Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych poetów języka polskiego. Laureat Nagrody Nike oraz dwukrotnie Nagrody Literackiej Gdynia stworzył na przestrzeni ponad dwóch dekad poezję wyjątkową i nie do podrobienia. Opierając się na jakże trudnej liryce barokowej, udaje mu się mówić o sprawach najistotniejszych (śmierć, wojna, poszukiwanie języka, mitologia dzieciństwa, tożsamość pogranicza).
Autor tomu „Imię i znamię” posługuje się jako jedyny w sposób wyjątkowy językiem chachłackim, czyli polsko-ukraińską gwarą występującą we wschodniej Polsce. Dzięki temu jego poezja nacechowana jest wyjątkowością miejsca i czasu, w którym przyszło mu się wychowywać. Nie jest to liryka łatwa do odbioru, ale potrzebna, bo jak żadna inna stanowi dowód, że możliwy jest dialog między kilkoma narodami i to dialog nie polityczny czy społeczny, ale właśnie poetycki.
W tym roku obserwowałem występy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego na festiwalu literackim we Lwowie. Odbiór jego poezji (słuchało go prawie dwustu odbiorców) dobitnie pokazuje, że jest to jeden z najlepszych ambasadorów polskiej poezji za granicą. Także bez wątpienia jest Dycki jako ambasador konstruktorem dialogu między Polską i Ukrainą, bo jak nikt inny, on wychowany na przemyskiej ziemi, rozumie na czym dialog ten powinien polegać.
O autorze
Łukasz Saturczak
Urodzony w 1986 roku. Pisarz i dziennikarz. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie doktorant Wydziału Filologicznego UWr. Stale współpracuje z "Lampą", "Take Me" i "Tygodnikiem Powszechnym". Publikował również m.in. w "Newsweek Polska", "Dwutygodnik.com", "Studium', 'Toposie", "Czasie Kultury", 'Nowych Książkach", "Odrze", "Twórczości" i "Ha!arcie". Mieszka we Wrocławiu.
p>Recenzja Marka Olszewskiego z książki Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukazała się w sierpniu 2014 roku w „Nowych Książkach”.
Rozmowa Anny Podczaszy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim o jego nowej książce Kochanka Norwida, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 26 maja 2014 roku.