć z wyczu­wal­nym sło­necz­nym fini­szem.

Kil­ka sztam­po­wych for­mu­łek. Hen­ry Gre­en (wła­ści­wie Hen­ry Vin­cent Yor­ke, 1905–1973) to pisarz uwa­ża­ny przez nie­któ­rych kry­ty­ków i kole­gów po pió­rze za jed­ne­go z cie­kaw­szych i bar­dziej intry­gu­ją­cych powie­ścio­pi­sa­rzy angiel­skich poło­wy XX wie­ku. Autor dzie­się­ciu ksią­żek napi­sa­nych tym samym nie­fra­so­bli­wym i bez­tro­skim, a przy tym mister­nym sty­lem. Feno­men w dużej mie­rze zapo­zna­ny, pozo­sta­ją­cy na ubo­czu więk­szo­ści dys­ku­sji o współ­cze­snej pro­zie anglo­ję­zycz­nej, wspo­mi­na­ny raczej przy oka­zji i na stro­nie. Nie­wy­klu­czo­ne, że oso­by bar­dziej zain­te­re­so­wa­ne powo­jen­ną powie­ścią bry­tyj­ską potra­fi­ły­by wymie­nić jeden czy dwa tytu­ły. Ale chy­ba nie wię­cej (niżej pod­pi­sa­ny też wszyst­kie­go nie czy­tał). Gre­en pozo­sta­je auto­rem nie­spe­cjal­nie obec­nym, tro­chę wid­mo­wym, egzy­stu­ją­cym w pod­ręcz­ni­kach lite­ra­tu­ry na pra­wach zabaw­nej i uro­czej, ale jed­nak efe­me­ry­dy. Może­my spo­koj­nie pomi­nąć kon­tekst bio­gra­ficz­ny – życie Gre­ena, choć cza­sa­mi poja­wia się na kar­tach jego powie­ści, mia­ło dla nie­go sta­tus fik­cyj­ny.

Zary­zy­kuj­my tezę, że autor Kocha­jąc jest pisa­rzem, któ­re­go moż­na per­ma­nent­nie odkry­wać, sunąc po powierzch­ni tek­stu, zapusz­cza­jąc się w jego głąb, z poczu­ciem świe­żo­ści, ale i powro­tu do wspo­mnień trzy­ma­nych do tej pory w odwo­dzie. Załóż­my, że ktoś czy­ta Gre­ena pierw­szy raz, a jed­no­cze­śnie stwier­dza, że zna już spra­wę, że rzecz nie jest mu zupeł­nie obca, że pro­za angiel­skie­go auto­ra brzmi zna­jo­mo. Przyj­mij­my, że wcho­dzi­my w świat, któ­re­go kon­tu­ry zdą­ży­ły się wcze­śniej poja­wić. Mówi­my zresz­tą o sta­nach wypie­ra­nych przez język, nie do koń­ca spław­nych w for­mie słów. Nie mogę się oprzeć przy­to­cze­niu pierw­szych zdań jed­ne­go z pio­nier­skich opra­co­wań twór­czo­ści auto­ra Kocha­jąc: „Nie­omal wszy­scy, któ­rzy piszą o powie­ściach Hen­ry Gre­ena, wcze­śniej czy póź­niej nazy­wa­ją go pisa­rzem nie­okre­ślo­nym. Nie­omal wszy­scy, któ­rzy go czy­ta­ją, łatwo poj­mu­ją, skąd taki epi­tet” (Robert S. Ryf). Na tym nie­zbyt ory­gi­nal­nym roz­po­zna­niu moż­na by skąd­inąd skoń­czyć stu­dium poświę­co­ne angiel­skie­mu powie­ścio­pi­sa­rzo­wi.

Kocha­jąc to jedy­ny w swo­im rodza­ju utwór nie trak­tu­ją­cy o niczym waż­nym, ale bez zbęd­ne­go wpa­da­nia w deka­den­cję. Oczy­wi­ście może­my śle­dzić pery­pe­tie i roz­wój akcji, pozna­je­my boha­te­rów i boha­ter­ki, odga­du­je­my ich por­tre­ty psy­cho­lo­gicz­ne, nie lek­ce­wa­ży­my powie­ścio­wej ana­li­zy spo­łecz­nej, tudzież pano­ra­my ducha epo­ki. Wszyst­ko to jest jed­nak wzię­te w nawias, opa­trzo­ne cudzy­sło­wa­mi, zapi­sa­ne lek­ką kur­sy­wą i ku nasze­mu zdzi­wie­niu (choć lubi­my takie para­dok­sy) bar­dziej prze­ko­nu­ją­ce. „Nic waż­ne­go” jest zresz­tą poję­ciem względ­nym. Mamy u Gre­ena for­mę nie­na­rzu­ca­ją­cej się zbyt­nio roz­gryw­ki języ­ko­wej, fra­pu­ją­ce­go ćwi­cze­nia sty­li­stycz­ne­go, wiwi­sek­cji życia jako zja­wi­ska pozba­wio­ne­go głę­bi, a prze­cież poru­sza­ją­ce­go i zapa­da­ją­ce­go w pamięć. To powin­no wystar­czyć, i naj­czę­ściej wystar­cza, na wie­le lek­tur, z któ­rych żad­na nie będzie przy­po­mi­na­ła poprzed­niej. Ale tak już jest z wszyst­ki­mi war­to­ścio­wy­mi utwo­ra­mi lite­rac­ki­mi – pozwa­la­ją nam doro­snąć do sie­bie, a jed­no­cze­śnie rosną razem z nami.

Dosta­je­my do rąk wybor­nie napi­sa­ną i nie­źle prze­tłu­ma­czo­ną powieść, któ­ra wbrew pozo­rom (try­wial­ne i nie­co przy­pad­ko­we pery­pe­tie kil­kor­ga mało zna­czą­cych posta­ci) wcią­ga jak kry­mi­nał, bynaj­mniej nie wycho­dząc naprze­ciw naszym ocze­ki­wa­niom, za to mno­żąc moż­li­wo­ści i kom­bi­na­cje, zaska­ku­jąc nie­ocze­ki­wa­ny­mi sce­na­mi, pozo­sta­wia­jąc w naszej wraż­li­wo­ści śla­dy banal­nych, a jed­no­cze­śnie dziw­nie hip­no­tycz­nych, roz­mów i sytu­acji. O suk­ce­sie Kocha­jąc zade­cy­do­wał być może ów splot zna­jo­mo brzmią­cych melo­dii codzien­nej egzy­sten­cji i wraż­li­wo­ści pisa­rza, któ­ry z nic nie­zna­czą­cych incy­den­tów i dia­lo­gów potra­fił wyci­snąć esen­cję życia nie­ba­nal­ne­go i coraz wyraź­niej utrwa­la­ją­ce­go się w pamię­ci. Dodaj­my, że wszyst­ko to zosta­ło zacho­wa­ne w doko­na­nym przez Andrze­ja Sosnow­skie­go prze­kła­dzie, któ­ry – nie mam co do tego naj­mniej­szych wąt­pli­wo­ści – odda­je spra­wie­dli­wość pre­cy­zji i dys­kre­cji powie­ścio­we­go języ­ka Gre­ena (inna spra­wa, że zna­jąc gusta i dotych­cza­so­we prze­kła­dy zna­ko­mi­te­go poety w naj­mniej­szym stop­niu nie dzi­wi­my się wybo­ro­wi tego aku­rat auto­ra; czy tego chce­my czy nie, autor Życia na Korei wciąż poru­sza się w bez­piecz­nym krę­gu ulu­bio­nych pisa­rzy i języ­ków lite­rac­kich). Pozo­sta­je mieć nadzie­ję, że ta pozor­nie zwy­czaj­na powieść – bo prze­cież tyle w niej wspa­nia­łych scen zry­wa­ją­cych z jaką­kol­wiek nor­mal­no­ścią! – zosta­nie dostrze­żo­na przez tych kil­ku czy­tel­ni­ków, do któ­rych jest skie­ro­wa­na: admi­ra­to­rów dys­kret­nych, nie­prze­sad­nie melan­cho­lij­nych i ostroż­nie opo­wie­dzia­nych histo­rii ser­ca.

O autorze

Jacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.

Powiązania

Spóźnieni śpiewacy

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Julii Har­twig i Jac­ka Guto­ro­wa pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Inne Państwa

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia Fiedorczuk

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jac­ka Guto­ro­wa i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Nocna zmiana

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Simo­na Armi­ta­ge­’a, Gly­na Maxwel­la, Jac­ka Guto­ro­wa, Jerze­go Jar­nie­wi­cza i Paw­ła Mar­cin­kie­wi­cza w trak­cie festi­wa­lu Port Legni­ca 2003.

Więcej

X i Ruchome święta

dzwieki / WYDARZENIA Jacek Gutorow Tomasz Majeran

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Jac­ka Guto­ro­wa i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Legni­ca 2001.

Więcej

Pozytywki i marienbadki

nagrania / między wierszami Różni autorzy

O twór­czo­ści Andrze­ja Sosnow­skie­go wypo­wia­da­ją się Woj­ciech Bono­wicz, Jacek Guto­row, Anna Kału­ża, Joan­na Orska, Piotr Śli­wiń­ski, Kamil Zając.

Więcej

Nieumówione spotkania albo jak czytałem Heaneya po polsku

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa na temat poezji Seamu­sa Heaneya, towa­rzy­szą­cy wyda­niu anto­lo­gii 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go, w wybo­rze i prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 24 wrze­śnia 2018 roku.

Więcej

Język to zjawisko widmowe

wywiady / o pisaniu Jacek Gutorow Simon Armitage

Roz­mo­wa Jac­ka Guto­ro­wa z Simo­nem Armitage’em, towa­rzy­szą­ca wyda­niu anto­lo­gii 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go, w wybo­rze i prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 paź­dzier­ni­ka 2018 roku.

Więcej

Niezmordowany obserwator

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa książ­ki Spóź­nio­ny śpie­wak Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 5 stycz­nia 2009 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 10 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

Trudna kontynuacja

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po tęczy Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 wrze­śnia 2007 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 12 lute­go 2018 roku.

Więcej

Hymn do życia

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa książ­ki Nad rze­ką Esther Kin­sky w tłu­ma­cze­niu Sła­wy Lisiec­kiej, wyda­nej przez Biu­ro Lite­rac­kie 25 wrze­śnia 2017 roku.

Więcej

Lodowiec

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do książ­ki Z tam­tej stro­ny ciszy Bole­sła­wa Leśmia­na, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 listo­pa­da 2012 roku.

Więcej

Zimne, wykalkulowane wiersze

dzwieki / RECYTACJE Jacek Gutorow

Wiersz z tomu Inne tem­po, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Inne pań­stwa” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Inne tempo

nagrania / między wierszami Jacek Gutorow

Z Jac­kiem Guto­ro­wem o wyda­nej w 2009 roku książ­ce roz­ma­wia­ją Mar­ta Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk. Fil­mo­wa etiu­da do wier­sza „Cre­ati­ve wri­ting” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Implozja

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Życie na Korei Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Mały duży apokryf Filipa

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Z rozpędu (nowe wiersze Dariusza Sośnickiego)

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

O dwóch książkach

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z ksią­żek Kole­jo­we dzie­ci Seamu­sa Heaney­’a oraz Zapi­sy roz­mów. Wywia­dy z poeta­mi bry­tyj­ski­mi Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Poza drzewa, poza języki

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dzie­ła zebra­ne, tom 2 Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza.

Więcej

Laurka dla Edmunda White’a

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a.

Więcej

Temat z Tadeusza Pióry (na marginesie tomu „O dwa kroki stąd. 1992- 2011”)

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki O dwa kro­ki stąd Tade­usza Pió­ry.

Więcej

Notatki o nowej książce Wojtka Bonowicza

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

A imię jego nieprzewidywalność

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Radio­wid­mo Agniesz­ki Mira­hi­ny.

Więcej

O wierszach, które stają na palcach. Nad brzegierz rzeki ? instrukcja obsługi.

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Autor­ski komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do książ­ki Nad brze­giem rze­ki.

Więcej

To zaangażowanie domaga się zwrotu

wywiady / o książce Jacek Gutorow Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Jac­kiem Guto­ro­wem o książ­ce Rze­czy­wi­ste i nie­rze­czy­wi­ste sta­je się jed­nym cia­łem Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 grud­nia 2009 roku.

Więcej

Raz jeszcze, po słowie, w otwartych drzwiach (fragment)

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Maki­jaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Wiersze bez odpowiedzi

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pio­sen­ka o zależ­no­ściach i uza­leż­nie­niach Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go.

Więcej

O Firbanku w siedmiu punktach

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Stu­dium tem­pe­ra­men­tu Rolan­da Fir­ban­ka.

Więcej

Podziemia wyobraźni i wrażliwości

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

O Wojaczku wielokrotnym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Bogu­sła­wa Kier­ca, Jac­ka Guto­ro­wa, Jac­ka Łuka­sie­wi­cza, Andrze­ja Zawa­dy.

Więcej

O Bez stempla

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Jac­ka Guto­ro­wa, Ada­ma Wie­de­man­na, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Pio­tra Boga­lec­kie­go.

Więcej

O Małych cieniach wielkich czarnoksiężników

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc Jacek Gutorow Karol Maliszewski

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Karo­la Mali­szew­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

O Po tęczy

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Paw­ła Mac­kie­wi­cza, Kuby Mikur­dy, Igi Nosz­czyk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

„Tęczowe” origami

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Nota Jac­ka Guto­ro­wa o książ­ce Gdzie koniec tęczy nie doty­ka zie­mi Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Zadura – krytyk i eseista

recenzje / NOTKI I OPINIE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dwu­to­mo­wej edy­cji Szki­ców, recen­zji, felie­to­nów Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 czerw­ca 2007 roku.

Więcej

Amerykanie według Sommera

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki O krok od nich Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Znaki wspólnoty

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Peł­ne morze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rza Jac­ka Guto­ro­wa, Jaro­sła­wa Borow­ca, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Maria­na Sta­li, Pio­tra Kępiń­skie­go i Kuby Mikur­dy.

Więcej

Medytacja, Ostatni dzień wakacji, Inwokacja

recenzje / KOMENTARZE Jacek Gutorow

Autor­ski komen­tarz Jac­ka Guto­ro­wa do wier­szy z książ­ki Nad brze­giem rze­ki (1990–2010).

Więcej

Jeden akapit: „Kochając”

nagrania / stacja Literatura Andrzej Sosnowski Henry Green Marcin Sendecki

Spo­tka­nie „Jeden aka­pit” wokół książ­ki Kocha­jąc Hen­ry­’e­go Gre­ena w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go z udzia­łem Mar­ci­na Sen­dec­kie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Powieść w odcinkach: Kochając

dzwieki / AUDYCJE Henry Green

Frag­men­ty Kocha­jąc, zare­je­stro­wa­ne pod­czas audy­cji w Radiu Wro­cław Kul­tu­ra. Czy­ta Bar­tosz Woź­ny.

Więcej

Kochając waśnie i swary

recenzje / IMPRESJE Anna Krześniak

Recen­zja Anny Krze­śniak z książ­ki Henry’ego Gre­ena Kocha­jąc.

Więcej

Henry Green Kochając

recenzje / ESEJE Adam Kraszewski

Recen­zja Ada­ma Kra­szew­skie­go z książ­ki Henry’ego Gre­ena Kocha­jąc, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie natemat.pl.

Więcej

Henry Green Kochając

recenzje / ESEJE Anka Czytankowa

Recen­zja z powie­ście Henry’ego Gre­ena Kocha­jąc, któ­ra uka­za­ła się na blo­gu Czy­tan­ki Anki.

Więcej

Nowe, piękne i zadziwiające tony

recenzje / ESEJE Tadeusz Pióro

Szkic Tade­usza Pió­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kocha­jąc Hen­ry­’e­go Gre­ena w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się 27 kwiet­nia 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Czytelnik osobny

recenzje / ESEJE Krzysztof Jaworski

Recen­zja Mar­ci­na Jawor­skie­go z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Głowa pełna zakładek. Wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recen­zja Mar­ci­na Jurzy­sty z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Portret człowieka nieuformowanego

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Urwa­ny ślad Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Sześć głosów o wierszach Jacka Gutorowa

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Zdzi­sła­wa Jasku­ły, Andrze­ja Nowa­ka, Mie­czy­sła­wa Orskie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Ada­ma Wie­de­man­na oraz Kon­ra­da Woj­ty­ły.

Więcej

„Gra w literackość” i „gra w życie”

recenzje / ESEJE Krzysztof Siwczyk

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Inne tem­po Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

O ambicji oraz poezji zasłaniającej widoki

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Inne tem­po Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

O Innym tempie

recenzje / NOTKI I OPINIE Jarosław Borowiec Konrad Wojtyła

Komen­ta­rze Sła­wo­mi­ra Kuź­nic­kie­go, Kon­ra­da Woj­ty­ły i Jaro­sła­wa Borow­ca.

Więcej

O Urwanym śladzie

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Bogusław Kierc Paweł Mackiewicz

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca i Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej