Pisanie o wyborze zawsze sprawia problem. Właściwie bardziej niż o samej książce, powinno się wówczas mówić o potrzebie jej istnienia na rynku. Czy warto wracać do poezji Jacka Podsiadły?
Warto. Szczególnie dlatego, że i sam Jacek Podsiadło wraca. Ostatnio o nim słychać. Tu nagroda, tam nowy tomik, ówdzie książka dla dzieci. Nie żeby był wszędzie, chociaż zdarzyło mi się nawet na stronach „Wyborczej” czytać z nim wywiad. Nie żeby był wszędzie. Nie te czasy, aby poezja właziła na salony – wiedzie sobie raczej swój żywot w ciemnej przykuchennej komórce. Nie żeby był wszędzie, ale było go zdecydowanie więcej niż…
Zniknął nam właśnie na jakiś czas Jacek Podsiadło. Warto więc jego twórczość przypomnieć. I warto opowiedzieć tym, którzy jeszcze o niej nie słyszeli. Jeśli nie w całości, to chociaż w wyborze. Udaje się to Być może należało mówić zredagowanemu przez Piotra Śliwińskiego.
Udaje się to wyborowi Piotra Śliwińskiego, ale zapewne znawcy twórczości Jacka Podsiadły będą coś tam zarzucać. A że wiersz ten nie powinien zostać wybrany, a tamtego to dlaczego nie ma…
Jest to jednak wybór z gruntu subiektywny. Co więcej: taki, który nie sili się na obiektywizm i nie stawia za cel sobie zdobycia pieczątki The Best Of. Piotr Śliwiński w swoim wyborze proponuje głównie te wiersze, które dały mu czytelniczą radość. Tą radością chciał zarazić czytelnika. Ja czuję się zarażony i mam zamiar zarażać innych. Tym bardziej, że tej czytelniczej radości jest ponad trzysta stron.
Trzysta stron, które w swojej książkowej kolekcji mieć o tyle warto, że poza byciem przyjemnością, są także fragmentem historii literatury. Są miejscem ważnym, o którym nie powinno się zapominać. Poezją ukierunkowaną na to, co ludzkie w szczegółach, co ludzkie w każdej rozmowie.
Być może należało mówić udowadnia, że bez Jacka Podsiadły dzisiejsza poezja polska nie byłaby sobą. Byłaby czymś mniej.
Lektura prawie obowiązkowa.
Recenzja ukazała się na stronie Wywrota.pl. Dziękujemy Autorowi za zgodę na przedruk.
O autorze
Michał Domagalski
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota w latach 2015-2016. Debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, w 2018 roku ukazała się jego pierwsza książka poetycka - Poza sezonem. Mieszka w Poznaniu.
Czytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
Rozmowa Tomasza Bąka z Michałem Domagalskim towarzysząca wydaniu książki Poza sezonem, która ukazała się w Biurze Literackim 23 lipca 2018 roku.
Autorski komentarz Michała Domagalskiego w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Rozmowa Michała Domagalskiego ze Zbigniewem Machejem, towarzysząca premierze e‑booka Telefon z antypodów. Wiersze z młodości w epoce minionej (1978–1990), wydanego w Biurze Literackim 8 marca 2016 roku.
Komenatrz Michała Domagalskiego do wiersza „Ona jest mną” z alamanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 2 listopada 2015 roku.
Rozmowa Piotra Śliwińskiego z Jackiem Podsiadłą przeprowadzona na spotkaniu autorskim w Biurze Literackim 30 stycznia 2014 i opublikowana na stronie dwutygodnika.com.